|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крајници кај децата
20.5.2011 23:15:54   
oliva
eve i jas da se prijavam vo ovaa tema,david ima 15 meseci na 4 ovoj mesec go izvadivme tretiot krajnik,za ovaa postapka se resivme mnogu brzo,go odnesov kaj trojca orl specijalisti i site imaa isto mislenje,da se vadi,poslednite dva meseci mi bese na antibiotici a od niv nisto podobro,krcese i mu se vospalija i usite,imas e i sleep apnea ,go operira orovcanec vo remedika,mnogu e mal ali mislam dka pravilno postapiv

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Крајници кај децата
20.5.2011 23:19:49   
Maca25
Мене Оровчанец ме има како дете оперирано. Многу ми беше страшен искрено. До кај 10 години се плашев од него.
Нема везе, на едни пријатели ќерката од мала нон стоп болна, цело време со гнојни ангини, на антибиотици, не сакаше да јаде, ептен апетит немаше. Пред 1 година и ги извадија крајниците, на неполни 6 години и девочево мислам дека живна од тогаш. Почна да јаде, сега дури и не и даваат толку многу да јаде, нема проблем никаков со често разболување, а и гласот и се смени. Сега и е многу подлабок, претходно и беше многу пискав како да вика. Ја оперираа во Систина.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Крајници кај децата
20.5.2011 23:21:54   
oliva
maca 25 pa i mene mi e strasen nekako e tmuren ne e mnogu komunikativen no mi go posocija kako eden od najdobrite

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Крајници кај децата
20.5.2011 23:26:12   
Maca25
Мене на 3 години соте 3 крајници ми ги извадија, а од 2-3 месеци бебе сум имала проблам со грлото. Не можам да се пожалам дека нешто многу често се разболувам откако немам крајници,  барем како што ми кажувала мајка ми, бап напротив откако ми ги извадила сум се стабилизирала. А пртходно сум била на секои 2-3 месеци во Козле. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Крајници кај децата
20.5.2011 23:31:56   
oliva
mene na 6 god trebalo da mi go vadat tretiot,zaradi cesto crveno grlo i vospalenie na dvete usi,ali ne migoizvadija,tretiot krajnik mi se povlece,od togas navaka nikogas se nemam razboleno ,nikogas nemam antibiotik pieno,virusi ne dostigaat do mene,e sega radi toj tret krajnik na ednoto uvo imam sosem malku namalen sluh inaku nikogas poveke ne mi se vospalija usite,mozam da kazam deka sum so odlicen imunitet samo radi redovnata fizicka aktivnost,takva mi e rabotata no odkoga sum so maliot i fizickata aktivnost mi e svedena na nula

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Крајници кај децата
21.5.2011 10:44:25   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

lele i nie vo ponedelnik treba da zakaeme ke gi vadime site tri krajnici na kerka mi(6g).i ke ja operira gugusevski..kazi mi kakvi se uslovite tamu na klinika?dali nesto plativte ili ne?da ti kazam i mene mi e strav od celata operacija ama mora?dali moze i laserski da gi otstranat ili ne?pozdrav


3500 se plaka na priem. Higienata e dobra. wc- to e zanikade, ama toa e od majkite , a ne od personalot sto ne cisti. Ivan go operirase d-r Dubrovska. Klasicno so skalpel.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Крајници кај децата
25.5.2011 12:09:16   
riba79
a na klinika operiraat li laserski ili samo klasicno?kolku dena im trae krvarenjeto na decata?znae li nekoj cena kolku bi bilo vo Remedika da se izvadat site 3 krajnika?pozdravce

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Крајници кај децата
25.5.2011 14:12:58   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

a na klinika operiraat li laserski ili samo klasicno?kolku dena im trae krvarenjeto na decata?znae li nekoj cena kolku bi bilo vo Remedika da se izvadat site 3 krajnika?pozdravce


Na klinika operiraat samo klasicno. Vo Remedika e laserski. E sega ima i razlika megju ovie 2(so laser rizikot od krvarenje e pomal megjitoa pri operiranje se ostetuva poveke tkivo i zazdravuvanjeto e pobolno). Krvarenjeto zapira za 2 saati posle operacija, megjutoa najgolemite komplikacii mozat da se pojavat koga pagjaat cepovite koi se sozdavaat koga zazdravuva tkivoto (kako krasta na rana), i ako ne se vodi smetka za preporakite na lekarite - samo ladna i kasesta hrana , moze da dojde do povtorno krvarenje i povtorna kateterizacija(povtorno lepenje vo bolnica so celosna anestezija).
Vo Remedika i Sistina cenite se okolu 40000 i nesto (ne mi teknuva kolku tocno ) i baska se plaka za majka pridruznik po 50 eur od den a i za dopolnitelni raboti (vadenje krv, pregledi i slicno).

Pozdrav,


(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Крајници кај децата
25.5.2011 14:51:46   
riba79
andespo,fala ti ama prasuvam zasto mnogu mi e strav ,zasto sekoj razlicno kauva za krvarenjeto.kaj nekogo 1 den kaj nekogo poveke pa glasot im zaripnuvaluser posted image pa samata pomisla na bolnica nekolku dena uffffuser posted image .aj da te prasam i ova samo sobi se ili ima i apartman?i po kolku bevte vo soba.?pozdrav do tebeuser posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Крајници кај децата
25.5.2011 15:13:40   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

andespo,fala ti ama prasuvam zasto mnogu mi e strav ,zasto sekoj razlicno kauva za krvarenjeto.kaj nekogo 1 den kaj nekogo poveke pa glasot im zaripnuvaluser posted image pa samata pomisla na bolnica nekolku dena uffffuser posted image .aj da te prasam i ova samo sobi se ili ima i apartman?i po kolku bevte vo soba.?pozdrav do tebeuser posted image


Krvarenjeto mora odma da zapre vo prvite 2 saati posle operacija(te proveruvaat), glasot se menuva prvata nedela ama se vraka potoa. Na klinika na ORL detsko ima 2 golemi sobi po 6 zeni vo soba. Mnogu e znam. Megjutoa i brzo pominuva vremeto. E me nervirase mnogu a i reagirav sto na oddelot lezea i deca sto ne se operiraat , tuku dosle na cistenje (lapale kiselini i drugi otrovi) kako i bronhoskopii. Toa se deca sto ne bile vo karantin a baska i poveketo kaslaa i imaa mrsuli. Na mojata reakcija deka deteto mi e operirano, so oslaben imunitet cij organizam se uste ne e naviknat na novata sostojba, dobivav odgovor deka nemale kade da gi stavaat. Edna majka dislocirav od sobata cie dete bese uzasno bolno (so temperatura),ama pak dzabe koga se setaa nasekade.
Edna od sestite ja prijaviv zasto koga menuvase postelnina, kebeto koga go stavase vo carsav za da go ispravi ubavo , go pusti na zemja i pola carsav bese na zemja. Zamisli toj carsav ke go stavi nekoe dete preku usta za da se pokrie. Ostanatiot personal e super so isklucok na taa koza.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Крајници кај децата
25.5.2011 15:26:54   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: oliva

eve i jas da se prijavam vo ovaa tema,david ima 15 meseci na 4 ovoj mesec go izvadivme tretiot krajnik,za ovaa postapka se resivme mnogu brzo,go odnesov kaj trojca orl specijalisti i site imaa isto mislenje,da se vadi,poslednite dva meseci mi bese na antibiotici a od niv nisto podobro,krcese i mu se vospalija i usite,imas e i sleep apnea ,go operira orovcanec vo remedika,mnogu e mal ali mislam dka pravilno postapiv


Леле значи до операција стигнавте. Ама подобро тоа отколку нон-стоп на антибиотици. Правилно си постапила. Случајно ја прочитав темава и се сетив на внук ми. Има 2 и пол години и постојано е на антибиотици. Им реков да ги проверат крајниците. И замислете доктор оториноларинголог им кажал дека децата до 3 години немаат крајнициuser posted image . Ами што оперираат тогаш. И еве го детево една недела е болно една здраво.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Крајници кај децата
25.5.2011 18:06:04   
oliva
ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: oliva

eve i jas da se prijavam vo ovaa tema,david ima 15 meseci na 4 ovoj mesec go izvadivme tretiot krajnik,za ovaa postapka se resivme mnogu brzo,go odnesov kaj trojca orl specijalisti i site imaa isto mislenje,da se vadi,poslednite dva meseci mi bese na antibiotici a od niv nisto podobro,krcese i mu se vospalija i usite,imas e i sleep apnea ,go operira orovcanec vo remedika,mnogu e mal ali mislam dka pravilno postapiv


Леле значи до операција стигнавте. Ама подобро тоа отколку нон-стоп на антибиотици. Правилно си постапила. Случајно ја прочитав темава и се сетив на внук ми. Има 2 и пол години и постојано е на антибиотици. Им реков да ги проверат крајниците. И замислете доктор оториноларинголог им кажал дека децата до 3 години немаат крајнициuser posted image . Ами што оперираат тогаш. И еве го детево една недела е болно една здраво.

samo tretiot krajnik go izvadivme,toj ni pravese problemi ,inaku  i dvata krajnika mu se prirodno golemi ali dobri se odkako go izvadivme tretiot detevo ne krci i nemame problem

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Крајници кај децата
25.5.2011 23:06:45   
zapce
ke ve molam edno prasanje. Moeto since ima 19 meseca i vo posledno vreme custvuvam deka mu mirisa zdivot, sto mislite dali e toa od krajnicite, ste imale li takvo iskustvo

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Крајници кај децата
26.5.2011 2:09:46   
Maca25
zapce procitaj tuka imame komentirano za zdivot na bebeto. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Крајници кај децата
27.5.2011 14:02:59   
riba79
nie zakazavme za na 6 juni..treba da i zemat bris od uvo i ako se e ok ke bide vednas na program.valjda i krvna slika ke pravat ne znam
andespo,aj nekoj sovet za toa sto treba da ponesam za vo bolnica...user posted image ..pozdrav

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Крајници кај децата
27.5.2011 14:37:19   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

nie zakazavme za na 6 juni..treba da i zemat bris od uvo i ako se e ok ke bide vednas na program.valjda i krvna slika ke pravat ne znam
andespo,aj nekoj sovet za toa sto treba da ponesam za vo bolnica...user posted image ..pozdrav


pizami za tebe i deteto , rezerva pizami vo slucaj da se poti, dolna obleka, pribor za licna higiena (mada sapun ima tamu), peskir, krpa, igracki, alkohol (obavezno dezinficirav se okolu pa i dzidot), toalet hartija, papuci, CAJ OD KANTARION bez seker.
Krv od vena obavezno pravat na detsko, potoa ti ja nosis na transfuziologija i kade cekas ogromen red (ama jas posledniot pat dobro se snajdov, go zamoliv toj sto e na informacija da mi go zaveri upatot i direktno vlegov samo da ja ostavam krvta. ) E potoa koga ke gi zemes rezultatite posle 12, se vrakas na oddelot i istite gi gleda anesteziologot i ako se dobri ke ti recat da dojdes uste istiot den do 19 casot i utredenta ke go operiraat deteto.
Aj so lesno

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Крајници кај децата
27.5.2011 17:16:22   
riba79
andespo,ti blagodaram na iscrpnata informacija.pozdrav do tebeuser posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Крајници кај децата
8.10.2011 16:23:16   
marinasandra
zdravo


jas sum prilicno nova i imame problem so tretiot krajnik.zakazavme operacija vo sestina ama se mislam oti e mn mala 18meseci.slucajno vram i gledam ste razgovarale na ovaa tema.dali moxe nekoj da mi dade sovet vo najskoro vreme oti mn sum zbuneta.dali da odime na operacija ili ne?
ve molam

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Крајници кај децата
8.10.2011 16:58:57   
vesna1
I nie imame problem so krajnicite i toa site tri, a tretiot najveke.
Sakav da prasam dali znae nekoj kolku kosta operacija na krajnici vo privatnive bolnici, bidejki so ORL imam loso iskustvo od predhodnata kerka.
Inace do 3 god. nejkat da operiraat bidejki tretiot krajnik povtorno rastel.

(Одговор на членот marinasandra)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Крајници кај децата
8.10.2011 23:53:53   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: marinasandra

zdravo


jas sum prilicno nova i imame problem so tretiot krajnik.zakazavme operacija vo sestina ama se mislam oti e mn mala 18meseci.slucajno vram i gledam ste razgovarale na ovaa tema.dali moxe nekoj da mi dade sovet vo najskoro vreme oti mn sum zbuneta.dali da odime na operacija ili ne?
ve molam


Sepak doktorite znaat najdobro. Ako e zaradi opstrukcii pri disenje sigurno e deka ke go operiraat vednas. Megjutoa e tocen i faktot deka pak rastat, pa moze pak koga ke potporasne da gi ima istite problemi. Ako ne ti se dopagja mislenjeto na eden doktor, mozes da pobaras i poveke mislenja. Odi i kaj d-r Cekic ili d-r Dubrovska na klinika. I dvajcata se odlicni specijalisti, samo kolku da ja potvrdis odlukata.

(Одговор на членот marinasandra)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Крајници кај децата
8.10.2011 23:56:30   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna1

I nie imame problem so krajnicite i toa site tri, a tretiot najveke.
Sakav da prasam dali znae nekoj kolku kosta operacija na krajnici vo privatnive bolnici, bidejki so ORL imam loso iskustvo od predhodnata kerka.
Inace do 3 god. nejkat da operiraat bidejki tretiot krajnik povtorno rastel.

Vo privatnive e 40.000 denari samo operacijata (laserska).Sekoj bolnicki den e plus 50 evra. Sega ne znam dali vo ovaa cena vleguvase i za majkata pridruznik ili bese plus. A i drugite propratni ispituvanja (krvni analizi) se se plaka baska.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Крајници кај децата
9.10.2011 0:57:14   
twin girls
Размислувам да побарам мислење од специјалист за крајниците кај моите дечиња. Дали некој има информација кога е најдобро време од годината за таква операција? Претпоставувам лето, но можеби некоја од РР членовите има поинакво искуство ....

_____________________________

The best inheritance a parent can give to his children is a few minutes of their time each day.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Крајници кај децата
9.10.2011 1:01:55   
anedespo
Na prolet e najdobro. Vo leto e premnogu toplo i zaradi krvarenja se  izbegnuva. Vo zima zaradi sezonskiot grip isto taka se izbegnuva.

(Одговор на членот twin girls)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Крајници кај децата
9.10.2011 1:04:45   
twin girls
Благодарам за одговорот ...
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Na prolet e najdobro. Vo leto e premnogu toplo i zaradi krvarenja se  izbegnuva. Vo zima zaradi sezonskiot grip isto taka se izbegnuva.




_____________________________

The best inheritance a parent can give to his children is a few minutes of their time each day.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Крајници кај децата
14.10.2011 11:48:42   
marinasandra
Lele сега ме замисли со повторно растење на крајникоо.А по колку време е заздравувањето,мислам нормално да дише,да не и тече носот.Во сестина докторов Јеќич не беше расположен баш за муабет.Затоа барам решение од паталецuser posted image .Повеќето доктори кај што бевме беа со исто мислење трет крајник.Уф само маки со децава додека пораснат.Поздрав

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?