RE: Децата како јазични иноватори (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Подигнување



Порака


Felly RR -> RE: Децата како јазични иноватори (2.2.2012 14:34:52)

Oд Матеа најново

Џандас зијан = Џандар збира[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




AnnaMolly RR -> RE: Децата како јазични иноватори (13.2.2012 14:52:39)

Вчера се газевме од смеење со мм. Ја слушавме Хакуна матата на телевизија и мм му вика: Ајде кажи хакуна матата.
И тој како од пушка: Хакуна татамата! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image] И цело време си го повторуваше тоа!




vezilka RR -> RE: Децата како јазични иноватори (13.2.2012 15:04:03)

Ха,ха..ма татамата е Филип [sm=bravo.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




Џесика -> RE: Децата како јазични иноватори (13.2.2012 15:28:24)

Ау најново-

уеги- легни
паките- патиките
меној- немој
секуа- желка (ова по дома ни стана Секула за желката [sm=smiley36.gif])




Snowhite RR -> RE: Децата како јазични иноватори (21.3.2012 8:15:34)

Не можам веќе да пишувам на оваа тема зашто М не е повеќе јазичен иницијатор, точно изговар се, ама пред некој ден направи исклучок кога рече ТУТУН а мислеше на ТУНА
А да и сношти ги редевме мечината и му стававме имиња на тие што немаат и јас му кажувам за едно дека е вини пу, а тој после ги кажуваше сите по ред и ми вели Хоми Ду, а јас го корегирам Вини Пу, а тој пак исто, после вика Коми Ду, а јас се чудам, не е толку тешко да изговори Вини Пу, зошто вака ми вели детево, и кога ми текна, дека тој уствари мислеше на Скуби Ду[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif] ЈА откривме Америка[sm=jezicek.gif]




Pepelaska * -> RE: Децата како јазични иноватори (21.3.2012 9:39:22)

најново шакобини- шпагети[sm=smiley36.gif]




Felly RR -> RE: Децата како јазични иноватори (21.3.2012 10:50:08)

И Матеа во последно време, нема некои јазични инвации големи, може на пр. за една буква да го смени зборчето.
Единствено ми текнува на бумбаламала = бубамара и Пет и Стен ги вика Пестистен и тоа заедно како едно име.[sm=smiley36.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Децата како јазични иноватори (21.3.2012 10:55:34)

Најновиот бисер од вчера: кепчапче - кечапче. И тоа како го кажува со меко „Ч“ [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




kikicka -> RE: Децата како јазични иноватори (21.3.2012 11:03:37)

[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
Л уште не зборува само знае да каже ГА-ДА овасамо кога е на домофон и ДЕЕ-ДВЕ кога броиме нешто и толку ,а се друго што зборува по цел ден е на нејзин јазик и ништо не се разбира .




vezilka RR -> RE: Децата како јазични иноватори (21.3.2012 11:11:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
а се друго што зборува по цел ден е на нејзин јазик и ништо не се разбира .



Хе хе и Николоа зборува на кинески [sm=jezicek.gif].Сега последниве денови почна да повторува некои зборови. Јадевме чипс и му кажувам што е тоа и тој цел ден викаше чипчи. А негово одбележје е што става и на крај на зборот, на пример, топки, мами, тати, баби, деди, дади..се така кажува.




Џесика -> RE: Децата како јазични иноватори (13.4.2012 20:30:48)

„Појепт, појепт миуа,
тини даваше сиуа
о дасеме, пееме, сите ме сееме„

Превод: Пролет, пролет мила,
ти ни даваш сила
да растеме, пееме
сите да се смееме...




Maca25 -> RE: Децата како јазични иноватори (3.6.2012 22:31:16)

Н. почна пред некое време да гледа Пожарникар Сем на англиски. И од тогаш јас сум МАМ. [sm=smiley36.gif]
Сите играчки кои имаа наши имиња (на пр. Сања, Ања и сл) сега се: Кор, Боб, Ким и сл.




Martins mom -> RE: Децата како јазични иноватори (4.6.2012 20:37:02)

Правосмукалка - утумалка[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Maca25 -> RE: Децата како јазични иноватори (24.6.2012 22:35:03)

шпагети - пашкавети
малини - мелени
пожарникар - пошкар


и најново од Нина - мамо, женските треба да се лакираат, а машковците да сечат дрва!! [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Децата како јазични иноватори (25.6.2012 10:31:43)

Вчера кај кумашините бевме и кога запна Филип „Дај ми ја тигарата, дај ми ја тигарата“. Се вртам, не знам што сака! Го прашувам што е тоа да ми покаже, а тој право кај синтисајзерот. [sm=zmeden.gif]

И ми вика „Еве ја тигарата“. Поим немам од каде му дојде тоа, можеби си искомбинирал од гитара нешто [sm=jezicek.gif]




Џесика -> RE: Децата како јазични иноватори (25.6.2012 10:45:39)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Вчера кај кумашините бевме и кога запна Филип „Дај ми ја тигарата, дај ми ја тигарата“. Се вртам, не знам што сака! Го прашувам што е тоа да ми покаже, а тој право кај синтисајзерот. [sm=zmeden.gif]

И ми вика „Еве ја тигарата“. Поим немам од каде му дојде тоа, можеби си искомбинирал од гитара нешто [sm=jezicek.gif]


Аааа така мојов пред некој ден земал мота крпа како палачинка, и му викам „шо правиш сине?“ вика „павам КОЛАЧИНКА“ и не сфатив дали сакал да каже колачиња или палачинка [sm=smiley36.gif]




Maca25 -> RE: Децата како јазични иноватори (25.6.2012 21:00:57)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Вчера кај кумашините бевме и кога запна Филип „Дај ми ја тигарата, дај ми ја тигарата“. Се вртам, не знам што сака! Го прашувам што е тоа да ми покаже, а тој право кај синтисајзерот. [sm=zmeden.gif]

И ми вика „Еве ја тигарата“. Поим немам од каде му дојде тоа, можеби си искомбинирал од гитара нешто [sm=jezicek.gif]


јас одма па помислив на цигара. [sm=smiley36.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Децата како јазични иноватори (18.7.2012 15:28:16)

Филип пред некој ден се заигра пред неговиот плакар, ги испорастури сите играчки. Многу бев уморна, легнав пред телевизор и викам нека прави што сака само да биде мирен. И ми доаѓа, ми носи едно негово пешкирче и ми вика „Мамо, пери го крпширот“. [sm=jezicek.gif]




Felly RR -> RE: Децата како јазични иноватори (18.7.2012 17:14:36)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

„Мамо, пери го крпширот“. [sm=jezicek.gif]

Па дека бевте Прилеп сега, и тој одма си запамтил, си искомбинирал крпа + пешкир = крпшир [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Beatris -> RE: Децата како јазични иноватори (19.7.2012 9:25:48)

Еве и јас конечно да пишам во оваа тема со мојава дрдорка [sm=smiley36.gif]

попка - топка
капка - капа
умаум - умна сум
зизе - џиџе
адепапа - ајде надвор
муа - мува
буба - бубачка
тамкапкапапа - ставам капа и одам па-па

[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




Natuska85 -> RE: Децата како јазични иноватори (19.7.2012 9:31:02)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


тамкапкапапа - ставам капа и одам па-па



[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

А на мама ноктите се зизе[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Beatris -> RE: Децата како јазични иноватори (19.7.2012 9:38:20)

Да да [sm=smiley36.gif] А и заборавив...

имака - имам алка
амам - аман




vezilka RR -> RE: Децата како јазични иноватори (19.7.2012 11:23:06)

Ние имаме проблем со поврзување на „..чак..“ во зборче [sm=jezicek.gif] па така имаме:

точка - точак
хрчка - хрчак
Врчка - Врчак

[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]

Па имаме се во деминутивЧ

кашче - кашкавал
маконче - макарони
каатиче - краставиче
мамиче - мама нали овај [sm=jezicek.gif]
баонче - балон








Mihaela 2010 -> RE: Децата како јазични иноватори (19.7.2012 11:32:10)

Mihaela koga bese pomala za cokolado vikase cado,za krastavicka-krastalavicka,palenta-penta

Sega ubavo gi kazuva
Noksir-noskir
ne mi teknuva vo momentov,inaku vo princip cisto zboruva




Mihaela 2010 -> RE: Децата како јазични иноватори (19.7.2012 11:33:44)

A da,imame problem so H,se nadevam deka ke se oprai
Za hrana vika fana
Mihaela-Mikaela
hartija-fartija...




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>