|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
18.11.2010 7:04:25   
baby77
draga wannna baby.. kaj mene izleze deka e toj problem..inaku jas ispituvanjata gi pravev vo drzavna na imunologija i tamu se otkri se..toa moze da e problem za sterilitet a mi rekoa se leci na mnogu ednostaven nacin..prvo so aspirin protekt, folna i b6 i b12 vitamini pa so klksan inekcii, zavisi od slucajot..mislam deka treba da se ispita i toa ako se drugo ste pominale..ispituvanjata na transfuziologija bea 900 i na imunologija 900 denar..ako te interesira uste nesto slobodno pisi pp..pozz

_____________________________

14 godini brak , jas 36 , mm 40 godini
IUI - 3
21 noemvri 2013
prvo IVF (ICSI) , (neuspesno)
5 nesupesni prirodni bremenosti
najdolga bremenost 5 meseci
terapija za ivf cexane, crinone gel 0,8 , aspirin , estrofem i vitamini
dostinex

(Одговор на членот wannna baby)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: генетско испитување
18.11.2010 9:25:36   
wannna baby
Blagodaram na odgovorot. user posted image Koj den kaj zenata (od menzis) se ispituvaat ovie raboti, ili pak nema vrska koj den e? Pretpostavuvam deka dvajcata treba da gi pomineme ovie ispituvanja. I kakov uput treba da pobaram od ginekologot za mene i za soprugot? Kolku vreme se cekaat rezultatite? Blagodaram 

_____________________________

Don''''''''t look back in anger.

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: генетско испитување
23.11.2010 13:21:02   
baby77
nema vrska koj den e, se ispituvaat kaj dvajcata partneri so zemanje na krv.uput treba da pobaras za transfuziologija i imunologija posto razlicni ispituvanja se i sepravat na ovie dve kliniki.rezultatite se cekaat od 2 nedeli do 2 mesesca skoro zavisi od sto i kako ke se ispituva..na transfuzija gledaj da gi ispitas vo vtornik zosto vo serda samo gi rabotat tie rezultati taka da moze brgu da gi dobies a na imunologija moze mnogu poveke da cekas..nie cekavme 6 nedeli otprilika..pozdrav i uspeh vo se sto ke ispituvas ponatamuuser posted image i aj pa da se nadevame nauser posted image

(Одговор на членот wannna baby)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: генетско испитување
25.11.2010 2:47:04   
Contesa
Pocituvani na Forumot,
Golema blagodarnost sto ste go postirale seto ova, no iako ne e moe da Vi posocam nekoi raboti, sakam da preciziram par vistini na ovaa jako bitna tema i vazen aspekt pri tretiranje neplodnost.
Do Ggdja baby 77i sekako Wanna baby, povelete postirajte gi vasite napraveni ispituvanje strogo konfedensijalno sekako, bidejki jako me zagrizuva sto vi rekle deka; citiram-mutiran gen demek se leci so terapija koja ja citirate vo postot: aspitin protekt (pretpostavuvam se misli na aspirin pH 8,so zastitna ovojnica), folna kiselina i B6 i B12. Ke govoram voopsteno, no genetikata niti moze vaka da se leci, a uste pomalku da se tretira, da ne e tazno seto ova, ke bese smesno. Klientite, pacienti koi lecat neplodnost ili koi se obiduvaat da si ja ostvarat svoja ideja za dete, ne zasluzuvaat vakvi manipuliranja. Ova e sramota, totalno neprofesionalno. Aspirinot, moze porano bil jako koristen, napusten e za sekojdnevna upotreba i vo USA i Canada, duri i kaj hronicni infarktasi a kamoli kaj ludje so indicirana neplodnost, poradi jaki nesakani dejstva. Tocno e deka deluva vo sprecuvanje na agregacija na trombociti, no e riskanten so jaki indicirani hemoragii, negovite dolgorocni nesakani efekti se poznati, taka da toj kako preparat nema nikakov impakt na eventualniot mutiran gen, nema sansi. Folnata kiselina vi e samo za anemija, jas ne sum licno nejzina jaka pristalica, za istata indikacija preferiram jonsko Fe vo koktel so dr. vitamini, a folnata ja koristam samo preventivno vo kombincija so dr. combo na vitamini i minerali. B6+12, vi se standard, pak seto ova nema vrska nikako, so ona za sto se govori vo postov, genetika ispituvanje i tretman.
Za MANU no comment, neka poveli nekoj da postira sto toa tie tamu genetski ispituvaat pri neplodnost, zivo me zanima, pa ke debatirame i za toa.
Pisete javno, koi toa genetski ispituvanja se pravat vo Skopje vo lecenje na neplodnost, kaj obata partneri i kako eventualno se tretiraat kako terapija, ako bilo taka se ednostvano, jaki genetski kliniki na Zapad ne bi postoele odamna. Gospoda, genetika i jaki genetska nekompatibilnost na partnerite, ne se leci nikako so aspirin i ostalo. Blagodaram.

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: генетско испитување
25.11.2010 9:28:36   
arh_diz
Contesa go procitav vnimatelno tvojot post nekolku pati.Nemama komentar navistina. Samo ke gi ohrabram site onie koi sto nemozele da zabremenat ili imale spontan abortus deka problemot e vo nekoj genetski kod.Jas ova ti go kazuvam od licno iskustvo a ova mozat da ti go potvrdat uste nekolku nasi cllenki.Genitkata nemoze da se promeni toa e tocno no nekogas moze da se potpomogne. Neznaci ti deka si vo SAD i deka tamu rozi cveataat znam kako se zivee tamu .Ke gi ohrabram uste ednas nasite clenki i site koi si imaat maka so zabremenuvanje a pogotovo so spontan obavezno da si napravat genetsko ispituvanje.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Contesa)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: генетско испитување
25.11.2010 16:20:59   
baby77
se fino contesa so ste napisale no bi ve zamolile govorete porazbirlivo i onaka kako sto eden ocaen pacient koj so nema 11 GODINI dete bi ve razbral..uste podobro bi bila koga bi mozele da ni pomognite i ohrabrete a ne da ni kazete za genetskite kliniki vo USA.. tamu znaeme deka "se " ima .. no sto ima kaj nas i kako kaj nas bi se tretitala edna vakva situacija...ama pak ke ve zamolam - DA VE RAZBEREME .. inaku jas malku i "istrazuvav " na internet  i kolku sto uspeav da vidam nekoi od ovie slicni  sostojbi na genski mutacii  kako mojata  dadena im e terapija koja mi e dadena i mene...ja narekov da "LECENJE" NE ZNACI DEKA NAPRAVIV GREV TUKU SAMO SAKAV DA IM POMOGNAM NA LICA KAKO MENE..uste ednas Vi blagodaram na visokostrucnoto mnenie no vo sekoj slucaj mislam deka ova e  NARODEN FORUM  a ne forum na imunolozi i ginekolozi .. a ova se obicni clenovi koi kako znaat i umeat si ja delat makata i svoite soveti za da si pomognat na bilo koj nacin..voopsto ne sakav -(ako aludirate na toa )da se pravam pametna no ova e terapija prepisana od imunolog vo Drzavna bolnica i potvrdena od maticen ginekolog...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: генетско испитување
25.11.2010 16:26:01   
arh_diz
baby77 se soglasuvam so tebe.Poradi toa jas ja imam otvoreno ovaa tema.Jas izgleda sum imala malku poveke sreka sto posle spontaniot abortus mi otkrija deka imam mutacija lejden. Posle nepolni 5 meseca jas zabremeniv od prva i rodiv zivo i zdravo bebence no cela bremenost bev pod terapija na Kleksan.Ti posakuvam uspeh i na tebe

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: генетско испитување
25.11.2010 16:29:50   
baby77
arh-diz..blagodaram sto mi davas  nadez..vo sekoj slucaj taa posledna umira neli????? srekna sum sto nekoj kako tebe moze da me ohrabruva .. a jas ke gi cekam moite user posted image .. te guskam i ova mnogu mi znaci 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: генетско испитување
25.11.2010 16:43:24   
arh_diz
baby77 samo treba da ti dadat pravilna terapija.I mozes po priroden pat da zabremenis.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: генетско испитување
26.11.2010 0:30:01   
Contesa
Pocituvani Gospodji arh_diz i baby77,
Ve molam najuctivo da mi odgovorite na moite PPoraki, upateni do Vas licno, za da se pojasnime okolu ovaa tema. Sakam Vase mislenje privatno, pa potoa ozbilno ke postiram i ke Vi odgovoram na dvete. Blagodaram i dolzen respeckt za Forumot.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: генетско испитување
26.11.2010 0:41:08   
veckasr
i jas se soglasuvam so tebe kontesa oti naslednite bolesti ne se lekuvat jas imam nasledna bolest na ocite i lekarite mi rekoa se sto e nasledno ne se lekuva tuku se drze pod kontrola da ne se vlose sostojbata poveke  

< Поракaта ја уредил veckasr -- 26.11.2010 0:42:08 >

(Одговор на членот Contesa)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: генетско испитување
26.11.2010 7:52:29   
arh_diz
Jas nikade nemam napisano deka nasledna bolest se lekuva da ne mesame babi i zabi.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: генетско испитување
26.11.2010 7:58:01   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Contesa

Pocituvani Gospodji arh_diz i baby77,
Ve molam najuctivo da mi odgovorite na moite PPoraki, upateni do Vas licno, za da se pojasnime okolu ovaa tema. Sakam Vase mislenje privatno, pa potoa ozbilno ke postiram i ke Vi odgovoram na dvete. Blagodaram i dolzen respeckt za Forumot.

Contesa nemam sto da se pojasnuvam so tebe ili so bilo koj.Jas samo go pisav moeto licno iskustvo , i problemite so koi se soociv i sto mi pomogna, mislam deka i zatoa sme tuka na forumot da si pomagame edni na drugi, da gi pisuvame svoite iskustva .Genetikata e slozna tematika i ke pojasnam uste ednas deka taa ne se leci nemoze vo nejze nisto da se promeni.No moze da se podrzuva genetickiot problem so lekarstva.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Contesa)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: генетско испитување
26.11.2010 20:54:50   
wannna baby
Dragi RR
jas licno mislam deka e ubavo da se pocituvaat site postovi i razmisluvanja na ovoj forum, bez razlika kolku se soglasuvame ili ne se soglasuvame so nekoi razmisluvanja. Dobro e da se imaat razlicni stavovi okolu nekoi raboti pa zatoa i e forumov. lekarite ne se soglasuvaat okolu isti raboti a ne nie. Jas licno ja podrzuvam Contesa i mislam deka nejzinite informacii se dosta korisni. Nema potreba da se navreduvame ili omalovazuvame, kolku porazlicni stavovi okolu nekoi raboti tolku podobro, barem jas taka gledam na rabotite. Site nie imame nekoja maka, sekoj od nas lekot go bara i probuva nekoi raboti.Zatoa e dobro da se citaat i postiraat razlicni razmisluvanja.
user posted image Pozdrav do site rr

_____________________________

Don''''''''t look back in anger.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: генетско испитување
26.11.2010 22:45:07   
Summer
Ovaa problematika so genetskite ispituvanja mnogu me interesira od prosta pricina sto ni jas ni soprugot nemame odreden problem no sepak veke 4 godini nemame deca. Jas licno smetam deka golem broj od informaciite na forumov se korisni, nekoi poveke nekoi pomalku. ova e edinstveno mesto kade mozeme da si razmenime iskustva za nasata maka na narodski jazik. ako saka contesa naucno da se dokazuva neka odi na nekoi profesinalni doktorski forumi, a ako e doblesna neka podeli so nas nekoja korisna informacija sto e upotrebliva ovde vo nasava makedonija. da ne bese forumov nemase ni da zanm deka postojat nekakvi genetski ispituvanja a imam smeneto brojni ginekolozi i spitano se i sesto.

(Одговор на членот wannna baby)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: генетско испитување
28.11.2010 11:36:25   
baby77
voopsto ne se navreduvame ili ne velime deka ne go pocituvame tugoto mislenje..naprotiv..sekoe iskustvo i pomos ni se dobredojden osven ako nekoj ne go omalovazi tugoto iskustvo i pomos se razbira..zatoa povtorno ke recam..sekoj sto saka da go podeli svoeto mislenje , iskustvo i slicno i moze nekomu da pomogne so golema pocit bi go citale normalno ... ova e mnogu komplicirana rabota i ne treba da se fakame za sitnici..i samite znaeme vprocem deka sekoj od nas toolku mnogu se razlikuva i secie iskustvo e dobredojdeno.. a nie vprocem sme ovde za da gi vidime nasite user posted image ...

(Одговор на членот wannna baby)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: генетско испитување
27.1.2011 1:19:54   
Olivia
Po spontaniot pravev hemostaza i D Dimeri ispituvanja i naodite se uredni e sega me prakaat vo MANU na ispituvanja za trombofilija : Mutacii na Faktor V , Faktor II , MTHFR, F.XIII, PAI

ako znae nekoj da mi pojasni sto se ovie ispituvanja jas znam samo deka mi rekoa odi vo Manu napravi genetsko ispituvanje.


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: генетско испитување
3.2.2011 18:32:01   
Olivia
Jas i mm gi napravivme genetskite ispituvanja, i deneska stignaa negovite rezultati i se vo red, fala bogu edno gajle pomalku, moite ke bidat gotovi vo ponedelnik se nadevam i tie da bidat dobri, barem da znam deka abortusot bil prirodna selkecija a ne poradi nekoja pricina.

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: генетско испитување
13.2.2011 13:06:43   
adabejb
Super Olivija sto nema nikakov problem i jas cekam rezultati od genetsko ispituvanje prvo bev na transfuziologija site ispituvanja od namu se vo red sega gi cekam i ispituvanjata od Imunologija tuka ima ispituvanja sto ke mi gi pravat samo na mene a ima ispituvanja koi ke ni gi pravat zaedno so mojot soprug vo smisol dali nasite DNK se sovpagaat ili premnogu se sovpagaat za da dojde do bremenost,sega sto ke bide ke pocekame uste malku ,doktorot rece da ne se sekirame deka sto i da se otkrie deka ima nacin da se sredi ili deka samo mozebi podolgo vreme ke ni treba za naseto za zabremenuvanje.
Malku se bunam tuka pa sakav da vidam dali nekoja od vas devojki imala vakvo iskustvo ili informacija
-ako ima nekoj problem vo nasata genetika kako togas embrionive vo IVF postapka se sekogas super i odlicno se delat do Blastocisti?
I uste nesto procitav deka ne sekoj embrion stanuva bebe toa go znaeme no veli nie nemozeme da znaeme koj embrion ke se implantira a koj ne ,a kako togas embrionive se Odlicni?
I treto citav nekoja zena pravela 6 IVF neuspesni i im  sovetuvale da probaat so donor sperma da vidat dali ima nekakva povrzanost so genetikata.

Mislam deka temava e naucna malce nie da mozeme laicki da si pomogneme i od iskustvo ke bide super:)

Znaete kakvi se ovie dve nedeli cekanje i lezenje pred komjuter pa od nemanje sto, malku se zabeguva so istrazuvanja na net :)))))


p.s jas koga ke gi imam rezultatite od Imunologija ke vi kazam koi ispituvanja sum gi pravela sega neznam tocno kako se vikaa bea eden mal milion testovi i ispituvanja...



(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: генетско испитување
13.2.2011 13:53:12   
Olivia
I mojte rezultati stignaa , juuhu se e vo red no spontaniot ostanuva misterija t.e. prirodna selekcija, absolutno golema dilema bese razresena , preporacuvam site sto imaat ist ili slicen problem kako mene bez razmisluvanje da napravat genetski ispituvanja.
Adabejb ne se zamaraj so istrazuvanjata na net se poveke ke te bunat sega e najvazno da si uzivkas i odmaras samo so pozitivni misli,user posted image


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот adabejb)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: генетско испитување
13.2.2011 14:13:42   
arh_diz
Super Olivia sto e se vo red so genetikata.Ti posakuvam sto pobrzo da siuser posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: генетско испитување
13.2.2011 16:24:05   
Bogdancanka
Olivia srcka bas mi e milo sto site razultati se dobri e sega na rabota i nabrzo da ne izraduvas souser posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: генетско испитување
15.2.2011 15:00:10   
sladjana ms
user posted image Zdravo!Jas sum nova na forumov i navistina me zaintrigiravte so temava.Ke ve zamolam da mi odgovorite koi ispituvanja se potrebni da se napravat  na transfuziologija i imunologija, koja e procedurata i kolku cini?Pred edna godina pravev laparaskopija i histeroskopija, imav athezii od slepoto crevo i mal septum koi se saniraa i od togas eve veke edna godina nemozam da ostanam bremena i pokraj toa sto rezultatite ni se odlicni i na mene i na mojot soprug.Pred 5 dena pravev prva inseminacija i go prasav doktorot za tie antispermatozoidni antitela, a toj mi veli i da gi ima sepak ke se svede na IVF,a nekade na postov procitav deka toa se sreduvalo so nekoja terapija.Zatoa uste ednas bi ve zamolila za objasnuvanje za koi ispituvanja da gi napravam.Pozdrav do site rr.user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: генетско испитување
18.4.2011 18:34:11   
pinokio2010
Denovive treba da odam da dadam krv za imunoloski ispituvanja na transfuziologija i me interesira dali se dava krv nasabajle na gladno ili vo bilo koe vreme od denot i dali ima vrska ako imas dobieno ili ne? pozz

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: генетско испитување
18.4.2011 21:19:39   
Olivia
Pinokio jas koga gi pravev ispituvanjata ne mi napomenaa ama bas nisto za zapazuvanje na del od denot ili ishranata, taka da jas davav krv na pladne jadena piena, i za dobieno nema veze zatoa sto sepak genetika ispituvaat a ne hormoni,pozz


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?