RE: Фази кај децата (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Подигнување



Порака


lukas -> RE: Фази кај децата (18.8.2010 11:45:35)

bo kolku sum bila opsirna ...hahha




Viktori -> RE: Фази кај децата (18.8.2010 12:07:29)

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas
a MAMA26 se dobro objasna i ne tenaogam vo krivo ama mnogu neubavo toa go imas kazano go slekov i go plesnav...neubavo zvuci...a deka si go plesnala go plesna zosto ete zasluzilo....site si imame razlicen pogled na vospituvanjeto...jas uvidov po vnukite deka nekogas te vadat od kontakt i deka moras da gi plesnis...toa e toa..od malku nema gajle..da ne preminime kako porano tsto bea tepani so remeni...so sukala...inace od edno pleskanje da ne pravime da se cuvstvuvame kako da si gi maltretirame decata.-plesnuvanje i tepanje razlicni poimi....pozz do site ...ova e moe mislenje...


да, да за ова зборев и јас. Не е проблем што си го плеснала по газето, туку како изгледа кога го читаш. Го соблеков и го истепав, не е само казна за делото туку и понижување за детето, што мислам дека е многу лошо...
Инаку донекаде не ја гледам разликата во плескање по газето (онака уз пролаз[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]) и хистеришење по децата. Дури мислам дека едно плескање по газето има помалку несакани ефекти од  константно дерење по него.
Јас не ги тепам по децата, ама си имаат казни и казни ехеххејјјј....

п.с И не се срди одма, мајку му стара [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]. Не постои совршен човек и животот не е книга, туку реалност. Во реалните ситуации сигурно се снаоѓаме сите најдобро што можеме.




mama26 -> RE: Фази кај децата (18.8.2010 15:14:08)

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

bo kolku sum bila opsirna ...hahha
nemaj gajle .si kaza realno. pozzz




lukas -> RE: Фази кај децата (18.8.2010 18:45:13)

sum pisela pisela i koga go pustiv koga go vidov hahahha se iznasmejav bo si rekov jas prikazvanje kako majka mi koke pocnam nezz da prestanam..ama sakav se da kazam...pozz...




blagica* -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 0:02:03)

mila beki
nie veke bevme kaj eden doktor i toj rece deka mu e samo igra deka nekoi deca mavat so racite nekoi trepkat so ocite(zatoa sto toj  prestanuva koga ke go skaram  pravi taka koga mu e dosadno ili koga ne mu obrkam vnimanie) i stvarno koga si dojdovme doma prestana da ja vrti glavata pocna da trepka so ocite toa traese kratko i prestana nekoe vreme  i sega go fati virusot  go bolese mnogu grloto i pak pocna  ke otidam kaj treba  ne se bitni parite samo da znam deka deteto mi e zdravo zatoa sto nasiot maticen me vadi od pamet neznam ke vidam so ke napravam na 26 na detska klinika i so ke mi kazat a inaku veke ne pravi taka toa bese den dva samo koga mnogu povrakase i koga go bolese grlceto




jovanka -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 0:03:45)

prav sovet ke dobies imaj pozitivna misla.




Палешка РР -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 0:20:07)

ИЗВОРНА ПОРАКА: blagica*


nie veke bevme kaj eden doktor i toj rece deka mu e samo igra deka nekoi deca mavat so racite nekoi trepkat so ocite(zatoa sto toj  prestanuva koga ke go skaram  pravi taka koga mu e dosadno ili koga ne mu obrkam vnimanie) i



Колку години има детето? И дали игра нпр игрици на компјутер, Play station или гледа премногу ТВ?
Марио тоа го правеше, ама проблемот беше од очите, па носеше наочари некои шест месеци и трепкањето престана. Не мора да значи дека е тик, или на нервна база.




beki RR -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 8:39:15)

Дефинитивно не мора да значи дека е тик или некаков проблем од невролошка природа. Добро е да се провери, но штом не случува по неколку пати на ден, тогаш најверојатно се е во ред.Обично ако тие движења се повторуваат повеќе од 10 пати на ден, тогаш сомнежот е дека има некој невролошки проблем, што пак ќе речам не мора да значи.Така што, Благица, опушти се , одете на 24 на клиника, па ќе видите што ќе ви кажат.




blue_blue -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 12:49:43)

истражувањата покажуваат дека постои врска помеѓу физичко казнување на децата (овде се наведеуваат удирање по газето и по рацете, а не се зборува за некакво казнување со тепање) и нивниот когнитивен развој (развојот на процесите на размислување, помнење, решавање на проблеми, одлучување). Врската е следна:  децата кај кои се применувало физичко казнување имаат бавен когнитвен развој, односно овие вештини им се развиваат многу побавно отколку кај другите деца, т.е. кај оние кои не се казнувани на вакви начини. Исто така, истражувањата укажуваат дека децата кои се казнуваат со удирање по газот и по рацете се поагресивни од нивните врсници. Интересно е дека во едно истражување родителите престанале со ваквиот тип на казнување и забележано е опаѓање на агресивноста кај децата (удирање на брат/сестра, гризање на други деца, гребење, итд).

Секој родител треба сам да одлучи како ќе го воспитува своето дете имајќи на ум што сака да постигне.

Јас од кога ги прочитав овие студии знам дека никогаш нема да удрам дете по газе, па макар и да ми се спојат сите жици од неговото однесување. Ако треба по сто пати ќе повторувам дека тоа што е направено не е во ред и зошто не е во ред т.е. што е предизвикано со таквото дејство, ама шлапки по газе и раце нема да користам зошто како родител не сакам моето дете побавно да научи важни вештини кои му требаат за цел живот.

Во друг пост ќе ви напишам неколку идеи како да се справите на мирен и демократски начин со 2-4 годишни деца кои имаат тантрум (дерење со плачење и ништо не прифаќаат).




lukas -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 14:24:47)

na sestra mi drugarka nitu ednas ne ja udrila kerka mu pa ene samo site okolu nea gi tepa aj kazi mi sega od kade sega toa nasilstvo...imam drugarka od tatko i so e tepana po tri pati na den pa ene ja kako nekoja bubalka e nesaka da se tepa mirna e vospitana...jas ne bev tepana kako dete bev potplesnuvana zasluzno..i pa ete sum po izbuvliva po nasilna nezz kako da se izrazam..ajde toa deka malku jas deteto ke go plesna i so seriski ubiec ke stani ajde ve molam so ovie istrazuvanja  sto gi pravat kako ne...mz mi isto e tepan od tatko mu pa ene go raka nema krenato ni na mene a pak ni glas ...nema vrska nekogas mora da se plesni pak koj saka neka mi kazva...deteto mi e 6 meseci i uste od sega velam deka ako ne me razberi od zboranje po stopati istot ke go plesnam ne da go tepam 5 min tuku ednas ples po gazeto...i taka..pozz i izvini sto bev iskrena ama so tie knigi i ucenje dete od knigi nezz...gluposti zivi sepak moe e ova mislenje..i kako so navediv na moeto gore opsirno napisano sekoj ima razlicen pogled na vospituvanje vo zavinost od deteto plus...pozzz pak..




mama26 -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 14:40:43)

sestrami ne e pipnata od tatko mi ajas da.kako postara bev za se kriva.sestrami sega e povulgarna na zborovi za razlika od mene .zboram vulgarni zborovi vo nejzinoto semejstvo kako se odvivaat rabotite.a jas sum si realna ne vregam.postarite gicenam i t.n.po kniga nesakam ni da odam ako e taka ima kniga i za doencinja pa go zaraniv pomalo moevo.i uste ednas.bev pleskana neli[blago kazano]a sigurno deka me bolelo i zatoa posle i so pogled se razbiravme.a sega? decava nasilni megu niv.se tepaat maski aj zenski se drugi placat ama ovie bre mavaat se udiraat.baska jas sum celden doma.sigurno deka ke se sluci da go plesnam po gazeto.da bev na rabota celden i da go gledav dva saati ke bese drugo[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




lukas -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 14:44:22)

a be kako sakas reci vrti suci MORA vo tekot na rastoto da go plesnis...nema ni eden roditel sto ne go plesnal deteto...dali gibnal vo struja dali manalo drugo dete ili od prezboranje bilo kako mora...ke nagovestam pak ne tepanje tuku ples po gazeto...




Viktori -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 14:48:04)

Види, во никој случај не смее да се промовира насилство како метод во воспитувањето.
А далеку е од тоа да се покажуваат со прст мајките кои некогаш ги плеснале децата.

Инаку, има исто така и истражувања кои докажуваат дека децата кои никогаш не се казнети во еден период стануваат автодеструктивни. И сега?

Јас не ги воспитувам децата по книга! Ама мора да знаат што е правилно, а што не, како треба да се однесуваат и нормално, дека не се врти светот околу нив.





lukas -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 14:52:31)

Јас не ги воспитувам децата по книга! Ама мора да знаат што е правилно, а што не, како треба да се однесуваат и нормално, дека не се врти светот околу нив.


ova e tocno...taka e..imam gledano majki of lele mori majko po pat odi i samari mu mava a ova da pisti e za taka ne priznavam...mi idese da odam da ja zadavam...hahhah...pleskanje e zaplasuvanje za posle kako sio kaza mama26  da se razberite so pogled i da se razberi deka toa ne treba...taka vnuka mi pravese za rabotata so e plesnata ke odese kaj nea i ke me opulese...hahah i samo ke ja poglednev naporki i ke mi se nasmeeese i ke se trgnese i pamettnjakovski ke mi recese teta ne treba tamu da gibam taka...ne smejam...ahahah...advokat...




mama26 -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 15:04:43)

ne viktory za nasilstvo i jas sum protiv.nasiltvo za mene e koga upotrebuvas sukaka ili kais i go tepas deteto.toa e.a ne ples po gazeto.pa ako pipne po struja??????????podobro nego da go plesnam po gaze otkolku jas cel zivot da se mavam so glava u sid bez dete?me razbirate neli?




mama26 -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 15:09:02)

hahhaa koga ke mi teknese od masa nesmeev gosti koga imame da zemam nesto.ako sum sakala dajadam treba da mu kazam.pa tatkomi vo tanjirce ke mi stavi i na maloto masice vo dnevnata.a ne na trpezarija so vozrasnite.a sega?prijatelka moja  detevo i go zema stolot i i vika zemi si ti drug./on k sedel na nejzino mesto pa zenava otide na strana a detevo so nas vozrasni na masa.i moevo doaga se luti zasto i on nemal stol pa go poglednav nakrivo pocna da se ligavi i pak se povlece.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]vikam bravo pocnuvame da se cenime




Палешка РР -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 15:17:30)

За фаќање во струја има решение, ставаш заштитници на штекерите и секогаш кога ќе пипне велиш НЕ.
Незнам која е таа храброст, сила, што ли која тера да се крене рака на дете? Мислата дека така ќе воспоставите авторитативен однос? И зошто да не се читаат книги за правилно воспитување, зошто да не се читаат статии кога веќе се користи интернет?
Или попривлечна е едноставната реченица:"Ќотекот е од рајот излезен?"

Тепањето деца, на крајот на краиштата, е противзаконско!




mama26 -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 15:19:03)

pa jas vo usa bev pa i tamu gi plesnuvaa pa nikoj ne gi kazni?tuku da go utepuvas od kotek toa e protivzakonsko




mama26 -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 15:20:03)

a za strujata mislev u dvorot.ima goli zici koi slabo se zastiteni a gazdata e star i nemaren covek.nedoaga red za toa.




mama26 -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 15:21:29)

 v
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Види, во никој случај не смее да се промовира насилство како метод во воспитувањето.
А далеку е од тоа да се покажуваат со прст мајките кои некогаш ги плеснале децата.

Инаку, има исто така и истражувања кои докажуваат дека децата кои никогаш не се казнети во еден период стануваат автодеструктивни. И сега?

Јас не ги воспитувам децата по книга! Ама мора да знаат што е правилно, а што не, како треба да се однесуваат и нормално, дека не се врти светот околу нив.


viktory sto znaci zborot avtodestruktivni?




Viktori -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 15:25:13)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

v
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Види, во никој случај не смее да се промовира насилство како метод во воспитувањето.
А далеку е од тоа да се покажуваат со прст мајките кои некогаш ги плеснале децата.

Инаку, има исто така и истражувања кои докажуваат дека децата кои никогаш не се казнети во еден период стануваат автодеструктивни. И сега?

Јас не ги воспитувам децата по книга! Ама мора да знаат што е правилно, а што не, како треба да се однесуваат и нормално, дека не се врти светот околу нив.


viktory sto znaci zborot avtodestruktivni?



автодеструктивност = самоуништување

Агресија поттинсната ја насочуваат кон себе си. Најчесто произлегува од либерално домашно воспитание.

Сум читала многу вакви статии и истражувања, ама да ти кажам право сите ги зимам со резерва. Не е оба математика со равенка со доказ туку со живи луѓе што секојдневно се менуваат.





Палешка РР -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 15:27:08)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

pa jas vo usa bev pa i tamu gi plesnuvaa pa nikoj ne gi kazni?tuku da go utepuvas od kotek toa e protivzakonsko


Немам повеќе коментар [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




mama26 -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 15:28:33)

imam i jas momentalno tuka komsika sokniga za vospituvanje na decata i plus za ishrana.zamisli koricite i krckaa na knigata.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][ ne ja otvorila tuku ete taka da ja ima] posle 14 god.i go dava na sestrai i sestrava i vika -poubavo vospituvanje od majka nema zasto majkata sigurno ne go saka tugoto dete poveke od svoeto.mnogu pametno kazano a tolku ednostavno......




mama26 -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 15:29:55)

od kniga do praksa e golema razlika.se slozuvam so tebe viktory




Viktori -> RE: Фази кај децата (19.8.2010 15:31:29)

Мама во УСА го тепаат со стап по газ! И после децата излегуваат Мајкл Џексон! Сори ама кога веќе земаме пример од други земји никако не треба да ни биде УСА!

Инаку да, животот не е книга! Ама дете да удриш значи ти си попуштила и не знаеш веќе што да правиш. Проблемот е дека детето го сфаќа тоа! Ти си немоќна за друго и тогаш веќе не го воспитуваш детето туку покажуваш слабост!

И кога ќе помине периодот кога ќе можеш да го плескаш, си наебала (извини за зборот[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image])




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>