Што кога има лекарска грешка? (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Семејно здравје



Порака


kapina -> Што кога има лекарска грешка? (13.1.2016 21:03:34)

Imav samo 4 i pol godinki mi ispuka slepoto crevo majka mi me odnese na hirurgija oti togas opstiot lekar rece najverojatno stanuva zbor za slepo crevo prema simptomite sto gi imav

Otidovme na hirurgija mi zemaa krv i rekoa oti po krvta ne pokazuva oti stanuva zbor za slepo crevo i rekoa na majka mi oti nisto ne mi e ne vratija doma posle pak imav strasni bolki vo stimakot koi stanuvaa se pojaki i nemozev veke da odam veke od bolki otidovme na hirurgija pak hirurgot pak ne vrati nazad istiot toj hirurg sto ne primi i prviot pat na majka mi i vika ti ne si majka neznaes da si gi gledas decata se tuka trcas a majka mi prv pat bese otisla tamu posto ne e strumicanka

Ja fati za raka i ja tegnese bukvalno ja tegnese za raka i ona mu vika ama doktore opstiot lekar star covek bese opstiot lekar rece oti najverojatno stanuva zbor za slepo crevo i vika sto znae on jas sum specijalist a on tek zavrsil so specijalizacijata i posle se taka uste dva pati ne brkase od bolnica i na tretiot pat se najde eden bolnicar prijatel na majka mi i mu vika doktore ajde ako ona ne e majka da videme nie kolku sme doktori na 5den od ispukuvanjeto na slepoto crevo i ajde mi vika ovoj otvori ja ustata zejni i koga vide celata veke otecena i vikna ajde ajde sobirajte se se sto ima od doktor viknete imame iten slucaj a na majka mi i kazaa da se sprema oti ne se znaese dali ke ja preziveam operacijata i ovoj hirurg do den denesen vika oti gospod me spasi mene i eden sosed koj bese na mojata operacija kako anesteziolog se kazuvase nea nezn ni samiot kako ja spasivme

Posle 18 god od operacijata na slepo crevo po 1god obidi za zabremenuvanje maticniot gin me isprati na hsg na hsg pokaza oti desnata strana ne e proodna i kazaa oti toa e od operacijata na slepo crevo oti mi zasijale se na edno mesto napravija napori toa da bide se kako sto treba no ne uspeaa me pratija na histeroilaparoskopija koja isto bese rizicna za mojot zivot otidov sama bez nikoj na taa operacija dr togas pred da pocne da me operira me sedna i mi kaza oti ke bide rizicna za mojot zivot dali sum sigurna deka sakam da se naprave da se otstranat tie slepuvanja i rekov da toa ne e zivot bez deca i togas pocnal da mi paga pritisokot za vreme na histeroilaparoskopijata no sreka me vratile nazad doktorite uspeale da me spasat i sega pak me ceka nova histeroskopija




Hopeful RR -> RE: Што кога има лекарска грешка? (14.1.2016 13:10:43)

Kapina, ова низ што си поминала е навистина страшно и жално, да живеевме во нормална држава ќе добиеше огромна оштета. Но, фала богу што тоа е зад тебе и сега си во ред.

Се надевам дека на следната хистероскопија ќе може уште повеќе да се подобри состојбата и дека наскоро ќе се радуваме на твојата бременост, а ова ќе се заборави.




kapina -> RE: Што кога има лекарска грешка? (14.1.2016 23:38:16)

Posle ova ovoj hirurgot se izvini na majka mi no dzabe e traumata ostana za cel zivot ne odma nego posle nekolku godini otidovme za nesto drugo na hirurgija i me pregleduva i mi vika koj ti go napravi ovoj rez na tebe devojce bev veke 11 god i majka mi mu vika ti kako jas pomnes li pred 5god me brkase kako zivotno od bolnicata mene i moeto dete i vika evaa gospogo izvini no dzabe e traumata ostana za cel zivot




Hopeful RR -> RE: Што кога има лекарска грешка? (16.1.2016 13:01:40)

Kapina, навистина страшно. Кога на човек му е најтешко, кога очекува помош од единствениот што знае како, да добие ваков однос и третман, е понижувачки, разочарувачки и демотивирачки. Пак ќе кажам, добро што сега си ок и што се работи на случајот да се среди состојбата, и сигурна сум дека наскоро ќе се читаме со убави вести [sm=smiley1.gif]

Во однос на другите, дали сте имале вакви или слични искуства? Дали некој можеби нешто презел во врска со лекарска грешка, погрешна дијагноза или третман, дали имало судска разрешница и некаква оштета? Ме интересира колкава е нашата свест како пациенти да си ги бараме нашите права и како функционира ова кај нас, па може да разговараме.




kapina -> RE: Што кога има лекарска грешка? (11.3.2016 9:13:26)

Ovie denovi sum bolna i nastinata znaci povrakam i proliv imam maticniot ne mi dava nisto lekovi mi vika sam ke se izborel mojot organizam mu vikam da j mi upat za uvo nos i grlo posto imam hronicen sinuzit mi vika ne ti davam niti upat niti terapija mi dava nisto taka ke se izborel organizamot a ne svaka oti mojot imun sistem i taka e slab zaradi namalena funkcija na tiroidata




kapina -> RE: Што кога има лекарска грешка? (11.3.2016 9:15:21)

Nisto luge bukvalno nisto ne mi dava lekovi sto da pravam so nego ke mi se vlose sostojbata i so hormonite od stres




scared RR -> RE: Што кога има лекарска грешка? (11.3.2016 12:00:52)

Капина за дијареата и за повракањето земи медицински јаглен, ке ти помогне и ке го прочисти организмот . Земи и леблебија за дијареата, ама јагленот обавезно да не дехидрираш.




blue_blue -> RE: Што кога има лекарска грешка? (11.3.2016 13:21:31)

јас искрено не знам какви лекови треба да ти даде за стомачен вирус. Точно како што ти кажал, ќе помине, ќе си се избори организмот. Ако ти имаш на ум некакви лекови кажи му и побарај да ти ги препише, ама лек кој што лечи стомачен вирус не постои....Може да земеш пробиотик за ти се нормализира цревната флора, медицински јаглен за проливот кој може да го раствориш во мала чаша кока кола и тоа е...




kapina -> RE: Што кога има лекарска грешка? (11.3.2016 13:25:02)

Abe nisto ni probiotik nisto ne mi dade si prodolziv so povrakanjeto me preprati na onfektivno denes




kapina -> RE: Што кога има лекарска грешка? (11.3.2016 18:07:40)

I si zavrsiv na infuzii denes i jas sakam da e taka no mojot imun sistem e slab sto zaradi tiroidata no i cel zivot si e taka




kapina -> RE: Што кога има лекарска грешка? (12.3.2016 0:24:02)

Mu naglasiv zatoa oti imuniot sistem e slab oti kaj mene bez nesto da mi dade lek ne pominuva hronicen sinuzit imam ne virus odev cesto za nego i na uvo nos i grlo dobiv i bronhit odnapred no i sakam da go smenam ednostavno taa osoba sto dojde sega da raboti kako doktor tamu so mojot maticen zaedno ne mi odgovara karakterno mrazam luge sto lazat iskrena sum i mrazam takvi osobi me izlaza poveke pati i oprostiv no denes veke se ispokarav oti i kazav oti znam oti laze i ja kazav vistinata ona sekogas izleguva na videlina




kapina -> RE: Што кога има лекарска грешка? (12.3.2016 15:13:34)

I blagodatenie na infektologot denes sum podobra me baraa da se vratam na rabota posto sum na boleduvanje no od pon zdravje a ovaa maticnava odlucivme so mm da ja smenime me lazese za boleduvanjeto me lazese za prioritetnite upati epa dosta e veke i rekov sram da ti e na diplomata sto ja imas kako lekar sram si za familijata ti i profesorite sto te ucele da gi lazes lugeto sramota




MademoiselleNina -> RE: Што кога има лекарска грешка? (13.3.2016 7:36:26)

Kapina, и јас мислам дека треба да ја смениш матичната. Ќе си најдеш некој друг матичен со којшто ќе се погодиш. Мајка ми менувше матичен нелколку пати се додека не најде лекарка која навистина се заинтересира за нејзината состојба.




Страница: [1]