Ритуали за добра ноќ (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


marchi -> Ритуали за добра ноќ (29.10.2015 23:18:45)

Како го поминувате времето пред спиење, кои се вашите ритуали за добра ноќ, како го успевате вашето дете?
Споделете ваши искуства.




MamaKiki -> RE: Ритуали за добра ноќ (30.10.2015 0:16:16)

значи пишувајки пред некој месец на теми за сапивање си го направив тоа што го пишав.. си ја качив во дневна крлешката и сега почнуваме некогаш со капење некогаш не оти веке не секапиме секоја вечер поголем е сега демек [sm=smiley36.gif] после пие млеко оти тоа не ни е приспивно станва и цекам подждригни да ен му е тешко во мешето и почнувам да пеам детски песнички малку го нишкам на нозе со перница , малку на раце и после ако не е заспан со ставам во крлешка гасам се и пак пеам тивко обично имам 3-4 песнички така што му се приспивни и го крлам.. е после уживам




marchi -> RE: Ритуали за добра ноќ (30.10.2015 18:31:20)

Da si raskazam i jas [sm=smiley36.gif] malku se karame pred spienje zasto kaj nas vekje go nema onoj red ko ke se rece vreme e za spienje site da sme vkrevet. Pieme mleko pustame crtani i legnuvame. Posle mi zboruvam vo tekot na denot kolku losi raboti napravil mu sovetuvam sto e pravilno a sto ne e za da se pravi i koj ke zaspie arno, drugiot neka si gi dogleda crtanite dodeka ne mu se sospie.




vezilka RR -> RE: Ритуали за добра ноќ (10.11.2015 23:12:47)

Кај нас има ритуал. Еве ваков. Во 10 часот за прв пат ја изустувам реченицата ајде на спиење. И големиот вика нема шанси, јас не спијам. Малиот трча по соба и вика не, не, не, не! За кратко време повторно ја кажувам реченицата, големиот вика ми се вечера, а малово истото од предходно, трча и вика не, не, не! Откако ќе вечера големиот( а тоа и не е вистинска вечера, оти веќе е вечеран а ова му е само купување на време) повторно ја кажувам мојава речеиница и големиот вика само уште овој цртан, или само уште ова да го добојам или нешто такво слично а малово веќе почнува да се тетерави, ама си стои на неговото не, не, не. И така мажле присилно го зема малово и го носи на бањање и заспивање. Во меѓувреме јас со големиов остануваме да се убедуваме уште малку дали дошло време за спиење, како вомомнтов на пример се додека и тој скоро не заспие у дневна, па после го мрзи да се бања, а понекогаш дури и да си измие заби. Па се расправаме околу тоа и често и со плачки легнуваме. И ова е секој ден без исклучоци. Баш убав ритуал си имаме.




bucko mal -> RE: Ритуали за добра ноќ (11.11.2015 9:36:50)

Vezilka RR vo 10pm kaj nas site se vo krevet osven jas[sm=smiley1.gif] Eve sega e 9:30 pm I site spijat. Malovo vo 7:30 go spremam I najkasno 8:30 e veke zaspan. Bidejki preku den ne prespiva navecher epten e umoren.
Zaminuva na spienje bez problem, pie mleko I usta ne zatvara dodeka ne zaspie[sm=smiley36.gif]




mommy_angels RR -> RE: Ритуали за добра ноќ (12.11.2015 16:50:20)

Кај нас се два различни видови на ритуал и тоа зависи од расположението на ќерка ми [sm=smiley36.gif]. Или е миење,средување и со млекцето во кревет (ова е подобрата варијанта) или е плачење за џабе со викотници дека не и се спие(а срце и спие),да погледа цртани,да црта нешто и тн.Единствено што е редовно секоја вечер е муабетот :
-Мама не спиеме?
-Не.
-Рано е.
-Да.
Секоја вечер,кога ќе сфати дека се спремаме за спиење.




marchi -> RE: Ритуали за добра ноќ (4.1.2016 14:18:58)

sega mm go nauci deteto (a bogami i mene) na zimski ritual.legnuvame nakaj 11h pustame crtani gasime svetlo i se tegneme gledame vikame se karame nervozni sme peeme pesnicki....i zaspivame vo 12 - 1h stanuvame okolu 11h ama preku den ne prespivame. ova e uzas ritual ama .... dodeka stavam se vo nrmala ke mi pomine zimava [sm=smiley36.gif]




Страница: [1]