Проблеми во втора бременост после царски (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


angelce moe -> Проблеми во втора бременост после царски (6.10.2015 23:30:48)

zdravo mamicki
bremena sum 14ta Nedela, pred edna Nedela pocnav da osecam bolki vo delot na predhodnoto poroduvanje T.E. carskiot rez. se porodiv pred 3godini, i ne kako neznam zosto osecam bolka, dodusa i si ja osecav ranata ovie 3 g. Ko da ne mi zazrea bas kako sto treba.
Ve molam vasi iskustva. mozebi ke mi olesni malku [sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif]




Melanija RR -> RE: Проблеми во втора бременост после царски (7.10.2015 1:13:26)

angelce moe добре дојде на РР
твојот пост го копирав во темата ТУКА таа е општо за царското породување но и во однос на раната потоа. Незнам дали некој има некакво искуство.Јас знам дека по 2-3 год е сосема нормално да се има уредна бременост со раѓање. Контроли сигурно си правела така што внатрешно раната е секако помината ,а надворешно е прашање на кожа која за 6 месеци целосно заздравува.Ако чуствуваш непријатност консултирај се и на преглед во болница или некој специјалист




katalina1 -> RE: Проблеми во втора бременост после царски (7.10.2015 1:14:47)

Zdravo...i jas se porodiv carski pred 2 ipol godini i se uste imam cuvstvo deka ranata ne mi e celosno zarasnata.Imeno i samiot maticen ginekolog mi rece ednas deka loso sum sosiena pa zatoa luznata mi e kako ispaknata i se uste e crvena.Na promena na vreme uzasno me cesa,a jezivo mi e da pipap,a ne pa da ja cesam.Isto taka pred da mi dojde menst.me boli poveke od voobicaenoto.Alal da ti e,jas se uste ne se osmeluvam za vtoro dete.Mislam deka najdobroda se konsultiras so svojnt maticen,ama mislam deka ne e nisto strasno,seceno e tamu,normalno e da naboluva.




Kvisko -> RE: Проблеми во втора бременост после царски (7.10.2015 12:30:43)

Јас немам нискуство со претходно породување, ама имав лапароскопија пред огидна дена уредно зарасната и се како што треба. Е сега во бременоста почнав да добивам болки некако во пределот мешу двата реза и матичната ми рече дека кај некои жени е нормално да се јават такви болки при ширење на ткивото ако имале некаква интеревнција. МИ рече обично тие што имаат претходен царски се шалат на вакви болки. Не е ништо опасно или страшно туку е само заради растегнивање на ткивото.




Melanija RR -> RE: Проблеми во втора бременост после царски (13.10.2015 13:41:11)

Сите постови се префлени во темата ТУКА




Страница: [1]