Бременост после спонтан абортус (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Bella28 -> Бременост после спонтан абортус (4.5.2015 17:37:18)

Da gi videme iskustvata na site novi bremenosti posle spontan jas 3 meseci po spontaniot gi vidov [sm=rozacrtici.gif] [sm=smiley1.gif]




wanna be mum -> RE: Бременост после спонтан абортус (8.5.2015 12:03:47)

Дај Боже да се испишат многу страници на темава [sm=bravo.gif] Сите што побрзо пак да си останеме [sm=nosecka.gif]
Незнам кај да прашам, дали се симптомите за прва и втора бременост исти?




AnnaMolly RR -> RE: Бременост после спонтан абортус (8.5.2015 12:36:40)

wanna be mom, мене симптомите ми беа тотално различни.
За првата бременост немав никаков симптом, правев тест откако ми доцнеше 7 дена и во никој случај не очекував да биде позитивен зашто се обидувавме само 1 месец.
Со втората бременост која за жал заврши во 5 месец, знаев дека сум бремена уште пред да ми доцни. Преку ноќ ми се згадија кафето и цигарите и правев тест 5-6 дена пред воопшто и да ми доцни и се покажаа две цртки.

Во август ќе помине 1 година откако го изгубив бебето, а уште немам абер од забременување.




wanna be mum -> RE: Бременост после спонтан абортус (8.5.2015 12:43:25)

Фала, многу, тоа ме интересираше, дали се бременостите различни, т.е симптомите .
Правиш некои испитувања да видиш каде е проблемот?




AnnaMolly RR -> RE: Бременост после спонтан абортус (8.5.2015 15:14:16)

Проблемот беше што имав плацента превија и плацентата се расцепила на неколку дела и била полна со хематоми, па бебето не добивало доволно кислород и храна. Инаку бебето било здраво, право, без никакви аномалии генетски или физички.
Сега треба да правам само пап, брисеви и веројатно ТОРЧ и тоа е тоа, може да се фатиме пак за работа, само што мене ми е страв и се уште не сум подготвена за друга бременост. Нека помине барем една година (тоа беше на 16 август) па ќе почнам да размислувам.
Имам едно здраво право детенце и ми дава утеха, сигурна сум дека би ми било милијарда пати потешко да бев без детенце.




Bella28 -> RE: Бременост после спонтан абортус (8.5.2015 17:35:43)

Mene koga me primija na gak vo 21 nedela bev otvorena veke 3 prsta I pred da me pregledaat mi pukna vodenjakot dijagnozata na doktorite bese deka nastanala infekcija rezultati od obdukcija na plodot uste cekam edna rab ne mozam da sfanam kakva infekcija koga jas 20 dena pred toa pravev ispituvanja pap mikrobioloski itn da napomenam deka nemav odnosi vo ponedelnik imam zakazano pregled[sm=smiley1.gif]




wanna be mum -> RE: Бременост после спонтан абортус (9.5.2015 19:13:26)

Kaj vas za zal e porazlicno jas rano vo 10 nedela gi izgubiv bliznacinjata poradi hematom :(
Sakam da ve prasam koga vi se regulira ciklusot? Jas dobiv 4 dena po kiretazata, mi traese normalno pa na 13 den nekoja kapka i tolku trebase na 1 vi Maj da dobijam jas nemam ni znaci :( ne sum bremena napraviv test




Bella28 -> RE: Бременост после спонтан абортус (10.5.2015 23:56:49)

Kaj mene bese priroden poragaj bez razlika sto bese 21 nedela imav krvarenje okolu 20 dena posle 2 nedeli dobiv I slednata menstruacija posle 29 dena se tocno na vreme najdobro oti di si na ginikolog




mommy_angels RR -> RE: Бременост после спонтан абортус (11.5.2015 7:13:03)

Јас бебињата ги игубив во 7 месец.Крварев точно 40 дена,а потоа почнав да добивам на 13 секој месец(а цел живот инаку имам нередовен циклус,еднаш на два месеци или сл.).Останав бремена со А точно после 6 месеци и тоа после само неколку незаштитени односи (а 7 години се борев со стерилитет).Кога на 13-ти тој месец не добив знаев дека сум бремена [sm=9nebesa.gif]




Bella28 -> RE: Бременост после спонтан абортус (11.5.2015 13:32:01)

Cestitki imaj lesna bremenost




lukas -> RE: Бременост после спонтан абортус (13.5.2015 21:55:54)

posle gubenjeto na bebusot vo 33 nedela ,ostanav trudna po 5 meseci..sega sum 34 nedela,i gospod so site da e..pozzz




Bella28 -> RE: Бременост после спонтан абортус (14.5.2015 2:33:06)

Imaj uspesna I lesna bremenost[sm=duda.gif]




Страница: [1]