Деца со неврофиброматоза NF1 (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца со посебни потреби



Порака


aksor22 -> Деца со неврофиброматоза NF1 (27.2.2015 9:37:40)

ja otvaram ovaa tema bidejki do sega na ovoj forum ne sretnav nikade nisto vo vrska so ovaa bolest Nevrofibromatoza ili NF1 e retko genetsko zaboluvanje koe napagja edno na 3000 rodeni deca prv pat se sretnav so bolesta koga mojot sin napolni 3 meseci roden e so iskrivuvanje na desnata potkolenica i doktorite najprvo stavija ????????? kako dijagnoza koga na 3 mesecna vozrast pocnaa da se javuvaat damki so boja na belo kafe po kozata se postavi somnevanje za bolesta
se raboti za nevroloska bolest koja podocna vo zivotot moze da razvie tumuri po celoto telo da napravi problem so vidot sluhot znaci go opfaca celiot nerven sistem nie ja imavme taa sreka vo nesreka da mentalnoto zdravje na deteto e vo red no vo poteskite formi moze da dojde i do mentalna retardacija dokolku nekoj ima so ist problem kako mojot ve molam da razgovarame da razmenime iskustva vo prilog na postot go stavam i linkot ako ne e vo red otsranete go toa e za da mozat roditelite da gi zapoznaat odblizu simptomite na ovaa bolest i da reagiraat blagovremeno bidejki moze da se ima samo eden simptom i da zivee covek so nea cel zivot a da ne znae nitu deka ja ima
http://fzf.ukim.edu.mk/files/def/vladotra/sem/MOI1%20-%20Stojanovska%20Mirjana%20-%20Nevrofibromatoza.pdf





Страница: [1]