RE: Трудници, што јадевте денес? (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Исхрана за трудници



Порака


Mihaela 2010 -> RE: Трудници, што јадевте денес? (5.11.2014 17:52:00)

Jas pak vi se voodusevuvam so tie seminja ova ona, jas toa u zivot neam probano[sm=smiley36.gif]
Inaku kokice sega ke ti kazam okolu blagoto.so prvata bremenost srkav eurokrem so lazica, premnogu jadev blago zatoa i kacin 24 kg.so vtorava povekje me tera na soleno, sirenje maslince, krem sir i takvi stvari a blago ne vikam deka ne kasnuvam ama mn retko.gledam isto taka da jadam dva pati na rabota po pomalku i doma eve sega rucavme i tesko deka ke veceram posto nema da mi se jade.




Mihaela 2010 -> RE: Трудници, што јадевте денес? (5.11.2014 17:53:10)

Inaku posto ko za dekor jadev luto ajvarce izedov lazica krem da mi projde ognot vo usta[sm=smiley36.gif]




Bethany -> RE: Трудници, што јадевте денес? (5.11.2014 18:03:45)

e eve jas sega posle rucekot jadam peceni kosteni mmm
so denovi gi mislam, mm zlaten mi gi donese... [sm=smiley14.gif]
Pa se nadevam ke mi prijat [sm=smiley1.gif]




kokicekokice -> RE: Трудници, што јадевте денес? (5.11.2014 18:08:41)

Појадок:Баничка со јогурт
Ужина:-Овошна салата од круша,јаболко и банана
-бадеми и лешници(си ги м'цкам цел ден,ми спречуваат киселини)
-Чај од нане
Ручек:Грашак со телешко месо и кисели краставички
За десерт 2 Реда Милка чоколадо( лажам, 3 беа [sm=smiley1.gif])
Ужина:-Цеден сок од калинка+портокал
-варена пченица па мелена со додаток мелени ореви+морско оревче+шеќер во прав (често си имам во фрижидер на лагер и си го јадам 3-4 дена)
Вечера:2 кришки леб со кечап и кашкавал стоплени во микро за да ми се тегне кашкавалот како на пица[sm=smiley36.gif]
5-6 мандарини




Bethany -> RE: Трудници, што јадевте денес? (5.11.2014 18:15:13)

kokicekokice, menito ti e bas po mojot vkus [sm=smiley36.gif]

Vistina, edvaj cekam da se oporavam i ovoj zeludnikot moj da proraboti podobro pa da izedam edna banica ili burek pa, inaku ne se osuduvam posle ke mi bide mnogu tesko, a bas i sabajlevo toa mi bese na pamet za jadenje [sm=smiley36.gif]

Ima denovi koga imam apetit, ama dzabe koga mi presedne, pa moram da se sankcioniram [sm=zmeden.gif]




lolla RR -> RE: Трудници, што јадевте денес? (5.11.2014 20:42:17)

тууу кокиче, јас мислев којзнае колку јадеш, таман си си, на здравје нека ти е се!

Јас да дополнам за денес плус калинка, јапонско јаболко и печен сончоглед.




Hopeful RR -> RE: Трудници, што јадевте денес? (5.11.2014 21:30:02)

А бе мешковци, од прееска ви ги мислам варените гевречиња и пченицата, ќе пукнам [[sm=smiley1.gif] Ај утре ќе го натерам мм да части варено геврече, а пченица ќе си сварам сама - ако и кажам на мајка ми, сигурно ќе се нафура дека е за на гробишта [sm=smiley36.gif]

Како ми се јаде чипс сега! Среќа не смеам да искачам надвор [sm=smiley36.gif]




lolla RR -> RE: Трудници, што јадевте денес? (6.11.2014 17:03:59)

Жени како иде ручкањето денес?

Јас денес:

- на станување: чај од коприва, семе од коприва, едно јаболко и 1 јапонско јаболко
- пред доручек: овес со лажица мед и сецкано јаболко
- какао
- доручек: проја со кисело млекце и 1 бомбица
- ручек: полнета пиперка со интегрален ориз со зеленчук и салата цвекло, морков зелка
- сега, сончоглед
- за вечер планирам лепче со ајвар, а измеѓу мандарини




lolla RR -> RE: Трудници, што јадевте денес? (7.11.2014 17:30:59)

Денес:

- на станување: едно јапонско јаболко, една мандарина, цеден лимон, семе од коприва и чај од коприва
- 2 бомбици
- доручек: макробиотички геврек и јогурт
- ужина: какао, јапонско јаболко, мандарина, 2 бомбици
- кришка со ајвар
- ручек: рецепта од фуд нетворк полна со протеини ---- лосос и печурки пржени на грил тава, настрана се меша сок од 1 лимон, маслиново масло, сол, бибер, китка рокула, 1 сецкано авокадо и може и малдо кромитче. лососот се цепка и со печурките се додава во миксот. Беше преееекрасно. Го јадевме со салата марула. Јами јами
- вечер: јапонски јаболки планирам




Hopeful RR -> RE: Трудници, што јадевте денес? (7.11.2014 18:39:11)

lolla, кога те читам какви убави и разновидни работи јадеш, ме фаќа грижа на совест и се карам себе си да пазам повеќе [sm=smiley36.gif] еве денес си купив и чај од коприва!

Денес:
На станување две јаболки и чај од коприва
За доручек овес со семе од сончоглед, тиква, лен и чиа со суво грозје и вода
За ужина две мандарини
За ручек домашни кифли (да ја пофалам мајка ми, се истакна!) со сирење и розеви домати

За вечера планирам јогурт со семки или интегрални бисквити

Со ова лежењево ми се комплицира ручекот, затоа што не можам да готвам и некако гледам да поминам со нешто поедноставно. Се надевам дека наскоро ќе се оправам и ќе можам да си правам вкусни и здрави јадењца [sm=smiley36.gif]




Hopeful RR -> RE: Трудници, што јадевте денес? (10.11.2014 12:00:10)

Девојки, забушаваме на темава, не сме пишале ништо неколку дена [sm=smiley36.gif]

Вчера:
за доручек масло од лен, цеден лимон, јаболки, чај од коприва, овес со семки, суво грозје и аронија
ручек и вечера пропржени и запечени компири со кромид, патлиџан и зачини со зелка салата и маслинки (браво за мајка ми)
ужинка мало парче блага пита со тиква и една гурабија
доцна ужинка два реда чоколадо [sm=smiley36.gif]

Денес на станување масло од лен, цеден лимон и две јаболки, а сега јадам овес со семки, суво грозје и аронија, и ме чека чајот од коприва. За ручек, немам поима, нешто што ми е наједноставно за сама да го подготвам - веројатно варени јајца со салата.




blond -> RE: Трудници, што јадевте денес? (10.11.2014 12:08:12)

Вчера за појадок една крупша и мандарина, за ручек супа, ориз со одмашно пиленце а за вечера се набутав пица :)
Од сабајле мајонез и кечап две пачриња и ништо друго. Сега маајичнам калинка една. До вечер не се знае што се ќе апнам :)




lolla RR -> RE: Трудници, што јадевте денес? (10.11.2014 12:09:43)

Houpful, кај свеки бев викендов и немам многу за кажување, полна куќа гости имаше и јас не јадев речиси ништо. За ручек, супер ти е идејата за јајца.

Во саботата си почнав добро со смуди со аронија, банана, капина и боровинка. Доручек варени јајца со путерче и руска салата (туршија кисели моркови, краставички, карфиол итн). За ручек они имаа леб со кебапи, па јас не јадев. После кога веќе морав нешто, си направив пржено урда и пиперки туршија со јајце и кисело млекце. И тоа ми беше. Каснав и овошје, јаболки, мандарини но незадоволително. Затоа два ден мака машам со потврда столица, жива си се јадам.

Неделата за доручек мм ми купи сардина, ама немаше таму интегрален леб, а тие доручкуваа мекици, па морав со мекица да јадам. Киселини ме утепаа цел ден после. Е за ручек дома беше грашок со телешко мевце и зелка салата, јами јами. Вечерта, јадев овошје, јапонски, јаболка, ореви, бомбици неколку.

Сабајле на станување: чај од коприва, семе од коприва, 2 јаболки
- преддоручек: банана со авокадо и мед
- доручек: интегрална кифла со топено сирење и јогурт
- ручек планирам печен благ компир со сусам и салата зелка цвекло, морков и туршија





Bethany -> RE: Трудници, што јадевте денес? (11.11.2014 17:03:51)

Денес каша попара [sm=zz_unsure.gif]

На станување едно јаболко, киви и мандарина
Турско кафе

Варен ѓеврек и јогурт
Потоа ставив чај од коприва ама ми се излади па не го испив [sm=smiley36.gif]

После додека куцкав со вас тука (тоа ми е најмака, секогаш нешто да се грицка пред компјутерот), јадев чоколадирани кикиритки
и испив едно литро спрајт [sm=zz_big_green.png]

Па сега јадев три парчиња Кентаки чикен пица и кисели краставчиња многу и спрајт

А да, во меѓувреме грицкав зелени ментол гумени бонбони.

До вечер не знам што ќе биде, слабо нешто ми се јаде овошје, салата, нешто попаметно. Каша попара денес, кажав [sm=smiley29.gif]




lolla RR -> RE: Трудници, што јадевте денес? (11.11.2014 17:34:33)

Бетани, ако ти било слатко и не ти пречи на меше, на здравје нека ти е.

Денес:

- на станување: чај од коприва, семе од коприва, цеден лимон, шака ореви, мандарина
- 2 јаболки зелени, мандарина
- доручек: од дома сендвич со млечни работи и кисели краставички
- какао, бомбица
- 2-3 залчиња со ајвар, ми се јадеше пред ручекот
- ручек: леќа микс, со салата зелка, цвекло, морков, праз и десерт лажица мед
- сега чај од шипка со хибискус
- вечер здравје: леќа пак да ја дојадам




Hopeful RR -> RE: Трудници, што јадевте денес? (11.11.2014 17:41:23)

И јас не сум за фалење денес [sm=smiley36.gif]
Сабајле по крвната слика каснав еден кроасан од Пастел и малце турско кафе, па после и две мандарини. За ручек кифлички, козјо сиренце, зелка салата, маслинки и малце авокадо. После смачкав 4 реда чоколадо и за вечера гледам дека ќе биде јогурт со семки и овошје [sm=smiley36.gif] Добро бар што цел ден пијам вода без престан!




Mihaela 2010 -> RE: Трудници, што јадевте денес? (11.11.2014 20:03:30)

Denes
Banana
Caj od nane
Kafe dur imav sostanok
Edna kriska so zdenka
Podocna eden red cokolado
Okolu 14 h uste edna kriska so krem sir
Malku soncogled
Rucek gravce so 3-4 vezeni piperki
Edna krem banana
I tolku




Mihaela 2010 -> RE: Трудници, што јадевте денес? (12.11.2014 19:18:56)

Caj
Pola banana
Tost
Kafe
Portokal
Dve kocki cokolado, kakao
Okolu 14 h uste edno tostce malo
Doma rucek gravce od vcera so kolbavcinja i tursija
Nes kafe sega i zavrsuvam za denes[sm=smiley36.gif]




blond -> RE: Трудници, што јадевте денес? (12.11.2014 20:07:56)

Iako rano stanata, edvaj vo 12 pojaduvav, budala. I toa spageti od sinokja sto ostanaa :D
Za rucek turlitava so telesko, se prejadov. I vecera ke nemam. Izmegu krusha i mandarini nekolku. Do vecer pak nesto ovosje na sila ke izedam i toa ke e za denes.




Hopeful RR -> RE: Трудници, што јадевте денес? (12.11.2014 20:15:48)

Денес сум релативно задоволна од себе си [sm=smiley1.gif]

На станување три јаболчиња и круг ананас
За доручек овес со семки и суво грозје попарен со вода
За ручек јајца пропржени со праз, козјо сирење и маслинки, со интегрален леб, салата од патлиџан и ендивија
Измеѓу оброци два пати по една мандарина
Пред малку мини кроасанчиња 7 days [sm=smiley17.gif]
Сега ќе пијам кафе, а за вечера веројатно јогурт




Ki4iko -> RE: Трудници, што јадевте денес? (12.11.2014 20:33:07)

Има денови како овој кога претерувам со овошје и зеленчук,па знае да ми биде лошо [sm=jezicek.gif] .Денес кроасан за поручек со чаша млеко.За ручек не знаев колку модри домати да изедам,како да нема друг пат [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif] .Па му седнав на крушите,се заборавив [sm=jezicek.gif] .Сега за вечера седнав да јадам ориз со месо,ама не ми оди месово баш [sm=smiley13.gif] .И еден цел лимон си исцедив [sm=jezicek.gif] .И пак некако бананите ми запнуваат во очи,ќе смачкам една пред спиење [sm=jezicek.gif]




gina -> RE: Трудници, што јадевте денес? (12.11.2014 21:01:16)

devojki za sto go piete cajot od kopriva mene mi e strav da se napijam nekoj caj pijam brusnica od sipinka kamilica i nane imam domasna majcina dusicka ama mi se strav da se napijam

inaki jas denes za dorucek izedov dve kriski crn leb so namaz, potoa edna mandarina pa caj od brusnica, tri brazilski orevcinja
za rucek grasak so pilesko meso, i tursija morkov brokula karfiol, i svez crven kromid[sm=jezicek.gif]
pa 4 urmi eden grst leblebii, caj od sipinka so med pa musmulii, tri suvu slivi
vecera dve vareni jajca i svezo rendano cveklo kako salata i nekoe ovosje




lolla RR -> RE: Трудници, што јадевте денес? (12.11.2014 21:47:15)

гина, чајот од коприва е добар за крвта, и за закајнување и за прочистување. Од чајчиња, во прво тромесечие изгледа не се препорачува зелен и црн чај и хибискус и кантарион. Остатокот од чаевите може, нели да не се претерува 1-2 дневно.

Денес не многу задоволително:

-на станување: чај од коприва, семе од коприва, две јапонски јаболки
- доручек нешто со кашкавал и јогурт
- 2 мандарини, 1 јаболко
- ручек: пинџур со лук и јајце, сиренце и кисело млекце козјо
- 1 калинка, какао
- сега: ајварче кришка лепче и туршија




blond -> RE: Трудници, што јадевте денес? (13.11.2014 12:27:05)

Od sabajle jogurt so lepce i edna zdenka onaka od noga [sm=smiley1.gif]
Sega pak mi se vrtat creva, da najdam nesto ovosje da gnetam, mnoooogu sum gladna [sm=jezicek.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Трудници, што јадевте денес? (13.11.2014 12:59:43)

Jas vaka
Caj
Banana- ova mi e standard
Kafe
Tivka nekolku parcinja
Okolu 12 tost od doma
Mandarina
Malku indiski orevcinja
Sega kakao si napraiv
Doma moze kajgana so tursija nesto
Za vecer ke vidime




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>