Не можам да одам, носи ме во раце! (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Згоди и незгоди



Порака


Палешка РР -> Не можам да одам, носи ме во раце! (8.10.2014 20:15:23)

Многу често го имам овој проблем кога излегувам со Миа - Не можам да одам, носи ме во раце...Ако тоа не и успее тогаш почнува - Ме боли стомакот,нозете не ме држат и ред други, за мене страшни работи.
И по логика на нештата јас ја земам во раце, а веќе е 20 кгр, не е мала.
Така беше и сега, бевме излезени и кога се враќавме почна да се витка дека ја боли стомакот, да седнува на земја и јас ја кренав. Ама буквално одвај ја поткренав...и ја носев во раце баш долго...Проплакав значи. Кога дојдовме дома и раце и нозе ми се тресеа и еве цел саат не можам да се стабилизирам...
Најлошо од се е што кога влеговме дома појќе ништо не ја болеше.
Значи глуми за Оскар и нашла добар начин да ме манипулира секојпат успешно.

[sm=zmeden.gif]

Дали имате ваков проблем и како се справувате?




sandriana RR -> RE: Не можам да одам, носи ме во раце! (8.10.2014 20:42:37)

Имам ваков проблем со Тина - не многу често, но се случува. Особено ако сме тргнале пеш, па ќе и текне дека можела да оди со точак, а јас не се враќам назад по точакот-почнуваат драмите. Изговор - ме боли нога, ме стегаат патиките, ме боли глава и слично...[sm=smiley1.gif]
За справување - измислувам 300 работи за кои мислам дека ќе упалат- точакот е расипан, се спрема да врне - да побрзаме кај сме тргнале, ја заплашувам со "чоекот"(тоа е наместо баба Рога)-и така некако ми успева да доодиме [sm=smiley1.gif]




tincule -> RE: Не можам да одам, носи ме во раце! (8.10.2014 21:16:49)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Многу често го имам овој проблем кога излегувам со Миа - Не можам да одам, носи ме во раце...Ако тоа не и успее тогаш почнува - Ме боли стомакот,нозете не ме држат и ред други, за мене страшни работи.
И по логика на нештата јас ја земам во раце, а веќе е 20 кгр, не е мала.
Така беше и сега, бевме излезени и кога се враќавме почна да се витка дека ја боли стомакот, да седнува на земја и јас ја кренав. Ама буквално одвај ја поткренав...и ја носев во раце баш долго...Проплакав значи. Кога дојдовме дома и раце и нозе ми се тресеа и еве цел саат не можам да се стабилизирам...
Најлошо од се е што кога влеговме дома појќе ништо не ја болеше.
Значи глуми за Оскар и нашла добар начин да ме манипулира секојпат успешно.

[sm=zmeden.gif]

Дали имате ваков проблем и како се справувате?

А да пробаш да ја игнорираш кога веќе сте излезени сега ќе ти прави сцени на улица можда ама ќе свати со тек на време дека не е веќе бебе за у раце и дека сама треба да оди, плус дека не може со тебе да манипулира она си знае дека кад тад ќе попуштиш па затоа и тоа си го користи. Или од дома пред да тргнете објасни и дека сама треба да оди и дека така ако пак почне да кенка што се вика следниот пат ќе ја оставиш дома и сама ќе одиш. Сега не знам колку години има точно ама мораш да и објасниш убаво зошто не можеш веќе во раце да ја носиш и да и поставиш лимит, односно избор или ќе пешачи како и сите деца или ќе си седи дома. Звучи грубо ама пробај. Зашто децата знаат кога родителот попушта и тоа си го користат на секој можен начин па дури и сцените и плачењето им се дел од манипулација мала. Сега сама ќе процениш може некогаш стварно ќе и биде лошо или тешко ама ако е само поради тоа што ја мрзи не попуштај.




Snowhite RR -> RE: Не можам да одам, носи ме во раце! (9.10.2014 22:27:19)

Порано како помал имав ваков проблем, само во раце бараше. И тоа кога излегувавме од дома не сакаше да ја земеме количката и по 5 минути бараше за в раце, или ќе ја земевме и пак не сакаше во количка и морав да го носам во раце и да ја туркам количката. Јас му заминував и го оставав и тргнуваше, не секогаш, некогаш се инаетеше се додека не го кренев, ама се договорав до некаде да го носам в раце и после да оди малку пешки и после пак да го кренам и така, значи ако се изморев немаше шанси да го кревам. Е сега не прави така, зашто сестра му е помала и обично сите заедно излегуваме и така се одвикна, ако некогаш сме само јас и тој, ќе речи дека се изморил ама сега е голем и не ми паѓа на памет да го кревам в раце. Сега едниствено го носам в раце до креветче кога си легнува, зашто тогаш нешто се лигави и на сабајле до кола, ама не секогаш




deluxe -> RE: Не можам да одам, носи ме во раце! (16.10.2014 8:39:15)

Site deca ja imaat taa faza.Jas konkretno na kerka mi koga ke pobarase da ja krenam v race I kazuvav deka mama ja boli(raka,noga,stomak)ili ke i recev ajde,aide skoro stignavme,ajde da trckame I sl.ke zaboravese,ke pocnese da trca[sm=jezicek.gif]




AneLav RR -> RE: Не можам да одам, носи ме во раце! (16.10.2014 8:46:43)

И меме ни се случува ама јас не ги кревам. Ете на пример вчера ги шетав покрај Дрим и дали од пребрзо одење или не знам од што и синко и дада почна меше да ги боли, крени ме па крени ме и не сакаа да одат. Дада тргна , а тој и понатаму се инаетеше. Му реков седи нека те земе лошата Баба или Емил и Руфи (ѓубреџиите што метеа) нека те пикнат во камионот со каки. Се подзамисли малку и тргна по нас.Кај можам двајцата да ги носам морам некако да се снаоѓам.




Mihaela 2010 -> RE: Не можам да одам, носи ме во раце! (16.10.2014 9:02:06)

I nie bevme vakvi pred edno 6 meseci,faza e ke im pomine..na sekoe iskacanje,dva cekori napravila pocnuvase da place,kreni me,ne mozam da odam,me boli nogata,ova mi e toa mie, se vlece po ulica,i moras da ja krenes...i zborev deka e ko bebe i deka od sega kolickata ke i ja vratam vo upotreba ama ne palese ni toa..sirot mm kolku pati na ushka ko magare ja nosel ama sceni pravela na ulica sto da i pravis...
Sega vekje ne pravi taka, opraena e, ne pravi takvi problemi,taka da mislam deka im e faza i deka ke pomine..




mamita83 -> RE: Не можам да одам, носи ме во раце! (16.10.2014 11:26:19)

Моето решение со ќерка ми за зимањето во раце трае подолго но со верба и почит во детето. Мислам дека договор пред да излезете во прошетка како припрема е прв чекор, нели ќе објасниш дека неможеш да носиш дете кое е доволно големо само да оди, дека ќе се замориш и доколку бара да ја носам во раце ќе ја вратам дома – ми вети дека нема да бара да ја зимам во раце и дека ќе биде умна, постигнавме договор; и доколку побара после некое време да ја носам бидејќи ја болат нозете и слично најпрво ја потсетувам на нашиот договор – а потоа предлагам да седнеме на клупа и да одмориме. Кога престанаа драмите за дигање во раце, после недела, две и кога навистина ќе ја видам дека се уморила, а сме пешачеле два часа, и нудам да ја носам само десетина чекори колку да ја изгушкам и да и го направам меракот (пр, до првото дрво па ќе ја спуштам) или ќе и кажам ајде да се тркаме. Само потсетувај ја на договорот и се ќе биде ок, ако не и се спие [sm=smiley36.gif].




Страница: [1]