Последен ден во градинка (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


Yummy Mammy -> Последен ден во градинка (10.6.2014 18:30:50)

Не знам дали имаме ваква тема, просветлете ме [sm=smiley1.gif] Овде би можело да се разговара за завршувањето на децата во градинка, од тоа дали децата ќе продолжат да посетуваат градинка до септември, па се до поклони и приредби.




Yummy Mammy -> RE: Последен ден во градинка (10.6.2014 18:34:13)

Еве јас конкретно имам една дилема. Во четврток ќерка ми има завршна приредба, ние родитлите купивме поклони, цвеќе, се што треба како што е редот, и родителиве ме избраа мене д кажам 2-3 реченици благодарност кон учителките. Е сега јас навистина сум м преблагодарна, ама стварно не знам што да кажам [sm=zmeden.gif] ај дајте некоја идеја, pls




Felly RR -> RE: Последен ден во градинка (11.6.2014 9:28:37)

Ех, Јами Мами добро што ја отвори темава, вчера и јас сакав да пишам, ама немавме соодветна тема. А веќе и во градинка, почнаа да го обележуваат 10 јуни како крај и на нивната учебна година. Ние вчера си ги зедовме папките со сите изработки, плус и некои домашни што сме носеле, и боенката и математиката што ги користеа во текот на годината. Ептен ми се допадна, што воспитачката на секоја папка залепила цвет со порака: „Кога еден ден ќе ги пронајдеш овие спомени, повторно ќе бидеш дете“ и се беше убаво спакувано внатре. И бааги е полна папката како за едно детенце од 4 години.
А за твојава дилема, стварно не знам, тоа што го чувствуваш како благодарност кон учителките тоа кажи го, не мора да биде некој официјален говор. Како што и самата пиша 2-3 реченици. Може да ги изненадите учителките со некоја стихотворба која дечињата ќе ја учат дома (нормално нешто пак во истиот контекст да биде и стихотворбата) и на крајот од приредбата сите дечиња да ја кажат заедно. Кога се поголеми дечињата се покреативни, па и сами знаат да измислат некоја песничка за своите учителки, но ете бидејќи се овие помалечки дечиња од градинка, може вие-родителите да им помогнете да научат некоја.




bucko mal -> RE: Последен ден во градинка (11.6.2014 23:31:00)

Me potsetive ne eden od poubavite denovi od detstvoto na sin mi.Posledniot den imaa priredna sin mi ja otvori I ni kaza doredojdovte dragi roditeli pa potoa pesnicka kazuvashe.
Nie roditelite kupivme pokloni I da, nekoj roditel drzese govor im se zablagodari na ucitelkite.
Na decata im bese dodeleno nesto kako diploma so pesnicka.Eve ja pesnickata:

ODA NA DETSTVOTO

Edna mudrost,vaka uci:
Covek,toa-gordo zvuci!

Ti cekorish,dete-bravo
bidi srekno,gordo,zdravo,
rasni,vishej,v ljubov cvetaj-
ko slavejce pej I letaj!!
Rasti najave I vo sonot,
vo livada,kraj betonot...
No zapomni:kaj I da si-
dobra misla da te krasi!
Zoshto ti si-iden covek!

Aj sekomu daj mu raka,
sakaj go-da te saka,
pomagaj kolku e mozno-
so sekogo zivej slozno!!




Страница: [1]