RE: Знаци на бременост II (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Сакаме нов член



Порака


Ilina87 -> RE: Знаци на бременост II (24.7.2014 22:39:29)

Девојки, help. На денот кога требаше да добијам менструација малку прокрварив и од тогаш нема ништо, еве 3 дена поминаа и немам менструација. Ова првпат ми се случува, дали знае некоја од вас што може да е причината? Инаку не би требало да сум бремена, не сме многу активни, а и се пазиме. А и плус не смеам да останам бремена во скоро бидејќи сум со царски рез породена [sm=zmeden.gif]




kapina -> RE: Знаци на бременост II (24.7.2014 23:12:28)

Luna napravi test za bremenost iako si carskirez porodena ne se plasi mojata sestra ke nema dve godinI od carskiot rez koga le treba pak da se porode




LoveableMe RR -> RE: Знаци на бременост II (25.7.2014 10:53:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Девојки, help. На денот кога требаше да добијам менструација малку прокрварив и од тогаш нема ништо, еве 3 дена поминаа и немам менструација. Ова првпат ми се случува, дали знае некоја од вас што може да е причината? Инаку не би требало да сум бремена, не сме многу активни, а и се пазиме. А и плус не смеам да останам бремена во скоро бидејќи сум со царски рез породена [sm=zmeden.gif]


Илина87, може да ти е од стрес, па да добиеш подоцна, но во секој случај направи тест. Пиши ни




Ilina87 -> RE: Знаци на бременост II (25.7.2014 12:27:52)

Ќе почекам уште некој ден и ќе направам тест. Можеби е од што ја сменив климата, од одмор се вративме пред една недела. Сепак не верувам дека така лесно ќе забременам, бидејќи за син ми останав бремена со терапија.




LoveableMe RR -> RE: Знаци на бременост II (25.7.2014 16:07:21)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Ќе почекам уште некој ден и ќе направам тест. Можеби е од што ја сменив климата, од одмор се вративме пред една недела. Сепак не верувам дека така лесно ќе забременам, бидејќи за син ми останав бремена со терапија.


Промена на клима дефинитивно знае да поремети или помести/подрани циклус некогаш. Пиши ни




Ilina87 -> RE: Знаци на бременост II (28.7.2014 22:17:52)

Да Ве информирам добив менструација денес, да не ме мислите [sm=smiley1.gif].




LoveableMe RR -> RE: Знаци на бременост II (29.7.2014 9:39:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Да Ве информирам добив менструација денес, да не ме мислите [sm=smiley1.gif].


Ајде за следен месец[sm=bravo.gif]




Ilina87 -> RE: Знаци на бременост II (29.7.2014 13:07:27)

LoveableMe RR, не се брзам, син ми има само 10 месеци и плус со царски се породив така да треба да почекаме малку [sm=smiley1.gif]. И не би ја имала таа среќа лесно да забременам, ама никогаш не се знае [sm=smiley1.gif]




mama i dete -> RE: Знаци на бременост II (31.7.2014 18:04:02)

Здраво
Ми доци 4 дена што тоа ми се случувало ретко или скоро никогаш ( секогаш имам редовна менструација), дали уште треба да чекам за тест да направам или може да се направи? Колку дена треба да доцни за тестот да даде веродојтојни резултати? Од симптомите за кои зборувате немам некои позначајни ниту имма болку во градите... и др симптоми само сум напната вознемирена како пред добивање и осекам замор, потење ама и тоа можеби е од времето бидејки е премногу тешко и променливо
Ви се молам кажете го ваштето искуство и познавање бидејки сум во неизвесност !

Поздравче и ви посакувам среќa на сите идни мамички




mama i dete -> RE: Знаци на бременост II (2.8.2014 11:04:56)

Здраво
Утрово направив тест и ми покажа негативен , а сеуште немам добиено дали да го повторам тестот по неколку дена или да се обаратм на лекар може да е некој здравствен проблем ( никогаш не ми доцнеше? :sweat: ) што ке ме посоветувате ?
Поледна менструација добив на 28.06.2014




LoveableMe RR -> RE: Знаци на бременост II (2.8.2014 16:51:49)

мaмa и дете, дoбредoјде. мoже oд стрес, прoменa нa климa, нo aкo сaкaш дa си нaчистo, пoсoветувaј се сo гинекoлoг. пoзз




mama i dete -> RE: Знаци на бременост II (4.8.2014 11:31:34)

Здраво девојки
Од 28.06 уште немем добиено , тест напарвив во сабота ми покажа негативен , утрово бев на гиниколог ме гледаше и на вагинално и на обично ехо вели нема бременост а нема ниту други гиниколошки проблеми ( цисти нема , брисеви се е ок) а немам симптоми за догање ниту симптоми за бременост, докторот ми даде фолна киселина и ми рече за една недела пак да одам. Дали имате исто или слично искуство што ке ме посоветувате дали да правам пак тест после некои ден или да чекам ??? Никогаш не ми доцнело толку !
Правев тесто од тие 60 денари дали да купам од поскапите може тие евтините не даваат веродостојни резултати ( според мене тест си е тест ) Дајте ви се молам совет :)




kapina -> RE: Знаци на бременост II (4.8.2014 11:47:46)

Napravi test preku krv neznam ginekologot zosto ne ti dadel da ispitas preku krv




LoveableMe RR -> RE: Знаци на бременост II (4.8.2014 11:54:55)

mama i dete, ако немаш добиено од 28.06, тоа е долг период и би требало досега да се види на ехо ако има нешто. Направи тест преку крв. Доцнењето може да биде од стрес, промена на клима итн.

Сепак, побарај стручно мислење од некој друг гинеколог, да видиш зошто ти доцни, ако досега секогаш ти било во ред, позз




mama i dete -> RE: Знаци на бременост II (14.9.2014 12:51:03)

Здраво девојќи
Мене ПМ ми беше на 09.08 што значи ми доцни 5дена, минатиот месец ми доцнеше 12 дена но сепак добив, симптомите се исти ме боле долниот дел од стомакот и имам чувсво дека секој момент ќе пробие, но утрово бев нестрплива направив тест ми излезе позитивен[sm=rozacrtici.gif]иако втората линија беше ептен бледааа, сепак ке почекам уште некој ден па ќе го повторам тестот а дури потоа на гиниколог!
Во прв момент сум пресреќна, збунета и едноствно ме фака страв ( незнам дали се ке биде во ред, дали се работи навистина за бременост, и имам еден проблем сум анксиозна како ке издрзам без терапија :envy:
Но сега за сега да де надеваме само на позитивен одговор... а за другото отом потом ! :$[sm=nosecka.gif]




LoveableMe RR -> RE: Знаци на бременост II (14.9.2014 21:09:23)

Мама и дете, ова втора бременост ти е? Честитки, се најубаво и побарај стручна помош. Ќе ти пишам во темата Анксиозност.




marija055 -> RE: Знаци на бременост II (15.9.2014 14:43:14)

Здраво девојки, нова сум на порталов, но ве следам редовно, имам еден проблем па решив да го споделам со Вас. Вака откако прв пат добив менстуација па до пред 2 месеци, менструалниот циклус ми треше цели 8 дена и имав доста обилна менстуација, добивав на секој 30ти ден, но еве 2 месеци со ред циклусов ми треа одвај 5 дена и воопшто не е обилна менстрацијата како што беше претходно, и добивам на 28 дена, но ова не е тоа што ме загрижува... еве скоро една недела имам вртоглавици, откако ќе авршам со јадењето постојано ми се лоши, имам силна болка во долниот дел од стомакот - јајниците и матката, болки во долниот дел од грбот, постојано ми се спие, имам апетит но штом почнам со јадење почнува да ми се гади, а има уште цели 2 недели до менструација... Ве молам за совет, дали има потреба од загриженост, дали на некој му се случило истото што и мене [sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif]




Melanija RR -> RE: Знаци на бременост II (15.9.2014 15:14:13)

marija055 добре дојде на Рингераја[sm=smiley1.gif]

Покнига циклус е на 28 дена и да трае 5 дена,но ако добро разбрав тебе ти се лоши од храна уште од кога си добила а сега некаде ти е овулација.Сочекај до денот за добивање ако има нешто сигурно ќе изостане денот [sm=smiley1.gif]

Инаку болки во јајници се јавуват и во денови на овулација




Anonimen -> RE: Знаци на бременост II (16.9.2014 16:43:22)

Здраво..Јас сум нова на темава ,иако редовно ве следам..Со дечко ми имаме редовен,често заштитен однос..Последниот циклус ми беше на 2.9 ,кој ми траеше кратко и не обилно..После една недела имавме однос,кој беше заштитен..Од утрешниот ден ,веќе една недела имам мачнини утрински,болки во стомак,затнат нос (со крвчичка),ноќе се будам задишана..Направивив тест,вечерно време после испиена голема количина течност,кој беше негативен.но сепак имам симптоми...циклусот треба да ми биде некаде 1/2.10...[sm=smiley36.gif]




Melanija RR -> RE: Знаци на бременост II (16.9.2014 23:25:59)

Симптомите се појавуваат покасни, минимум 12 дена по односи а за тест може да ти покаже кога ќе ти касни 2-3 дена




Defne90 RR -> RE: Знаци на бременост II (17.9.2014 8:41:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Здраво..Јас сум нова на темава ,иако редовно ве следам..Со дечко ми имаме редовен,често заштитен однос..Последниот циклус ми беше на 2.9 ,кој ми траеше кратко и не обилно..После една недела имавме однос,кој беше заштитен..Од утрешниот ден ,веќе една недела имам мачнини утрински,болки во стомак,затнат нос (со крвчичка),ноќе се будам задишана..Направивив тест,вечерно време после испиена голема количина течност,кој беше негативен.но сепак имам симптоми...циклусот треба да ми биде некаде 1/2.10...[sm=smiley36.gif]

Анонимна рано е за тест да се направи затоа што нема ни да ти даде тошни резултати.Почекај нека поминат барем два три дена откако ќе ти задоцни и тогаш направи го.Ама сепак мислам дека нема место за паника.Симптомите што ги напроја не мора да значи дека се знаци на бременост.Како што кажа секогаш имате заштитен однос така да шансите се многу мали да си бремена.Во секој случај почекај ако ти задоцни тогаш направи го тестот и ако излезе позитивен посети си го твојот гинеколог.Ти посакувам многу среќа.[sm=smiley1.gif]




City Girl -> RE: Знаци на бременост II (17.9.2014 11:02:43)

Деввојки,благодарам што одвоивте време и пишавте на мојот пост..Симптомите се тие,ама може и си правам филм во глава..Ајде ќе почекаме па ке видиме што како..
тнх
ps-јас сум со постот анонимна




LoveableMe RR -> RE: Знаци на бременост II (17.9.2014 13:06:18)

CityGirl, тука сме те поддржуваме за се, пиши што ќе направиш, позз




Felly RR -> RE: Знаци на бременост II (17.9.2014 14:29:26)

ДОбредојде на форумот CIty Girl, ти посакувам да биде онака како што ти сакаш. ВО секој случај пиши ни.




LoveableMe RR -> RE: Знаци на бременост II (17.9.2014 20:36:26)

Ренка, темата е префрлена во Абортус.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>