Каква свадба имавте? (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Свадби, крштевки, годишници ...



Порака


Ikana -> Каква свадба имавте? (13.3.2013 7:51:30)

Каква свадба имавте? Традиционална, македонска, галичка...итн....?
Дали вашата свадба беше голема или мала и дали ги следевте сите обичаи со земање невеста и останатите?




Snow Queen -> RE: Каква свадба имавте? (2.9.2013 16:07:52)

Најубава [sm=smiley36.gif] за мене...многу адети немавме буквално најосновните. Си дојде музика кај него играа пееа, изиграа кај него на улица, дојдоа кај мене пред зграда, јас го гледав низ прстен, на врата китенки, плаќаа кај мене на врата, дарување сведоци само, деверот врзување машна, давање ташна и кондури.....нашите кршеа погача разменија шише со ракија, тато ме изнесе од дома, надвор игравме пред зграда 3 ора...потоа матично и црква, во ресторан започна свадбата со танго, неколку 7/8 ора наменети нели (инаку нарачки немаше,така им кажавме на музикантите), прекрасни македонски песни се свиреа, потоа дојдоа трубачи, па имаше и 1 саат лудница забавен дел....се си беше тип топ.




deluxe -> RE: Каква свадба имавте? (29.11.2013 16:45:18)

Македонска,традиционална,опа иха стил[sm=jezicek.gif]Со мноогу луѓе и гужви,мислам цел град ми беше на свадба.[sm=jezicek.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Каква свадба имавте? (30.11.2013 8:30:27)

Svadba so 95% mladi,drusto ,kolegi prijateli,i super pominavme,bidejki maldite si ja pravat svadbata neli[sm=smiley36.gif]
gosti imavme nekoi 165,svadba ko svadba,so zurli i tapani posle rucekot,za toa mi se napravi epten kejfot,Ferus isto ni svirese bas napravi atmosfera i taka[sm=smiley1.gif]
oroto go zapocnav jas,pa prodolzi mm,nemavme od ona ajde sega kumot,starosvat i takvi redenja




Defne90 RR -> RE: Каква свадба имавте? (20.5.2014 9:18:34)

Традиционална македонска со сите адети и обичаи.Беше преубаво затоа што имаше многу млади луѓе кои го направија расположението и цело време играа.Дури и јас иако бев четврти месец бремена не седнав.Мајка ми и свекрва ми цело време ми викаа да седнам малку и да одморам,ама како да седнам па еднаш се прави свадба нели.Се седнува ли тогаш.Инаку имавме околу 200 гости.Се на се убаво и весело.[sm=smiley1.gif] Е само единствениот миг кога заплачев и бев онака тажна беше кога дојоа по мене младоженецот со аватовите и почнаа да ја свират Цреша се од корен корнеше.Мислам дека во тие мигови и од моето срце се откинуваше некој дел кога ја напуштив мојата родена куќа.




Dilina -> RE: Каква свадба имавте? (17.9.2014 1:07:15)

баш онаква каква што несакав да имам, имаше млади луѓе но повеќето беа стари и финтата беше еве да се покажеме ние свадба правиме..... [sm=zmeden.gif]
не дека не се радував, весела бев и т н но не беше по наш вкус ни 20%




Anne^ -> RE: Каква свадба имавте? (26.11.2014 16:30:26)

Здраво рр, имам едно прашање до сите вас.
Кажете ми да чини венчавка во црква во тек на божиќните пости? Едни викаат може зошто да не а други викаат дека не чини.. А пак трети лица велат не чини само во последната недела од постите.




AneLav RR -> RE: Каква свадба имавте? (26.11.2014 16:46:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anne^

Здраво рр, имам едно прашање до сите вас.
Кажете ми да чини венчавка во црква во тек на божиќните пости? Едни викаат може зошто да не а други викаат дека не чини.. А пак трети лица велат не чини само во последната недела од постите.


Најубаво за тоа е да си прашаш поп во црква.




Anne^ -> RE: Каква свадба имавте? (26.11.2014 17:04:49)

Попот вели може ама 500 денари плус :)
Меѓутоа ако работата е само за пари не би сакала да направиме грев.
Ако чини во ред и 1000 денари ќе му платиме плус.




scared RR -> RE: Каква свадба имавте? (26.11.2014 20:51:19)

Za mene najubava [sm=smiley36.gif] imavme svadba so samo osnovnite interesni obicai, bese onaka kako sto imav odsekogas zamisluvano [sm=smiley1.gif]




Sunshine88 -> RE: Каква свадба имавте? (2.11.2015 14:59:03)

Свадбата беше целосно како што ние си ја замисливме. Кај мм дома музика, играње..после кај мене..немам обичаи освен на врата, ме купија со пиво, чоколадо, кафетин, рибарски конец(кој си има своја приказна во целава ситуација) и по некоја ситна метална паричка. Ние сакавме штосно..и така беше. За китење беџови имав, со сликичка од младоженец и невесте и на нив пишување..кум, кум итн...ме изнесе од дома еден куќен пријател...заедно сме растени..и толку.




laurap -> RE: Каква свадба имавте? (10.3.2020 8:22:11)

Тоа беше како сон. Тоа нè чинеше многу, иако не зедовме никаков кредит, заштедивме доволно пари со instaforex. Станува збор за трговија. Значи, ако ве интересира или обидувате да заштедите пари, еве ги коментарите https://www.instaforex.com/reviews_forex_traders. Тие исто така нудат убави упатства и бесплатна демо верзија.




Страница: [1]