Карневал (Целосна верзија)

Форум >> [РР Заедница] >> Дружби, случувања



Порака


blond -> Карневал (13.3.2013 0:28:07)

Струмичкиот карневал е годишен карневал што се одржува во Струмица и е еден од најзначајните обичаи и традиции од таков вид во Македонија, којшто отишол можеби најдалеку во својата трансформација од сите традиционални игри под маски, како по времето на одржување, така и по својата цел и функција. Струмичкиот карневал се одржува традиционално секоја година во рамките на тримерските денови, односно на почетокот на големиот Велигденски пост, а и самото име „карневал“, (лат.c a r n e – месо и v a l i – збогум, односно „збогум месо“), нѝ асоцира на почеток на пост, а во овој случај тоа е Велигденскиот пост.
За карневалот во Струмица се смета дека е многу долга традиција. Тој бил споменат од страна на познатиот отомански патеписецот Евлија Челебија уште во 1670 година. Тој, минувајќи низ Уструмџа, запишал: ...Дојдов во еден град, расположен во полите на еден висок баир и видов како таа ноќ маскирани луѓе претрчуваа од куќа во куќа, низ смеа писок и песна... што јасно укажува на можноста дека се работи за тримерските карневалски свечености во Струмица..
Порано главната вечер на карневалот беше традиционално во вторник, а од лани е сменето и сега главната вечер е во сабота, а детскиот карневал е во недела.

Сега се наближува, на 16ти Март е главната вечер.

Сте биле некогаш наши гости? Планирате да дојдете оваа година?




babyhope -> RE: Струмички карневал (13.3.2013 8:34:05)

Леле од овие избориве човек заборава на овие убави настани..blond фала на потсетувањето [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif], јас и мм кога имаме можност одиме. Се надевам дека и оваа година нема да го стават во некоја смена па се гледаме во Струмица[sm=zajcek.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Струмички карневал (13.3.2013 8:36:34)

bas bi sakala da idam....prekrasno e navistina[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Tanjicka -> RE: Струмички карневал (13.3.2013 8:37:28)

ne sum bila nikogas do sega, a bas bi odela , no samo da gledam ne i da se maskiram




Gardenia -> Карневал (13.3.2013 8:41:23)

Никогаш не сум била,а сакам да отидам,ама се баш тогаш ми излегуваат непредвидени работи




Страница: [1]