RE: Хигиена кај машки деца (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Разговори на родители



Порака


mama26 -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 14:53:56)

минатата година а синцево во август прави 4 години




mama26 -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 14:56:06)

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

уф два пати во градска од сто незнаев и јас.првиот пат го изцистија вториот немасе нисто ама немозев да му го повлецам кожичето.па ме фати паника.а беше цисто и ми рекоа вежби.па правевме неколку месеци па порасна веке скоро 4 години е.му викам сам да и прави така грозно ми е некако[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] па нејке.ти вика мамо ај ти[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]

pred kolku vreme se sluci toa...
moeto e golemo neznam dali ce moze so vezbi da mu go otvoram dali ima nekoja mast za polesno otvaranje
колку е големо твоето?со вежби да.немачкав ништо и после со камилица .ама језиво ми  сега голем е а со тоа и органот [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]па ми е како глупаво.па сам го терам.ама нејке сам.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




suzeto -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 14:57:44)

5 ce pravi na 26




mama26 -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 15:03:32)

и ммногу пазење.еднаш ми се заглави абе полудев.па некако го вратив.никако на суво ако не сте правеле тоа често.или кога се бања или со улје јонсон имам јас.еднас само ставив пошто на суво.ама не.најдобро кога се бања дека има сапуница и се лизга повеке




suzeto -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 15:05:18)

kolku mu e malecko dupceto, kako zrnce od susam




mama26 -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 15:07:54)

оди на лекар.и моето бесе така.го раширија малку.вака гној ке поцне да собира.да си отишла на лекар




suzeto -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 15:10:16)

mnogu se grubi ovde dr.ce odam vo ponedelnik ama toj sto e za taa rabota kolkavav e mene mi e strav od nego ne na sinmi i koga bese bebe bevme kaj nego so kakajneto imavme maka i kolku e grub uf majko moja




suzeto -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 15:10:42)

fala ti za podrskata




mama26 -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 15:13:45)

не се секирај.имам братучет на 14 год.ама морасе да го сечат.и рекоа на мајката да не го донела без деца ке останел.ама ова 14 години се собирало.затоа нема место за паника.јас бев решена и дури и тоа ако треба да му направат него да направам катастрофална грешка.од здраво право дете




suzeto -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 19:58:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

оди на лекар.и моето бесе така.го раширија малку.вака гној ке поцне да собира.да си отишла на лекар

a kako mu go podrasirija hirurski ili so trgajne na kozickata


sto e toa fimoza




Тања РР -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 20:47:27)

Повеќето од децата се раѓаат со физиолошка фимоза, кожичката на пенисот неможе да се повлече преку глансот (главата на пенисот). Во првите години на животот, физиолошкото слепување на препуциумот со главичката на пенисот е природна заштита на главичката од влијанието на амонијакот од урината. До третата година фимозата е нормална и не мора да се лекува. Доколку детето отежнато мокри, на врвот на пенисот се создава балонче (под кожата) или урината тешко поминува, во тенок млаз, мора да се посети специјалист-уролог.




mama26 -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 22:07:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

оди на лекар.и моето бесе така.го раширија малку.вака гној ке поцне да собира.да си отишла на лекар

a kako mu go podrasirija hirurski ili so trgajne na kozickata


sto e toa fimoza не ми текнува сузето.како нозици без поголеми мислам и подраширија малку.и тоа беше.не го сечеа.




suzeto -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 22:22:51)

sega ideme od nalekar i ni rekoja deka treba da se otvori i deka e bolno mnogu




suzeto -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 22:25:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Повеќето од децата се раѓаат со физиолошка фимоза, кожичката на пенисот неможе да се повлече преку глансот (главата на пенисот). Во првите години на животот, физиолошкото слепување на препуциумот со главичката на пенисот е природна заштита на главичката од влијанието на амонијакот од урината. До третата година фимозата е нормална и не мора да се лекува. Доколку детето отежнато мокри, на врвот на пенисот се создава балонче (под кожата) или урината тешко поминува, во тенок млаз, мора да се посети специјалист-уролог.

nema problem so mokrejne samo ne mu se gleda glavceto ima samo dupce malo




mama26 -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 22:27:06)

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

sega ideme od nalekar i ni rekoja deka treba da se otvori i deka e bolno mnogu
не му го отвори значи денес.нема да сечат значи.ок како ти кажале така немоземе ние доктори да се правиме.си знае тој/таа како треба учела за тоа и ке биде добро.ти собери сили и издрзи и направи тоа сто ти рекле.




suzeto -> RE: Хигиена кај машки деца (17.7.2010 23:55:43)

ce secat ali vo ponedelnik ni rekoja
neznam sto da pravime kolku sto citam potesko nekoj ne gi nosat cekaat sami da se otvori lele neznam sto da pravam




suzeto -> RE: Хигиена кај машки деца (18.7.2010 0:02:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: katence

nikako da se cepka samo ke si se otvori do nakaj petata godina.
pa na doktor ke mu go povlecele pa ke mu go otvarale,nema sansi da dozvolam da pominuva niz traumi koga ne e potrebno.imam se isprocitano i se konsultirav so doktor vo stranstvo koj sto ni e prijatel i odma ni kaza nikako da ne go cepkame.


evo nie imame 5 god i ne se otvara samo,ima nesto potkozno kako meurce,sega mm se trudi da mu go otvori i neznam da vidime do ponedelnik dali ce ima efekt




brineta88 -> RE: Хигиена кај машки деца (18.7.2010 16:31:46)

НА филип му го отварам уште одамна ама сега последнава недела некако не ми дава кога ке му го чепнам одма плаче како да го боли, а црвено му е. Сакам да му ставам малку камилица да го заплакнам или да не ставам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Сакам да го носам да доктор се мислам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Viktori -> RE: Хигиена кај машки деца (18.7.2010 16:49:44)

може со камилица, бринета. Едно лето на син ми исто така му се зацрвени и потешко му се отвараше кожичката. Јас го миев со камилица. На лекар ако го однесеш и ако употребат сила малку повеќе после нема да можеш да го фатиш. Нема да дава.




brineta88 -> RE: Хигиена кај машки деца (18.7.2010 18:10:49)

Па затоа и се мислев дали да го носам уште е мал ќе се исплаши нема да разбере. Ќе го мијам неколку денa со камилица па ќе видам како ќе биде




suzeto -> RE: Хигиена кај машки деца (18.7.2010 23:44:50)

jas go mijam so kamilica i so maslo od kantarion i go vezbame da vidime dali ce mu se otvori
ama ne ostava go boli i se vcrvena malku




mama26 -> RE: Хигиена кај машки деца (18.7.2010 23:52:44)

пази сузето по малку секој денгледај пошто многу му е изгледа затворено.негуби надеж и не е страшно.ти кажав јас имав мака и два пати на лекар.баш вцера му направив и јас вежба.му се подзатворило.ама пак за два дена ке правам.ама знаес како по милиметар отварај значи ептен нежно




Viktori -> RE: Хигиена кај машки деца (19.7.2010 0:25:01)

ИЗВОРНА ПОРАКА: brineta88

Па затоа и се мислев дали да го носам уште е мал ќе се исплаши нема да разбере. Ќе го мијам неколку денa со камилица па ќе видам како ќе биде


бринета, може и со кантарион или јекодерм јас му ставив за поеластична да му биде кожичката. Инаку ако му се отварало претходно ќе му се отвори не се секирај.
А откако ќе му се отвори убаво исчисти му ја кремата. Да не му остане па да не му воспали нешто [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




suzeto -> RE: Хигиена кај машки деца (19.7.2010 11:49:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

пази сузето по малку секој денгледај пошто многу му е изгледа затворено.негуби надеж и не е страшно.ти кажав јас имав мака и два пати на лекар.баш вцера му направив и јас вежба.му се подзатворило.ама пак за два дена ке правам.ама знаес како по милиметар отварај значи ептен нежно

zatvoreno mu e dosega ne sme go otvorile




suzeto -> RE: Хигиена кај машки деца (19.7.2010 11:54:40)

denes bevme na pedijatar povtorno i ni rekoja so soda bikarbona da mu go zamivjam i so nistatin mast da go mackam,ako do sreda nema podobruvajne da go nosime da mu go otvoret prisilno,ne veruvam deka do sreda ce ima nekoj efekt




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>