Зошто... (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Згоди и незгоди



Порака


Felly RR -> Зошто... (14.1.2013 19:02:29)

Ние моментално сме во оваа фаза. За се мора да се праша „Зошто?“ Од некои секојдневни прашања како:
- Па зошто мора сега да нанкаме?
- Зошто ќе одам во градника?
До некои „покомплицирани“ на кои некогаш се подзамислувам што да и одговорам.[sm=smiley1.gif]
Секогаш се обидувам да и дадам некое разбирливо објаснување, па дури и кога ми го поставува истото прашање по стотти пат.

Како е кај вас?
Што ги интересира малите рингерајчиња?
Ајде сите да запишеме тука по некое прашање, малку да се посмеееме, а може па да си дадеме и некоја идеја како да им дадеме одговор на тие малку покомлицирани прашања.




Maca25 -> RE: Зошто... (14.1.2013 20:53:13)

Н. е веќе цела година во оваа зошто фаза. На се јас што ќе кажам она прашува: А зошто?

Прво нешто што ме праша мислам дека беше: Зошто нашата сенка е црна а не е бела? [sm=smiley36.gif] Зошто грми? Зошто врне снег/дожд? Зошто мора да спиеме кога е темно? ....

Па сега си купивме детска енциклопедија и за секое нејзино прашање наоѓаме одговор. Некогаш ќе ме праша нешто, а мене во моментот не ми текнува одговор кој ќе биде разбирлив за 3 годиншно дете.




Pepelaska * -> RE: Зошто... (14.1.2013 22:22:56)

Паметно Маца, ние сме мали уште ама веќе почнува со оваа фаза, а и на одговореното зошто? има повторно уште едно и така до бескрај.
Јас му одговорам сосема реално како со возрасен да разговарам, не се замарам со измислување[sm=smiley36.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Зошто... (15.1.2013 8:38:44)

Барем да ме прашуваше Зошто на некои логични прашања! Кај нема крај на неговите чудни прашања, туку и Зошто го користи за прашања на кои не знам како да одговорам. На пример:
Филип: Како се вика мајка му на Ноди?
Јас: Перса.
Филип: Зошто?
И така до бескрај. Така ја крстил кумот. А зошто? Зашто му било убаво името. Зошто? [sm=smiley15.gif]




Maca25 -> RE: Зошто... (15.1.2013 9:55:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Паметно Маца, ние сме мали уште ама веќе почнува со оваа фаза, а и на одговореното зошто? има повторно уште едно и така до бескрај.
Јас му одговорам сосема реално како со возрасен да разговарам, не се замарам со измислување[sm=smiley36.gif]


уште не почнал со интересните прашања, има време.
инаку, не можеш да одговориш баш реално и да објаснуваш како на возрасен, затоа што ќе ти рече: јас не те разбирам! - мене ова ми се случи со Н. па морав целиот одговор да го преформулирам и прилагодам за нејзина возраст.




arh_diz -> RE: Зошто... (15.1.2013 11:30:44)

Sinojka sin mi gleda crtan na tv i mi vika Zosto moram da odam vo wc koga gledam crtan:)
Zosto ti nosis snola a jas ne




AnnaMolly RR -> RE: Зошто... (15.1.2013 13:28:56)

Е ова зошто ти носиш шнола, јас не смеам, никако не можам да му го објаснам. Точно знае кој е машко, кој женско. Само ваљда се уште не му е јасно зошто машките не носат шноли или ланчиња.




Felly RR -> RE: Зошто... (27.7.2013 9:44:33)

Мамо, зошто дедо ти е татко?
- Па сите имаат тако.
Ама, зошто ДЕДО ти е татко?

Ме изнасмеа сабајлево.[sm=jezicek.gif] А инаку други прашања: Мамо, зошто ми купивте фустанче/блузиче? Мамо зошто лани ми беше роденден?




AnnaMolly RR -> RE: Зошто... (27.7.2013 10:17:37)

Сабајле на мајка ми и рекол : Бабо, зошто сите имаат мајки? [sm=smiley36.gif]




Snowhite RR -> RE: Зошто... (27.7.2013 10:40:31)

Ох оваа фаза кај нас трае многу долго време, т.е. почна многу одамна, па да не претерам уште пред да наполни 2 години, односно само што почна да зборува, само прашања поставуваше, што, зошто, тогаш се разбира поедноставни, а со тек на времето покомплицирани.
Не ми текнува во моментов некое, ама ќе пишам кога ќе постави некое




vezilka RR -> RE: Зошто... (12.8.2016 9:21:51)

Јософ влезе во зошто фаза. И не само зошто, туку и што е тоа и каде њ тоа е цело време на репертоар. Прашања до бескрај. На пример му викам оди кај татко ти, тој прашува кој татко, па твојот му викам, а тој каде е, па пред тебе, а тој зошто, јас за да го фатиш за рака, а тој зошто и така едно саат врњме дур да се разбереме. Мислам дека Никола не гњавеше до толку со прашања или сум забораила.




Страница: [1]