RE: Колку сте задоволни од условите во детските градинки? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


LoveableMe RR -> RE: Колку сте задоволни од условите во детските градинки? (10.6.2015 15:31:49)

VezilkaRR, пиши ти допис до градоначалникот на општината во која се наоѓа градинката, да најдат некое чаре, остај ја воспитувачката, успаничена да не испадне крева бунт.[sm=smiley36.gif]





vanessa30 -> RE: Колку сте задоволни од условите во детските градинки? (10.6.2015 16:13:17)

Jas nacelno sum zadovolna od gradinkata kaj sto odi sin mi. Duri vo mala grupa poubavo mu e od lani koga bese vo jasli.
Znaci ubavo si gi prifati vospituvackite, si jade si spie duri mislam i mnogu dobar red mu stavija. Ucat po nesto novo, si igraat i nego mu e super, nauci kako da bide samostoen.E sega deca kako deca, gradinkata si nosi virusi, bakterii i kavgi/udiranja megu decata, megutoa nemozeme da gi cuvame pod stakleno dzvono.
Inaku ne se mnogu deca znaci do kaj fevruari bea vo grupata 15-tina deca, a sega se popolneti do kaj 23 deca.




Snowhite RR -> RE: Колку сте задоволни од условите во детските градинки? (12.8.2015 23:09:39)


ИЗВОРНА ПОРАКА: majka85

Здраво, не знам дали постои оваа тема па затоа отворам нова.
Веќе цела недела детето е во јасли со нова негувателка која не го преслекува. Му носам по две пелени во ранец (полудневен престој). Пелените не ни ги враќа, а детето го враќа со истата пелена од дома. Кога ќе ја прашам дали е преслечено, ми вели да. Почнав да ги бележам пелените и сега сум 100% сигурна дека ги краде пелените.
Ме интересира дали некој има вакво искуство и некој совет што да превземам без да го влошам престојот на моето 17 месечно дете.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Prijaavi na direktorkata na gradinkata oni odamna go pravat ova uste jas koga odev na gradinka ovde vo strumica go pravea ova





sandriana RR -> RE: Колку сте задоволни од условите во детските градинки? (10.10.2015 11:49:38)

Летово се реновираше нашата градинка, и минатата недела коа бевме не родителска средба имаме можост да видиме што направиле.
Освен што искречиле, што веројатно е тековна активност на годишно ниво, отстраниле ламперии од зидовите, менувале некои инсталации и дел од шкафчињата.
Ми се допаѓа и индивидуалната иницијатива на учителките во однос на организација на занималната, како и поединечните соодветно украсени кутии во кои ги собирале творбите на децата од тековната година, кои ни ги дадоа дома.




bucko mal -> RE: Колку сте задоволни од условите во детските градинки? (13.10.2015 11:14:28)

Mozam da kazam deka sum zadovolna od gradinkata na sin mi. Ima propusti ama koga ke kazam se sreduva.
Ne sum nekoj sitnichar ama koga ednash nesto ke kazam, dvapati I pak se povtoruva istata greska e togas mnogu se nerviram I odma reagiram kaj gazdaricata- ne kaj odgovornata na gradinkata.
I jas zabelezav deka na sin mi ne mu menjaat pampers, sekako oni me ubeduvaa deka sum greska. Jas pochnav razlichni pampers da nosam vo gradinka I taka dokazav. Ne gi kradea pampersite si stoe taka, zaboravav koga posleden pat pampers sum stavila.
Uchitelkata bese parichno kazneta, zal mi e ama I jas da napravam greska na rabota I jas ke bidam kazneta.
Denes koga go zemav M, uchitelkata go karashe ama ne me vide ona deka sum tuka. Zeneva se vcrvena epten I bese neprijatno so ogled na toa shto e nova I ova sto I e prva rabota. Taka grubo go fati za raka I mu vikase da gi donese igrackite sto gi frli niz prozor a ova mojov ne I gi nosese I terase inaet. I za takvi raboti ne se bunam, zas go vidov kako igrachkite gi frla preku prozor[sm=smiley1.gif]




vezilka RR -> RE: Колку сте задоволни од условите во детските градинки? (14.10.2015 13:13:29)

Во нашата градинка од месецов имановина, топлинките не се чуваат во индивидуалните шкафчиња, туку во еден заеднички шкаф на влезна врата. Имено, кога доажаме сабајле, таму на куп ги оставаме кондурчињата, о од таму си ги земаме топлинките. Ама сето тоа е така напикано во шкафот, без некој ред и секое утро губам по 10 минути да си ги најдеме топлинките. Шкафот е премногу мал за да се наредат двбаесет и кусур обувки, па така имаме купче од обувки раштракни и размавани во претесното шкафче. Инаку новинава јавиделе во некои други градинки каде добро функционирало и затоа ја вовеле. Причина, за да не оделе децата боси до шкафче, ами сега седат 10 минути боси у ходник на плочки. А кога ќе биде мокро и влажно, ќе седат мокри цел ден!!! Не ми се допаѓа ич.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]