Тестирање за училиште (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Од деца до ученици



Порака


miana -> Тестирање за училиште (19.9.2012 9:09:42)

Мамички,незнаев дали да отворам ваква тема,но сепак ја отворив.
Ме интересира Вашите првачиња дали ги тестираа пред да појдат во училиште?
Дали тоа законска обврска ? Дали секое дете го тестираат?
Како се одвива тестирањето и како поминаа Вашите дечиња на истото?
Моето дете догодина ке има 5 години и 8 месеци и ке треба да појде на училиште.
Ме интересира дали ке ја тестираат или не?
Ајде пишувајте искуства..
Ви благодарам




Bjanka -> RE: Тестирање за училиште (19.9.2012 9:52:44)

Da gi testiraat, no ne e nisto strasno// osnovni raboti za ime prezime, tatko majka, semejstvo, godini, pesnica, itn..




miana -> RE: Тестирање за училиште (19.9.2012 10:29:17)

Dali e obavezno ili ne?
Dali ima nekoe dete sto ne e testirano?
Jas sakam da sredam ako mozam da ja ostavam vo gradinka uste edna godina pa zatoa me interesira?
Dali ke ne viknat na testiranje ili ?
Edna drugarka mi rece deka nejzinoto go terale da nacrta - semejstvo ...Ajde pisuvajte kako ste pominale?
Dali vi stigna pokana doma ili ...?




Yummy Mammy -> RE: Тестирање за училиште (19.9.2012 10:30:00)

I mene me interesira ova, mojata kerka ima uste 2 god do skolo, no bidejki e vo dekemvri sekogas e najmala vo grupata i nekako imam cuvstvo deka se frustrira koga ne moze da napravi nesto sto drugite mozat.

Me interesira sto gi testiraat i dali kaj nas ima nekoe mesto kade gi testiraat decata za da otkrijat koi sposobnosti im se porazvieni, a za koi oblasti ednostavno ne gi biva? Zasto ako mi kazat deka ne ja biva za matematika, nema razviena logika, sigurno ne bi ja forsirala sekogas da ima 5 po matematika tuku dovolno ke bide da gi sovlada osnovnite raboti. No za smetka na toa ako ima umetnicki predispozicii sigurno bi ja forsirala da posetuva nekakvi kreativni rabotilnici.




riba79 -> RE: Тестирање за училиште (19.9.2012 17:12:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Dali e obavezno ili ne?
Dali ima nekoe dete sto ne e testirano?
Jas sakam da sredam ako mozam da ja ostavam vo gradinka uste edna godina pa zatoa me interesira?
Dali ke ne viknat na testiranje ili ?
Edna drugarka mi rece deka nejzinoto go terale da nacrta - semejstvo ...Ajde pisuvajte kako ste pominale?
Dali vi stigna pokana doma ili ...?



znaci,vaka gi testira psiholg i toa ime prezime,majka tatko,so kogo zivee dali odelo vo gradinka pesnicka...sto se odnesuva do toa dali moze da ja ostavis vo gradinka uste edna godina moze ako e roena do 31.01...znaci treba da napolni 7g do 31.01 koga ke bide pro oddelenie..lele valjda dobro objasniv ova so god..[sm=smiley36.gif]




Bilence2 -> RE: Тестирање за училиште (20.9.2012 1:03:41)

Zakonska obvrska e deteto koe ke napolni 6 godini do 31.12 taa godina da pojde vo uciliste. Testiranjeto nema vlijanie na odlozuvanje ili ne vo slednata godina, tuku da ocenat dali e deteto mentalno zdravo ili so zastoj t.e dali e za regularno uciliste ili za uciliste za deca so posebni potrebi. Znsci dekemvriskite deca sigurno odat, a januarskite deca koi sakaat porano da trgnat vo uciliste moze so psebno testiranje da vlezat so decata koi ke nspolnst 6 do krajot na godinata. I sin mi so 5 god i 8 mes eve go trgna na uciliste i e megu najmalite vo odd:).




Yummy Mammy -> RE: Тестирање за училиште (20.9.2012 11:48:28)

Miana, a zasto bi ja drzela doma uste edna godina ako site nejzini drugarcinja trgnat na uciliste?! Razmisli kako ke i bide na M ako utre treba so drugite ucitelki i so "pomalite" deca da sedi uste edna godina vo gradinka, a nejzinata generacija trgnuva vo uciliste....




miana -> RE: Тестирање за училиште (20.9.2012 13:32:26)

Pa da ti kazam pravo mnogu malce deca od nejzinata grupa ke pojdat na uciliste....
One duri vo dekemrvi ke napolni 6 godini sto znaci deka ke pojde na uciliste so 5 godini i 8 meseci..Mene mi e mnogu mala za da pojde vo uciliste...Seuste neznae da mocka na cucavec i slicno...Mislam deka e mnooogu mala ( jas taka si go osekam deteto ) i mislam deka ke i bide podobro uste edna godina da odi vo gradinka i neznam kako da go sredam toa.




Yummy Mammy -> RE: Тестирање за училиште (20.9.2012 13:45:23)

Ne znam, i mojata e vo dekemvri, i ona ke ima 5 god i 8 mes koga ke trgne na uciliste, i jas ne planiram da go menuvam toa, sakam da si bide zaedno so drugarcinjata.
A sto se odnesuva do mockanjeto i drugite raboti, jas od mala ja ucam mojava da bide nezavisna, kako se izbrisala se izbrisala, bitno mi e posle toa da izmie race. Baska nemoj da mislis deka prvo oddelenie sega e isto kako nie koga sme bile deca. Potpolno isto im e kako vo gradinka, se se uci niz igri, samo sto sega se so pogolemite deca vo skolo, namesto so pomalite vo gradinka.




Страница: [1]