RE: Должина на грло на матка во бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


srekna2 -> RE: Должина на грло на матка во бременост (16.9.2015 18:04:02)

Nemoj da krevas tesko,i nemoj da se navednuvas, ili rabotis vitkana nisko dole




Hopeful RR -> RE: Должина на грло на матка во бременост (16.9.2015 18:08:43)

Трансабдоменален серклаж се прави и во Систина, но се прави пред да има бременост, лапароскопски, така што за bambi88 тоа не е опција.

Според тоа што го наведе, мислам дека обавезно треба да консултираш друг доктор, препорачувам некој од приватна клиника, специјалист за компликации во бременост, и да разговараш за класичен серклаж, кој и тоа како држи, и е ефикасен.
Исто така, од она што го знам од други девојки овде на РР, покрај терапијата со магнезиум треба и прогестеронска поддршка, но сето тоа во консултација со доктор, никако на своја рака.

Не е страшно намалувањето на грлото, се уште држи и го има, но не губи време, посоветувај се со друг доктор и пиши ни што ќе направиш. Со среќа [sm=smiley1.gif]




bambi88 -> RE: Должина на грло на матка во бременост (16.9.2015 18:10:29)

Фала на одговорот, имам читано за абдоминалниот серклаж, ќе зборам со доторот да видам што ќе каже.Во моментот само лежам, со перници под газот и само за до тоалет станувам,
Инаку ти која недела си и колку ти е скратено грлото на матката?




bambi88 -> RE: Должина на грло на матка во бременост (16.9.2015 18:14:06)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Трансабдоменален серклаж се прави и во Систина, но се прави пред да има бременост, лапароскопски, така што за bambi88 тоа не е опција.

Според тоа што го наведе, мислам дека обавезно треба да консултираш друг доктор, препорачувам некој од приватна клиника, специјалист за компликации во бременост, и да разговараш за класичен серклаж, кој и тоа како држи, и е ефикасен.
Исто така, од она што го знам од други девојки овде на РР, покрај терапијата со магнезиум треба и прогестеронска поддршка, но сето тоа во консултација со доктор, никако на своја рака.

Не е страшно намалувањето на грлото, се уште држи и го има, но не губи време, посоветувај се со друг доктор и пиши ни што ќе направиш. Со среќа [sm=smiley1.gif]

Тоа се нервирам не даваат прогестерон,само магнезиум.Такви глупи протоколи имаат.Читав на германски форуми,после 24недела не даваат прогестерон туку,антагонисти на хормонот окситоцин.Пред тоа изгледа ништо друго не добивам,освен магнезиум и евентуално серклаж.Прогестерон кај кеварења даваат. Ќе отидам и на друг доктор, да видам што мислење ќе даде.Фала на одговорот




srekna2 -> RE: Должина на грло на матка во бременост (16.9.2015 19:27:01)

Jas nemam krvarenje ali imam malku razmeknato grlo poradi toa dobiv utrogestan 1navecer kako sto pogore pisav . Inaku i jas imav spontan vo 21 nedela t.e prskanje na vodenjak. Sega sum 30 nedela i grloto mi e 25mm so preporaki za strogo miruvanje radi pretjodniot moj slucaj




Bella28 -> RE: Должина на грло на матка во бременост (16.9.2015 22:00:15)

Citav statija na stranata na sistina mislam deka prviot trasabdomibalen cirklaz od strana na dr Pancevski e napraven za vreme na bremenost[sm=smiley1.gif]




angelce moe -> RE: Должина на грло на матка во бременост (20.10.2015 19:24:37)

Gledam deka ovde e oaktivno temata na serklaz , pa rekov da pisam. Jas sum so serklaz taze napraena.momentalno koristam samo utrogestan 200 na vecer, magnezium ne mi dade. No citam vo stranskite forumi deka dobivaat i inekcii protiv bolki kaj nas toa go nema.




Felly RR -> RE: Должина на грло на матка во бременост (21.10.2015 16:50:28)

Ангелче мое, ти пишав во другата тема КЛИК.




весник -> RE: Должина на грло на матка во бременост (12.3.2016 12:02:25)

Темава и не е баш активна...баш би сакала некој тазе да сподели искуство за должина на грлото на матката...јас еве да споделам...препорачано ми е строго мирување и серклаж...грлото на матката ми е скратено а побарав сама да ми го измери матичната...ми рече рано е ама јас инсистирав и арно шо ми го измери.




весник -> RE: Должина на грло на матка во бременост (13.3.2016 17:31:34)

Дај бе жени пишете нешто тие што имале искуство за скратенобгрло на матка...има лек и ако има некоја правено серклаж пишете како сте поминале???




Hopeful RR -> RE: Должина на грло на матка во бременост (14.3.2016 13:10:30)

весник, колку ти го измерија грлото? Секако консултирај се до друг доктор пред да направиш серклаж, не дека е страшен, не е, но да бидеш сигурна дека треба. Знам голем број трудници кои така - со серклаж и мирување си износиле до крај, така што без гајле.




ivoni4ka -> RE: Должина на грло на матка во бременост (14.3.2016 13:30:01)

vesnik, ne se sekiraj
so kerka mi vo 26 nedela mi se skrati grloto na matkata, a bese kasno za cerklaz bidejki se pravi do 20 nedela, poveke odmarav i vo 9 mesec se otvoriv otidov na dogovoreno raganje 40 nedela i 2 dena i so provokacii dobiv bolki i za 2 casa rodiv, ne se nerviraj ne e strasno samo poveke pazenje treba pozdrav i so lesno




Felly RR -> RE: Должина на грло на матка во бременост (14.3.2016 15:19:46)

Весник, колку ти е скратено и која недела си? Најдобар лек секако е лежење, најдобро и со перниче под задникот за бебето воопшто да не прави тежина надолу. Доколку е неопходно секако е серклаж




весник -> RE: Должина на грло на матка во бременост (14.3.2016 16:07:41)

25 mm vo tocno 14 nedela....od petokot od porucekta sum vo horizontala..samo za jadenje i wc...sreda sum Sistina pa ke vidime dali e tocno merenjeto od maticnata i ako treba serklaz neka me napravi samo da se isturka do kraj




mommy_angels RR -> RE: Должина на грло на матка во бременост (15.3.2016 13:30:09)

Весник според овие мерки навистина е скратено и ако се точни ќе одлучи докторот дали е потребно серклаж.Одлично што си побарала второ мислење.Како што ти кажа и Фели лежи со перница под задникот,ако нема болки ,тоа може и да се зголеми повторно.Не грижи се,нели е дијагностицирано на време ,ќе биде во ред.




scared RR -> RE: Должина на грло на матка во бременост (17.4.2016 13:10:43)

Вчера под итно ми направија серклаж во систина , петокот си отидов на скрининг и кога го измери цервиксот упола скратен од пред месец :( лежење строго и молење да стигнеме до безбедна недела [sm=smiley13.gif]




MademoiselleNina -> RE: Должина на грло на матка во бременост (17.4.2016 15:01:11)

scared RR ајде издќржи и со позитивни мисли само. Ако мора лежење ќе издржиш.
А која недела си? Не сум баш упатена, од неодамна се приклучив на форумите за трудници.




весник -> RE: Должина на грло на матка во бременост (17.4.2016 18:00:01)

Scared не се секирај...сега серклажот ќе си држи...јас правев во 15 недела и сега порајат си сум...колку ти беше грлото??? И како скринингот кај Ивановски...задоволна си??
ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Вчера под итно ми направија серклаж во систина , петокот си отидов на скрининг и кога го измери цервиксот упола скратен од пред месец :( лежење строго и молење да стигнеме до безбедна недела [sm=smiley13.gif]





весник -> RE: Должина на грло на матка во бременост (17.4.2016 19:26:10)

Edno bebce nosis ili dve??? Bidejki kaj nas so bliznaci duri i preventivno go preporacuvaat poradi samata tezina pokasno vo bremenosta...inaku grloto se podobruva so poveke lezenje i utrogestan kako terapija...




scared RR -> RE: Должина на грло на матка во бременост (17.4.2016 19:41:40)

Едно е весник :) ова е најверојатно поради хистероскопијата што ја имав вели докторот. Инаку сум 22+3. Ти кај го правеше серклажотт, какви препораки доби? Јас лежам строго, магнезиум дупла доза, утрогестан пијам после ке го ставам, антибиотик ми дадоа, спреј октенисепт, и еднаш неделно прогестерон депо.
Грлото за еден месец од 44 отиде на 20 мм како така не знам се шокирав.
Она што ми падна чудно е што ивановски рече не можеме да го вратиме како што било само да спречиме да се крати дополнително, а вака читајки по интернет гледам дека се зголемувало.
Инаку за скринингот сум задоволна, се беше во ред, бебуш е супер ептен бевме срекни за во секунда да се смени се, само господ да не чува сега.




scared RR -> RE: Должина на грло на матка во бременост (17.4.2016 20:05:36)

Весник денес изумив да прашам, бањање може ли? Некако неугодно ми е доле со сите тие спрејови, јодови што ми ставаа па да се измиев сакав.




весник -> RE: Должина на грло на матка во бременост (17.4.2016 20:46:20)

Kako terapija imav samo utrogestan 2*1 od 200... Toa taka bese dve nedeli i sega sum ednas navecer utrogestan...nikako kleknuvanje,navednuvanje,krevanje tesko...banjanje mozi no ne so mbogu zeska voda...no ne i ladna...jas koristam bebesko sapunce merima i samo jas si go koristam...mi stoi vo kutija i ne me iritira voopsto dolu...mi e pogodeno i ne go menuvam....inaku se podobruva da znaes...mene od 25 za dve nedeli mi bese 38 mm...sto e prilicno dobro..jas lezev tie dve nedeli a sega si sum opustena malku i si setkam i niz doma i na gosti...ke bide se vo red...ne se sekiraj...




весник -> RE: Должина на грло на матка во бременост (17.4.2016 20:48:17)

Serklazot go pravev vo Sistina kaj Lazarevski i me cinese tocno 35.750 denari....nemav bolki nitu krvarenja...prezadovolna sum




scared RR -> RE: Должина на грло на матка во бременост (17.4.2016 20:54:29)

Јас со чиста водичка се замивам така цело време, само страв ми е дека вчера правев да не е рано, а од друга страна па и хигиена треба. :( Мене контрола ми рече за еден месец ама некако многу ми се гледа ке отидам здравје порано. Сега за сега се во кревет и јадам и се од пусти страв.




scared RR -> RE: Должина на грло на матка во бременост (17.4.2016 21:01:04)

Мене 43.300 ме чинеше, ама тука беше и скринингот од 3900 и кардиолошки преглед имав, многу некако ама се за добро.
Инаку мене Ивановски ми рече до крај во кревет, се зезаше дека и жена му била во иста ситуација и дупка направила во креветот [sm=smiley1.gif]
Кај мене на извештајот пишува funneling на водењак не знам што значи тоа, ама може ради тоа ке треба да лежам до крај.

А нешто лазаревски ти кажа за заштита од инфекции, брисеви кога? така читам треба редовна контрола за инфекции.




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>