Невидливо пријателче (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Подигнување



Порака


big_mama817 -> Невидливо пријателче (1.10.2009 11:34:16)

дали вашите деца имат невидливи пријателчиња јас во последно време нешто такво забележувам кај син ми какво е вашето искуство со ова




ivche -> RE: невидливо пријателче (1.10.2009 11:41:56)

Брат ми кога беше мал имаше замислено другарче - зајче, му стоеше во WC и кога одеше во WC си правеше муабети со него[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smajl.gif[/image]. Тоа му беше некој период сега е возрасен и има најнорнални другари и најнормални врски и со другарите и со девојки, сакам да казам не му влијаеше на психичкиот развој.
А моето кукличе има една кукла што ја влече секаде со неа, уште е мала за замислени другарчиња




profesorica -> RE: невидливо пријателче (1.10.2009 11:44:29)

леле мал е Дамјан за ова ама интересно би било да го гледаме како разговара со невидливо пријателче.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Еца -> RE: невидливо пријателче (1.10.2009 11:49:37)

Па повеќето деца поминуваат низ ваков период, јас Мартина се уште не сум ја приметила да зборува со некое невидливо пријателче, но затоа, обавезно зборува т.е им зборува на куклите и демек тие и зборуваат, на свое прашање сама си одговара.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]Така кога си игра ми е многу интересна.




pericka -> RE: невидливо пријателче (1.10.2009 21:34:59)

pa normalna pojava e toa




niki -> RE: невидливо пријателче (2.10.2009 9:46:39)

Е убаво што ја отвори темава. Јас си пишав еден пост некаде на форумов, во цртани филмови или нешто слично, ама никој не се јави со одговор.
Во последно време керка ми многу имитира ликови од цртани. Е сега одвреме навреме зборува со некој Буцко, незнам дал е дете или куче или нешто друго. Го зима во раце, го гушка, го води за рака, го вика... Најчесто со Буцко си игра кога е сама а јас сум зафатена со куќни работи. Ја потпрашувам кој е тој Буцко, ама е мала за да ми даде релевантен одговор. Многу е веројатно да е лик од некој цртан, арно ама јас не сум го начекала никогаш да го видам на ТВ. Интересно е да ја гледаш, но од друга страна ме загрижува.
Биг мама кое е твоето искуство, кога веќе ја отвори темава, ајде малку поопширно.




niki -> RE: невидливо пријателче (3.10.2009 11:37:55)

 
Еве еден текст кој го најдов на интернет за темава


Родителите многу ретко ги загрижува замислената игра на нивните деца со кукли и играчки. Но кога ќе го фатите вашето дете активно да комуницира со никого или ништо, тогаш почнувате да се грижите дека можеби нешто не е во ред.

На околу две и пол години децата често создаваат замислен пријател. Некогаш дури ќе создадат и цела група на замислени пријатели. Иако некои луѓе, на ова однесување, гледаат како нешто необично, реалноста е дека две третини од децата имаат замислен пријател во некој дел од нивниот развој, што укажува на тоа дека е сосема нормално однесување.

Најчеста предрасуда е дека само осамени деца имаат замислени пријатели. Но, всушност, повеќето деца кои создаваат измислени пријатели доаѓаат од семејства полни со љубов и имаат пријатели во градинка или на училиште. Децата создаваат измислени пријатели бидејќи се обидуваат да воспостават контрола во нивниот живот. Вашите деца неможат да одлучат дали да одат или не во градинка и нивните пријатели не секогаш сакаат да си играат онака како што тие сакаат. Но, нивниот измислен пријател секогаш ќе прави она што тие сакаат.

Додека некои луѓе сметаат дека измислените пријатели се составен дел од развојот на децата, проучувањата го имаат докажано спротивното. Многу креативните деца се способни да измислат и да ја одржуваат во живот сагата за измислената личност. Не изненадува фактот што истражувањата го покажале дека децата со измислени пријатели имаат тенденција да бидат покреативни, независни, среќни и кооперативни. И тоа е доволна причина да ги прифатите измислените пријатели на вашите деца.

Измислените пријатели не се само другари на вашите деца. Тие може да бидат заштитници, совест и емоционална подршка. Може да постојат самостално или да бидат придружени од цела група на други пријатели. Некои измислени пријатели се појавуваат секој ден, други само повремено. Може да бидат од женски или машки пол, животно или нешто друго. Може да имаат и надчовечка моќ, маѓични способности или смешен изглед.

Кога вашето дете доаѓа  дома со својот измислен пријател бидете добар домаќин и посакајте му добредојде. Но немојте да претерувате. Во ред е да поставите екстра столче на масата за ручек доколку сте сами, но ако имате покането пријатели или роднини тогаш е подобро пријателот да јаде на друго место бидејќи на масата едноставно нема доволно простор.

Дозволете му на вашето дете да ужива во својот пријател колку е тоа возможно, но имајте на ум дека вашето дете ја има контролата. Немојте да превземате иницијатива и да им кажувате што нивниот измислен пријател прави. Ова е нивни пријател, не ваш.

Доколку вашето дете ги префрла своите палавости на измислениот пријател, не превидувајте ја непромисленоста. Доколку детето го истурило својот ручек на под а го набедува пријателот, тогаш побарајте од детето да му покаже на својот измислен пријател како да го исчисти подот.

Исто така слушајте кога детето ви вели дека нивниот пријател е вознемирен. Често е полесно за детето да ви каже дека на неговиот пријател не му се допаѓа кога вие викате, отколку тоа самите да го изразат.

Со време, измислениот пријател на вашето дете ќе  исчезне, без оглед на тоа дали детето ќе го заборави или ќе одлучи да се врати дома, сепак е одлука на вашето дете. Најчесто измислените пријатели исчезнуваат до 5 или 6 години возраст. Пред и откако измислениот пријател ќе замине, можете да ја потикнувате детската креативност и фантазија читајки или раскажувајки приказни. Приказни со многу ликови и локации вистински можат да го заинтересираат детето. Дури можете да барате детето вам да ви раскаже приказна.

Иако измислените пријатели се нормален дел од растењето, некогаш може да укажат и на други проблеми. Доколку вашето дете нема други пријатели, почнало да се повлекува во себе и да изгледа несреќно тогаш посетете го вашиот педијатар и поразговарајте за однесувањето на вашето дете.

Модератор: Линкот е отстранет.




big_mama817 -> RE: невидливо пријателче (5.10.2009 9:08:56)

во целост се сложувам со горе напишаниот пост на ники [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




niki -> RE: невидливо пријателче (10.10.2009 21:47:46)

Кај нас игриве со замислени пријатели почнуваат да земаат замав. Вечерва се бањавме и обично ја оставам некои 10-15 минути да се шлапка со играчките во вода. Но, наместо тоа, цело време си играше со некои замислени кученца, ги галеше, ги праќаше да дојдат кај мене, па потоа ги викаше да и се вратат, и демек и дотрчуваат па скокаат по неа, па им се радува, им се смееше, циркус жив. Ги фали колку биле добри кученца, убави и мили, фантазија без граници.




mother 29 -> RE: невидливо пријателче (9.2.2010 13:06:08)

ние немаме невидливо пријателче,ама големото мече ни е пријателче кога сме дома..на него му збори ,му ги покажува новите коли,го прашува дали ке ручка,го рани,му ставаме пелена итн....колку е смешен ,јас ке го прашам Марко ,сакаш мандаринка?а тој ке го праша мечето..мече, сакаш мандаинка?хехе и нормално сакат[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

дали вашите деца имаат вакви омилени играчки со кои комуницираат?




Mihaela 2010 -> RE: невидливо пријателче (11.5.2012 10:13:38)

I jas ja imam primeteno M da si zbori sama so sebe,da raskazuva,da mavta so racete,i na toa gledam kako normalno,duri i mi e dosta simpaticno...Pred nekoj den setavme nadvor,i taa si zbori nesto si raskazuva,a nikoj nisto ne ja prasa...Lele mi vikam na mm detevo pocna samo so sebe da zi prai muabet...sigurno si e vo nekoj film,moze i da si ima zamisleno prijatelce...
Temava me potseti na eden fiml...Crkni Fred se vika,i vo detstvoto mi bese omileniot film,za taa edna devojka koga i se vrati izmisleniot prijatel od detstvoto i i pravese neprijatni situacii......




Bjanka -> RE: невидливо пријателче (11.5.2012 10:19:13)

I mojata princeza imase izmisleni prijateli, no tolku isceznaa posle 4.5 godini, a bese zabavno i so niv [sm=smiley36.gif]




niki -> RE: невидливо пријателче (11.5.2012 10:31:40)

Nasa posledna nevidliva prijatelka ni bese nekoja Holi, koja odese sekade so nas. Kerka mi vo kola ja kacuvase, simnuvase, za raka non-stop se drzea, sedese do nea na masa za rucek i ja hranese...
...i eden den iscezna, ednostavno ja snema, veke nema nevidlivi prijateli..... porasnavme[sm=smiley19.gif]




Lokica1 -> RE: невидливо пријателче (11.5.2012 11:33:47)

I nie spagame vo klubot koj ima nevidlivi ili zamisleni prijateli i toa 3-ca, so niv razgovara na telefon, odi vo park, na gosti...i bas ni e zabavno doma, site gi znaeme is e del od nasata igra. :)




Џесика -> RE: невидливо пријателче (11.5.2012 12:23:52)

Моментално син ми си игра околу масичето и му се обраќа на „Маскин“ тоа е најверојатно Максим од градинка, и му вика „ааа Маскин, не може ова вака...“ [sm=smiley36.gif] па после има „Ева, фати се тука“ најверојатно само ги цитира учителките од градинка, и си ги ствара сам ситуациите во глава... повеќе не знаеме да збориме [sm=smiley1.gif]




nadica -> RE: невидливо пријателче (11.5.2012 13:18:36)

N ima nevidlivo  (zamisleno) drugarce koe se vika Stefanija i so koja si igra po cel den, site kukli se vikaat Stefanija, site bebinja koi se na pat se vikaat Stefanija, ako nekogas imame zensko bebe ke se vika Stefanija,...
a nema nekoj blizok od nasata okolina koj se vika Stefanija [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Felly RR -> RE: Невидливо пријателче (11.5.2012 13:32:31)

М нема такво некое измислено другарче, ама често знае да „разговара“ со некој по телефон. - Чекај, мамо, ѕвони фонот. - Ало, дедо, шо паиш? Арен си? Мхмхмм... Мама лаботи несто, после це дојдиме. Чаоооооо.
А најчесто си игра со мечињата и бебињата и со нив си прави муабети, јас како што и зборувам нејзе: - Слушај, да ти кажам. Немој да фрлаш јадење. Немој. Не се фрла. Нема да фрлаш? или
ќе земе да го преслекува и - Леле мочано, лом, лом. Да те бришам. Сега периме ови алишта. Да ти кажам нешто, немој да мочаш. Нема?
[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Pregnant -> RE: Невидливо пријателче (11.5.2012 13:45:15)

Кај мене поголемата ќерка сега е 5 ипол години, а пред околу 1,5-2 години имаше замислен пријател и го викаше Слепиот Лео. Појма немам од каде и дојде тоа, во тој период ги гледаше многу Малите Ајнштајни, па таму имаше Лео и веројатно си го зела од таму. Не стално, ама повремено ќе се стутка во некој ќош и ако ја прашам што прави викаше си играм со Слепиот Лео, или си мислам нешто за него. Сега веќе поодамна го нема споменато, сигурно си заминал [sm=smiley36.gif] Инаку таа е многу комуникативна и отворена, ама ете период бил.




Bile -> RE: Невидливо пријателче (30.5.2012 8:48:27)

Пред некој ден многу ме изненади помалата керќичка (2 години 8 месеци) ми вика мамо јас си играм со детето. Го прашувам со кое дете? Ми вика па еве го ( ми покажува до неа демек има дете) [sm=smiley1.gif] И така цело време си игра со него, ги дели играчките едноставно се однесува како навистина да има другарче до неа. Гледам дека не е ретка таа појава, читав овде но и разговарав со мајки и заклучив дека во одреден период од живото скоро секое дете има замислено другарче или невидливо пријателче. [sm=bravo.gif]




ivemace -> RE: Невидливо пријателче (6.1.2013 23:17:40)

Imame i nie.. edno vreme i za nego mleko spremav, so nego se banjase i mi viak mij go i Maio (taka mu se vikase drugarceto)... sega e pogolem.. sega zbori so devojka mu na mob (demek: jas mu zvonam od wc na mm i on mu vika Sara tebara, pa tuka pocnuvaat muabeti kao: eve zimam kolata idam tebe, ajde timni se ) [sm=smiley1.gif]




vezilka RR -> RE: невидливо пријателче (24.4.2013 15:16:34)


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

 

На околу две и пол години децата често создаваат замислен пријател. Некогаш дури ќе создадат и цела група на замислени пријатели. Иако некои луѓе, на ова однесување, гледаат како нешто необично, реалноста е дека две третини од децата имаат замислен пријател во некој дел од нивниот развој, што укажува на тоа дека е сосема нормално однесување.

Најчеста предрасуда е дека само осамени деца имаат замислени пријатели. Но, всушност, повеќето деца кои создаваат измислени пријатели доаѓаат од семејства полни со љубов и имаат пријатели во градинка или на училиште. Децата создаваат измислени пријатели бидејќи се обидуваат да воспостават контрола во нивниот живот. Вашите деца неможат да одлучат дали да одат или не во градинка и нивните пријатели не секогаш сакаат да си играат онака како што тие сакаат. Но, нивниот измислен пријател секогаш ќе прави она што тие сакаат.

Додека некои луѓе сметаат дека измислените пријатели се составен дел од развојот на децата, проучувањата го имаат докажано спротивното. Многу креативните деца се способни да измислат и да ја одржуваат во живот сагата за измислената личност. Не изненадува фактот што истражувањата го покажале дека децата со измислени пријатели имаат тенденција да бидат покреативни, независни, среќни и кооперативни. И тоа е доволна причина да ги прифатите измислените пријатели на вашите деца.

Измислените пријатели не се само другари на вашите деца. Тие може да бидат заштитници, совест и емоционална подршка. Може да постојат самостално или да бидат придружени од цела група на други пријатели. Некои измислени пријатели се појавуваат секој ден, други само повремено. Може да бидат од женски или машки пол, животно или нешто друго. Може да имаат и надчовечка моќ, маѓични способности или смешен изглед.

Кога вашето дете доаѓа  дома со својот измислен пријател бидете добар домаќин и посакајте му добредојде. Но немојте да претерувате. Во ред е да поставите екстра столче на масата за ручек доколку сте сами, но ако имате покането пријатели или роднини тогаш е подобро пријателот да јаде на друго место бидејќи на масата едноставно нема доволно простор.

Дозволете му на вашето дете да ужива во својот пријател колку е тоа возможно, но имајте на ум дека вашето дете ја има контролата. Немојте да превземате иницијатива и да им кажувате што нивниот измислен пријател прави. Ова е нивни пријател, не ваш.

Доколку вашето дете ги префрла своите палавости на измислениот пријател, не превидувајте ја непромисленоста. Доколку детето го истурило својот ручек на под а го набедува пријателот, тогаш побарајте од детето да му покаже на својот измислен пријател како да го исчисти подот.

Исто така слушајте кога детето ви вели дека нивниот пријател е вознемирен. Често е полесно за детето да ви каже дека на неговиот пријател не му се допаѓа кога вие викате, отколку тоа самите да го изразат.

Со време, измислениот пријател на вашето дете ќе  исчезне, без оглед на тоа дали детето ќе го заборави или ќе одлучи да се врати дома, сепак е одлука на вашето дете. Најчесто измислените пријатели исчезнуваат до 5 или 6 години возраст. Пред и откако измислениот пријател ќе замине, можете да ја потикнувате детската креативност и фантазија читајки или раскажувајки приказни. Приказни со многу ликови и локации вистински можат да го заинтересираат детето. Дури можете да барате детето вам да ви раскаже приказна.

Иако измислените пријатели се нормален дел од растењето, некогаш може да укажат и на други проблеми. Доколку вашето дете нема други пријатели, почнало да се повлекува во себе и да изгледа несреќно тогаш посетете го вашиот педијатар и поразговарајте за однесувањето на вашето дете.




Ние сме изгледа во некоја почетна фаза на другарување со замислено пријателче. Го забележувам одвреме навреме започнува муабет со некого, не му се обраќа по име, ама расправа со него некои реални ситуации..или го вика да си играат нешто, па му раскажува нешто или го кара дека нешто не смее да прави и сл. Ако го прекинам во муабетот со прашање со кого си игра, ми кажува некое дете од градинка. Ако не го прекинеме, може да си поигра со замисленото другарче и петнаесетина минути.




Maca25 -> RE: невидливо пријателче (19.5.2013 21:29:17)

И јас долго време мислам дека Н. има замислено пријателче. Кога ќе се заигра почнува да прави муабет со некој, го вика да одат да се шетаат, на пикник, и исто како што пишала везилка ако ја прашам со кого зборува кажува име на дете од градинка, и тоа најчесто е машко [sm=smiley1.gif]




Џесика -> RE: невидливо пријателче (19.5.2013 23:04:08)

Ние си го имаме Никифор (Јас навистина немам во близина некој со такво име, и не знам од каде го слушнал), му се јавува на телефон, си разговараат, се договараат. Кога си ги паркира автомобилчињата цело време си прави шушуру-бушуру, си шепоти... и ми спомнува за некое мајмунче Фифи, и неговите родители Гинка и Гун... [sm=smiley36.gif] стварно не знам кои се ликови му се мешаат во глава...




vezilka RR -> RE: невидливо пријателче (20.5.2013 0:01:22)

Да и со замисленото пријателче се однесува рокму така како што му кажуваме дека треба. На пример му вика, уф, те удрив, извини несакајќи беше. Или еве земија мојата топка заедно ќе си играме, другарчињата заедно си играат. А вака у живо богами не секогаш се однесува толку восклад со.пишаново погоре.




Палешка РР -> RE: невидливо пријателче (22.9.2013 21:45:54)

Миа има невидливо пријателче бебе, го ниша, пресоблекува, му пее...
Многу е смешна. [sm=smiley36.gif]




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>