RE: Мени во детските градинки (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


Snowhite RR -> RE: Мени во детските градинки (14.1.2014 23:12:15)

Kaj nemase burek, ama zatoa mu dale smoki. Pa neli ke se.voveduvase pozdrava ishrana? I toa bas ovoj period koga doma imame kup junk food i jas mu krijam, ama ete pa tamu ke si nadoknadi[sm=zmeden.gif]




sandriana RR -> RE: Мени во детските градинки (15.1.2014 9:37:46)

Неколку недели се токмам да пишам за бурекот - еднаш ја зедов Т некоја минута порано од градинка а таа се задоцнила со спиење и не ја изела ужината, па и ја дадоа за дома. И ужината беше - бурек, но во форма на онаа вртена пита,па едно парче од тоа ставено во најлонче. Се уште ужините им се 50-50% џанк - соодветна храна. Често имаат овошје, ама другиве ужини - тестетнини, кроасани...ме вадат од кожа.
Смоки уште не сум видела, ама не би им ги премолчела, Бога ми...




bucko mal -> RE: Мени во детските градинки (17.1.2014 12:22:31)

Kaj nas nema burek ama zatoa za rucek imaat sendvici.M denes od sendvicot ja izvadil samo salatata i samo salata rucal.
mm odi za vreme na rucek da go zema i go gleda jadenjeto,vika tipicno nivno jadenje. Toa e sigurno nema grav da mu svarat.
Za rucek obicno imale makaroni,oriz so zelencuk,nekoja si manga po gusta bidejki leb ne se koristi.Salata isto nemaat so takvo jaenje samo vo sendvicite im stavaat koga toa ima za rucek.
Dorucekot im bil obicno tostirano lepce so nesto namackano,mleko i obavezno ovosje.M samo ovosjeto go jadel.
Seuste shtrajkuva so glad vo gradinka ama mislam deka i tesko mu e da se naviknet na vkusot na nivnata hrana zato ne ni jade.




Felly RR -> RE: Мени во детските градинки (21.1.2014 22:57:58)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Kaj nemase burek, ama zatoa mu dale smoki. Pa neli ke se.voveduvase pozdrava ishrana? I toa bas ovoj period koga doma imame kup junk food i jas mu krijam, ama ete pa tamu ke si nadoknadi[sm=zmeden.gif]

Па баш тој период во градинка одеа помалку дечиња, и заради тоа изгледа не се замараа многу со јадење, да не готват за малку дечиња. [sm=zmeden.gif]
А минатава недела, кај нас еве за прв пат за ужинка имаше варено јајце.




Snowhite RR -> RE: Мени во детските градинки (1.2.2014 20:15:03)

И јас баш за јајцето ќе пишував еве и оваа недела му дадоа ама за дома , а дома М не јади, аκо го јадат таму си виκам ќе гу гледа дρугите и ќе го изеде ама не саκаат да се замаρаат тие со тоа




Felly RR -> RE: Мени во детските градинки (1.2.2014 22:53:50)

А зошто им го даваат за дома, не им е завршена ужинката кога го земате, или на сите им ги пакуваат за дома???
М некни кога имаа јајце, ми кажа дека учителката и го лупела, ама другиот пат ќе и дадела сама да си го излупи. Така се договориле. Па и беше многу кеф за договоров. И дома дури, наредниот ден кога јадевме варено јајце ја примени техниката за лупење на учителката, хехее.




Snowhite RR -> RE: Мени во детските градинки (2.2.2014 9:40:44)

Епа нашава не кажа ништо само ни го даде јајцето, а другата негователка од другата група излезе и исто јајцево му го дава на родителов и му вика као ги прашале овде ќе ги јадите или дома и тие рекле дома и ете така му ја исполниле желбата. Изгледа не сакале да лупат таму да си прават ѓубре и ајде најлесно дома нека ви лупи мама. Па вчера и реков дека дома не го јади, ама па не беше нашата, некоја замена имаше и така ништо




Melanija RR -> RE: Мени во детските градинки (2.2.2014 12:13:08)

Леб со мармалад или еурокрем,пржени лепчиња,попара,леб и салама..... па ова мени беше и пред 30 години кога идев во градинка [sm=zmeden.gif]
Не сум за претерување со мениата, дома и градинка неможе да е исто,ама малку да се модернизираа.

Ме интересира дали децата кои имаат алергија на некоја храна ,ќе им биде заменет оброкот или ќе си остане без јадење?Мислам ако официјално е пренесено на надлежните, дали со или без некаква медицинска потврда?Знаеле ли некој нешто за ова




sandriana RR -> RE: Мени во детските градинки (2.2.2014 13:29:23)

Меланија, ете Фели има пишувано за М дека е алергична на чоколадо, па внимаваат во градинка - таа ќе каже поточно, а и не се сеќавам која членка имаше детенце со целијакија, па и ним им имаат излезено во пресрет со исхраната.
Ако се соопшти официјално и се разговара, сигурна сум дка има решение и за алергичните дечиња.




Felly RR -> RE: Мени во детските градинки (2.2.2014 22:55:00)

Оф сандриана, воситувачките и негователките ни излегоа во пресрет, и внимаваат да не јаде чоколадо, всушност и М е многу одговорна и таа сама си кажува дека тоа не смее да го јаде. Ама жално е што градинката не обезбедува никакво друго јадење за тие дечиња што имаат алергија на некаков вид на храна. Лани се случуваше ако нема резерва јадење во ранчето, да нема ништо во кујната освен леб. И М за ужинка добиваше само тоа - едно парче леб, и ништо друго. Затоа оваа година и ставам барем 4-5 работи во ранчето, да има за цела недела.
А инаку и официјално во документите е пополнето и од родител и од матичен педијатар дека детето е алергично на чоколадо и треба да биде на посебна исхрана - ама до сега ете градинката не обезбедила посебно јадење кога има нешто што таа не смее да го јаде.




mommy_angels RR -> RE: Мени во детските градинки (2.2.2014 23:15:59)

Меланија јас кога ја запишував ми кажаа дека ако детето има некаква алергија,ќе му се намачкало леб со кремче,путерче ,немало да остане гладно[sm=zmeden.gif].И сето ова си го кажаа демек е многу нормално да не се обезбеди друга храна [sm=hudicek1.gif].Сега за сега за жал сме со вакво мени,ете најавуваат промени,се надевам нема да стигнат кога ќерка ми ќе тргне во средно




Felly RR -> RE: Мени во детските градинки (2.2.2014 23:50:40)

Мами нема кај нас ни кремче ни путерче, само лепче. А не мора ни посебно да набавуваат друга храна, сигурно нешто им останало од претходниот ден на пр, или од појадокот им останува секако, па не купуваат тие точно до број, а има секогаш и деца што се отсутни, така да им останува јадење, и не ми е јасно како може кујната да биде празна, само леб да има и ништо друго.[sm=zmeden.gif]




Melanija RR -> RE: Мени во детските градинки (3.2.2014 18:15:28)

Да има само ле?Страшно па што викаш Felly RR нешто од доручекот или ужинката.Едино чаре нели ако има по денови распоред на јадење тој ден самото дете да си донесе од дома.
Градинка не значи само децата да се згришени временски и просторно,туку и грижа за посебноста на детето.




MMM27 -> RE: Мени во детските градинки (4.2.2014 9:45:28)

Ne znam dali moze nesto nie kako roditeli da prevzememe vo odnos na menito vo gradina [sm=zmeden.gif] Postoi hrana koja ja izbegnuvame doma, a koga ke ja procitam na menito se vadam od koza. Smoki, krem banana za uzina (od 12 do 16.30 duri da go zemam od gradinka, samo krem banana??? deteto e gladno ne moze da doceka da stigneme doma), kroasana, coko biskvita, pop cake..... Sekoja cest za rucekot, no za drugite obroci navistina ne znam sto da kazam, dali nekoj voopsto razmisluva sto treba da jadat decata ili im e bitno samo da e eftino za nabavuvanje.




MMM27 -> RE: Мени во детските градинки (4.2.2014 9:45:47)

Dali menito e individualno za sekoja gradinka, ili ima opsto nekoi pravila spored koi treba da se formira listata na jadnje?




MMM27 -> RE: Мени во детските градинки (4.2.2014 9:45:48)

A sto e so anketite za dopolnitelen obrok? Ima kaj nekoj odgovor?




vezilka RR -> RE: Мени во детските градинки (4.2.2014 12:20:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MMM27

Dali menito e individualno za sekoja gradinka, ili ima opsto nekoi pravila spored koi treba da se formira listata na jadnje?


Постојат стандарди препорачани од институт за јавно здравје според кои менијата треба да се градат нели за да ги задоволат нутриционистичките потреби на децата, ама тие стандатди не се почитувани. Инаку процедурата е следна, градинката има задолжено „стручно“ лице да го израбиту менито, во наводници е бидејќи во нашата градинка тоа стручно лице е медицинската сестра.





Felly RR -> RE: Мени во детските градинки (13.2.2014 20:16:24)

Денес за појадок - тарана со јогурт, ручек - макарони со месо, ужинка - пченица. Појадоков и ужинката им биле чудни на децата, невообичаени, мислам дека прв пат им даваат вакво нешто, ама појадокот М си го изела, а кога ја прашував за ужинката дали ја изела, ми вели - Не памтам. [sm=smiley36.gif] Не сака да признае.




mommy_angels RR -> RE: Мени во детските градинки (13.2.2014 22:48:56)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Денес за појадок - тарана со јогурт, ручек - макарони со месо, ужинка - пченица. Појадоков и ужинката им биле чудни на децата, невообичаени, мислам дека прв пат им даваат вакво нешто, ама појадокот М си го изела, а кога ја прашував за ужинката дали ја изела, ми вели - Не памтам. [sm=smiley36.gif] Не сака да признае.

Фели сакаш да кажеш дека почнаа со воведување на поздрава храна?




Felly RR -> RE: Мени во детските градинки (14.2.2014 16:32:06)

Mommy, ДА, почнаа, кај нас, баш како што најавија од Нова Година наваму, или уште од декември , не памтам точно, има некои измени во менито. Еве и денес имале за појадок - овесни снегулки со млеко, а за ручек ориз и риба - нешто што претходно го немаше. Баш ме радува. Јас мислев дека измените ќе бидат во сите градинки, ама како што гледам од другите градови никој нема пишано за вакви измени.[sm=zmeden2.gif]




mommy_angels RR -> RE: Мени во детските градинки (14.2.2014 20:08:20)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] за одговорните кај вас. Во нашата градинка се е по старо. Крем бананки за ужинка,еурокрем за појадок итн итн




Snowhite RR -> RE: Мени во детските градинки (16.2.2014 22:31:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Денес за појадок - тарана со јогурт, ручек - макарони со месо, ужинка - пченица. Појадоков и ужинката им биле чудни на децата, невообичаени, мислам дека прв пат им даваат вакво нешто, ама појадокот М си го изела, а кога ја прашував за ужинката дали ја изела, ми вели - Не памтам. [sm=smiley36.gif] Не сака да признае.

Да и свеκρва ми го потвρди ова мени а М ништо ме κажува амз пошто една κујна е сигуρно и таму истото го даваат само нс знам дали јади,особено појадоκот, ρучеκот ми κажуваат деκа го јадел, а и за ужина минатава недела имале бисκвит тоρта пρавена во κујната κај нив,во сеκој случај подобρо од κупечκи тоρтици и цица маца




Bethany -> RE: Мени во детските градинки (17.2.2014 19:37:52)

Е ово сакав да ве прашам: во градинка каде Ј ќе оди имаат појадок во 8:30, па потоа ужинка, па ручекот во 11 [sm=zmeden.gif]
Нели е тоа некако пребрзо [sm=zmeden.gif]
Ние ќе го оставаме и за ручек, сепак и дома ќе мора да јаде после, ама некако распоредот ми е чуден ...




sandriana RR -> RE: Мени во детските градинки (17.2.2014 20:59:12)

Кај нас ручекот е околу 12часот, пред да одат на спиење. После спиење имаат уште една ужинка, околу 14ч. отприлика.
И јас сметам дека претпладне оброците се збиени, а дечињата што остануваат подоцна во градинка, да речеме после 16 часот, остануваат гладни.




Melanija RR -> RE: Мени во детските градинки (4.4.2014 12:57:06)

Втор дел ....
прашувам за мени ,ок сегде било исто во Срничките во Аеродром.Викам за алергии ,да ми вели наведете.
Кажувам дека малиот ми има дерматит и сега незанм на што ќе биде алергичен ,може глутен.Ми викаат ако е глутен бидејќи тоа е главна намирница ќе треба да се консултирам со нивниот доктор дали е можно да се изведе [sm=zmeden.gif] Значи децата што имааталергија на глутен не треба да одат во градинка???[sm=smiley3.gif]

Разбирам дека неможе едно да јаде друго да гледа ама некаков начин да се најде.Спомнав за чоколадо и мед вика во ред ќе си наведете.Сега гледам во менито чоколино,будинг [sm=zmeden.gif]

Ајде се интервенира за здрава храна а за посебни потреби или алергии е тоа е тешко.Што знам ова ми е дискриминаторски, што би рекле човекови права




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>