RE: Алерго тест (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Алергија



Порака


mama toci -> RE: Алерго тест (8.3.2012 10:57:00)

Antibiotik ne e problem,da ne ti pie M slucajno Loratadin,Letizen,Avil i sl.,mene taka mi kazaa




Luci -> RE: Алерго тест (15.3.2012 10:26:38)

Ние бевме сабајле на алерго тест кај Ежова, резултатите ќе ни бидат за 5-6 дена готови. М. се утепа од плачење, едвај го додржав да му извадат крв од вена[sm=smiley19.gif]




Maca25 -> RE: Алерго тест (15.3.2012 10:38:59)

А Ежова каде работи? Од вена му вадеа крв?




Luci -> RE: Алерго тест (15.3.2012 10:47:22)

Ежова е во поликлиниката Јане Сандански и работи само со закажување. Од вена да, ама не му беше прв пат не знам што се исплаче толку многу, гревче на мама




mama toci -> RE: Алерго тест (15.3.2012 10:48:45)

Ezova raboti vi poliklinika Jane Sandanski.Jas M ja nosev vo petokot vo kozle na takvo ispituvanje,krv i zemaa od dlankata od gornata strana,kako za infuzija sto gi bockaat,i iznenaduvacki bea dosta ljubezni i vnimatelni! Luci,kolku plati kaj Ezova,posto mi rekoa deka tamu ispituvanjata se poskapi,jas plativ 700 den. za domasna prasina,muvla,ran polen.drva odredeni i sl.




Luci -> RE: Алерго тест (15.3.2012 10:56:51)

Кај Ежова е од 250 ден.до 750 ден.зависи за што ќе одлучи д-р да се прави алерго тест, ние плативме 450 ден. ама пошто детево се здроби од плачење не ја слушнав за што ќе му испитуваат. Резултатите ќе одам да ги земам во четврток па ќе ви пишам

Апдејт: Сега се јавив ми рекоа дека алерго тестот е е за прашина, полен, мувла, мачка, куче, коњ и други животни, пеницилин, белка од јајце, жолчка и др.храна




arh_diz -> RE: Алерго тест (15.3.2012 12:29:55)

Luci a neli alergo testovite ne se vazat za deca do 3 godini, duri i polse 3-4 meseci da napravis test ke pokazel razlicno




Luci -> RE: Алерго тест (15.3.2012 12:59:31)

Па не се баш веродостојни ми рече и самата докторка зошто сега ако покаже дека е алергичен на пеницилин на пример не мора да значи дека ќе биде и после 3 години. Ама морав да направам, колку толку да си знам за сега. овој период барем. Кој што прави ние цело време(до пред да отидам на хомеопат)се влечевме по лекари, со антибиотици, инекциии и слично и сите ми викаа на алергиска база е мајка




ferdunde -> RE: Алерго тест (15.3.2012 13:54:36)

Luci
Te molam ako moze brojot od homeopatot vo pp.
Sum pisuvala na temata mnoguuu
Kaj se nemame praveno testovi, Ezova, Kozle, Dokic, Sistina, Klinika i sekade e isto alergija na trevi, zitarici, vlaga i muvla. Pod terapia sme konstant cela godina : flexotide na uste ; Flexonase vo nose i povremeno Zirtek....ama pak deteto mi se razboluva...i neli ke mi recat e sega ne e od alergijata virusno e ...ama mi spusta na gradi i se iznamaci pustoto veke
Eve sega e prvo oddelenie i nemoze tolku cesto da otsustvuva od uciliste ...ke mora drugo care da mu baram...da probam so homeopatija
pozdrav




Ljubovce -> RE: Алерго тест (19.3.2012 18:03:30)

Mamici moze li nekoj da mi kaze kavov e toj alergo test so elektrodi?sto ke mu pravat na bebceto?




mama toci -> RE: Алерго тест (21.3.2012 9:42:11)

Jas ja nosev zavcera vecerta M vo kozle i rezultatite ne mi bea gotovi [sm=hudicek1.gif],lele kolku se iznervirav,doktorkata sto gi rabotela i se slosilo vo petokot i sega ne odi na rabota,treba da se javuvam sekoj den da proveruvam dali dosla....Luci pisi utre koga ke gi zemes rezultatite,bas me interesira dali ke pokazat nesto,posto mali ni se decava




Luci -> RE: Алерго тест (21.3.2012 9:43:13)

Едвај чекам да одам да ги земам, едвај. Ќе пишам обавезно тука што како ќе испадне




mama toci -> RE: Алерго тест (21.3.2012 13:01:17)

abe ne mi se veruva znaci-doktorkava konecno denes dosla na rabota i po trista pati vrtenje razni lokali uspeav da ja dobijam.I objasnuvam deka cekam rezultati,trebase da bidat gotovi vo petokot,ama nejze i se slosilo pa ne doagala,bla,bla,bla.Zamislete tipkava mi vika-rezultatite na kerkati bea gotovi uste vo petokot ama jas posto nemav podatok deka e plateno gi zakluciv kaj mene vo fioka![sm=zmeden.gif],Aloooo,normalna li si gi cekame rezultatite za terapija,detevo mi se gusi,pa prvo moras da platis pa da ti zemat krv[sm=smiley7.gif]!I kade posle be nie u EU so vakvo zdravstvo




Luci -> RE: Алерго тест (22.3.2012 10:24:38)

Јас сабјлево бев да ги земам резултатите од кај д-р Ежова и покажува алергија во пораст на кикирики. Ми препиша сируп Авил и капки за нос Адрианол Т. Од каде излегоа кикирикиве врска неам? Д-р ми рече може од смоки ама јас никогаш до сега не сум му дала нити па имам намера да го хранам со такви "нездрави" работи. Во што друго има кикирики, мене не ми паѓа на памет ништо друго? За оние кои допрва мислат да прават алерго тест кај Д-р Ежова да Ви кажам дека повеќе нема да се закажува на телефон туку може да се оди почнувајќи од 2-ри април од 08 до 10часот и да си почекаат




arh_diz -> RE: Алерго тест (22.3.2012 10:42:46)

Luci koga ke primetis deka potkasluva Ili se isfrla po telo isfrli se sto se zolto ,crveno i portokalovo i blago od ova moze da se javi cesto alergija kaj decata pod 3 godini .




mama toci -> RE: Алерго тест (22.3.2012 10:46:21)

E od kade sega kikirikive izlegoa?Osven vo smoki,ne mi teknuva od kade?A na polen,takvi stvari nisto ne pokaza? Mm popladne ke odi da gi zeme rezultatite na M,a jas utre ke odam vo kozle kaj doktorkata.Plus utre treba da ja primime 2 revakcinacija,ja razvlekovme 6 meseci.Dusa mi se trese,taman ja opraivme,sega pak ke i padne imunitetot[sm=smiley13.gif]




biljanapnv -> RE: Алерго тест (24.3.2012 22:50:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Син ми окапа во болница со пневмонии и до 41 степен температура од такви муабети на доктори дека е мал за алерготестови, за на крај преку Тихо Матевски на времето, да го однесам кај Ежова дирекно во трудова медицина и да му најдат потежок вид на алергија на млеко и млечни производи, пченично брашно и белка од јајце. И тоа не носе тече не знам што.... за два саати 40 температура и оп - пневмонија. Детето не знаеше кај е...

Топче, алерготест преку крв се прави секаде во светот на мали деца. Во трудова медицина беше 150 ден со плаво картонче, а во неуромедика беше 2000 денари.
Сега можеби е поскапо во неуромедика ама да сме на чисто, го прави Ежова а во врска со алергиите стручноста не може да и се оспори.

Од тогаш пројде време, син ми е сега добар, ние контролирано му дававме млечни производи, затоа што не советуваа дека ако ги исфрлиме тотално, секогаш ќе развива алергија кога ќе дојде во контакт со нив.

Инаку се утепавме пиење лоратадин, летизенот не му делуваше, инхалирање фликсотида, и фликсоназа во нос.

Никогаш повеќе не разви пневмонија. А и сега пазам со млекото.. уште ми е шубе да му дадам млеко со сирење во комбинација или и јајца ист ден.


Jas kolku sto znam alergija ne predizvikuva pokacuvanje na temperatura...


е па не било баш така. Затоа што лоратадин не треба да симнува температура, ама на син ми му симнуваше.
Алергија е неправилна и бурна реакција на имуниот систем, а реакциите не мора да се баш според книга, затоа што никој со сигурност не може да знае како може да изреагира. Има најчести алергиски реакции, ама секој поупатен и помодерен доктор и не толку суетен ќе ти каже дека не може со сигурност да се знае како организмот точно ќе изреагира. Има најчести реакции, ама има и ретки а кога е имуниот систем во прашање и не толку познати.
Чист пример е лупусот.

Viktori se slozuvam so tebe i jas go imam istoto iskustvo so sin mi.Go lecea od zapalenie cel mesec,eden kup inekciii,pancef,sumamed,imunitetot mu padna na nula,temperatura 40,ne ostavaa vo bolnica i na nasa odgovornost ne otidovme vo bolnica go odnesovme vo kozle.Tamu se utvrdi deka deteto ima alergija na polen i sega so soodvetna terapija e super.Kojznae sto ke se slucese da ne go odnesovme vo kozle,so cela taa terapija sto ja primase i sreka sto ne ostanavme vo bolnica i tamu da go izbuckaat deteto so infuziiii.pozzz




mama toci -> RE: Алерго тест (26.3.2012 20:16:01)

Yummy Mammy,mislam deka testovite na privatno se okulu 5000 den. zavisi na sto ke go ispituvaat,najdobro da se konsultiras.Mojata kerkicka ispi 5 antibiotika,lecevme virusi,lezevme vo kozle,a toa bilo se od alergijata.Inaku vo petokot gi zemav rezultatite vo kozle i izleze so visok stepen na alergija na muvla i domasna prasina,a ne na polen i drva kako sto pokazaa prethodno [sm=zmeden.gif].Zborot mi bese,do 3 godini ne se verodostojni testovite,mi objasnija deka ona ima sklonost na alergii a toa mutiralo kaj mali deca.Bitno terapijata i godi i sega e stabilna.




kate_ -> RE: Алерго тест (1.6.2012 21:41:11)

Може ли број од ординацијата на Ежова?




Natuska85 -> RE: Алерго тест (30.10.2012 8:57:19)

Женски знае некој дали уште со закажување работи Ежова или може и вака да отидеме?Во ординацијата на фиксниот телефон никој не ми се јавува[sm=smiley13.gif]. Инаку сакам да го однесам пошто досега нонстоп на крвната слика лимфоцитите му се покачени и матичната смета дека можно е да е алергиска реакција па да си направиме тест[sm=smiley13.gif]




Tanjat7880 -> RE: Алерго тест (30.10.2012 9:07:00)

Nate,mislam deka raboti so zakazuvanje,ako vo ordinacijata nikoj ne ti se javuva probaj preku centralata na poliklinikata pa oni mozat da te povrzat so niv,pri zakazuvanje kazi deka se raboti za malo dete i deka ti treba hitno,obicno izleguvaat vo presret.




Luci -> RE: Алерго тест (30.10.2012 9:15:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Женски знае некој дали уште со закажување работи Ежова или може и вака да отидеме?Во ординацијата на фиксниот телефон никој не ми се јавува[sm=smiley13.gif]. Инаку сакам да го однесам пошто досега нонстоп на крвната слика лимфоцитите му се покачени и матичната смета дека можно е да е алергиска реакција па да си направиме тест[sm=smiley13.gif]

Сега се јавив и прашав, не работи повеќе со закажување туку прима пациенти од 8 до 10 часот. Така да одете слободно и нацртајте се таму уште пред 8. Ќе ти треба упат, плаво картонче и за партиципација од 250 до 750 денари максимум зависи што ќе одлучи докторката да се прави.




Felly RR -> RE: Алерго тест (13.12.2012 23:10:25)

Ние вчера правевме алерготестови, и алергична е на куче, маче, мувла, чоколадо и прашина. Ме интересира кои вредности се сметаат за високи. Докторката ни рече првиве три во помал степен покажува алергија, а повеќе на последните две. За чоколадово воопшто не ни помислував дека може да биде[sm=zmeden.gif]Добро е што и онака не го сака многу.




penelopa -> RE: Алерго тест (14.12.2012 13:42:15)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ние вчера правевме алерготестови, и алергична е на куче, маче, мувла, чоколадо и прашина. Ме интересира кои вредности се сметаат за високи. Докторката ни рече првиве три во помал степен покажува алергија, а повеќе на последните две. За чоколадово воопшто не ни помислував дека може да биде[sm=zmeden.gif]Добро е што и онака не го сака многу.

Фели а алерго тест правевте на кожа или преку крв? Кај кожните се појавува ко мозолка на местото на убодот и тоа после го мерат и кажуваат дали е високо или нисто алергичен. Преку крв па добиваш точни вредности за тоа колку е алергична- барм кај нас така прават. Уф и јас требаа да закажам термин за син ми и само се надевам дека нема да покаже алергија на јајца[sm=smiley13.gif]




*Elena* -> RE: Алерго тест (14.12.2012 14:14:06)

Ke moze kontakt i lokacija kade se naogja dr. Ezova?
I na koja vozrast najrano moze da se napravi alergo testot?
Fala i pozz...

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Женски знае некој дали уште со закажување работи Ежова или може и вака да отидеме?Во ординацијата на фиксниот телефон никој не ми се јавува[sm=smiley13.gif]. Инаку сакам да го однесам пошто досега нонстоп на крвната слика лимфоцитите му се покачени и матичната смета дека можно е да е алергиска реакција па да си направиме тест[sm=smiley13.gif]

Сега се јавив и прашав, не работи повеќе со закажување туку прима пациенти од 8 до 10 часот. Така да одете слободно и нацртајте се таму уште пред 8. Ќе ти треба упат, плаво картонче и за партиципација од 250 до 750 денари максимум зависи што ќе одлучи докторката да се прави.





Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>