Готвење на плин! (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> ТехникаПорака


Pepelaska * -> Готвење на плин! (13.3.2012 14:45:02)

Ние во оваа куќа имаме едно решо со 3 рингли , две поголеми и едно мало и се на него правиме. Искрено , струја се штеди ептен многу, значи стопати топлење млеко, чај , вода, кафе, ручек и други оброци.
Боцата ни е долу во гаражата. Последно ја наполнивме есента (800 денари ) и дури вчера ја полневме пак.
Е сега за во новата куќа мм сакаше да купиме комбинирана плотна ама мене некако ми беше страв од боцата, па сега размислуваме за некое решо за на тераса имаше и по 1000 денари ( барем додека е топло да штедиме струја ).

Готвите ли вие на плин? Што мислите опасно ли е ?
JovanaJ -> RE: Готвење на плин! (13.3.2012 14:50:20)

Moite roditeli sekoga koristele plin za gotvenje. Znaci sporetot e kombiniran plin i struja. Bocata sekogas bila vo kujna vo skavce vednas do sporetot. So vnimatelno rakuvanje mislam deka nemoze da bide opasno.
Vo nasiot stan nemame plin samo zatoa sto mm ne e naviknat na toa i mu deluva mnogu ne bezbedno.
Mislam deka ne e opasno a e po ekonomicno verojatno....[sm=smiley1.gif]
arh_diz -> RE: Готвење на плин! (13.3.2012 15:05:56)

Jas imam sporet na plin i sum mnogu zadovolna, vo relnata se pece mnogu brzo .Cesto se slucuva da vklucam dve kola i relna koga sakam nesto nabrzina da napravam .Ne bi go menuvala nikogas
vezilka RR -> RE: Готвење на плин! (13.3.2012 15:09:06)

Моите дома имаат шпорет на плин. Го ставија кога мислеа дека многу стуја трошат. И нешто не им поефтини сметката.Адека е побрзо, дефинитивно е побрзо. Јас кога се прселив, просто немав трпение да чекам едно кафе еден саат. А богами како стареат ме фаќа страв да не го заборават или слично.
penelopa -> RE: Готвење на плин! (13.3.2012 17:15:52)

Готвењето на плин е многу паметна работа, опасно не би рекла дека е па не за џабе секаде низ Европа цели стамбени згради се со плин и сл. Работата е дека мора постојано да се надгледува и да се пази да не случајо пишта негде и сл. Тоа тука го прават управителите на зградата и досега не сме имале проблем. Се сложувам ем побрзо ем поефтино. Леле последен пат кога варев кафе на струја ми се чинеше цела вечност[sm=zmeden.gif]
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Ние во оваа куќа имаме едно решо со 3 рингли , две поголеми и едно мало и се на него правиме. Искрено , струја се штеди ептен многу, значи стопати топлење млеко, чај , вода, кафе, ручек и други оброци.
Боцата ни е долу во гаражата. Последно ја наполнивме есента (800 денари ) и дури вчера ја полневме пак.
Е сега за во новата куќа мм сакаше да купиме комбинирана плотна ама мене некако ми беше страв од боцата, па сега размислуваме за некое решо за на тераса имаше и по 1000 денари ( барем додека е топло да штедиме струја ).

Готвите ли вие на плин? Што мислите опасно ли е ?
AnnaMolly RR -> RE: Готвење на плин! (14.3.2012 12:15:27)

Јас да можам обично плинско за кафе би палела со целосна опрема како што ја носат полицајците од одредот за деактивирање бомби.
Мнооооооооооооооооооооооооооооооооооогу ми е страв.
А не па да готвам на плин, па колку сака нека е евтино и брзо. Брррррррр!
AneLav RR -> RE: Готвење на плин! (15.3.2012 16:51:46)

Јас имам комбинирана плотна и готвам на плин. Ништо не мириса и со 1000 ден. поминавме 6 месеци, сега пред некој ден ја полневме пак. Си купивме со мм нова боца А-тестирана и сега си ја полниме истата. На приватните бензински ги полнат, а во Макпетрол ги заменуваат со полна. Ние решивме да си ја полниме затоа што ни е нова. А се штеди многу.
jana81 -> RE: Готвење на плин! (14.3.2013 23:51:12)

Jas sakam da si kupam mini sporet na plin da mozam letoska da si gotvam na terasa a i em poevtino em pobrzo.E sega gledav edni koi bea celosno na plin so se relna,bile negotinski ama relnata ne im diktuvase.prodavackata mi veli ke se stegnat srafcinjata i gotovo, e taman rabota odma ako go popravame. Ke ve molam za sovet kade vo skopje ili kumanovo mozam da najdam vakvo mini sporetce na plin
Палешка РР -> RE: Готвење на плин! (14.3.2013 23:54:27)

Јас како што сум неодговорна за гаснење шпорет, пегла и фигаро, куќата не ја запалам....не не не
Bububebe -> RE: Готвење на плин! (15.3.2013 0:07:42)

Е многу ми е страв од таа боцата [sm=smiley13.gif] Ај за во куќа некако би се сложила да користиме,ја имавме кај мајка ми,боцата беше во визбата,и некако посигурно ми беше.
Ама сега во стан со боца,кај што може детево да ја чепка,нема шанса
crvce -> RE: Готвење на плин! (15.3.2013 2:54:01)

Jas sekogas gotvam na plin ,imam spored na tarasata no ne od finansiska pricina bidejki i vaka plakam 6000den struja a se grejam na kamin na drva no barem doma mi e cisto i ne mi mirisa na hrana ,zamislete da przete ribi ,leb doma,potoa treba vednas da gi vadete zavesite na perenje i 2 dela da provetruvate,,[sm=jezicek.gif]
elenaanamarija -> RE: Готвење на плин! (15.3.2013 3:11:35)

i jas imam strav od plin...ne varam kafe duri ni na malo plinsko koga treba...;)
arh_diz -> RE: Готвење на плин! (15.3.2013 6:21:24)

Zosto strav od plin , isto e kako na struja treba da se vnimava
penelopa -> RE: Готвење на плин! (15.3.2013 8:10:13)


ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Zosto strav od plin , isto e kako na struja treba da se vnimava
се сложувам
Malecka23 -> RE: Готвење на плин! (15.3.2013 9:43:27)

nema potreba od strav ako e za toa i od struja treba da se pazis isto ti e.Nie imame plotna kombinirana ama celo vreme si gotvam na plin(plus plotnata ima zastita od istekuvanje na plin) nemas gajle, znaci imas rucek z apola saat a za 700den teras 6meseci so sekojdnevno gotvenje mnogu ekonomicno i brzo
hopeless -> RE: Готвење на плин! (15.3.2013 10:50:56)

Јас готвам на плин, побрзо е 100 пати и плус поефтино една боца не тера со месеци
А за страв не ми е воопшто.
sandriana RR -> RE: Готвење на плин! (15.3.2013 10:52:47)

Кај мама дома секогаш било готвење на струја, им било страв дури и плинско за кафе да има дома. За разлика од ова, кај мм цел живот готват на плин. Имаат 2 шпорети, комбинирани - 1 рингли плин 2 струја, и рерна на струја. Ринглите на струја се користат во ептен краен случај, кога нема плин во ниту една боца. Искрено, многу брзо, и ефикасно е готвењето на плин, јас се навикнав и сега кога треба на струја да се свари нешто-ми личи на цела вечност. Секако, треба да се внимава, како и со струјата, така и со плинот.
scared RR -> RE: Готвење на плин! (30.11.2014 20:29:44)

Јас готвам на плин, имаме мала плинска боца за кафе, чај , а и голема која ми седи на тараса и таму готвам ручек. Се исплати доста. За 150 денари плин месец дена некогаш и повеќе готвам . [sm=smiley1.gif]
blond -> RE: Готвење на плин! (30.11.2014 20:38:00)

Jas em sakam em imam strav od gotvenje na plin. Majka mi gotvi na plin, ama i ona so strav e sekojdnevno dali go zatvorila dobro plinot [sm=smiley36.gif] . Svekrva mi ima malo onakvo plinsko za kafe, e takvo malo da, ama boca ja doma da cuvam? Tesko [sm=smiley1.gif]
Анет -> RE: Готвење на плин! (31.7.2015 8:19:59)

Има многу убави мини шпорети на плин од Леов Компани. Двете рингли се на плин и фурната е на плин. Многу луѓе ги купуваат и се задоволни.

Админ: Не се дозволени линкови - рекламирање.
Defne90 RR -> RE: Готвење на плин! (1.8.2015 11:52:26)

Ние шест години готвиме на плин и јас сум презадоволна.Ем е побрзо,ем и поисплатливо така.Плинската боца е скриена да не ја допираат децата,и сме немале никогаш никаков прпоблем околу тоа.И јас бев скептик првиот пат,ама свеќи моја 25 години готви на плин и никогаш фала му на господ немале никаков проблем.Па затоа и јас се решив за тоа.Ама секако човек треба додатно да биде внимателен.Сепак да се знае не е играчка и ако не се внимава може може да се деси нешто на што не се надеваш.
Hopeful RR -> RE: Готвење на плин! (1.8.2015 12:41:37)

И ние сме големи фанови на плин. Кај моите имавме плин ама до толку ме имаа уплашено да не допирам, што сега со мм ми требаше време да го надминам стравот од плин [sm=smiley36.gif] Важно сега готвиме се на плин, и каде каде е поевтино и побрзо...
lukajana RR -> RE: Готвење на плин! (1.8.2015 13:12:10)

I jas gotvam na plin i ne mi e strav.
Kaj moite imavme sporet so golema boca a sega imam samo reso povrzano na boca i mi stoi vo letna kujna i mislam deka e bezbedno
suzeto -> RE: Готвење на плин! (21.1.2023 0:18:46)ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *

Ние во оваа куќа имаме едно решо со 3 рингли , две поголеми и едно мало и се на него правиме. Искрено , струја се штеди ептен многу, значи стопати топлење млеко, чај , вода, кафе, ручек и други оброци.
Боцата ни е долу во гаражата. Последно ја наполнивме есента (800 денари ) и дури вчера ја полневме пак.
Е сега за во новата куќа мм сакаше да купиме комбинирана плотна ама мене некако ми беше страв од боцата, па сега размислуваме за некое решо за на тераса имаше и по 1000 денари ( барем додека е топло да штедиме струја ).

Готвите ли вие на плин? Што мислите опасно ли е ?


suzeto -> RE: Готвење на плин! (21.1.2023 0:19:52)


Sakam da kupam skara na plin ni ne znam kakva
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *

Ние во оваа куќа имаме едно решо со 3 рингли , две поголеми и едно мало и се на него правиме. Искрено , струја се штеди ептен многу, значи стопати топлење млеко, чај , вода, кафе, ручек и други оброци.
Боцата ни е долу во гаражата. Последно ја наполнивме есента (800 денари ) и дури вчера ја полневме пак.
Е сега за во новата куќа мм сакаше да купиме комбинирана плотна ама мене некако ми беше страв од боцата, па сега размислуваме за некое решо за на тераса имаше и по 1000 денари ( барем додека е топло да штедиме струја ).

Готвите ли вие на плин? Што мислите опасно ли е ?


Страница: [1]