RE: Мултивитамини за трудници (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Исхрана за трудници



Порака


Ikana -> RE: Мултивитамини за трудници (2.2.2012 18:54:38)

Mnogu C vitamin! ISto neznam dali smees ama jas piev (ne bev bremena togas dodusa) BIOBRAN. Toa ti e ekstrakt od shitake pecurka i nesto od oriz mislam bese. B vitamin isto...hmm neznam drugo neka me nadopolni nekoj...




Bububebe -> RE: Мултивитамини за трудници (2.2.2012 18:57:41)

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Таблетките се викаат ФЛУОНАТРИЛ и можеш да му ги раствораш на бебето во млекото или во водичката што ја пие со внимателност за дневната доза според возраста се разбира. Го има само во пастите за заби и оние водички за плакнење на устата. Ако го доиш бебето само ти ќе си земаш од 1мг, еднаш дневно, значи не треба и ти да земаш и него да му даваш.Или ти или тоа. Поздрав!





Јас давам флуонатрил на [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] по 0,25 мг.Давам со водичка ама едвај,не знаев дека можело во млеко.




margos -> RE: Мултивитамини за трудници (4.2.2012 12:51:35)

Zdravo na site.Jas sakam da prasam nekoj ako znae, jas pijam posle dorucek C vitamin od 500, pa posle 15 min. mamavit i odma po niv Folivit fero za zelezoto.Samo ne sum sigurna dali smeam folivit feroto da gi pijam zaedno so mamavitot ili da pocekam nekoe vreme, zosto vo folivitot ima i B12, a ne znam kolku treba da zemam B12.Ima li nekoj takvo iskustvo??




nadica.a -> RE: Мултивитамини за трудници (14.2.2012 15:36:22)

Zdravo na site [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image], citam deka cesto e postavuvano prasanjeto za fluorot i negovoto znacenje za zabite na bebeto i na majkata, pa sakam da prasam dali nekoj od forumot konsumiral fluor vo tekot na bremenosta, konkretno vo koja dnevna kolicina i od koj mesec e preporacliv da ze zeme? Odnosno dali ima nekakvi negativni indikacii? POz




meU87 -> RE: Мултивитамини за трудници (10.3.2012 15:21:25)

Мене ме интересира дали има некој посебен витамин Ц за трудници или нема проблем да е од овие лентичките што се на алкалоид ??? Има и едни големи капсули во аптеките се продаваат на парче(незнам точно чие производство се), некаде околу 7ден една капсула од 1000мг, дали некоја од вас ги има тие пиено? Јас пијам обичен(лентичка) веќе 6дена(на своја рака, не препорачано од лекар), а лекарот ми даде фолна и Б комплекс.




arh_diz -> RE: Мултивитамини за трудници (26.3.2012 7:46:14)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mazule

Fala Hunny jas pijam pregnazon, nema da steti i ovie da gi pijam. A ti piese nekoj dodatoci?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Пијам прегназон уште од 12 недела и магнезиум. Брусницинот веќе 2 кутија почнав, во вид на капсули се.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Jas pijam mamavit i magnezium, samo ne znam do koga da gi pijam vitaminive mamavit.[sm=zmeden.gif] A pijam i caj od brusnica nonstop,i vo posledno vreme mnoogu susena brusnica jadam, prvo e ubava i vkusna, a plus i Anamolly mi preporaca da jadam mnogu suseno ovosje,od toa ke porasne bebeto.



quote]ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

За прегназонот ми рекоа да го пијам до крај, најверојатно тоа важи и за мамавит, а магнезиумот треба да го пијам уште некој ден, значи до крај на 36 недела.




Mary -> RE: Мултивитамини за трудници (6.4.2012 13:36:10)

Zdravo,sakav nesto da kazam i prasam?Pravev krvna slika na sisitemstski od rabota pred 1 mesec i sega mi go donesoa rezultatot i so da vi kazam Anemia Syderopenica od naodot od krvna slika imam samo namaleni vrednosti kaj Hemaglobinot 113 dozvoleni (115-180) i Hematokrit 33.9 dozvoleni(37-54),toa znaci se namaleni malce i vika Obavezno Kontrola na serusmko zelezo,me izvadija od pamet mi go davaat ova posle 1 mesec,kojznae so ke bide utre koga ke napraam krvna slika.Pa utre ke vidime a dali moze maticen lekar da mi prepise nekakov lek ili sumaci dableto,Sega sum 25 nedela sigurno zima poveke vitamini i hrana od mene odkolku pred 1 mesec,valjda ne sum mu nastetila nisto na bebeto [sm=duda.gif].Pozdrav




Beatris -> RE: Мултивитамини за трудници (6.4.2012 13:46:48)

Мароо не се филмај, [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] си е таман, ќе видиш утре ќе си направиш нова за секој случај, ако треба ќе си пиеш железо, малце запек ќе те фати ама ништо страшно [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




Mary -> RE: Мултивитамини за трудници (6.4.2012 13:58:59)

Falaaa Beatris RR za podrskata,ke ve izvestam kako idat rabotite.Pozdrav




temjana -> RE: Мултивитамини за трудници (6.4.2012 13:59:36)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mary

Zdravo,sakav nesto da kazam i prasam?Pravev krvna slika na sisitemstski od rabota pred 1 mesec i sega mi go donesoa rezultatot i so da vi kazam Anemia Syderopenica od naodot od krvna slika imam samo namaleni vrednosti kaj Hemaglobinot 113 dozvoleni (115-180) i Hematokrit 33.9 dozvoleni(37-54),toa znaci se namaleni malce i vika Obavezno Kontrola na serusmko zelezo,me izvadija od pamet mi go davaat ova posle 1 mesec,kojznae so ke bide utre koga ke napraam krvna slika.Pa utre ke vidime a dali moze maticen lekar da mi prepise nekakov lek ili sumaci dableto,Sega sum 25 nedela sigurno zima poveke vitamini i hrana od mene odkolku pred 1 mesec,valjda ne sum mu nastetila nisto na bebeto [sm=duda.gif].Pozdrav

Нема што да паничиш непотребно, нормално е во бременоста да ти се намалени или зголемени некои вредности. Јас вчера бев и исто така ми е намален хемоглобинот па некој сируп ми препиша, ама јас ќе си пробам прво со овошје и зеленчук од типот на цвекло, спанаќ и се што содржи железо (бидејќи месо не јадам) па ако не иде ќе земам сируп. Муабетов ми беше дека е сосема нормално и место за паника навистина нема[sm=smiley1.gif]




Calisto -> RE: Мултивитамини за трудници (17.4.2012 8:21:56)

Здраво на сите, имам едно прашање, јас земам стандард за почеток на бременост фолна, c-vit и по препорака на Др. дабрестон. Е сега мајка ми работи на гинекологија и ми донесе проспекти дома од различни таблети - додатоци со фолна како мамавит, pregnacare и сл. Од сите тие по состав Natal complex od pharmamed изгледаа супер бидејки содржат нели сите витамини, фолна + рибино масло ( омега 3 ) и омега 6 што е одлично за развој на малото. Дали некој ги користел има искуство со овие таблети? Фала многу поздрав[sm=smiley31.gif]




Mary -> RE: Мултивитамини за трудници (14.5.2012 11:18:28)

Heloouuu odamna ne sum pisala,pa imav edno prasanje sega sum nakaj 31 nedela[sm=smiley36.gif] uste pijam Bioelektra Magnezium 240 forte bidejki sred son stavuma so bolka vo muskulite imam mnogu grcevi,na forumov naidov deka se pijat do kraj na 8mi mesec.Pa sovet taka li da napravam taka,da gi ostavam koga ke vlezam vo 9ti....
Pozdrav i Fala mnoguuuuu [sm=smiley1.gif]




tattoo mama -> RE: Мултивитамини за трудници (14.5.2012 11:48:10)

mary najubavo e da si go pies magneziumot do kraj na bremenosta za da nemas grcevi,isto taka zdravo e da go pies voopsto jas sum 38 nedela i uste go pijam pozdrav [sm=smiley1.gif]




Mary -> RE: Мултивитамини за трудници (15.5.2012 11:46:42)

Ti Blagodaram tatoo mama.Pozdrav




mama_sk -> RE: Мултивитамини за трудници (16.5.2012 15:29:29)

Dali nekoja od vas piela multivitamini Femibion 2 vo bremenost? [sm=zmeden.gif] Krvnata slika mi e katastrofa, ve molam preporacajte mi nekoj pojaki vitamini [sm=smiley13.gif]




temjana -> RE: Мултивитамини за трудници (16.5.2012 15:57:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: tattoo mama

mary najubavo e da si go pies magneziumot do kraj na bremenosta za da nemas grcevi,isto taka zdravo e da go pies voopsto jas sum 38 nedela i uste go pijam pozdrav [sm=smiley1.gif]

tattoo mama магнезиумот не смееш да го пиеш повеќе бидејќи тој ги спречува контракциите веќе во 9ти месец тие се нормални и не смееш да ги спречуваш. Те молам консултирај се со доктор пред да продолжиш да си ги пиеш до крај[sm=smiley1.gif]




jm88 -> RE: Мултивитамини за трудници (16.5.2012 21:37:15)

jas pocnav da go pijam magneziumot vo deveti mesec do kraj zaedno so pegnacare mislam deka taka bea.....




myself -> RE: Мултивитамини за трудници (14.6.2012 8:47:20)

Ve molam da mi odgovorite koj e zapoznat so slicen slucaj, jas mislev deka folna se pie do 4-ti mesec. A vcera na skrining vo 20 nedela doktorkata mi rece pak da gi zemam. Inaku pijam Mamavit i tie sodrzat folna.




Felly RR -> RE: Мултивитамини за трудници (14.6.2012 9:00:46)

Најпрво добредојде на Рингераја myself! Ти поскаувам лесна бременост, а за фолната киселина, твојот гинеколог најдобро ја знае твојата ситуација, и најубаво може да ти објасни зошто и дали да продолжиш со фолната киселина. За повеќе искуства, еве КЛИКНИ ТУКА, има посебна тема.




kikicka -> RE: Мултивитамини за трудници (14.6.2012 9:02:04)

Појаки мултивитамини да си земеш PREGNACARE најубави се,јас тие ги пиев и немав гајле,а за крвта пиј Аронија сок,или свежа ако најдеш или сируп од Аронија,имам пишувано за тоа некаде поназад во постовите.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_sk

Dali nekoja od vas piela multivitamini Femibion 2 vo bremenost? [sm=zmeden.gif] Krvnata slika mi e katastrofa, ve molam preporacajte mi nekoj pojaki vitamini [sm=smiley13.gif]





darna626 -> RE: Мултивитамини за трудници (18.6.2012 10:39:08)

Јас ги пијам Фембион 2, и сум презадоволна, ми ги препорача роднина од Германија, а сега ги има кај нас... Ви ги препорачувам на сите, имав проблем и со Прегнакер, и Прегназон и Мамавит, од сите ми се гадеше...Сега сум презадоволна, немам никаков проблем, а содржат се што е потребно..
Поздрав




temjana -> RE: Мултивитамини за трудници (18.6.2012 11:24:59)

Пиев мултивитамини од Канада ми ги донесоа, но ги прекинав пред некој месец дена и сега освен магнезол ништо друго вешатчко не ставам во себе. Јадам многу ама навистина многу свеж зеленчук и овошје и крвта ми е одлична да чукнам во дрво. Имав малку проблеми со железото но и тоа го средив со мед и семе од коприва. Искрено ви препорачувам да се свртите на здрава исхрана бидејќи во природата лежи лекот за секое заболување. Јас не јадам месо веќе 6 год. риба многу ретко за овие 7 месеци можеби 4 пати имам каснато па бебето напредува и повеќе од нормалното за неговата недела [sm=smiley36.gif] машала буцика е на татко му[sm=smiley1.gif]




mmbucko -> RE: Мултивитамини за трудници (18.6.2012 11:40:33)

Se slozuvam so Temijana, jas vo ptethodnite 2 bremenosti pa i sega so tretovo skoro i da nezemav hemikalski vitamini no stom ke gi vidam dvete crtki gledam da se hranam ekstremno zdravo. Mnogu ovosje zelencuk mlecni proizvodi.... Na poroduvanje mi se cudea na krvnata slika. I sega eve 35 nedela sum a hemoglobin 13.5 mg/l




mama_sk -> RE: Мултивитамини за трудници (18.6.2012 11:49:54)

temjana i mmbucko ke bidete li fini da kazete primer od edno vase dnevno meni za da znam kolku zelencuk i ovosje vnesuvate i kolku e dovolno? Jas jadam salati od zelencuk ama so ovosjeto sum nekako skarana [sm=zmeden.gif] Hemoglobinot mi e 8 [sm=smiley29.gif]




temjana -> RE: Мултивитамини за трудници (18.6.2012 12:31:03)

мама_ск јас денот го започнувам со порција овошје кое подразбира: сега е сезона на јаготки, праски, кајсии, цреши, вишни, и секогаш имам барем еден портокал во порцијата. Потоа наместо кафе пијам од сабајле какао добро е за срцето и една чаша домашен сок од слива мешан со вишни тоа свекор ми прави[sm=smiley36.gif] ама ми ја подобрува столицата. Потоа јадам кисело млеко или јогурт баланс со житарки или пак од дома си носам пиперка свежа, домат, краставица, сирење и варено јајце. Тоа ми е јадењето на работа значи до 16 часот. Дома додека да ми биде ручекот јадам пак овошје моментално кајсии и праски ми се фаворит, па ручам гледам ручекот секогаш да ми содржи и салата и до крај на денот сигурно уште 2-3 пати ќе каснам некое овошје[sm=smiley36.gif] Пред да забременам не бев многу по овошјето ама сега како спобудалена сум, осеќам ќе родам некое атомско мравче[sm=smiley36.gif] а да забораив да кажам и дека во водата цедам лимон, а гледам и секој ден да каснам по една рака јадки бадем, лешник, индиско оревче зависи што имам ама не смееш со тоа да претеруваш зошто е калорично многу.




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>