RE: Мултивитамини за трудници (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Исхрана за трудници



Порака


vezilka RR -> RE: Мултивитамини за трудници (24.6.2010 17:13:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Мултивитамините се пијат после главно јадење, можеби затоа вие што сте ги пиеле на утро ви се повраќало. 


Ех некој да ми го кажеше ова порано..хи,хи јас на почеток на 4ти кога почнав да ги пијам, си ги пиев насабајле и редовно си ги повраќав, дури сега кога влегов во 5ти кумашинката ми кажа дека се пиеле после јадење..и сега сум добра [sm=smiley36.gif] Иначе почнав со Centrum materna ама не ми се свиѓаа и се префрлив на mamavit. Пијам и магнезиум..




arh_diz -> RE: Мултивитамини за трудници (25.6.2010 11:23:10)

Dokolku piete nekoj preparat koj sodrzi zelezo se pie 30 min pred ili 30 minuti posle jadenje nautro nikako , moze da imate problemi so zeludnikot




Sandric -> RE: Мултивитамини за трудници (25.6.2010 11:51:58)

Ako piete zelezo 2 casa posle primanjeto ne smeete da piete mleko i mlecni proizvodi, kafe, caj......
Jas sekogas go pijam sabajle na gladno i posle 2 saati ne jaam nisto i ne sum imala maka do sega




none -> RE: Мултивитамини за трудници (25.6.2010 13:07:56)

sakam da odam da gi zemam mamavit gledam gi reklamiraat imalo minerali vitamini pa kazete mi nekoj sto gi pie mojot dr mi rece deka mozam da pijam vitamini pa taka da gi zemam ovie bar se posebno za trudnici vase mislenje kazete mi




Martins mom -> RE: Мултивитамини за трудници (25.6.2010 13:17:05)

мамавитот според мене се најдобри...ги пиев во бременоста, а ги пијам и сега дури дојам...чиста 5-ка од мене[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley20.gif[/image]




viksa -> RE: Мултивитамини за трудници (25.6.2010 13:35:47)

и јас во текот на бременоста, почнувајќи од 4-ти месец, ги пиев Мамавит и навистина се добри. Мислам дека се навистина добро избалансирана формула на мултивитамини и би ти ги препорачала да ги земеш. Исто така можата да се пијат и во период на доење





*Katerina* -> RE: Мултивитамини за трудници (30.6.2010 13:59:14)

Jas do 12 nedela piev folna i B6 sega pijam centrum materna, B6 i magnezum
magnezumot treba da go pijam do 35 nedela a mi go dade zs me bolea kolkovite




stela -> RE: Мултивитамини за трудници (4.7.2010 19:26:35)

Dali site trudnici piete multivitamini? Ima li nekoja sto ne pie i zosto? Mene ne mi dadoa iako i rekov, a ne znam zosto, samo mi vika sega ima se od zelencuk i ovosje, samo jadi si i ne ti trebaat multivitamini. 




Sandric -> RE: Мултивитамини за трудници (4.7.2010 19:54:23)

Jas piev folna kiselina na popcetokot i mislam deka taa e bas preporacliva od poveke pricini. Posle toa kupiv edno sisence od New life od california fitnes , i toa poso site pijat pa aj i jas, ama od koga go ispov toa ne prodolziv so nikakvi dopolnitelni vitamini, osven zelezo pd so morav, i se soglasuvam so tvojata doktorka deka ako vnesuvas dovolno ovosje i zelencuk posebno sega poso e leto i ima se, ne ti trebaat dopolnitelni vitamini[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley2.gif[/image]




Snowhite RR -> RE: Мултивитамини за трудници (5.7.2010 16:40:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Dali site trudnici piete multivitamini? Ima li nekoja sto ne pie i zosto? Mene ne mi dadoa iako i rekov, a ne znam zosto, samo mi vika sega ima se od zelencuk i ovosje, samo jadi si i ne ti trebaat multivitamini. 


Јас исто лани ова време бев бремена, некаде второ тромесечие и јас не пиев мултивитамини, зошто периодот беше такво што имаше доволно овошје и зелнчук и така ги внесував природно, па дури во трето тромесечие почнав да пијам мултивитамини. Не се секирај јади овошје и зеленчук,така најдобро се внесуваат витамини, на природен начин




arh_diz -> RE: Мултивитамини за трудници (6.7.2010 9:36:01)

Jas isto poveke nepijam , isto mi rece ginekologot ima sega se , podobro e da se vnesuva so hrana a ne so tableti , bidejki i od vitaminnite se debelee. Jas piev Vitrum prenatal od 14 nedela do nekade 24




macule -> RE: Мултивитамини за трудници (14.7.2010 13:38:48)

Jas pocnav da pijam mamvit od 3 mesec sega sum veke 6ti mesec + magnezum od 250. Mamvitot go pijam posle dorucek ama mora da sum dobro najdena inaku mi e mnogu losho i povrakam.Taka da tie shto imaat problemi so mamvit im preporacuvam dobro najadeni da go pijat. Pozdravce do site




sanja1401 -> RE: Мултивитамини за трудници (28.8.2010 15:17:09)

Zdravo na Site,

Jas sum vo 28ma nedela, pijam Pregnazon, Feroglobin za zelezo, i tableti calcium-magnezium. Sakam da prasam sto piete za vnes na calcium, jas pijam sekoj den i navecer me vrtat nozete, imam nekoj nemir vo niv, pa mislam deka imam nedosttok na calcium, pa mozebi ovoj sto go pijam vo mesavina so Mg ne e dovolno efikasen. Ve molam dajte mi predlog kakov Ca za vnesuvam, od koja firma? i Mg.

Vi blagodaram mnogu,




bushavka -> RE: Мултивитамини за трудници (30.8.2010 19:09:22)

jas tri meseci piev folna kiselina, a sega ne pijam nisto. doktorkata mi rece deka dokolku e se vo red so rezultatite od krv i mokraca nema potreba od nikakvi dopolnitelni lekarstva i vitamini. sto mislite vie?




arh_diz -> RE: Мултивитамини за трудници (31.8.2010 11:09:13)

Potpolno se soglasuvam so doktorkata golema kolicina na vitamini samo duva . A sega ima ovosje i zelencuk i preku niv se vneseuva se sto e potrebno




blue_blue -> RE: Мултивитамини за трудници (31.8.2010 11:25:54)

Мене ми рече гинекологот дека бев трудна со близнаци да пијам Мамавит. Мене од тоа ми се повраќаше, како ќе ги испиев така ги повраќав и витамините и се што сум изела пред тоа. Решив да не ги пијам, а него му викав дека ги пијам за да не се расправа со мене (оти првиот пат кога му кажав дека непијам ме искара дека морало). Инаку јас повраќав од почеток до крај и во операциона сала повраќав, па пак се беше ОК со моите деца иако не ги пиев мултивитамините. Јадев што можев и колку можев (сега не се хранев со хамбургери, пици слични глупости), ама па од 8 месец натака нон стоп бев со Фанта или Кока Кола, само од тоа ми се вареше храната и не повраќав. Мое мислење, добро е да се пијат мулти витамини ако ви ги поднесува огранизмот, ако не - не се замарјте - хранете се здраво и се ќе биде ОК




Snowhite RR -> RE: Мултивитамини за трудници (1.9.2010 0:22:09)

blue_blue


blue_blue кога ги пиеше мултивитамините, зошто ако си ги пиела наутро или навечер, можно е затоа да си повраќала, зошто мултивитамините се пијат после главно јадење. Мене неколку пати ми се имаше случено да заборавам да се напијам после ручек и ќе се напиев навечер и по 5 мин ја повраќав хранта заедно со витамините




parel -> RE: Мултивитамини за трудници (25.11.2010 19:56:35)

Jas gi koristam multivitaminite od Swanson, imaat mnogu jak sostav i za 650 den za 4 meseci, nema od niedna druga firma.




antonie -> RE: Мултивитамини за трудници (25.11.2010 20:08:58)

jas pijam multivitamini na HERBALIVE mnogu se dobri




Olivia -> RE: Мултивитамини за трудници (3.12.2010 15:55:52)

ima tolku mnogu drugi nacini da se vnesuvaat potrebnite vitamini vo teloto na edna trudnica koi ne se po pat na tableti ili kapsuli zatoa vnesuvajte poveke ovosje i zelencuk sekoe odniv e nositel na nekoj vitamin, a naseto telo ne bas sekogas ima potreba od site vitamini...a koga vnesuvame vit preku tableti teloto znae i da gi isfrli istite ako ne mu se potrebni...zatoa umereno vnesuvanje na vitamini moi tragi trudnicki..pozz




Natuska85 -> RE: Мултивитамини за трудници (3.12.2010 19:17:17)

Мене баш така ми кажа докторот кога го прашав што витамини да пијам,дека сите нив ги имам на зелено пазарче[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image].Ама ипак ми препиша мамавит и нив си ги пијам дневно по една таблета и редовно овошје и зеленчук си јадам.





Blue Glow -> RE: Мултивитамини за трудници (3.12.2010 21:36:16)

Jas gi pijam Pregnance Care vo ovaa bremenost  i sum zadovolna, mada so prvata bremenost posle folnata ne piev nisho samo mnogu ovosje jadev i se bese OK. A so ovaa pocnav zosto postojano custvuvam umor, pa ginekologot mi kaza da pocnam da pijam, a pokraj niv i Mg zemam




Olivia -> RE: Мултивитамини за трудници (4.12.2010 0:32:34)

Natuska absolutno vitaminite se na pazar...




Anestis -> RE: Мултивитамини за трудници (21.12.2010 10:25:09)

Od pazarskite vitamini- kolku mandarini imam izedeno vo poslednime 2-3 nedeli mislam deka cel zivot tolku nemam, dali se pogodija godinava ili do mene e ne znam[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]. Inaku folna kiselina piev od pocetok a Magnesol od 5 nedela od prilika, do kraj na 3 mesec. Potoa Mamavit - koj go pijam pred spienje, a zadolzitelno ne ne prazen stomak (ne deka jadam kasno-tuku sekako ne sum gladna, a da ne zaboravam), a od pred 1 nedela  i Fluonatril po 1 navecer niz usta go trkalam.Sega sum 17 nedela i si uzivam vo bremenosta, vnesuvam kolku mozam vitamini, a se strvam edinstevno na ubava sveza salata [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Calypso -> RE: Мултивитамини за трудници (21.12.2010 11:13:29)

Почнав со фолна киселина кога ми потврдија бременост, а после на своја рака зедов Мамавит таблети. Секако си пиев Фероглобин капсули (подолго време ги пијам, поради анемијата). Кога ги испив Мамавит таблетите, гинекологот ми рече дека воопшто немало потреба да ги пијам, не за друго, не биле добри [sm=zmeden.gif], а не ми кажа зошто. Ми рече дека е доволен Фероглобинот и чај од коприва да си пијам секој ден, најмногу заради железото, бидејќи мене последниве 15 години хемоглобинот ми е стандардно 80-90, а сега последно кога правев крвна слика ми беше 100 [sm=bravo.gif]
Сега пијам од време на време Магнесол, ама не секој ден, туку ако почувствувам потреба, и ако сум уморна од работење по дома. Не дека којзнае колку се разработувам по дома, мм многу ми помага [sm=smiley1.gif], но сепак, добро ми е за смирување.




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>