Zumba Fitness (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Да вежбаме заедно



Порака


vezilka RR -> Zumba Fitness (15.2.2012 15:37:25)

Што е Zumba Fitness?

Zumba Fitness е најуспешниот бренд во фитнес-вежбањето. Zumba не е танц, не е ни верзија од класичен аеробик, туку е програма за вежбање која е смислена од Alberto "Beto" Perez, кој во 2001 година ја брендирал и ја шири низ светот преку лиценцираните Zumba Fitness инструктори. Накратко Zumba Fitness претставува програма на аеробични вежби каде што се вклучени елементи на танцување, т.е. комбинира основни чекори од танците кои се применуваат на латино и интернационална музика со цел да се направи вежбањето забавно.
Музиката е клучната состојка на Зумба часовите. Кореографијата креирана со специфични тактови и смени на темпото, транзиции на вежбањето од едно во друго движење вклучувајќи тонирање, зацврстување или кардио движење, целат кон секоја мускулна група во телото. Зумбата позајмува латино вкусови од следните стилови на танцување: Cumbia, Salsa, Merengue, Mambo, Flamenco, Chachacha, Reggaeton, Samba, Belly Dance, Hip Hop, Tango и многу други.
Придобивки од ZUMBA Fitness
Се покажало дека Зумбата на посебен и чудесен начин позитивно влијае врз вежбачите. Бенефити од Зумбата ги има многу, меѓу кои се:
добивање на чуство на среќа и задоволство за време на вежбањето
не се чувствува интензивното вежбање со кое се доаѓа до губење на масните наслаги и обликувањето на мускулите
подобрување на координацијата на телото до крајни граници
јака и видлива Анти-Стрес терапија
трошење на голем број на калории во рамки од 500-1000 калории на 1 час
лесна и не-фрустрирачка околина за учење на нови движења во танците. Не сте ни свесни дека ќе знаете да танцувате по неколку часа зумба, а истото да го искористите во разни прилики кои ќе ви донесат дополнителни среќни моменти.
добивање на позитивна слика за себе. Не само што ќе изгледате добро, туку и добро ќе се чуствувате :)
опфаќање на сите групи на мускули во телото
елиминирање на двете клучни причини за откажување од вежбањето: недостигот на време и здодевноста. За време на зумба часот, времето ќе помине брзо токму поради спротивниот ефект на здодевноста :)
ќе запознаете нови луѓе и ќе стекнете нови пријатели

Каква облека треба да носите?

Иако постои облека која е наменета за вежбање на Зумба, така наречена ZUMBAwear, може да се вежба на Зумба часовите со облека која ќе биде комотна и пријатна за вежбачот. Задолжителни се патики што одговараат за вежбање, додека другите комбинации на облека се оставени на избор на вежбачот.

Првиот час

Најдобро е на првиот час да се потрудите да го пратите инструкторот и да ги научите движењата што се користат. Се препорачува да ги пробувате чекорите кога инструкторот ги објаснува пред почетокот на кореографијата. По можност застанете во првите редови за да можете подобро да ги гледате вежбите и полесно да ги копирате од инструкторот.
Најважно е да се препуштите на забавата и да уживате во Зумбата. Дозволено е, а и се охрабруваат вежбачите за време на зумба часот да се забавуваат на свој начин, користејќи врескања, пискања, навивање и други „откачени“ активности :)




vezilka RR -> RE: Zumba Fitness (15.2.2012 15:39:14)

Ајде искуства? Дали некој пробал и како е задоволен. Јас сакам да пробам па еве чепкам по нет да видам на кои се локации има и во кои термини па да се проба!! Кој е за [sm=smiley36.gif]




JovanaJ -> RE: Zumba Fitness (15.2.2012 15:45:21)

Tamu kade sto vezbane Joga ima i casovi po Zumba, Pilates i sl...i mozam da gi kombiniram casovite ako sakam. No ete ne sum probala iako koleskata sekoja nedela me tera da probame eden cas kako e. Siguno e zabavno mnogu pred se..[sm=smiley36.gif]




Yummy Mammy -> RE: Zumba Fitness (15.2.2012 17:22:07)

Vezilka bas me pogodi so temava. Jas sum epten za, i ke pocnev uste pred dve nedeli da ne fatea studovive.
Inace jas se resiv za vo Top Forma, karsi Univerzalna sala, imaat utrinski termini sto mene mnogu mi odgovara i se plaka 1.200 mesecno (1.500 za popladnevnite termini) i odis kolku sakas, i koga sakas, a dva dena vo nedelata e zumba-ta. Da popusti malku vremevo i jas pocnuvam.




Maca25 -> RE: Zumba Fitness (15.2.2012 17:25:09)

Јами мами доаѓам и јас!!! Јас иначе се пријавив на зумба во јануари, ама прво Нина се разболе, па јас, па сега Нина пак.




blue_blue -> RE: Zumba Fitness (15.2.2012 21:57:46)

Jas odev najredovno na Zumba do pred dve nedeli. Bev bolna i jas i site doma pa ne odev. I vo ponedelnikot idam da si prodolzam i mi kazaa deka veke vo Boris Trajkovski nema da drzat casovi, t.e. posledniot ke e ovoj petok. Epten se razocarav , bidejki za mene bolja aerobna vezba od ova e samo step aerobic, a na toa ne smeam da odam posto imam problem so kolenata. Zumba e mnogu zabavno i emergino vezbanje, em se razveseluvas od muzikata em vezbas i trosis kalorii, em toa e edinstven saat vo koj mozokot vistinski mi se odmara. Jas ne znam drugi osven Top Forma da imaat Zumba, oni drzea Zumba i vo B. Trajkovski. Imaat istruktorka od Kuba, i edna od MK. Koga bese na cas taa od Kuba bese mnogu podobro, skroz druga energija ima, abe vo genite im e igranje. Na site bi im preporacala da odat, a jas ke si puknam sto veke nema da odam. Vo prostoriite kaj univerzalna ne mi se odi posto mi e daleku i moram so kola, a tamu nikade nema mesto za parking. Najverojatno ke moram na obicen aerobik vo B.Trajkovski




blue_blue -> RE: Zumba Fitness (16.2.2012 9:04:20)

Vezlika, ти пратив ПП со линк на страницата кај што ги има сите локации во Скопје кај што има Zumba со термините во кои има часови




vezilka RR -> RE: Zumba Fitness (16.2.2012 9:06:02)

Их, само што ги најдов и јас..сакав да ги постирам :) Еве ги идат [sm=smiley36.gif]




JovanaJ -> RE: Zumba Fitness (16.2.2012 9:13:13)

Zumba vo Aerodrom imate isto vo "La Belezza", se naoga vo zgradata kade sto bese Pro-kredit Banka vo N. Lisice (na samata raskrsnica).




vezilka RR -> RE: Zumba Fitness (16.2.2012 9:17:51)

Уфффф, JovanaJ па тоа е уште поубаво, тоа ми уште поблиску..многу ви благодариме [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




blue_blue -> RE: Zumba Fitness (16.2.2012 11:24:59)

а некој да знае кај мене околу Борис Трајковски да има во Карпош 3 Zumba? Ќе пукнам од мака што нема да има веќе во Б. Трајковски Зумба [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




Viktori -> RE: Zumba Fitness (16.2.2012 11:43:05)

Извинете вака што ви упаѓам во муабетот ама постот на везилка е исто како рекламен флаер да закачила [sm=smiley36.gif], а не е дозволено. Го бришам па кој е заинтересиран кај везилка на приватна порака нека го бара.




rina13 -> RE: Zumba Fitness (16.2.2012 12:07:42)

ima u vlado tasevski u kozle,koj e za mi treba drustvo




mami 3. -> RE: Zumba Fitness (21.3.2012 21:26:24)

Jas si odam i na Zumba i na Pilates i super e[sm=bravo.gif]
Zumba poveke e za kondicija nabivanje,i zabavno e pogotovo za tie sto so zadovolstvo tancuvaat
Pilates e nesto najubavo, znaci treniram normalno i so spravi ali dosadno mie na spravite,a Pilates e wowwwww super,se opustas ubavo,treniras sekoj muskul i ne e dosadno, i utredenta koga ce stanes osecas ubava bolka na muskulite[sm=smiley36.gif] jas go vikam "ubava bolka"zatoa sto znaci deka Muskulite se aktivirale toa e dobar znak[sm=smiley36.gif].




kikicka -> RE: Zumba Fitness (21.3.2012 21:56:46)

Јас и тука да си кажам дека веќе 2 дена си вежбам зумба дома ,си гледам од ју тјуб и добро ми оди ,по малку се мавам без врска ама тоа е [sm=smiley36.gif] не сум денсала откако останав трудна ,па сега се враќам во форма.




Sarah -> RE: Zumba Fitness (21.3.2012 21:57:35)

Aj ve molam dajte nekoe linkce ili kade tosno ima vo aerodrom zumba? Ne sfativ i toa kade e vo zgradata na prokredit banka? A kaj e toa vo novo lisice? Aj koj e zapoznaen so okolinata na aerodorom i zumpa casovi neka mi pise ili ovde ili vo pp. fala muchas muchachas :)




Felly RR -> RE: Zumba Fitness (22.3.2012 10:09:27)

Sarah, Не е дозволено да се ставаат надворешни линкови, затоа - кој има некаква информација како линк или телефон, нека прати по пп кај Sarah




vezilka RR -> RE: Zumba Fitness (22.3.2012 10:37:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sarah

Aj ve molam dajte nekoe linkce ili kade tosno ima vo aerodrom zumba? Ne sfativ i toa kade e vo zgradata na prokredit banka? A kaj e toa vo novo lisice? Aj koj e zapoznaen so okolinata na aerodorom i zumpa casovi neka mi pise ili ovde ili vo pp. fala muchas muchachas :)



Sarah провери си во пп ти пратив линк. Ајде сега на вежбање [sm=jezicek.gif]




niki -> RE: Zumba Fitness (11.6.2013 13:48:35)

vaka vezbame so kerka mi
klipcinja od net i zurkaaaaaaaaaa

KLIK




niki -> RE: Zumba Fitness (11.6.2013 13:49:59)

ova i e omileno

клик




temjanuska75 -> RE: Zumba Fitness (11.6.2013 13:52:08)

Благодарам ники за линковите. Ќе пробам да се забавувам и слабеам.




niki -> RE: Zumba Fitness (11.6.2013 14:04:23)

ima mnogu klipcinja koi moze da se najdat na net, ima i za vozrasni za razlicni nivoa na spremnost
ona sto najmnogu mi se dopaga e sto e besplatno
nie go povrzavme i TV so internet pa na golem ekran si gi pustame klipovite i vezbame
i drugarki koga i doagaat ima obicaj da mi pobara i vo dnevna vo grupa da mi skokaat




Еки82 -> RE: Zumba Fitness (11.6.2013 14:21:46)

Јас одев долго време на комбинираното Зумба пилатес и аеробик, одлични вежби а Зумба е посебно забавно.

Админ: Не се дозволени надворешни линкови.




Еки82 -> RE: Zumba Fitness (11.6.2013 14:39:35)

Се извинувам за линкот, значи Fit One се и имаат во
Песталоци, Вера Циривири, Димитар Миладинов, Владо Тасевски, Лазо Ангеловски, Љубен Лапе, Блаже Конески, Љупчо Брајковски




marchi -> RE: Zumba Fitness (31.1.2016 13:25:19)

auu ke otvorev tema FITNES i toa ke bese opst muabet za fitnesot i efektite ama i ova zumba fitnes koga go poglednav na youtube ne e loso.e sega nie nemame vreme da odime po fitnes centri ama doma so deteto si pravime vakvi demek zumba vezbi.[sm=smiley36.gif] pustame glasna muzika se "treseme" nesto slicno kako na videata za zumba deteto si trca si skoka si pagja ...dvoen efekt: jas demek se razdvizuvam topam salo a toa se umoruva za polesno da zaspie ili pa da posedi miren izvesen period posle igranjeto.praktikuvate li i vie?




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>