RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.) (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Дохранување со густа храна



Порака


MamaKiki -> RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.) (27.7.2015 18:10:27)

11 meseci e bebe
griz varen so voda i mleko 50:50 malku rogac i pola pasiraana banana
tarana bolonjeze :P ( teleshko na sitno seceno , domaten sok , pola morkov malku C.cimet i na vrv od noz vegeta)
jabolko, sliva i plazma plaaniram za vecera




MamaKiki -> RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.) (27.7.2015 18:12:28)

lukajana epten sme bile vrsnici so malite [sm=bravo.gif]
da te prasham kakov puding koristish...? go varais so voda ili kravjo mleko...?
ubavo meni imate :) a ubavo si zvaka bebe sigurno stom jade veke i mekici [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




mesecina83 -> RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.) (27.7.2015 20:00:54)

Zdravo majki jas sum majka na bliznacinja i deneska polnime 5 meseci.Na naseto mini dosega im davam da jadat kasicki od morkov i kompir ,jabolki,banani,praski,krusi gi pasiram na blender .A sokcinja im davam od praska i dina i jabolko so morkov .Sakam da ve prasam od koga mozam da im davam domasna supa i oriz varen i dali kje moze nekoja rr da mi dade nekoi recepti za kasicki.[sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.) (27.7.2015 22:39:33)

mesecina83 тема за прва нова храна има ТУКА ,секоја храна со пробување од 3 дена и пауза е од 6 месеци,секако за порано е личен избор.Ориз да ма домашна супа зависи каква.Најпрво треба да го има пробано поголем дел од зеленчукот од кој се прави супата.
Рецепти има ТУКА но ќе ти пишат и некоја тема како оваа каде има мени па може да си прашаш како се подготвува.Затоа е добро кај дневното мени да се напишат и месеците




lukajana RR -> RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.) (27.7.2015 23:17:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaKiki

lukajana epten sme bile vrsnici so malite [sm=bravo.gif]
da te prasham kakov puding koristish...? go varais so voda ili kravjo mleko...?
ubavo meni imate :) a ubavo si zvaka bebe sigurno stom jade veke i mekici [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]


MamaKiki nie sme malku pogolemi [sm=smiley1.gif] imame 14 meseci.
Puding varam so kravjo mleko a prethodno davav na Nestle puding za babe.Eve Tema za puding vidi iskustva i na drugi majki.
Za mekici i drugi peciva vi trebaat zabi[sm=smiley1.gif] J ima 10 i zvaka bez problem
Ruckajte i rastete ,ovaa tema ima ubavi bebeski menia,ako treba sovet tuka sme [sm=smiley1.gif]




lolla RR -> RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.) (25.9.2015 16:23:20)

бебе 7+

Доручек Бел батат (прв ден) со главица кромид, 1/4 морков и мајчино млекце плус маслиново
Ручек Амарант со банана и авокадо




Hopeful RR -> RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.) (23.1.2016 11:22:23)

Ајде да го размрдаме овој дел, имаме многу рингерајчиња до година дена [sm=smiley36.gif]

8+

Вчера:
- овес цело зрно, тиква, јаболко, банана, цимет
- црвена леќа, просо, морков, кравјо масло, авокадо, кисело млеко

Денес:
- овес цело зрно, просо, јаболки, банана, кокосово масло, цимет
- за ручек планирам благ компир батат - портокалов, грашок и можеби тиква

Во меѓувреме, цицање и АД.




lolla RR -> RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.) (23.1.2016 14:40:03)

Бебе 11+

- пуканки од амарамт, портокал, банана, 5 зрна аронија, пола круша и кмасло (аронија по 12 м ама јас подранив некој ден)
- лаврак со компир, бел батат, лукче, целер ливче и блитва (плус 2-3 капки лимон)
- палента со семки од сончоглед, лен и тиква и маслиново

Хоупфул, кажи каков јогурт користиш и јас мислам ако јадат леќа без него давај им ја така заради железото во неа. Моето ја сака со цвекло малку, има непрскано во Добра земја.




Hopeful RR -> RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.) (2.2.2016 21:20:09)

lolla RR, тек сега гледам. Користам ацедофилен јогурт на Виндија, се вика Ацедофилно млеко. Варијанта на АБ Култура е, има корисни бактерии и супер е на вкус. Има полномасна и лајт верзија, за бебиња нормално оди масната. Кисело млеко давам најчесто од Суташ, макар што имам дадено и Бучен Козјак, Здравје Радово... не знам, немам информации кое е најдобро па пробувам. Инаку цвекло немам дадено се уште.

Вчера менито ни беше:
- сутлијаш со вишни (интегрален ориз, круша, вишни, банана, малце млекце)
- благ компир батат (портокалов и виолетов), морков, црвена леќа. Додадов сосема малце кисело млеко заради М, нешто се нечкаше па пројаде.

Денес:
- просо, јаболки, банана, вишни, кисело млеко (хит!)
- рижото со интегрален ориз, грашок, морков, целер, пашканат, маслиново масло и бидејќи беше стварно грозно на вкус, морав да ставам кисело млекце

За утре планирам палента со овошје сабајле и телешко месо со зеленчук за ручек.




marchi -> RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.) (16.6.2020 16:44:53)

bojan10+
pojadok kajsija so jabolko
rucek brokula karfiol morkov
vecera oves so banana




Страница: <<   < Претходна страница  55 56 57 58 [59]