RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


dragana_vane -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.1.2010 10:42:15)

Kade mozam da gi najdam tie kapki?




mami -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.1.2010 10:44:43)

Ги има во Бугарија, јас си ги порачував од таму, ми ги носеше другарка која студира во Благоевград. За овде незнам дали ги има. Најубаво ако имас некој од Бугарија да ти ги пушти




Палешка РР -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.1.2010 13:20:44)

Сигурно и Миа има грчеви, кога се и е погодено навечер (нацицана, пресоблечена, покакана), таа ми плаче. Мислам дека Nurse Harvey`s се дава по наполнет месец, па утре да купам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




vezilka RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.1.2010 13:33:26)

уф тие грчеви, внука ми имаше грчеви од првиот ден кога ја донасоа до 4 месец..душиче се намачи. Ништо не и помагаше..се пробаа од чаево до термофорчиња, се само сестрами не пиеше никакви чаеви, ама не пиеше ни млеко и многу пазеше на исхраната..ама ништо не помогна. Единствено се смруваше душичето кога ќе пуштевме правосмукалка да работи..и верувајте по цел ден сме седеле со уклучена правосмукалка само детето да спие..И сега баш ми кажува другарка ми која се породи пред две недели дека и кај нејзиното миличко од вчера се јавиле грчеви..:(




mami -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.1.2010 13:39:30)

Мислам дека Nurse Harvey`s се дава по наполнет месец, па утре да купам user posted image


да да, само со наполнет месец се тава тој, и треба да внимаша да не стои отворен повеќе од еден месец




pacuvce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.1.2010 13:41:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Nurse Harvey`s


Многу ефикасен сируп...[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] за тој што го измислил...




Sasoxp -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.1.2010 10:27:22)

Kaj nas toj sirup voopsto ne pomogna. Kapkite sub simplex vednas go smiruvaa. Kaj nas gi nema tie kapki. Samo od bugarija moze da se poracaat. Mislam deka 250 den. se ama mnogu efikasni.




Палешка РР -> RE: Грчеви кај бебето- колики (6.2.2010 15:17:10)

До кога траат грчевите [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image], леле, ќе се швркнам, многу плаче [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




srekna mama -> RE: Грчеви кај бебето- колики (6.2.2010 15:30:36)

леле гревче...ние до четврти месец бевме плачливи,но како растеше,така се ретчеа грчевите....срцка мала,ај ке помине...трпение




melody -> RE: Грчеви кај бебето- колики (6.2.2010 16:14:15)

Eve kaj nas sto gi smiruvase grcevite MOMENTALNO...nane caj so 2-3 kim ama naneto svezo.Prvo zovrijte ja vodata so kimot vnatre i potoa vo casa so zovrienata voda i kimot stavete go naneto.Pocekajte edno 10 min da pustat boja livcinjata i da se podoladi cajot i dajte mu ja dozata na bebeto posle sekoj podoj po malku.Isto taka svarete od cajot i za vas i vie pijte go i toa edna casa vo denot dovolno e.
Tuka nie koristevme i REZENE caj sega neznam dali istiov go ima vo MK koj isto taka pomagase.Isto i jas go piev po 3 solji dnevno.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




April -> RE: Грчеви кај бебето- колики (6.2.2010 16:32:59)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Nurse Harvey`s


јас мислам дека од тој имаше повеќе грчеви [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]

ќе поминат, тоа е нормално кај сите бебиња, само кај некои помалку, кај некои повеќе...нас ништо не ни помогна...сами се изгубија...




melody -> RE: Грчеви кај бебето- колики (6.2.2010 16:43:55)

So davanje od Nurse Harveys tri pati na den plus od pogore ona sto go imam napisano definitivno se smiruvaat.Isto i da se vnimava na ishrana. Jas prvite 4 meseci nikakvi zacini ne stavav vo usta duri i solta ja namaliv na minimum. Od jadenje nikako zelka, grav,grasak ,leka, modar patlidzan,tikvicki(neznam bas za tikvickite ama jas od strav i niv ne gi jadev),a kravjo mleko jadev so biskviti, mi bese obrok vo denot i mislam toa so kravjoto mleko nema vrska.Znam samo sekoj rucek, vecera jadev oriz i sega maka mi e koga go jadam[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Палешка РР -> RE: Грчеви кај бебето- колики (6.2.2010 17:27:24)

И почнуваат некаде од 23, траат до 03, ама синоќа ништо не ја смируваше. Денес цел ден спие, леле колку се измачи [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




Весна -> RE: Грчеви кај бебето- колики (6.2.2010 18:48:38)

Оф Палешка, колку ми е жал и за двете. А сега, овој период и` почнаа или поодамна?
Јас еве го пијам оној чај за доилки од билна аптека и многу, многу внимавам на јадењето, па Јана, пу пу пу, нема грчеви. На ден-два ќе испијам шоља млеко или јогурт, избегнувам свежо овошје (си јадам компоти), претежно сум на компир, ориз, месо на сите можни начини, а слатки работи исто ретко јадам. А да... и си грицкам сончоглед :)




mother 29 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (6.2.2010 19:23:01)



За овде незнам дали ги има. Најубаво ако имас некој од Бугарија да ти ги пушти

саб-симплекс капките ги има и по приватните аптеки кај нас во мк




srnicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (6.2.2010 20:39:51)

kaj nas gi imase samo eden mesec i ne bea mnogu intezivni i i davavme od toj angliskiot caj po 3-4 ml i i se smiruvaa.




Leonida -> RE: Грчеви кај бебето- колики (15.2.2010 15:14:12)

Леле ова грчевиве крај немаат. И тоа нон стоп има, не како кај други да се јавуваат навечер само, туку цел ден и навечер. Незнам веке како да ја смирам, пробавме и со сирупот и ништо не ни помогна, сега земав капки Espumisan L ( ми кажаа дека никаде немало да ги најдам сап симплекс па овие биле нивна замена со истиот состав) и пред секое доење и давам, но ни тоа не помага. Пијам и од чајот за доилки од билна аптека, а нејзе и давам од бекутан чајот. Приметувам дека нон стоп има гасови и плаче па ке прцне, а никако да се искака. Еве така веке 3 дена. Нема запек туку како да е полна со гасови. [sm=smiley13.gif]
Помагајте ве молам[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




Adrijana -> RE: Грчеви кај бебето- колики (15.2.2010 16:05:21)

Leonida probaj da ja drzis vo race, meseto da doaga na tvojata raka, i taka kako podnavednata nadogu, a so drugata raka fati i gi nozinjata i svieni vo kolencata priblizuvaj gi kon meseto. Ili pak stavi ja da polezi na meseto, ili stavi i nesto toplo na meseto( termofor ili zagreano krpce).
Se nadevam deka nesto od ova ke pomogne.




Leonida -> RE: Грчеви кај бебето- колики (15.2.2010 16:25:42)

Се е пробано , изгледа ке си трпиме, не гледам друго [sm=zmeden.gif]




Палешка РР -> RE: Грчеви кај бебето- колики (15.2.2010 18:55:50)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

Приметувам дека нон стоп има гасови и плаче па ке прцне, а никако да се искака. Еве така веке 3 дена. Нема запек туку како да е полна со гасови. [sm=smiley13.gif]
Помагајте ве молам[sm=smiley19.gif] [sm=smiley19.gif] [sm=smiley19.gif]


И кај нас во неколку наврати беше вака, па и го ставив неколку секунди топломерот во газето. Набрзо после тоа се искака и почна да ги ослободува гасовите. Но не смее да се применува секогаш, туку само во екстремни случаи, инаку цревата ќе и станат мрзеливи.
Од лично искуство, се сум пробала, ништо не помага при грчеви...само трпение.




Leonida -> RE: Грчеви кај бебето- колики (15.2.2010 19:03:41)

Да,да и тоа го имам направено. Кога ке поминат неколку дена такви на крај завршуваме со топломер. Само го избегавам тој момент, ке се трудиме да си оди по природен пат.




Палешка РР -> RE: Грчеви кај бебето- колики (18.2.2010 16:41:22)

Леонида поминаа грчевите?




Leonida -> RE: Грчеви кај бебето- колики (18.2.2010 17:05:27)

Малку посмирена е, најверојатно од што го сменивме млекото на Хипп пробиотик. Дури почна да се празни, за разлика од претходно што не го правеше тоа и по неколку дена.
Кај вас како е?




Палешка РР -> RE: Грчеви кај бебето- колики (18.2.2010 17:06:22)

Миа е добра веќе 10-тина дена нема грчеви. Незнам од што, но фала Богу поминаа.




Snowhite RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (1.3.2010 16:24:13)

Ние засега добро поминуваме, ретко му се јавуваат и не се многу интезивни, кога му се јавуваат го превртувам на стомаче, или го ставам да лежи со стомачето свртено кај мене на гради, ако не му поминат му давам чајче Бекутан, исто така помага масажа на мешето, ставам малку јекодерм на прстите и го масирам на стомаче во насока на стрелките на часовникот, ова го правам и кога нема грчеви. кога го преслекувам, а исто така му правам вежби со ножината и тоа многу помага за ослободување на гасовите, а исто така и јас многу внимавам на исхраната.
Кога има грчеви внимавајте никако во тој случај не му давајте да цица или да јаде, бидејќи тоа во тие моменти ќе прифати се што му се дава, но не е паметно, кога има грчеви да внесува дополнително храна.




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>