Колку благо јадат вашите деца? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


Snowhite RR -> Колку благо јадат вашите деца? (6.6.2011 20:32:33)

Значи не мислам само на чоколади, туку општо, наполитанки, тортици, пудинзи...
Михаил мислам дека многу благо јади, денеска ќе си изеде чоколадна бисквита, татко му му купува, па медењаци, наполитанки ако начека, тортица, пудинг јас му давам заради тоа што слабо внесува млеко, па барем преку пудингот, чоколади намерно поретко купувам, заради тоа што јади други благи работи, (а си собиравме сликчина животинско царство) ама ако види во фрижидер плачи за да му дадам и после сам си отвора и си јади.
А тука се и чоколиното, медолино, млеко со бисквити, чока мока
Не знам на колку да го ограничам, колку е доволно[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Maca25 -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (6.6.2011 20:42:42)

И Нина многу јаде благо. ама не толку чоколади, колку гумени бонбони и цедевита бонбоните. Може цело парче торта да изеде без око да и трепне, а посебно ако е со некое овошје внатре.  едно време многу ги јадеше чоколадните плазма кекси, а тие чоколино, медолино не ги јаде веќе, а и како бебе нешто посебно не купувавме. 




AnnaMolly RR -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (6.6.2011 21:42:18)

Филип од благо јаде само Животинско царство и пудинг. До душа и мал е за да јаде колачи и слично, ама зашто ми е буцко гледам благото да го сведам на минимум.




Палешка РР -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (6.6.2011 22:45:24)

Миа не јаде многу благо ама Марио може тон да изеде. Лудило го фаќа за благо, зависен е [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Џесика -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (6.6.2011 22:51:48)

И Борјан едно време не јадеше благо ич, освен чоколино и пудинг... се додека не ги откри „Животинско Царство“... и нешто не му давам многу благо, и онака ми пребира све живо, дури денес прв пат проба сладолед, и тоа на сила му дадов, и после ми се закачи дур не ми ја изеде порцијата [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] повеќе е по Бејк Ролс и двопек [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Maca25 -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (6.6.2011 23:27:54)

Леле па јас заборавив сладолед!! Омиленото благо на Нина. Нема шанси искачање без сладолед. И тоа цел само за неа. Не дава ни да лизнеш од нејзиниот. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Лани и дадовме за прв пат и детево цела зима ме пукна по следолед. Мислам дека веќе го сањаше. Сега ја отворивме сезоната. 




Тања РР -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (7.6.2011 0:46:02)

Јана јаде по еден ред киндер чоколадо секој ден, како десерт после ручек. Од друго благо и давам пудинг како ужинка или чоколино, фрутолино...  за појадок.




dostickage -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (7.6.2011 8:36:43)

Viktor ne jade voopsto blago.Cokolado mnoooogu retko na 2-3 meseci ednas i toa po edno retce zivotinski carstvo.Puding isto taka mnogu retko mu davam eventualno koga mu ravam griz doma pa vo nego da stavam malce sekerce.Pretezno e na ovosje ,madjun kako priroden zasladuvac no vo posledno vreme i toa poretko.Svezo ovosje ni e edinstven izvor na seker.koga kje pocne da trca i sam da si zema togas kje vidime sto kje pravime:)))mada kaj nas vo frizider nema blagi raboti:)))




Martins mom -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (7.6.2011 11:04:55)

Едно животинско и пудингче во денот мора да мавне[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




suzeto -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (7.6.2011 22:45:59)

moeto jade premnogu blago cokoladi tortici politanki puding sladoled znaci sve sto e blago jade .....mnogu retko vo denot da pomine samo so cokolado ,,,,moze i cela cokolada da izede i nisto ne dava




Snowhite RR -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (8.6.2011 7:36:56)

А знае некој колку треба, односно не треба да се јади благо[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




dostickage -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (8.6.2011 10:33:26)

stetno e da se jade mnogu blago.za mali deca najdobro e da se vnesuva preku ovosjeto.najdobro e kolku sto moze da se odbegnuva davanjeto na bel seker i se sto sodrzi bel seker.a da ne zboram za proizvodi sto sodrzat emulgatori,konzervansi i sve ostalo so sodrzat gotovite pudinzi i ovosni jogurti....seto toa e previse stetno za malo dete...koga kje porasne samo kje si zema no barem dodeka e malo moze da se postedi barem toa e moe mislenje




Felly RR -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (8.6.2011 13:30:38)

Матеа ако може да бира, попрво ќе избере соленки, грицки и такви работи отколку благо. Пудинг домашен почна да не јаде, сако купечки, ама не и купувам многу често. Животинско царство може  да изеде цело, ама ако извадам и соленки, одма чоколадото го  остава.
Се на се, може да поминат и неколку дена без да касне нешто такво благо.




strelec 1982 -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (30.6.2011 16:19:54)

Bez blago nema sansi edno podingce mora da izede i cokolado dali edno zivotinsko ili eden red od drugo cokolado.Mora da se zablazi ako vidi vo friziderot koga go otvoram i vednas vika latce sakam




Slagjana -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (30.6.2011 16:46:34)

Малку. 1 чоколадо животинско царство на 3 дена. Не од што не сака, туку не и давам. И Чоколино 2 пати неделно. Уште благо ако и давам нема воопшто да јади овошје и зеленчук.




jagodica -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (22.8.2011 2:09:07)

eee mamicki nekoj ke rece blazesi vi deteto kako jade alal da mu e a ne da setas so cinijata po nego! Ama jas si imam eden drug problem KAKO DA PRESTANE DA JADE [sm=jezicek.gif] Za eden mesec Marija ke polni 4 godini i e visoka 120 i teska 33 kilogrami [sm=zmeden.gif]pred edna godina zaedno so pedijatarot otvorivme grafa kade sto mozeme tocno da vidime kako napredva deteto i togas toj bese uporen da odime Skopje da se ispita krvta i nekoi zlezdi da vidime da ne ima nekoe hormonsko poremetuvanje .Pocnavme da pazime epten na ishranata da ti e zal da ja gledas kako ti bara za jadenje megutoa se vide deka e od jadenjeto a ne e nesto drugo .Togas mnogu malku jadese blago .Potoa pocna sama da si zema skrisno pak ja karav i poretko cuvavme blago doma i eve sega letoto pocna po komsii da mi seta i kefovi e da odi oti mu davat da jadi i pak ke dojdi doma i mi bara ama letovo koga pocna da igra so drugarkite i pocna da zaborava da jadi .Jas po moe si velam deka e se navika duri ima ke bara ko ke si najdi nekoja druga zanimacija ke go zanemari jadenjeto .A inaku sme golemi gurmani za blago da ne pravam muabet ama i mandzi lepce namackano mmm Ovosje jadi skoro se a zelencuk nejki ni da vidi neznam do kaj ke odime vaka [sm=zmeden.gif]




arh_diz -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (22.8.2011 10:42:48)

Seuste sme mali , no cokolado nema seuste probano, seker vnesuva preku ovosje samo.




Pepelaska * -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (23.8.2011 11:35:11)

кога би му давала би јадел само благо, ама не сакам уште од сега да се заучи само на благо,му давам понекогаш (многу ретко) животинско царство некогаш пудингче (детско) и ако јадам јас нешто кроасан или така нешто мора да проба и тој пошто ми зема од рака ако не му давам[sm=smiley36.gif]




caciana -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (30.11.2014 20:37:23)

Vnuka mi jade mnogu blago...moze cel den da jade...jas sum protiv normalno no ne mozeme potpolno da i go zabranime [sm=smiley13.gif]




blond -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (30.11.2014 20:44:06)

Ne e mnogu blagar, poveke obozava salamka da jade, ama mama ni toa ne dava [sm=jezicek.gif]
Od blago cokolada edna dve kocki vo nekolku dena jade, samo ako ne vidi nas, inaku ne mu teknuva. E cokoladni bananki i puding mu se slaba tocka, ama se trudam sto poretko da jade.




mamicki -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (30.11.2014 21:17:16)

Mnogu povekje od shto smetam deka treba da jade. Morame da mu gi krieme medot i sekjerot, oti i niv ako gi dofati i od niv graba lazicka da jade!




myhappiness -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (17.12.2014 14:48:43)

Мојот син јаде страшно многу благо...ако му дадеш цела чоколада, цела ке ја изеде...гледам колку можам да му го намалувам..јаде и наполитанки и бомбони...дури и со лажица знае шекер да срка :)
И нема спас, бара, моли...Не знам како да го амалиме,голем е и разбира кога објаснувам дека не е добро но пак бара.




Defne90 RR -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (17.12.2014 15:52:20)

Поголемиот јаде благо ама онака умерено со граници.И никогаш и не бил толку по благото.И тоа отсекогаш ме радувало многу.Ама помалиот јаде и за него.Не сум свесна колку само чоколатциња од тие блок или животинско царство изедува на ден.А ако не му дадеш постојано повторува кака,кака и на крај и почнува да плаче.Во последно време гледаме колку што може повеќе да избегнуваме такви работи па затоа го залажувам со банани.И ни иде донекаде.Малку намаливме на благото како и да е.[sm=smiley1.gif]




AneLav RR -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (17.12.2014 16:34:19)

Моиве црвци не се многу по благото. Јадат по едно животинско после ручек и толку. Може некогаш приквечер да им дадам кроасанчиња со чоколаден прелив внатре ама не им се омилени јадења. Дури не сакаат киндер чоколадца за деца или милка многу им се благи ова животинсково повеќе на какао е и го сакаат. Такво си бараат.




bucko mal -> RE: Колку благо јадат вашите деца? (18.12.2014 12:16:54)

Jadat onolku kolku ke im dadam I onolku kolku ke kupam ili napravam doma[sm=smiley1.gif]
Moze za nekogo smesno I glupavo ke zvuci no jas slatkite raboti ke krijam po doma.Nesto malku ke ostavam I toa gi stavam na povisokite polici vo shpajs da ne im se epten vo oci.
Najdole stavam svezo I suseno ovosje I jatkast plodovi,epen da mu bodat oci.Posebno golemiov ke vleze ke se vrti I ke vidi nevidi ke zeme ovoshje a ako ima cokolado odma za nego se fajka.
Malovo ne e mnogu po blago,sega e vo faza koga saka kinder jajaca I mu kupuvam koga pazarime.
Sum rekla deka nisto nema da im zabranam na decava,neka jadat se,neka probaat od se ama so merka.Cel den na cokoladi,bonboni,kolaci nema shansi.Golemiov e 11g I bez da me prasa ne zema samo sto mama nema srce da go odbie[sm=smiley1.gif]




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>