RE: Старосватица? (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Свадби, крштевки, годишници ...



Порака


Mila mamicka -> RE: Старосватица? (15.5.2014 12:33:09)

Кај нас во Тиквешијата адетот е старосват да биде вујкото на младоженецот, или ако нема вујко, некој друг роднина на свекрвата. Меѓутоа, на нашата свадба не беше така, од причина што јас се спротивставив, сметајќи дека не е фер и кумовите и старосватите и деверот да бидат од машката страна. Затоа, нас старосвати ни беа мојата најдобра другарка и нејзиниот тогашен вереник, сегашен сопруг. И двајцата ми беа школски другар во средно, а со другарка ми бевме цимерки 4 години на факс, и сме ептен блиски. Многу си ги сакаме и двајцата, контактираме постојано, иако тие живеат во Скопје. А на нашата свадба беа највесели од сите.




iamamom -> RE: Старосватица? (14.6.2014 22:16:48)

За ова за вујкото да биде старосват првпат сега слушнав. Инаку јас си се одлучив најдобрата другарка да ми биде старосватица, а на мм најдобриот другар кој и му е син на стариот кум кој го крстил мм. [sm=smiley1.gif] Дека и мм и јас имаме српско потекло тој дел од традицијата одлучивме да го земеме од српската традиција каде младоженецот си бира кум, а невестата кума (тоа што тука го викаат старосватица). Кога ќе биде свадбата ќе споделам како сме поминале [sm=smiley14.gif]




LoveableMe RR -> RE: Старосватица? (16.6.2014 13:52:43)

Moјата најдобра другарка од дете, заедно пораснавме и бидна старосватица со сопругот[sm=bravo.gif]




Melanija RR -> RE: Старосватица? (16.6.2014 16:04:39)

Кој како бира старосватица или старосват е различно.Но во матично постојат двајца сведоци [sm=smiley36.gif] односно еден сведок одбира младоженецот еден невестата,а кој чин ќе го имаат и како ќе се нарекуваат за мене не е важно.
Јас двапати бев старосватица и баш ми беше убаво чуството[sm=smiley1.gif] може некогаш ќе бидам и кума [sm=zz_happy.png]




deluxe -> RE: Старосватица? (16.6.2014 16:13:11)

Тоа во матично кај нас го нарекуваат Сведоци.Едниот е другар на зетот,другиот на невестата.Но тоа кај нас не се рачуна чин старосвати.Во мојот случај старосвати ни беа вујкото на мм.И не ми сметаше ама ич.Битно е да се одржи венчавката со сите чинови[sm=smiley36.gif]
Сепак тие што ми се блиски и си ги сакам ми се блиски и без чинот[sm=smiley36.gif]




Hopeful RR -> RE: Старосватица? (16.6.2014 16:32:25)

Мојата старосватица ми е најдобрата другарка, и беше повеќе од јасно дека неа ќе ја викнам [sm=smiley1.gif]

Инаку, до сега двапати бев старосватица, а кума релативно [sm=smiley36.gif] Додека бевме дечко и девојка со сопругот, него го викнаа за кум, но зетот и невестата воопшто не ме третираа како кума, така што не го сфаќам тоа дека сум била кума [sm=smiley36.gif] Би сакала пак да бидам, но да не ми претставува тоа толку голем трошок како досега [sm=smiley36.gif]




sandriana RR -> RE: Старосватица? (17.6.2014 9:41:43)

Старосватицата си ја одбрав јас - другарката која остана со мене и во арно и во лошо, и која посредно е одговорна што го запознав мм - неможев да направам подобар избор [sm=smiley36.gif].
А јас сум старосватица пак на 2ра братучетка, со која исто многу се почитуваме.




scared RR -> RE: Старосватица? (30.11.2014 0:19:41)

И мене старосватицата ми беше добра другарка, јас си ја избрав, ја прашам и таа се согласи [sm=smiley1.gif]




Sunshine88 -> RE: Старосватица? (17.12.2015 12:23:23)

Мене требаше да ми биде другарка од основно, и долго време мислев дека така ќе биде. Но, работите се сменија...Прво кога ме запроси, таа немаше време за мене, да ми честита, да ме праша што како се случило, да рече ајде да се видиме итн итн.. А од друга страна нејзиниот вереник што со никој не сака да се дружи...За нејзиното друштво зборам..И буквално ја откачив...Намерно и свесно па нека сум лоша. Уште предходно престанаа на родендени да ми доаѓаат, сама таа иде, тој на улица мајка ми здраво не знае да и каже...тој ќе ми бил старосват. ЈАс си избрав друг старосват кој со задоволство испочитува се....беше весел, горд...И секако се дружиме често.




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]