RE: Одвикнување од цуцла (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


lukajana RR -> RE: Одвикнување од цуцла (14.1.2016 17:10:18)

Се отарасивме од цуцлите [sm=bravo.gif] конечно .
Скроз ја заборави и веќе не ја бара ,ја давав само ноќе ама веќе една недела не и ја давам .
Кога ке ми ја побараше и викав ја заборавив,не можам да ја најдам и се откажа дете [sm=smiley1.gif].
Веќе и време беше ,скоро 20 месеци




AneLav RR -> RE: Одвикнување од цуцла (15.1.2016 15:32:53)

Браво Лукајана.[sm=bravo.gif]Јас мислам дека одвикнувањето од цуцла повеќе е проблем за мајката отколку за детето. Треба само да се стиснат заби ќе подосаѓаат малку а проблемот се решава буквално за еден викенд.А децата се прилагодлива категорија нели[sm=bravo.gif]




Defne90 RR -> RE: Одвикнување од цуцла (16.1.2016 10:30:47)

Браво лукајана за трпението и за тоа што конечно се откажала малата од цуцлата.Баш така секоја нова промена кај децата, за нас мајките е многу постресна отколку за нив.Ама како и да е, со се може да се излезе на крај кога се има трпение. [sm=smiley1.gif]




lukajana RR -> RE: Одвикнување од цуцла (16.1.2016 11:04:12)

Мислев потешко ке биде ама брзо ја заборави за чудо [sm=smiley1.gif] .Сега е на ред цице и пелени ама тоа сигурно ке се помачам [sm=smiley36.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Одвикнување од цуцла (16.1.2016 13:20:24)

Јас ептен се радувам што воопшто не прифати цуцла, па немавме ни проблеми со одвикнување. Ама сепак мислам дека многу ќе ми помогнеше кога урлаше преку ден од плачење [sm=jezicek.gif]




Hopeful RR -> RE: Одвикнување од цуцла (16.1.2016 13:25:46)

Кај нас е обратно, јас сакам да им бапнам цуцли, тие нејќат [sm=smiley36.gif]
Не знам како се случи одвикнувањето од цуцла, некако сами по себе, и тоа преку ноќ. Долго време беа зависни од цуцла, немаше шанси да заспијат без нив, и плус преку ден, онака [sm=smiley1.gif] Секој си имаше свој тип цуцла, тоа плус, не сакаа исти. Еднаш ни дојдоа гости па девојчето ја заташка цуцлата на Ј, а таква иста цуцла не можевме нигде да најдеме (од оние медицинските), и некако си престана и да ја бара и се навикна без неа. Кога после неколку недели ја најдовме, не ја сакаше. М продолжи со цуцли уште некое време, во кризни ситуации, ама и на него му се здосадија изгледа. Сега уште ни циркулираат по дома цуцли, ептен ретко да помогнат, при заспивање или презаспивање, бидејќи ги фрлаат и си играат со нив.




Defne90 RR -> RE: Одвикнување од цуцла (16.1.2016 13:32:41)

И кај мене малиот за жива глава не сакаше да прими цуцла.А поголемиот цуцаше цуцла до 15 месеци, ама после тоа самиот ја остави.Едноставно повеќе не сакаше да ја става во уста и не сме имале ни со него никакви проблеми околу одвикнувањето.[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]