RE: Кои игри ги играте со децата? (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Игри, броенки, песнички



Порака


Snowhite RR -> RE: Кои игри ги играте со децата? (14.9.2013 1:30:23)


ИЗВОРНА ПОРАКА: bebuska123

Dragi mamicki,

Koi igri gi igrate so vasite najmili? Sin mi e 14 meseci i veke mu zdosadija "bebeskite" igri,(ogledalca, kukli na vibracii, tropalki, pika boo i ringeraja :) Bara novi. Eve pocnavme da crtame i sega zasega toa ni e hit igra. No brzu ke zdosadi i toa. Nekoj predlog za igri vo zatvoreno?





Felly RR -> RE: Кои игри ги играте со децата? (14.9.2013 10:28:05)

Па сега на затворено, ние најмногу играме со коцки, со бебињата, со кујната. Играме и со пластелин, ама за тоа вие сте мали. На М кога беше помала најинтересно и беше со коцки. Исто и пордавачки, докторки, или најново - играме мајки. [sm=smiley36.gif]




Bethany -> RE: Кои игри ги играте со децата? (14.9.2013 13:50:41)

На син ми нај, најомилено му е бркање низ станов... Тогаш цика и писка од среќа [sm=smiley36.gif]
Криенки, брканици и тому слично, секогаш е за.
Друго: се игра со коцки, читаме сликовници, некогаш демек цртаме, пластелин нејќе да фати во раце, се стресува, му се гади [sm=smiley36.gif]
Колички, па камиони, багери, па собираме каменчиња обавезно кога сме надвор, па ги носиме дома, па ги става во багер, па во камион и така...
И ние бараме додатна занимација, ќе мора да земам уште некои други играчки, сите сложувалки, форма коцка и сл. веќе се здосадени, дека веќе е професионалец, па треба нови. Не знам зимово што ќе се прави, ќе мора да бидеме креативни. [sm=smiley1.gif]




vezilka RR -> RE: Кои игри ги играте со децата? (1.10.2013 10:59:25)

Еве сега ова го видов и ми седопаѓа.

[img]https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/406202_518781638164637_857057237_n.jpg[/img]

Никола и така кога играме со коцките тој гради само згради и куќи. Ако знаете кај има вакви во Скопје, пишете. Ќе ни треба за зимава, хехе.




Палешка РР -> RE: Кои игри ги играте со децата? (10.1.2014 22:39:22)

Нашава најнова игра бааги напорна е [sm=zmeden.gif]

Сака јас да бидам коњче таа да ме јава качена на грб и плус да одам и да ја држам, оти таа в раце книга држи и чита [sm=smiley13.gif] Ако застанам слегува и демек трева ми дава за да продолжам да одам. Таа била Александар Македонски (така брат и ја поучил).
И преѓеска јас се изморив и почнав пополека да одам и ми рече дека не сум била коњче, магаре сум била [sm=smiley13.gif]

И незнам дали да плачам или да се смеам на нејзиниве фантазии [sm=smiley36.gif]




Defne90 RR -> RE: Кои игри ги играте со децата? (11.1.2014 0:38:30)

Nie so decata najcesto igrame brkanica,krienka site igri sto baraat trcanje i skokanje toa im e najinteresno.Se razbira si igrame so kocki,crtame boime.Ponekogas si igrame na doktori M e doktor i ke zeme ke ne leci site niz doma i ke ni stava inekcii demek.Potoa si igrame na vredni domakinki demek gotvime za tato i pomaloto bratce i taka.A na pomaloto definitivno mu e najinteresno da si igra so sadovite za gotvenje ke mu dadam eden sad i lazica i toa tropa li tropa zadovolno e epten.Isto taka ponekogas znaeme da si pustime detski pesnicki i ke igrame i peeme site zaedno.Vo sekoj slucaj decata se prezadovolni koga so maz mi ke ostavime se drugo i ke im se posvetime samo niv a toa praktikuvame da go pravime cesto.




Hunny -> RE: Кои игри ги играте со децата? (11.1.2014 12:26:29)

Палешка ме изнасмеа, особено зашто и ќерка ми има таква бујна фантазија[sm=smiley36.gif]




Defne90 RR -> RE: Кои игри ги играте со децата? (25.2.2014 2:02:49)

Во последно време со М си играме со пластелин,му купивме во неколку бои го има и постојано по дома моделира и прави разни форми.Тоа моментално ни е хит и му е најинтересно.Така успевам на подолго време да го тргнам од компјутер сепак пластелинот е супер и забавен и работејќи со него ја изразува и збогатува својата креативност.Си имаме малку мака со малото затоа што тоа се уште не знае што е тоа ама пак гледаме да си игараме со пластелинот додека спие или е долу кај баба и дедо.




Палешка РР -> RE: Кои игри ги играте со децата? (23.4.2014 20:42:29)

Лото играме [sm=zmeden.gif]

Виде лото извлекување на телевизија и почна да плаче да бидела лото девојка [sm=zmeden.gif]

Па на хартија нацртавме топчиња, им напишавме бројки, ги исековме, ги ставивме во стаклен сад и почна извлекувањето...После и текна дека не е дотерана и нашминкана и дека нема микрофон. Ајде и тоа го направивме, па штикли побара лото девојкава [sm=zmeden.gif]
Во филм влезе детево, уште малку ако повежбаме на кастинг ќе ја носам [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Mila mamicka -> RE: Кои игри ги играте со децата? (15.8.2014 10:29:30)

Моментално син ми најмногу сака да игра со пластелин. Имаме два големи сета, кои покрај кутивчињата со пластелин имаат кутивчиња за правење форми, па сега тоа ни е најинтересно. Едниот сет е за правење колачиња и е многу интересен, има шприц, па едни други елементи, па тањирче за да го послужите колачето и сл. А другиот пак ги прави куќата на Мики маус и самата фигура на Мики маус па и тој ни е супер, со оглед на тоа што Мики маус ни е сеуште омилена фигура. Заедно можеме и цел саат да се занимаваме со пластелинот, не му здосадува бргу.




Melanija RR -> RE: Кои игри ги играте со децата? (31.10.2014 14:23:24)

Совет од искусни [sm=smiley1.gif]
Што да играме со 14 м ?[sm=zmeden.gif] знам дека разбира ама не разбира,никако да се заигра само шета низ соба,ги разнесува коцките,ги фрла позади столица, лупа со играчки по ѕид, поткачување на се и сешто и кога е уморен не е уморен[sm=smiley36.gif] цртани никако да позагледне само ако е некаква музика на ТВ

Како малку да му задржам внимание?[sm=smiley1.gif]




caciana -> RE: Кои игри ги играте со децата? (25.11.2014 12:21:37)

Omilena igra na vnuka mi bese da se sminka i da seta so moite stikli niz doma... togas bese prezadovolna [sm=smiley36.gif]. A sega so vnuk mi omilena igra ni e da se brkame niz doma i da se borime. Onaka si uziva deteto koga TETE YESS go maltretira [sm=jezicek.gif]




Felly RR -> RE: Кои игри ги играте со децата? (25.11.2014 16:58:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Совет од искусни [sm=smiley1.gif]
Што да играме со 14 м ?[sm=zmeden.gif] знам дека разбира ама не разбира,никако да се заигра само шета низ соба,ги разнесува коцките,ги фрла позади столица, лупа со играчки по ѕид, поткачување на се и сешто и кога е уморен не е уморен[sm=smiley36.gif] цртани никако да позагледне само ако е некаква музика на ТВ

Како малку да му задржам внимание?[sm=smiley1.gif]

Меланија, најдовте ли нешто што ќе ве заинтересира?
М на таа возраст играше со коцки и женско нели во кујна. Уште од мала обожаваше да си игра со тенџерчиња, чашки итн со бебињата да ги реди, па да ги храни.




Melanija RR -> RE: Кои игри ги играте со децата? (25.11.2014 17:39:43)

Освен брмче и автобус и некогаш ама само некогаш клекнува и ги реди коцките,се останато е пешачење од дневна во кујна[sm=smiley36.gif] со друг игра само бркање и ѕе[sm=smiley36.gif]




vezilka RR -> RE: Кои игри ги играте со децата? (23.6.2015 15:59:14)

Во последно време хит ни се На буква, на буква и онаа сол макарон ако ви текнува. На буква на буква не ни оди најдобро оти не може секогаш да погодо на која буква му е зборот што го смислил па имаме ситуации од типот ни задал буква с, а на крај зборот бил маса на пример. Полесно му оди тој ако погодува. Обично ја играме за време на ручек за да седи мирен. [sm=jezicek.gif]

Кога ќе се соберат повеќе деца играме Авион-поплава: кога ќе кажам авион сите треба да легнат, а кога ќе кажам поплава треба да се качат на нешто. Кој згреши, испаѓа.

Исто сакав да им ја кажам и Мати, мати, колкико је саати, ама не ми текнуваше како беше. Кој знае нека пише.




vezilka RR -> RE: Кои игри ги играте со децата? (24.6.2015 14:24:33)

Со помош од Loveableme..фалааа.

Еден свртен со грб накај другите е мајката. Другите деца наредени во линија еден по еден ја прашуваат мајката, Мати МАти колкико је саати (или може да си преведеме: Мамо, мамо, колку е саат?) Таа им одговара на секое, на пример, два чекори напред, три назад итн. Целта е некој да стигне прв до мајката кој после станува мајка и го повторува сето тоа.




marchi -> RE: Кои игри ги играте со децата? (13.11.2015 12:03:29)

jas bas barav vakva tema so idei za igri zasto sepak kompjuter e kompjuter ama igri si se igri [sm=smiley1.gif]ke gi prosledam i prethodnite komentari,nie na pr epten tesko se zaigruvame.povekje so skokanje so brkanje retko so igracinja,jas imam i rabota po doma taka da ne mozam 24\7 da sum posvetena na igranje,vo meguvreme dete ko dete bigra so n esto sto ne e za igranje samo za da se zanimava ili pa mu pustam crtani i pesnicki na kompjuter pa da zavrsam rabota ili da odmoram




Novum -> RE: Кои игри ги играте со децата? (3.3.2020 8:56:12)

Шахот е навистина добра игра, но треба многу трпеливост да го научите вашето дете оваа прекрасна игра. Ја играм оваа игра дури и со моите колеги, го научив ова од основачот на Инстафорекс, Илдар Шарипов, кој се случи да ја игра професионално: https://www.365chess.com/players/Ildar_Sharipov Дали некој овде игра и интелектуални игри со своите деца?




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]