RE: Бременост со близнаци! (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Двојки, тројки, четворки



Порака


bate -> RE: Бременост со близнаци! (21.9.2012 21:10:35)

sandra 984 cestitkiii[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]
neka se zdravi i zivi Teo i Ace [sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif]
ako mozes kazi ni nesto poveke, koja nedela se porodi, kolku kg. se [sm=duda.gif] [sm=duda.gif] i sl.
pozdravceee




kapina -> RE: Бременост со близнаци! (21.9.2012 21:49:32)

cestitki sandra neka ti se zivi izdravi bliznacinjata




sandra 984 -> RE: Бременост со близнаци! (23.9.2012 16:37:17)

Pa zenski jas uspeav da gi iznosam do posledniot den od 38 nedela i toa cista sreka zasto do posledno bea svrteni dvete karlicno i nekako ne butkaa za ispaganje [sm=smiley36.gif],ama koga gi dobiv prvite bolki i otidov na doktor mi kazaa deka se svrtele dvete nadole i se spremaat za ispaganje[sm=smiley36.gif].Inaku jas pred vreme imav zakazan carski taka da toa ne mi smeni nesto...se porodiv so carski i Teo izleze prv so 2.650 i 48 sm. a po nego Ace so 2.950 i 51sm.Sega eve posle 12 dena veke pocnuvaat da se izednacuvaat vo kilaza.pozdravce




Natasa981 -> RE: Бременост со близнаци! (23.9.2012 17:35:24)

zeni, daj pisete kako napravivte bliznaci..! ubava mi e nekako idejava hhihihi[sm=smiley36.gif]




Maria -> RE: Бременост со близнаци! (23.9.2012 18:27:01)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Честитки за близнаците Сандра,да ти се живи и здрави.[sm=smiley1.gif]




Maria -> RE: Бременост со близнаци! (23.9.2012 18:31:27)

Леле јас колку сакав близнаци за второто,дури докторот го прашав на првата контрола дали се две,им имав смислено и имиња,си фантазирав дека се две девојчиња[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]А излезе дека е едно и тоа машко.[sm=smiley36.gif]
Наташа некаде имам прочитано дека близнаци се прават во пијана состојба,така ти се гледа дупло и ОП,близнаци[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




bate -> RE: Бременост со близнаци! (28.10.2012 12:25:01)

zdravo [sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif]
moze li nekoj da mi kaze kolku kg mu tezele bebinjata vo 30 nedela
pozdravceee




mamiko -> RE: Бременост со близнаци! (13.11.2012 18:57:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

НЕка ти здраво и живо тоа мамико,па се друго ке се среди! [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif] Имај си лесна бременост!

nisto i od ova bebusko. na 29.10. imav spontan. Mnogu mi e tesko, mislev deka ke se sredi se, megutoa ne bilo taka. Ovoj pat srekata ne e na moja strana




nanicka2 -> RE: Бременост со близнаци! (14.11.2012 11:03:52)

Zdravo na site
Kako ste mamicki,jas sum super veke napravivme 19 nedeli polni i super se osekam i jas i moite mali.Moze li nekoj da mi kaze kolku kg e normalno da se popravi vo ovie nedeli od bremenosta,za sega sum nakacila 7kg ne znam dali e normalno ili mnogu.
Pozdrav [sm=smiley1.gif]




mosa -> RE: Бременост со близнаци! (14.11.2012 13:46:34)

nisto i od ova bebusko. na 29.10. imav spontan. Mnogu mi e tesko, mislev deka ke se sredi se, megutoa ne bilo taka. Ovoj pat srekata ne e na moja strana


mamiko mnogu mi e zal sto si gi izgubila bliznacinjata.Znam deka ti e tesko no se ke se sredi [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




dafne1 -> RE: Бременост со близнаци! (6.12.2012 13:13:57)

zdravo jas sum vo 26 nedela od bliznackata bremenost na prethodnata kontrola debelinata na grloto na matkata bese 30 a sega e 27 dali e normalno toa i kakvo treba da bide dali toa znaci nesto ve molam za odgovor ne sum mnogu zapoznaena pozdrav




AmelieMK -> RE: Бременост со близнаци! (22.2.2013 2:31:38)

Pozdrav  do site idni majki bremeni so bliznacinja i mnogu sreka da ja isterate bremenosta do sto podocna... Jas recisi cela bremenost ja prelezav vo krevet, ama bar gi donosev do 37 nedela...

PS.Ako planirate da kupuvate kolicka za bliznaci na staro, pisete mi vo PP ili e-mail.




maceee -> RE: Бременост со близнаци! (14.1.2014 12:08:45)

zdravo devojki srekna i lesna bremenost na site idni mamicki..sakam da prasam nesto ako nekoja od vas ima slicno iskustvo jas ostanav bremena so bliznacinja po pat na ivf se bese vo red no na poslednava kontrola doktorot mi rece deka ednoto pocnalo da se odlepuva mi rece da odmaram i da si prodolzam so terapijata inaku pijam estrofem i stavam krinon gel premnogu sum isplasena i voznemirena nemozam da se smiram se plasam premnogu ve molam spodelete iskustvo..ve guskam site[sm=nosecka.gif][sm=smiley31.gif]




Milicka27 -> RE: Бременост со близнаци! (3.3.2014 20:21:46)

Мечковциии здравоооо.....И јас сум мамичка бремена со близнаци и не знам како ќе биде тешко лесно ќе видиме хехехехех Др.Кристинка, вика дека не е нешто сложено туку напротив тоа е како иста бременост...Ајде па ќе видиме како ќе биде....




Karma -> RE: Бременост со близнаци! (20.3.2014 12:05:39)

ете дојде време да се пофалам и јас...ќе бидам мамичка на близначиња...денес бевме на контрола сме 8,5 недели без малку по два сантиметри двете...одлични срцеви реакции [sm=smiley36.gif]
допрва ќе ни биде интересно...
поздрав до сите кои го поминале ова и на кои им следи оваа блажена радост[sm=duda.gif][sm=duda.gif]




nataly86 -> RE: Бременост со близнаци! (20.3.2014 12:58:13)

Карма тука сме да се дружиме и бодриме....очекувај дека мешето ќе почни за брзо да се познава..радувај се и гали ги....лесна бременост!




Milicka27 -> RE: Бременост со близнаци! (27.3.2014 20:27:28)

Големи мешковци како сте ми на ова променливо време???Дали и вие сте метеопати како мене или само јас сум проблем [sm=zmeden.gif] Некако ова променливо време многу ми штети, не можам понекогаш дури ни да дишам од тешко што ми е....Денес бев во Плодност и фала богу се беше во ред па тие ми рекоја дека е до времето ама јас пак некако се паничам....Некоја со слично искуство???[sm=smiley19.gif]




Karaki -> RE: Бременост со близнаци! (28.3.2014 18:07:36)

Читајќи ве ме фаќа паника...јас сум секој ден на работа од 8-5, понекогаш,т.е. минимум 1 ден во неделата патувам и тоа ми еработа. Зар е толку битно да се одмара и лежи дома?Кажувајте на време да давам отказ[sm=smiley36.gif]




Milicka27 -> RE: Бременост со близнаци! (28.3.2014 21:48:25)

Караки не треба да те фаќа паника...на крај краева секоја бременост е индивидуална, мене така ме охрабруваат во Плодност хехехех кој месец си ти бремена? Ако немаш мака нема ни потреба да даваш отказ, терај дури можиш хехехе




Karma -> RE: Бременост со близнаци! (1.4.2014 10:46:48)

миличка и јас пропатив со времето почна да ми варира притисокот и ми побараа редовно да го мерам...
при покачување да каснам зеленчук кој е диуретик како морковче, краставица и сл...а при низок голтка кафе (бидејќи вопшто не пијам)
и одмарај колку што можеш кога ти е лошо јас минатиот викенд го прележав ...

nataly86 со што ја мачкате кожата стомакот градите во текот на бременоста...мислам дека е време да почнам да ја третирам поинтезивно за да се заштитам од стрии сега сум 10та недела и веќе ми се познава на голко стомачето [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] многу му се радувам...




Melanija RR -> RE: Бременост со близнаци! (1.4.2014 14:26:34)

Karma има тема Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари има доста совети
Јас мачкав со масна хидранта крема било која но стриите ми се појавија во 7ми месец и еве уште си ги имам [sm=zmeden.gif]




blue_blue -> RE: Бременост со близнаци! (1.4.2014 15:54:04)

Јас одев на работа цело време. Не лежев ниту еден ден. Никогаш не ми кажа докторот дека треба да лежам, ниту пак дека мојата бременост е високо ризична дека се работи за близнаци. Јас така и се однесував и се беше во најдобар ред. Никогаш не би побарала да лежам дома освен ако за тоа нема некоја многу битна причина. За мене тоа е страшно досадно, депресивно и ќе ме тера да се осеќам како нешто да не е во ред со мене. Така да, ако се осеќаш добро и немаш проблеми докторот стриктно не ти кажал дека треба да лежиш не гледам зошто треба да не се однесуваш нормално. Бременоста е нормална состојба на женското тело и нема потреба да се сфаќа како болест за која треба строго мирување (освен во случаите кога за тоа си има медицинска причина)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Karaki

Читајќи ве ме фаќа паника...јас сум секој ден на работа од 8-5, понекогаш,т.е. минимум 1 ден во неделата патувам и тоа ми еработа. Зар е толку битно да се одмара и лежи дома?Кажувајте на време да давам отказ[sm=smiley36.gif]





Karma -> RE: Бременост со близнаци! (2.4.2014 12:46:16)

Karaki и јас одам на работа, јас сум од 08-16 часот секој ден...
убаво ти кажува blue blue освен ако немаш медицинска причина слободно и опуштено оди си на работа...
Не се секирај се ќе си биде во најдобар ред.




petra27 -> RE: Бременост со близнаци! (2.5.2014 8:47:46)

Zdravo mamicki...jas sum 32 nedela,bebuski se super...vo 30 nedela bea po 1500....primv doza zreenje za sekoj slucaj....inace ke me poragaat zdravje boze vo 36 nedela i edvaj cekam...se imam kupeno isprano ispeglano naredeno.....
Inace nemam nikakva maka,osven ponekogas nekoja kiselina i poslednive denovi za prv pat mi se pojavija hemoroidi....se mackam i valjda ke bide ok....
Odlicno spijam,se dvizam...popravena sum samo 5 kg...imam samo lubenica vo stomaceto :))




nataly86 -> RE: Бременост со близнаци! (2.5.2014 8:54:48)

Браво Петра [sm=bravo.gif] Супер за тебе и бебушите....супер си напредуваат има време ке си пораснат уште...за зреење и мене ми е во план да примам само уште е рано... јас сум 20г.н. бебушите на последната контрола 18 недела беа по 25грама... е сега јас малку повеќе од тебе ке качам на килограми бидејки сега сум веке +4кг...Во која недела прими за зреење на белите дробови? и тоа е една инекција само или терапија од неколку денови?? [sm=zmeden.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>