Оправдано или не? (Целосна верзија)

Форум >> [РР Заедница] >> Разговори за се и сешто



Порака


Палешка РР -> Оправдано или не? (26.6.2010 13:45:56)

Трудница абортирала затоа што повраќала 40 пати на ден

Очајната Cherly Harrison одлучила да абортира заради тешките утрински мачнини. После девет недели неподносливи болки одлучила да ја прекине бременоста.
Како што пишува Daily mail Cherly Harrison повраќала по 40 пати на ден откако останала бремена. И првата бременост со ќерката Скарлет и била трауматична затоа што не можела да се движи, но во втората бременост болките се влошиле.
"Тоа беше најтешката одлука која сум ја донела. Додека бев бремена со Скарлет не знаев за што се работи, па помислив дека имам тумор. Имав мачнини наутро и преку цел ден, се чувствував лошо и омалаксано. Имав добра работа, но не можев да стојам на нозе" раскажува Cherly...


Какво е вашето мислење?
Дали оваа жена требало да издржи или е добро што ја прекинала бременоста?




Тања РР -> RE: Оправдано или не? (26.6.2010 13:55:03)

Jас оправдувам абортус ама САМО ако е медицински оправдано, односно ако го загрозува животот на трудницата.
Не знаеме дали овие повраќања биле закана за нејзиниот живот или абортирала само заради нелагодноста што ја чувствувала. Во првиот случај оправдувам, во вториот дефинитивно осудувам.





Палешка РР -> RE: Оправдано или не? (26.6.2010 14:01:27)

Сите трудници повраќаат, ретки се тие што не повраќаат. Имав и јас мачнини цел ден, не само наутро, ама траеја до 14 недела, потоа прекинаа. Јас не ја оправдувам, но ако животот и бил загрозен - да, има уште едно дете. Аух, незнам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




niki -> RE: Оправдано или не? (26.6.2010 16:24:11)

Што знам, приказнава не е целосна за да се донесе некој суд, денес има и препарати кои помагаат во вакви состојби да се олесни и намали повраќањето, кај оние што е премногу изразено и во болница ги задржуваат им даваат инфузии, не мора да одат на работа ако е до толку...но, сепак се работи за друга држава каде што нема породилно отсуство, а приходите се битни за живот па не можела да си дозволи да седи дома, а штом не е способна за работа тогаш и не и преостанувало ништо друго... зависи и каква работа работела...
Кога јас би се одлучила за второ дете и би останала трудна не би се предомислувала само заради повраќање. И во првата бременост повраќав, не 40 пати на ден, но по цел ден чувствував мачнина и немав желба ни за јадење ни за пиење во првите 4 месеци, и нормално бидејки ништо не јадев, а и тоа што го јадев го повраќав, бев омалаксана и во кревет поголемиот дел од денот, но имав среќа и што не работев.




vezilka RR -> RE: Оправдано или не? (26.6.2010 16:48:13)

Во принцип го оправдувм секој избор на жената кој го донесува самостојно и под полна одговорност.. Плус не знаеме дали и била планирана таа бременост. Ако е втора не значи автоматски дека и била планирана..Ако мислела дека не може да се носи со ситуацијата..тогаш тоа е тоа..




mama26 -> RE: Оправдано или не? (26.6.2010 21:23:54)

normalno deka ne sum za abortus.mesgutoa ako e neplanirano,odnosno mnogu raboti vo moment se slucile materialno ili psihicki togas e vo red.podobro porano odkolku da mu gi gleda makite.ne e samo da se rodi treba da se razmisli i sto ponataka.a ima slucaevi kaj sto doktor ti kazuva deteto nema da e vo red.togas zasto bi go rodila?




Страница: [1]