|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Болести во бременоста
20.10.2014 14:53:15   
blond
Pijam vit C, ova smukam de :D ama po edno na den smukav, ne znaev deka mozam poveke. Inhalacija ne mi pomogna ic, od masta na Ventor onaa za revmatski zaboluvanja mnogu mi pomaga, me zatopluva. I maticniot mi preporaca vit C tri pati na den, i mnogu caevi.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Болести во бременоста
1.3.2015 15:30:06   
Буце
Здраво сегашни и идни мамички
Едно прашање, ме интересира вашето искуство доколку некоја од вас го имала.
Во 6-та недела од бременост имав контакт со дете кое наредниот ден се утврди дека имало варичела т.е. големи сипаници (се исфрла)
Би напоменала дека ги имам прележано уште како дете.
Му се јавив на на мат.гин. ми рече дека штом сум ги прележала нема проблем, го имам имунитетот. Се консултирав и со д-р од Гинекологија (клиника) истиот одговор ми беше даден и од таму.
Меѓутоа кога отидов кај мат.гин. за да се видам со него ми рече дека ќе направивме испитување (Igg Igm) ми даде упат за Институт за јавно здравје. Таму наодот ми беше зголемени и Igg и Igm.
Тогаш почнаа нервозите. Мати.гин. ми вели да прекинам со бременоста истото ми го рече и на клиника д-рот. се консултирав со резултатот и со д-р од Систина и д-р од Инфективна кои ми рекоа дека резултатот не може да е валиден во овој облик.
Во меѓувреме направиви дополнителни испитувања и на Инфективна и во Адриалаб и таму излезе негативен за нова инфекција а позитивен за антитела (дека имам прележано).
Од контактот со детето до денес има поминато 3,5 недели, немам никакви проблеми кои би биле симптоми на присуство на варичела (големи сипаници).
Сега го чекам резултатото од Институт од јавно здравје каде решив да го повторам, требаше да биде готов до петок , но ми рекоа дека ќе треба да почекам затоа што немале реагенси.
Слушам разни совети и гласини (демек стари им биле реагенсисте, не користеле прецизна метода и ред други работи)
Ве молам за ваше искуство.
Благодарам
Збунета сум и успаничена :(

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Болести во бременоста
2.3.2015 0:01:50   
lukajana RR
Според ова ти си сега 10 недела и ако досега не те нафрлило мислам дека нема да фатиш сипаница ,како глупости да абортираш а не испитано како што треба . Ете ти знаеш дека си била во контакт со болно дете и плус имаш прележано јас не сум прележала а имам две деца и со двете бремености имав многу контакти со деца па и со возрасни поради работата и не ги прашував од што се болни за да се испитам да не ме заразиле па фала богу немало проблем .Ти повтори си ги испитувањата на неколку места направи приска и ке видиш како ке биде а за абортирање ке размислуваш ако недај боже добиеш сипаници,што ако абортираш а не фатиш сипаници,и сипаници се фаќаат 15 дена мислам дека беше од контакт со заболено лице а кај тебе тој период поминал.позз

(Одговор на членот Буце)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Болести во бременоста
2.3.2015 3:15:32   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Буце

Здраво сегашни и идни мамички
Едно прашање, ме интересира вашето искуство доколку некоја од вас го имала.
Во 6-та недела од бременост имав контакт со дете кое наредниот ден се утврди дека имало варичела т.е. големи сипаници (се исфрла)
Би напоменала дека ги имам прележано уште како дете.
Му се јавив на на мат.гин. ми рече дека штом сум ги прележала нема проблем, го имам имунитетот. Се консултирав и со д-р од Гинекологија (клиника) истиот одговор ми беше даден и од таму.
Меѓутоа кога отидов кај мат.гин. за да се видам со него ми рече дека ќе направивме испитување (Igg Igm) ми даде упат за Институт за јавно здравје. Таму наодот ми беше зголемени и Igg и Igm.
Тогаш почнаа нервозите. Мати.гин. ми вели да прекинам со бременоста истото ми го рече и на клиника д-рот. се консултирав со резултатот и со д-р од Систина и д-р од Инфективна кои ми рекоа дека резултатот не може да е валиден во овој облик.
Во меѓувреме направиви дополнителни испитувања и на Инфективна и во Адриалаб и таму излезе негативен за нова инфекција а позитивен за антитела (дека имам прележано).
Од контактот со детето до денес има поминато 3,5 недели, немам никакви проблеми кои би биле симптоми на присуство на варичела (големи сипаници).
Сега го чекам резултатото од Институт од јавно здравје каде решив да го повторам, требаше да биде готов до петок , но ми рекоа дека ќе треба да почекам затоа што немале реагенси.
Слушам разни совети и гласини (демек стари им биле реагенсисте, не користеле прецизна метода и ред други работи)
Ве молам за ваше искуство.
Благодарам
Збунета сум и успаничена :(


Значи испитувањата за едните имуноглобулини се дали имаш стара инфекција односно траен имунитет, а другите имуноглобулини кажуваат дали имаш нова инфекција. Ако наодите се точни тогаш го имаш вирусот, но читајќи и од искуство до сега, многу мајки во твои ситуации си ги лечеле поголемките дечиња од сипаници, и нив доктори им кажувале се и сешто, па се наоѓал некој, поискусен лекар да им каже дека нивниот имунитет го штити бебебто. Секако постои ризик но сметам дека не доволен за да се прекине бременост. Консултирај се со малку повозрасни гинеколози, со поискусни, распрашај се кои се испитувања да ги правиш, а она со прекин на бременост заборави го сега за сега, зашто ќе си направиш компликации од стрес, а не од нешто што мислиш дека ќе наштети а во голем број случаеви не неаштетило

(Одговор на членот Буце)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Болести во бременоста
2.3.2015 3:26:15   
Neurotoxin RR
Да се дополнам, по она што го напиша, малку се расчитав на нет, секаде се даваат совети за трудници кои ќе фатат сипаници, а ти неможеш да фатиш си ги прележала, вели „доколку не сте имунизирани за варичела или не сте прележале во минатото, а планирате бременост, побарајте од вашиот матичен лекар да ве имунизира„, тоа значи да се заштитиш од варичела, а ти си веќе заштитена со самото тоа што дури и на наодот покажува дека го имаш трајниот имунитет. Тој истиот ќе го штити и бебето. Немој да паничиш навистина. И резултатот покажал дека ти имаш прележано и имунитетот е тука.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Болести во бременоста
2.3.2015 6:38:22   
Буце
Благодарам на одговорот Neurotoxin.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Болести во бременоста
3.3.2015 21:55:57   
Neurotoxin RR
Буце, нема проблем, само те молам пиши што ќе кажат резултатите што ги чекаш, баш те мислам. Се надевам дека ќе биде само непотребен стрес.

(Одговор на членот Буце)
Непосредна врска до пораките: 32
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?