|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Казни за родителите чии деца не добиле вакцин...
3.3.2010 22:05:25   
MN123
Родителите чии 12-годишни девојчиња нема да ја примат првата доза на задолжителната вакцина против хуман папилома вирус може да добијат казна од 30.000 до 50.000 денари. Државниот санитарен и здравствен инспекторат подготвува прекршочни пријави  
  user posted image   Последните броења од пред три недели велат дека од вкупно 12.000 шестоодделенки, кај нас вакцина примиле околу 3.000 девојчиња.

- Треба само да донесеме одлука дали пријавите ќе се поднесуваат од месецов или од април. Вакцината кај нас е задолжителна. Досега не се поднесувани пријави зашто се работи за нова вакцина, па им дадовме рок за да добијат повеќе информации. Но толеранцијата мора да престане - вели д-р Јованка Костовска, раководителка во Министерството за здравство.

Во текот на минатата година, Државниот санитарен и здравствен инспекторат поднел околу 100 пријави за родители чии деца не добиле задолжителни вакцини.    
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=32101022263&id=9&prilog=0&setIzdanie=21923
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Казни за родителите чии деца не добиле ва...
3.3.2010 23:30:40   
lidijas
Ne sum za toa da se kaznuvaat roditelite ako nivnite devojcinja ne primile vakcina protiv HPV, toa mi e glupavo, pa ne kaznuvaat ako ne vakciniras malo bebe so site predvideni vakcini(sigurno site roditeli vo drzavata ne gi vakciniraat redovno svoite bebinja). Site znaeme kolku e opasen HPV virusot, pa mislam sekoj roditel treba da si odluci dali da go vakcinira svoeto dete.

(Одговор на членот MN123)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Казни за родителите чии деца не добиле ва...
4.3.2010 8:23:29   
vezilka RR
Е баш и не ми се свиѓа тоа..Овде бре луѓе кај на се обратно се прави. Сите знаат, дека родителите не ги носат ќерките на вакцина бидејќи се плашат дека вакцината не како што треба, и второ не се запознаени со последиците од ХПВ вирусот. Минатата година мојата организација учествуваше во една кампања која требаше да послужи како информација на родителите за ХПВ и баш овие заклучоци ги извлеков од тоа што го видовме на терен. Кампањата беше убаво замислена, значи најпрво се објаснуваше штое тоа ХПВ, и потоа како да се заштитиме..Меѓутоа не беше агресивна кампања, имаше само едно спотче и беа ораганизирани каравани во неколку градови..Јас мислам дека за оваа работа, за да им се демистифицира вакцината на родителите трба една агресивна кампања и тоа организирана од државни институции (како онаа за трето дете на пр.)..Али овие нашиве нормално прво сакаат пари да соберат, празен буџет, треба некако да се поднапуни...

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Казни за родителите чии деца не добиле ва...
4.3.2010 8:30:10   
mami
Али овие нашиве нормално прво сакаат пари да соберат, празен буџет, треба некако да се поднапуни...


е ова е моментот Везилке...како може да ме казни ако не сакам да си го вакцинирам детето зошто сметам дека таа вакцина не е доволно испитана и безбедна? Ќе ме казни за што? Зошто сакам да си го заштитам детето? Да имам ќерка не би ја вакцинирала...А ова со казниве им е само уште една глупост

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Казни за родителите чии деца не добиле ва...
4.3.2010 10:46:36   
n i twins

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Јас мислам дека за оваа работа, за да им се демистифицира вакцината на родителите трба една агресивна кампања и тоа организирана од државни институции (како онаа за трето дете на пр.)..


Онаа кампања за трето дете ја укинаа минатата недела (барем така пишуваше во весниците. Јас мојата ќерка несакам да ја вакцинирам, не поради неинформираност или неодговорност, туку поради тоа што сум ја изгубила довербата во нашите медицински лица кои се единствени компетентни да објаснат дали вакцината можеби ја испитуваат во моментов на нашите деца, па после три месеци или три години да речат дека ја укинуваат поради незнам што.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Казни за родителите чии деца не добиле ва...
4.3.2010 10:49:49   
Enika
Само пари да се соберат мн им е гајле на нив...мое право е дали ке вакцинирам или не...срамота е ова што го прави државата!Срамота

(Одговор на членот n i twins)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Казни за родителите чии деца не добиле ва...
4.3.2010 11:37:45   
mina_m
zivi bruki ni e MAKEDONIJAVA,so koe pravo mozat da si dozvolat vakvi gluposti,rabotava ispadna nekes MILOM, SILOM,sto kostaplerska rabota e ova,pocnaa nacisto da se zbrlavuvaat vo MK,a covek da saka da gi prasa ,eden nema da ima kompetenten da odgovori zosto takov zakonuser posted image ,stvarno se seronji nevideni,a dobro sto ako nekoe dete e alergicno na nekoi sostojki od vakcinatauser posted image sto ke mu pravat auser posted image stvarno se zabegani....nemam zboroviuser posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Казни за родителите чии деца не добиле ва...
31.3.2010 1:20:59   
Prof
Jas kako roditel na 12-godisno devojce ne dozvoliv i nema da dozvolam mojata kerka da bide vakcinirana so HPV vakcina. Ne zatoa sto ne sum informiran, naprotiv, zatoa sto mnogu dobro sum zapoznat so faktite vo vrska so HPV i vakcinata Gardasil (Silgard).
Isto taka bi sakal da vi ukazam na edna nevistina so koja gi plasat roditelite, a toa e visinata na kaznata za nevakciniranje: ne e 30 - 50,000 denari. Procitajte vo zakonot : Sluzben vesnik br.66 od 2004 godina, clen  33, i Sluzben vesnik br.139 od 2008 (Izmenuvanje i dopolnuvanje na zakonot za zarazni bolesti). Propisanata kazna e  od 300 do 650 evra (vo denarska protivvrednost 18,000 do 40,000 denari).
Megutoa, nikoj nema pravo da donese odluka za zadolzitelna vakcinacija so HPV vakcina zatoa sto bolesta rak na grloto na matkata ne e zarazna, a samata HPV infekcija ne moze da predizvika rak.
Koja e logikata drzavata da trosi 5 milioni evra godisno za nasila da gi vakcinira nasite deca? Se raboti samo za pari! Nikoj ne go interesira navistina zdravjeto i posledicite (osven roditelite).
Моите детални истражувања за штетноста од ХПВ вакцината ги презентирав во два текста, вториот насловен како „Вистината за ХПВ“ од 2010 година и првиот, објавен претходно под наслов „ХПВ вакцината е модерен руски рулет“ од 2009 година. Доколку сте заинтересирани, можете да ги прочитате на мојот блог сајт: www.hpv-vakcina.blogspot.com     Првото истражување може да го видите ако кликнете на десната страна на „2009“. Procitajte gi faktite pred da odlucite. Razmislete sami.  Поздрав p_lazov@yahoo.com   
Ako treba ke se tuzime so ministerstvoto za zdravstvo, ako treba ke platime i kazna, ama nema da dozvolime nikoj da se kocka so zdravjeto i zivotot na nasite deca.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Казни за родителите чии деца не добиле ва...
31.3.2010 3:12:12   
mina_m
prof GOLEM POTPIS,se e ovde samo za pari,samo gledaat nivnite gebovi da bidat polni,toa sekoj go znae,mnogu se sekiraat za zdravjeto za lugeto,zatoa nema nikakva kontrola nit po bolnicite,nit po ambulantite,sto mnogu drzavava se sekira za narodot,a i najgolemiot paradoks e na celava situacija so vakcinive se so pominat rok,potocno kazano izbrisani se krajniot rok na upotreba...user posted image

(Одговор на членот Prof)
Непосредна врска до пораките: 9
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?