|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали е добро да го игнорирате детското плачење?
27.3.2009 20:57:32   
Еца
Мислам на она плачење кога 100 %сте сигурни дека детето ја тестира вашата граница.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
28.3.2009 19:29:21   
Aleksandra
Vo vrska so ova prasanje, jas otupiv na takvo placanje, nekogas go smiruvam popoloeka a nekogas se pravam deka ne go slusam i sam ke prestane.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
30.3.2009 12:42:01   
vesna_kr
Decata nekogas go koristat toa placenje za da si postignat nekoja cel ili da privlecat vnimanie.Zatoa ponekogas treba da go ostavite deteto za da svati deka ne se postignuva se so palcenje i vreskanje.Sega da ne e preterano, mozeme da se obideme da se smiri ama mora da svati deka nesto nemoze po sekoja cena da bide kako toa misli.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
6.4.2009 7:38:05   
biba
Dokolku deteto place za da dobie nesto sto ne e normite za dobro odnesuvanje, slobodno neka place.Zatoa sto placenjeto na decata e edinstveno oruzje vo borbata da go dobijat ona sto go sakaat.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
17.4.2009 9:18:10   
niki
Se zavisi od situacijata i kolku dolgo trae placenjeto. Sepak treba da mu se pokaze na deteto deka se so placenje ne se resava. Kerka mi imase cesto takvi napadi na plac sto vodea i do frlanje na pod i treskanje na glavata od zemja, ama koga vide deka edinstveno sto pravam e da ja premestam na meka povrsina da ne se povredi prestana da se odnesuva taka ke poplace malku i posle doaga kaj mene da ja tesam i da se guskame. E togas i zboruvam za nejzinoto odnesuvanje, sto netreba i sto treba da pravi.

(Одговор на членот biba)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
17.4.2009 11:56:06   
Еца
Ники истото ми се случуваше и мене со Мартина,и јас таквото плачење го игнорирав,и после нависитина долг период еве пред две недели ми го направи истото,јас нешто и забранив а таа легна на земја и почна да вришти,маж ми дотрча си помисли којзнае што се случи,тоа го направи уште два три пати по неколку дена, ама јас исто изреагирав, ја оставив да се извреска, да си олесни, да го исфрли бесот...

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
14.7.2009 0:01:44   
biljanaM
Сметам дека не требе да се игнорира плачењето на детето но секако тоа зависи од возраста. Кај Воислав имам забелажано дека доколку тоа плаче и јас не го земам и да го утешам или помилувам се нервира и продолжува да плаче, а вака кога си го земам в раце тоа се смирува.

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
14.7.2009 8:03:39   
mami
И лука во последно време почна да се треска од земја кога нема да му дадеш нешто што сака, и го игнорирам, го оставам да си легне на земја, ке тропне два три пати со нозе, ке види дека боли и ке престане, или едноставно му го вртам вниманието на друга страна

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
8.7.2011 13:13:49   
Tanjicka
mojot Luka koj ima 22 meseci mnogu pocna da place noke, pocnuva da place vo son poleka tivko, aposle koga ke probam da go razbudam pocnuva uste poveke da place i da vreska na cel gals i taka pola saat dodeka ne mu dojde da se smiri sam.neznam sto da pravam?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
8.7.2011 13:17:52   
Tanjat7880
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjicka

mojot Luka koj ima 22 meseci mnogu pocna da place noke, pocnuva da place vo son poleka tivko, aposle koga ke probam da go razbudam pocnuva uste poveke da place i da vreska na cel gals i taka pola saat dodeka ne mu dojde da se smiri sam.neznam sto da pravam?


Sigurno neshto sonuva i toa go voznemiruva....no i toa ke pomine i sekako tuka treba neznost i miluvanje.No koga place zatoa shto neshto ne mu e dozvoleno ili ne mue po keif e togash nastapuva ignoriranje zatoa shto decata SE DUR IMAAT DOBRA PUBLIKA KE PRAVAT DOBRI PREDSTAVI!

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
8.7.2011 14:24:50   
anedespo
Vo ovoj slucaj se raboti za noken teror. Deteto izgleda razbudeno i vreska, a vsusnost spie. Pomaga da go setas po drugite sobi, ako mozes da go razbudis, ama tesko se budat decata od ovaa sostojba. Ni se slucuva od vreme na vreme. 

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
8.7.2011 23:56:50   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjicka

mojot Luka koj ima 22 meseci mnogu pocna da place noke, pocnuva da place vo son poleka tivko, aposle koga ke probam da go razbudam pocnuva uste poveke da place i da vreska na cel gals i taka pola saat dodeka ne mu dojde da se smiri sam.neznam sto da pravam?



мислам дека сонува нешто страшно и пробај да го галиш и разбудиш мирно убедувајќи го дека нема зошто да се нарвира и да плаче

инаку надица кај мене ги тестира моите граници и јас некогаш ја игнорирам а некогаш и ја казнувам зависи од ситуација, ама затоа сите друди ја галат и милуваат а јас најчесто изгледам како да ја малтертирам

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
9.7.2011 9:24:34   
Felly RR
Тањичка, а да пробаш ич да не го разбудуваш? Мислам, не да го игнорираш неговото плачење, ама ако плаче тивко, во сон, само погали го, и кажи му нешто, за да знае дека си тука. И никако немој да го разбудиш, па детето да види дека си и ти вознемирена, и уште повеќе да се вознемири, биди сосема смирена.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
9.7.2011 12:27:50   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjicka

mojot Luka koj ima 22 meseci mnogu pocna da place noke, pocnuva da place vo son poleka tivko, aposle koga ke probam da go razbudam pocnuva uste poveke da place i da vreska na cel gals i taka pola saat dodeka ne mu dojde da se smiri sam.neznam sto da pravam?


Брат ми кога беше ептен малечок плачеше многу навечер (исто како што ти опишуваш). Има одреден временски период кога станува ? Брат ми се будеше секогаш околу 12 и ни беа кажале никако да не му го спомнуваме името кога ќе го будиме, туку да му викаме сине, душо, мило...
По неколку години мачење така, ни кажаа да го однесеме во една црква, му отпејаа молитва и од тогаш ниту еднаш се нема расплакано.
А плачеше до неговата 14-та година.

Се останато што беа пробале моите родители немаше ефект


(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
9.7.2011 15:10:06   
Tanjicka
blond a vo nekoja crkva posebno treba ili vo bilo koja?

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
9.7.2011 18:37:57   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjicka

blond a vo nekoja crkva posebno treba ili vo bilo koja?


Ќе ти пишам ПП.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
25.11.2011 15:12:33   
kremco
Ники истото ми се случуваше и мене со Мартина,и јас таквото плачење го игнорирав,и после нависитина долг период еве пред две недели ми го направи истото,јас нешто и забранив а таа легна на земја и почна да вришти,маж ми дотрча си помисли којзнае што се случи,тоа го направи уште два три пати по неколку дена, ама јас исто изреагирав, ја оставив да се извреска, да си олесни, да го исфрли бесот...


Nema sansi ova da go podnesam
,odma mi se kacuva pritisokot nemam sili ednostavno i mozam da izgubam kontrola...
Ve molam za pomos mamicki

inaku pogore pisav deka deteto so mnogu razgovor go vospituvam,i jas i tatko mu,stvarno bez vakvive ispadi e sjajno dete,opusteno dete i nie go tintrame i dozvoluvame recisi premnogu i imame trpenie veruvajte maksimalno
ama ima raboti koi nema sansi da mu gi dozvolam na maliot  i toj sega od pred nekoe vreme ima mesec dena pocna vaka da ni pravi,
histericno place,pravi sceni saka da krsi ni se zakanuva user posted image sega mi e slatko ama togas kje puknam od nervoza ...Ubavo mu zboruvam i jas i maz mi,mu odvlekuvame vnimanie i posle nekoe vreme pak se navrakja na toa sto sakal i pak pocnuva i taka dodeka nekoj od nas ne izgubi kontrola i pocnuva najteskoto...\
Mi se ima sluceno vo nekolku situacii mesecov da go udram i srce me boli ama ne e resenie nikakvo ,posle samo se cuvstvuvam uzasno,user posted image odvratno,dusa me boli
i toj koga kje mu pomine  mi znaci svatil sto bilo deka mama go karala i veli sega sum dobal ne placam veke, dali si ti slekna? ne si luta veke a jas samo kjutam...Togas nemam sili i pak kje se izguskame i smirime..

Ne sakam sceni kako da postapam???

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали е добро да го игнорирате детското пл...
25.11.2011 17:42:02   
kikicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: blond


ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjicka

mojot Luka koj ima 22 meseci mnogu pocna da place noke, pocnuva da place vo son poleka tivko, aposle koga ke probam da go razbudam pocnuva uste poveke da place i da vreska na cel gals i taka pola saat dodeka ne mu dojde da se smiri sam.neznam sto da pravam?


Брат ми кога беше ептен малечок плачеше многу навечер (исто како што ти опишуваш). Има одреден временски период кога станува ? Брат ми се будеше секогаш околу 12 и ни беа кажале никако да не му го спомнуваме името кога ќе го будиме, туку да му викаме сине, душо, мило...
По неколку години мачење така, ни кажаа да го однесеме во една црква, му отпејаа молитва и од тогаш ниту еднаш се нема расплакано.
А плачеше до неговата 14-та година.

Се останато што беа пробале моите родители немаше ефект




Исто и бабами ми има кажувано за ова да не се вика на име ако некој плаќе во сон или вреска или било што само не на име нешто како Кучко user posted image е зошто баш кучко незнам

< Поракaта ја уредил kikicka -- 25.11.2011 17:43:43 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 18
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?