|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Респираторен дистрес синдром(РДС)
27.2.2010 10:40:59   
ripce
Респираторен дистрес синдром(РДС) или отежнато дишење поради незрелост на белите дробови е најчестиот проблем кај предвреме родените бебиња. Така е бидејќи дишењето после породување многу се разликува од тоа во матката. Најчеста причина е недостаток на течната материја позната како сурфанктат која овозможува алвеолите. т.е белодробните меурчиња на бебето да останат отворени и во моментот на издишување. Ако не е така, алвеолите ќе се залепат, нема да има размена на гасови (кислород-јаглероден диоксид) и дишењето ќе стане многу тешко, дури и невозможно. Во ваква ситуација бебето вложува голем напор да дише и остане живо. Но, поради незрелоста неговиот организам брзо се исцрпува и дишењето престанува.

Со воведување на скапиот препарат во терапија на РДС-Curosurf(surfanktant) проблемот во голема мера се надмина.

Грижата и терапијата за овие деца после породување ја вршат искусни педијатри-неонатолози, а таа е посебно тешка и бара огромно знаење и стрпливост. Се изведува во специјални Оделенија за Интензивна Нега и Терапија на Новороденчиња , со помош на специјални машини за механичка вентилација.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Респираторен дистрес синдром(РДС)
10.7.2010 3:19:03   
mama maca
Zdravo.Jas mislam deka moeto bebe go ima ovoj sindrom bidejki postojano krci i potesko dise iako e navreme roden no so pomala rodilna tezina.Pedijatarot kaj sto odime vika deka se e vo red so belite drobovi i deka najverojatno potkrcuva zatoa sto mu falelo kislorod dodeka bil vo stomak i deka so tek na vreme i so dobivanje vo kilaza ke se izgubi krcenjeto.Koga ke go svrtam na strana ne krci.No mene malce me zagrizuva toa zosto sve si mislam deka se zadusuva koga krci taka a doktorkata mi vika deka dobro si dise i deka nema nisto na gradite.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Респираторен дистрес синдром(РДС)
14.7.2010 0:56:08   
Viktori
mama maca син ми крчеше додека беше помал затоа што имаше трет крајник. Мислам дека треба и таков преглед да му се направи. Можеби навистина нема ништо на градите. Инаку син ми се слушаше преку две соби како спие исто само на грб, на страна не. И баш заради крајникот изгледаше како да се гуши. Операција не му правеа затоа што крајникот се смалува со годините и околу 6та или 7ма година скроз се губи.



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Респираторен дистрес синдром(РДС)
14.7.2010 1:18:13   
mama maca
Viktori kolkavo bese tvoeto since koga krcese?Nie sme mnogu malecki a za tret krajnik neznam dali e toa sepak mislam deka e mnogu mal.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Респираторен дистрес синдром(РДС)
14.7.2010 1:19:36   
Тања РР
Mama maca РДС не може да се развие покасно, тоа е болест на прематурните дечиња која се развива заради недостаток на една течност која служи за подачкување на обвивките на белодробните крила.  Ако не се третира веднаш доведува до брза смрт заради неможност од нормално дишење. Според тоа, отфрли си ја таа грижа, твоето дете нема РСД.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Респираторен дистрес синдром(РДС)
14.7.2010 1:25:23   
mama maca

Fala Tanja.Znaci moze se raboti za tret krajnik? Ke odime na kontrola i ke ja prasam doktorkata i pokraj toa sto mi rece deka ne e nisto strasno.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Респираторен дистрес синдром(РДС)
14.7.2010 12:04:16   
Anabanana
na sin mi mu dijagnosticiraa tret krajnik i veke godina dena sme na terapija, znaci od dve godini mi kazaa deka ima tret krajnik, a krcenjeto go primetiv i seriozno se zagriziv negde okolu godina, no mislev deka e poradi toa sto mnogu cesto bese bolen. go odnesov na privaten pedijatar koja vide deka e tret krajnik i mu dade terapija so sirupi zinat, zirtec i kapki beconaze. i da ti kazam pravo super e duri e pod terapija, ne go osekam noke kako spie, a otkako ke prestane, posle otprilika 2 nedeli nego krcenjeto povtorno mu se vrakja, pa morame odnovo so nova terapija....sto da pravime, taka ke bide do 6-7 godina koga ili ke se povlece ili ke se operira. no doktorkata mi kaza i deka toa mu nasledno od mene, znaci samata fizionomija na nosot e takva ( i jas sum operirana od krajnici) da nego poradi toa i mu e takov krajnikot . mislam deka e tret krajnik zosto gledam isti simptomi

(Одговор на членот mama maca)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Респираторен дистрес синдром(РДС)
14.7.2010 12:13:08   
Viktori
анабанана тоа мислам дека е терапија за алерија (освен ако не се користи за нешто друго, зиртек е цетиризин-антихистамин) инаку третиот крајник не расте и не се развива туку атрофира, се намалува до кај 6 години.
Многу е осетлив и реагира на дразби, прашина...па оттаму изгледа летизенот-зиртек-цетиризинuser posted image

мама маца, мислам дека сите проблеми почнаа после 18 месеци кај нас....ама прашај си на лекар за крајникот поточно затоа што ние му најдовме и многу јака алергија на храна, па за крајникот не ми ни падна на памет да се распрашувам што, како, од когаuser posted image
Инаку ние и бронхоскопија правевме па саглам му беше дијагностициран ....



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Респираторен дистрес синдром(РДС)
14.7.2010 13:02:57   
Anabanana
neznam iskreno, ne sum mnogu zapoznaena, no mi rece doktorkata deka nema nikakvi simptomi za alergija i deka e samo tretiot krajnik. momentalno zavrsivme so zinat ( 7 dena na 12 saati ) i osekam deka pocna da mu se namaluva krcenjeto po malku 

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 9
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?