|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Креативност на наставата?
7.2.2010 21:28:05   
jovanka
Dali vasite deca bez razlika dali se vo gradinka ili uciliste posetuvaat objekti,pretstavi,kulturni manifestacii kako dopolnuvanje na nastavniot materijal?Kolku se kreativni nastavnickite?Bev potiknata da ja napisam temata od kerka mi gledajki ja tuka i angaziranosta na nastavnickite sto podobro da se predade materijalot a sepak decata da imaat jasna pretstava za materijata koja se obrabotuva.Eve utre odat na poseta vo Hidrometaroloskiot Zavod minatata nedela bea na baletskata pretstava Doktor Ofboli,bea i na Devojceto so kibritcinjata,Festivalot na medot itn.Dali kako roditeli go podrzuvate ovoj nacin na rabota sto e vo sklop na obrazovniot proces?

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 8.2.2010 9:20:55 >


_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Креативност на наставата?
8.2.2010 13:13:06   
zami
Kaj sin mi vo gradinkata isto organiziraat niza dopolnitelni aktivnosti, odenje vo ZOO, teatar, za na prolet se spremaat za poseta na Muzejot na Makedonija i starata carsija.
A obavezno gi posetuvaat i okolnite dvorovi da ne kazam zelencukovi i ovosni gradini, kako i parkovi, bea do najbliskata raskrsnica koga ucea za semafori i pesacki premini i sl.

Jas gi podrzuvaam ovie aktivnosti i mislam deka treba da gi ima sto poveke osobeno vo skolite.
Nemam strav da go pustam deteto bilo kade so ucitelkite, (nekoi roditeli vo gradinka ne gi pustaat decata da odat na ovie ekskurzii).




_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Креативност на наставата?
24.10.2012 17:21:35   
Pepelaska *
Ајде малку да ја активираме темава, знам дека имаме мајки со ученици а и наставнички на форумов, па споделете искуства.

Дали Вашите деца и Вие сте задоволни од креативноста на учителките?Организираноста на часовите и дополнителна настава?

Имате ли идеи како би можело тоа да се направи?
Часот трае 45 минути и не е лесно да задржиш внимание на деца толку време освен ако не им направиш да уживаат.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Креативност на наставата?
24.10.2012 19:41:23   
SkCura77
Интересна тема, само да знаеш дека колку и да е најкреативна наставничката, од политиката на школото и директорот зависи колку смеат да се искажат или да им воведат новини на децата. Зашто изговори еден куп, те немало пари, те немало време, те не смеело нешто надвор од предвидената програма, те кој да организира ако првите три не се проблем и слично бла бла бла. И јас очекувам наставнички да се јават на темава.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Креативност на наставата?
24.10.2012 21:31:43   
Melanija RR
Се јавувам user posted image јас сум наставничка но немам ни ден искуство.Би требало да предавам на 7-8 одделение и во средно училиште.

Бидејќи немам искуство не би можела да дадам конкретни методи кои би помогнале како да се задржи вниманието на учениците,бидејќи едне е методичкиот начин кој сме го учеле како би требало а сосема друго е тоа да се спроведе во пракса.

Од тоа што имав прилика да го видам додека на факс следевме настава и предававме навистина како што кажува SkCura77 многу работи зависи од поставеноста на наставниците и секако директорите.
Но сепак има методи за кои иако не се доволни може да се спроведат со неколку хамери,бои,делови исчени од весници и списанија.
Сметам дека во ова модерно време нетреба и секогаш да се наоѓаат изговори.Полека но сигурно се менува начинот на предавање и воведување на воннаставни активности.Затоа потребно е да има подршка и од родителите бидејќи се работи за иднината на нивните деца.

user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Креативност на наставата?
24.10.2012 21:55:06   
Maca25
Кај Н. во градинка немаат посетено уште ништо, најверојатно затоа што се уште мали. Се надевам дека набргу ќе имаат некои дополнителни културни активности во скоп со градинката.
Само еднаш до сега имаше претстава во градинка, со кловнови, ама некако децата не беа нешто посебно задоволни од тоа.

Јас и мм многу често ја носиме Н. во музеи низ Скопје, во уметнички галерии, посетуваме изложби, планирам во недела да ја однесам во Театар за деца и младинци на Волшебната флејта, а после тоа следи Опера или Балет. Секој викенд сме во зоолошка исто. Мм ја носеше на Стенковец, да ги гледа авионите и падобранската опрема - беше фасцинирана.
После секое посетено место, гледам дека Н. сите приказни што ги прави се поврзани со тој настан/место, црта за истото, го спомнува барем една недела. И се сеќава на се, секаде каде што била.
Баш би сакала да почнат од градинка да имаат некои вакви дополнителни активности.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Креативност на наставата?
23.11.2012 15:20:41   
vezilka RR
Јас сум задоволна од креативноста на нашата учителка. Имајќи предвид дека се две годишни деца, многу сликовито им ги пренесува темите. На пример месецов обработуваат тема есен и собирале ливчиња во дворот, ги лепеле на листови и ги боеле, учеле песнички за есен, како врне дождот сл. Кога учат за зеленчук и овошје на пример им носат „во живо“ да видат, а потоа им црта.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Креативност на наставата?
23.11.2012 21:27:44   
Maca25
Појма немав што учи и работи моето дете во градинка, зашто што дома ништо не кажува, но пред 2-3 недели бев на родителска и на мала приредба во градинка и бев ептен позитивно изненадена. Децата испеаа 5 песнички од кои 2 беа за хигената на детето, а 3 за есента. Потоа сите седнаа и воспитувачката им поставуваше прашања за хигената ( учеле за лична хигена во септември) и за есента ( од планот за октомври). Сите мирно си седеа и креваа рачиња ако сакаат да одговорат на некое прашање. Потоа ни дадоа да видиме што цртале тој месец.
Од сега па натаму, на секои 2 месеци секоја група ќе има кратка приредба пред родителите и децата ќе покажат што учеле тие 2 месеци.
user posted image user posted image user posted image за двете прекрасни учителки на Н.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Креативност на наставата?
23.11.2012 23:14:21   
emaaaa
uuuuuufff dobra tema mi se dopaga samo ne se slozuvam deka sekogas vinata e kaj nastavnickata moe mislenje e deka decata doagaat na uciliste so takva domasna kultura a i vo se sto ke napravat roditelite gi podrzuvaat ima poedinci no povekete slucaevi se takvi

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Креативност на наставата?
22.5.2013 9:09:24   
miana
Deneska od gradinkata na kerkami trebase da odat vo vodovod,ama vremeto gi zezna,pa im odlozija za ponedelnik..Bas mi se razocara deteto..\Inaku cesto gi nosat vo teatar,na pretstavi vo domot na kulturata,vo komuna gi nosea,vo zabna ordinaccija gi nosea,vo SATRA ( servis za avtomobili ) i ne pamtam uste...Denes bese vodovod na red,ama nisto user posted image
Inaku stanaa eko gradinka imaat nivna himna ( ja ima na youtube ) sadat sadnici,bas minatata nedela sadea..Eppten sum zadovolna od gradinkata i ucitelkite...

< Поракaта ја уредил miana -- 22.5.2013 9:11:39 >

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Креативност на наставата?
22.5.2013 9:53:06   
Yummy Mammy
Jas bev mnoooogu iznenadena sto se ucat decava vo gradinka (mojava ima 4,5 god). Doma nisto ne kazuva i jas imav vpecatok deka crtaat, bojat, ucat nekoi pesnicki, stihotvorbi i toa e toa.
Minatata nedela na priredbata site roditeli ostanaa bez zbor. Decava cela zima imale proekt "Svetot se vika muzika" i ucele se za muzikata. Izleguvale nadvor i pravele zvuci so se sto im doslo pri raka: suskale so lisja, tropale so drvca, go sobirale dozdot vo kancinja, gi slusale pticite... i se toa im bilo muzika. Ucitelkata pusta nekoja klasicna kompozicija na CD i gi prasuva: -"Koja e ovaa kompozicija?" A decava vo hor: "Kompozicijata Esen". - "Koj ja napisal kompozicijata esen?", ovie pak vo hor: - "Vivaldi", i se dobacuva edno detence: -"Antonio Vivaldi"
user posted image user posted image user posted image Roditelite, vklucuvajki me i mene, ostanaa so otvoreni usti. Ova se sluci za nekolku razlicni kompozicii za godisni vreminja, crniot lebed, snezana... i site gi prepoznaa...
Posle igraa polka i valcer, pa kazuvaa za decata od celiot svet koj na kakov instrument svirel. Mojava raskazuvase deka koga na edniot marijac ke mu se dopadnela nekoja devojka ke i svirel serenada pod prozor so drugarite marijaci, i ako i ona go sakala marijacot ke izlezela na prozor, ako ne, nisto user posted image user posted image user posted image
Se na se, sega pari da mi davaat za vo privatna gradinka, ne bi ja nosela.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Креативност на наставата?
22.5.2013 10:19:01   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Jas bev mnoooogu iznenadena sto se ucat decava vo gradinka (mojava ima 4,5 god). Doma nisto ne kazuva i jas imav vpecatok deka crtaat, bojat, ucat nekoi pesnicki, stihotvorbi i toa e toa.
Minatata nedela na priredbata site roditeli ostanaa bez zbor. Decava cela zima imale proekt "Svetot se vika muzika" i ucele se za muzikata. Izleguvale nadvor i pravele zvuci so se sto im doslo pri raka: suskale so lisja, tropale so drvca, go sobirale dozdot vo kancinja, gi slusale pticite... i se toa im bilo muzika. Ucitelkata pusta nekoja klasicna kompozicija na CD i gi prasuva: -"Koja e ovaa kompozicija?" A decava vo hor: "Kompozicijata Esen". - "Koj ja napisal kompozicijata esen?", ovie pak vo hor: - "Vivaldi", i se dobacuva edno detence: -"Antonio Vivaldi"
user posted image user posted image user posted image Roditelite, vklucuvajki me i mene, ostanaa so otvoreni usti. Ova se sluci za nekolku razlicni kompozicii za godisni vreminja, crniot lebed, snezana... i site gi prepoznaa...
Posle igraa polka i valcer, pa kazuvaa za decata od celiot svet koj na kakov instrument svirel. Mojava raskazuvase deka koga na edniot marijac ke mu se dopadnela nekoja devojka ke i svirel serenada pod prozor so drugarite marijaci, i ako i ona go sakala marijacot ke izlezela na prozor, ako ne, nisto user posted image user posted image user posted image
Se na se, sega pari da mi davaat za vo privatna gradinka, ne bi ja nosela.

Bravo navistina,retki se mislam tie ucitelki koi seriozno si ja sfakjaat rabotata
jas za zal nemam sto da kazam na temava,bidejki se si mislam deka osven crtkanje,nisto drugi i ne pravat...user posted image
Nie sme vo grupa na 3 godisni decinja,dali deka se pomali pa se tesam deka vekje od drugata godina ke gi vklucuvaat vo nekakvi aktivnosti
Isto razbrav deka i povekje od decinjata i ne zborat bas,pa i toa si pomisliv da ne e problem
pesnicka od gradinka M nauci samo edna,no im bila stavena na oglasna tabla,pa zenava cekajki ja da ja zeme ja naucila i ja vezbale doma,taka da e naucena od zenava a ne od ucitelkite
Ajde ke vidime i ke pocekame se nadevam deka ke bidam i jas so otvorena usta eden denuser posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Креативност на наставата?
22.5.2013 10:20:27   
JovanaJ
Kolku ubavi, kreativni raboti ucat decnjata! gitam i se cudam, iznenadena sum prijatno!. bravo za kreativnosta na ucitelkite!!! user posted image user posted image
Za zal, user posted image vo nassta gradinka ne e voopsto taka. Ne se tolku kreativni , ucat po nesto standardno, pesnicka, po nekoj crtez i sl...duri imalo momenti koga ke prasam sto pravele da mi rece deka ucitalkata im rekla deka veke nisto nema da pravat posle April mesec ke imaat slobodni aktivnost..
Bas mi e zal...no toa e...ova ni e sekako posledna godina vo gradinka pa kakva takva pomina


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Креативност на наставата?
22.5.2013 10:29:56   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


Bas mi e zal...no toa e...ova ni e sekako posledna godina vo gradinka pa kakva takva pomina


Според мене баш последната година, треба да имаат повеќе активности. Баш се и најголеми, најмногу разбираат, и најмногу можат да работат. Ама тоа е, ајде па од септември, да се фалиш за на училиште.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Креативност на наставата?
22.5.2013 12:39:09   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

.....ucitalkata im rekla deka veke nisto nema da pravat posle April mesec ke imaat slobodni aktivnost....



Da, kolku sto znam vo Maj im zavrsuva ucebnata programa, i posle celo leto imaat slobodni aktivnosti. Ucat pesnicki, ama mislam deka poveke im pustaat na CD vo pozadina, ili nadvor se vo dvor.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Креативност на наставата?
22.5.2013 12:51:50   
miana
Ние на 31 ви мај имаме завршна приредба,ке фрлаат капи ( оние што ке одат во училиште,вклучуваји ја и керками ) и ке им даваат дипломи.По тоа знам дека активностите завршуваат тука...Ке ни ги предададт папките со портфолијо,што се работело изминатиот период. Инаку ние купувавме и учебник по математика,учеа и бројки,им читаа приказни,им пуштаат Ноди и Дора експлорер,инаку им доагаа стоматолози ги учеа како да ги мијат забчињата.Ги носеа во домот на културата им држеа предавање за здрава храна и за хигиена. Инаку керками е запишана и на англиски во градинка и многу сум задоволна и од тој аспект.Плакам по 500 ден ама презадоволна сум.Пееме англиски,знаеме зборови,реченици...
На приредбата за патрониот празник играа на песните од 4 те годишни времиња..Керками беше во зима user posted image

< Поракaта ја уредил miana -- 22.5.2013 12:52:44 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?