|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крипторхидизам-Неспуштени тестиси
9.3.2013 16:24:01   
AnnaMolly RR
Буби, сигурно ги прочита моите претходни постови на темата.
Јас би ти препорачала операција, којашто трае 1-2 часа, во болница лежите 24 часа само, детето веќе утрото по операцијата е како ништо да не се случило.
Еве од мое искуство да ти кажам. Сабајлето го оперираа Филип, само првиот ден е тежок додека му истече инфузијата и дека не смее да пие/јаде ништо 6-7 часа по операцијата. Ама веќе после тоа е како ништо да не се случило, нема болки, нема ништо.
И лузната едвај е видлива, еве веќе една и пол година скоро помина од последната операција.

Ако ме прашуваш мене, повторно ќе речам од искуство, одете си на операција. Барај го Ацо Димов на детска хирургија. Ова е сигурно и трајно решение, тоа со инјекциите јас ни сум чула ни би го избрала.

Те молам пиши ни што сте одлучиле и како е синчето.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот буби)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Крипторхидизам-Неспуштени тестиси
22.4.2013 16:51:03   
буби
Anna Moly, fala ti epten, izvini sto ne ti odgovoriv odma.Nie vo megjuvreme otidovme Skopje kaj dr. Gucev koj vednash ni gi dade tie hormonski inekcii koi se primaat po dve nedelno vkupno 10. Posle toa ako ne se spushti za toa vreme, se pravelo pauza od 15 dena, pa se pochnuva pak so terapijata. Mislam, aloooo, toa se dvaeset inekcii, butanje hormoni na dete, ne znam kolku e zdravo. I nie ok, si otidovme zbuneti, zoshto ne sakam deteto posle da ima cel zivot uplav od doktori. Koga se vrativme Ohrid da prashame dali tie inekcii se primaat na matichen ili na klinika, ne ispratija kaj urologot koj prvichno go pregleda sin mi i vednash ne upati na operacija. Koga go vide izveshtajot reche pa jas na moe dete ne bi mu dal tolku mnogu inekcii i toa hormonski. I pak ni reche deka toj stoi deka operacijata e najdobro reshenie. Taka shto mislam deka definitivno ke se odluchime za operacija, samo cekame da se otvori bolnicata vo ohrid. Steta sto vo MK ne postoi eden edinstven protokol za reshavanje na vakov problem, tuku sekoj kazuva kako shto misli. I druga rabota, nieden doktor ne go vide deteto na eho, shto malku mi e chudno?!?!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Крипторхидизам-Неспуштени тестиси
23.4.2013 14:15:36   
AnnaMolly RR
Буби, кога ќе се решите за операција и ќе почнете да одите на подготовки, мора да ви направат ехо за да се види каде се тестисите. Немој да се плашиш од операцијата, многу е едноставна и лесно закрепнуваат децата после тоа.
Ти посакувам со лесно да поминете, но не мора да ја чекате да се отвори болницата во Охрид. Дојдете си во Скопје, одделението за детска хирургија е ново, чисто и многу е убаво. Кога ќе закажете операција ќе си дојдете сабајлето во болница, истото утро ќе го оперираат и за 24 часа си одите дома, се останува една ноќ во болница. Нема вадење конци и чуда, само после на контрола ќе си дојдете.
Поздрав и пиши што сте направиле.

И само уште нешто, колку месеци има син ти? При овој проблем се препорачува што поскоро да се направи операцијата, максимум до 18 месеци, затоа што тестисите не смеат долго да останат во телото, за да не дојде до нивно оштетување.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот буби)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Крипторхидизам-Неспуштени тестиси
19.2.2014 0:07:47   
aleksandar123
jas ja imav ovaa operacija i desniot testis ne m ie dovolno razvien dodeka leviot e vo normalna sostojba nekoj sovet za izramnuvanje za desniot testis

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Крипторхидизам-Неспуштени тестиси
19.2.2014 10:29:56   
AnnaMolly RR
Александар, прво добре дојде на Рингераја. Јас би те советувала да си отидеш на уролог, кој сигурно ќе ти даде совет. Ние тука сепак зборуваме за бебиња и имаме искуство со ваков тип на проблем кај бебиња, кај кои секако различно се постапува отколку кај возрасни луѓе. Не знам колку годин иимаш, ама претпоставувам си барем тинејџер ако не и постар.
Се надевам ќе најдеш решение за твојов проблем и дека ќе останеш сепак да не дружиш низ другите теми на Рингераја.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот aleksandar123)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Крипторхидизам-Неспуштени тестиси
28.3.2014 1:04:20   
HAPPY S
na moeto dete(18 meseci) bas pred nekoj den primetiv deka nesto testisitene mu se kako sto mu bea,kako da mu se malku pogore, ama ne bev zapoznaena so ova.E sega neznam kolku treba da se visoko za da se smetaat za nespusteni?Inace imavme viroza,5 dena prosledena so temperatura,pa dali e mozno nesto od ova?Inace mene me ucea za masko dete koga se stava pelena,da se kreva kureto nagore,zaedno sose testisiteuser posted image ,sega bas se uplasiv....ocigledno pogresno e toauser posted image dali moze so toa da mu se nasteti na testisite mehanicki nekako logicki mi e,ili nema vrska?testisite mu se kako da kazam odma pod kureto,ne epten dole,vo kesickite.Dali e toa kako sto treba ili ne? Pozz cekam odgovor,plssss

_____________________________

[img]http://www.ticker.7910.org/an1cJQk02CB0000NzgzMjJzfDEwMDA5OThzYXxWTyBCUkFLIFNNRQ.gif[/img]

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Крипторхидизам-Неспуштени тестиси
28.3.2014 9:58:20   
AnnaMolly RR
Хепи, моја препорака е да одите на ехо на детска хирургија. Не знам дали ги читаше моите постови погоре, ама еве пак ќе пишам.
За Филип уште кога се роди ми рекоа дека не му се спуштени. Првпат го снимавме на ехо на 9 месеци и се заклучи дека тестисите му се високо заглавени во каналите и нема шанси сами да се спуштат.
Првиот го опериравме на 12 месеци, вториот на 18.
Операцијата е гола вода, се лежи во болница 24 часа, болки нема никакви после тоа. За операцијата ќе ти кажувам ако се испостави дека треба и вие да се оперирате.
Инаку за пелената и кревањето на курето нагоре и мене ми рекоа, јас правев така, ама курето нема шанси цело време да остане кренато нагоре и си се спушта. Тоа дали си го кревала или не нема врска со спуштени/неспуштени тестиси.
За да ти биде мирна душата, оди на Детска хирургија кај д-р Ацо Димов, човекот е срце, ќе ве прегледа, ќе ве прати ако треба на ехо и ќе видите што понатаму.
Само сакам да ти кажам дека и да излезе дека треба операција, ич да не се секираш.
Инаку, да дополнам, штом ти гледаш/чувствуваш на допир каде се тестисте, не се заглавени. На Филип не му се напипуваа, дури ни докторот не можеше на првиот преглед ни барем малку да ги напипа од што беа заглавени.
Не се секирај пред да видите на доктор што како.
За се што ти треба, ако имаш некоја дилема, пиши слободно.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 28.3.2014 10:00:47 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот HAPPY S)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Крипторхидизам-Неспуштени тестиси
29.3.2014 15:08:57   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: HAPPY S

na moeto dete(18 meseci) bas pred nekoj den primetiv deka nesto testisitene mu se kako sto mu bea,kako da mu se malku pogore, ama ne bev zapoznaena so ova.E sega neznam kolku treba da se visoko za da se smetaat za nespusteni?Inace imavme viroza,5 dena prosledena so temperatura,pa dali e mozno nesto od ova?Inace mene me ucea za masko dete koga se stava pelena,da se kreva kureto nagore,zaedno sose testisiteuser posted image ,sega bas se uplasiv....ocigledno pogresno e toauser posted image dali moze so toa da mu se nasteti na testisite mehanicki nekako logicki mi e,ili nema vrska?testisite mu se kako da kazam odma pod kureto,ne epten dole,vo kesickite.Dali e toa kako sto treba ili ne? Pozz cekam odgovor,plssss


Не е страшно до две години ако не се спуштени, ако сакаш да провериш дали му се спуштени, најдобро е кога го капиш тогаш од водата, од топлото се спуштаат, со двете раце ќе фатиш и ќе видиш дали двете ќе ги напипаш, како лешничина мали треба да се, значи мораш со двете раце, зашто ако пробуваш со едната тие бегаат лево десно и нема да знаеш дали ги пипаш двете или едното. Ако сама не можеш тогаш кај вашата матична кажи и дека се сомневаш и таа да провери, па ако има потреба таа ќе те прати на уролог.
Нашата матична на една година го провери и не му беа спуштени и не прати на уролог, ама таму ни рекоа дека е мал за било што да се прави ни рекоа по една година на контрола да одиме, ама му се спуштија и после тоа не ни отидовме уште еднаш

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот HAPPY S)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Крипторхидизам-Неспуштени тестиси
11.12.2014 14:30:04   
masa
Има ли некој искуство со хормоналната терапија?!Го прочитав форумот иако и јас уште веднаш бев скептик и тоа што досега успеав да најдам е дека МОЖЕ да има резултати.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 84
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?