|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
22.6.2013 16:48:19   
Goddess*
Jas bi te sovetuvala pravete kako vi odgovara na vam,a ne na drugiteuser posted image ,koga se raboti za mene ama ich ne gi sakam adetite,babinite devetini(chinelo,nechinelo),a zamisli da bevte na odmor negde??ke sedevte vo soba cel denuser posted image ,Mnogu me vadi od takt koga nekoj od postarite ke mi reche : ne chini vaka,praznik,delnik, e aj posle prodolzi si kaj si trgnaluser posted image ,shube ne da drmauser posted image

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 22.6.2013 16:50:30 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
22.6.2013 16:49:44   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: SandraRo

Neznam dali prasanjeto e Za tuka ama moram da prasam zbaci utre se odi v crkva i se raDava A dusa neli e sega nie so mazot mi sakavmeda odime na plaza ama drmek ne se odelo utre na pat ne cinelo deka seustr sme ne vencani ne cinelo trebalo da odime vcrkva ne veruvam bas vo takvi raboti ama nekako mi e sube sto mislite vie




Вака Сандра утрешниот ден е Духовден тоа е празник на црквата.Голема заблуда е што некој верува дека е празник на мртвите и го слави за мртвите.За мртвите се слави во петокот и саботата(задушница).Овој празник е Велигден за црквата и е весел празник.Се слави 3 дена како големите празници Божик и Велигден,друг празник нема што се слави 3 дена освен овие три празници.Затоа не мисли на лошо мисли на убаво како што размислуваш позитивно за Велигден и Божик,и кој и да ти кажал ваква работа сигурно е неупатен во верата и во значењето на празниците.Слободно прошетај си се каде што си наумила,сепак празник е ,ден посветен за семејството и ќе си го потрошиш денот со семејството како што сте си замислиле.Поздрав и убаво да си поминете.Не верувај во вакви празноверијаuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 22.6.2013 16:51:14 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот SandraRo)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
17.4.2014 11:15:50   
lekokrila
e zenicki mili eve si citam po forumov veke 30/40 min site si gi kazuvate makite so uroci magii i sl nekoj kazuva i slucki na koj neznae dali da veruva pa da si kazam i jas sto me maci imam bebence od 6 ipol meseci odkoga e rodeno koga i da go odnesam kaj moeto semejstvo kaj tatko mi detevo mi pisti place celo nokj nejke ni da jade nikako nemozam da go uspijam odprven mislev deka i go raskrsuvame sonot oti tamu ke zaspie i ke stane posle doma nejke da spie aj ke ja odnesam do kaj edna babicka vo blizina ke i zabae i kako nis da ne bilo ama pocna da stanuva sumnitelno zatoa sto samo koga ja nosev kaj moite pravi taka i vise zivci nemav doma so maz mi lom se pravime ne saka da odime kaj moite mene srcevo mi se para :(...se tera se vara ni dojde doma eden prijatel na maz mi ima bionergija masira i kao navodno raboti so sveti Jovan i mi vika covekov prasaj me so sakas ama celiot se tresese i mavtase so race ja uplasena neznam so da mislam i mu vikam dali nekoj ja urocuva ili mu pravi nesto na detevo pa so tolku mi place i ne spie koga ke si dojdam od kaj moite vika da da i se klati celiot vika kazi iminja i pocnav site da gi redam i mi vika tetka ti na tato sestra i baba ti majka na tatko ti go presekuvat deteto imaat mnogu uroklivi oci koja od ljubomora zavist koja od milost ne go nosi deteto nikako vo taa kuka..i ja si ostanav svenata eve 2 meseca nemame otideno detevo mi e mnogu veselo ama se blizi Veligden kako da ne otidam tatko mi stalno ide i znae sto se slucuva i mi vika greota e za nas i baba ti(stara bolna zena ona me iscuva majka mi e pocinata uste koga sum bila mala) mnogu ni e merak sakame da si go vidime vnuceto mene srceto mi se para sto da pravam majki dajte nekoj sovet zastira za od uroci?

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
18.4.2014 16:07:48   
Goddess*
kupi mu na deteto amajlija(mozesh onaa so plavoto so okce),zakachi mu ja na benkicheto ili na racheto,mozhesh isto taka maichka odozdola ako nosi da mu ja prevrtish naopachki i plus vo tashna/torba da si nosish krstena voda pa tamu kaj tatko ti premachkuvaj ja so krstena voda na licenceto(neka gledaat i baba ti i tetka tiuser posted image ).Jas da sum na tvoe mesto i temjan ke im palam na sekoe vlaganje tamu,poshto sakaat mnogu da si igraat(ako e navistina taka kako shto ti kazale) .

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
18.4.2014 16:53:35   
lekokrila

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

kupi mu na deteto amajlija(mozesh onaa so plavoto so okce),zakachi mu ja na benkicheto ili na racheto,mozhesh isto taka maichka odozdola ako nosi da mu ja prevrtish naopachki i plus vo tashna/torba da si nosish krstena voda pa tamu kaj tatko ti premachkuvaj ja so krstena voda na licenceto(neka gledaat i baba ti i tetka tiuser posted image ).Jas da sum na tvoe mesto i temjan ke im palam na sekoe vlaganje tamu,poshto sakaat mnogu da si igraat(ako e navistina taka kako shto ti kazale) .


eh mila Goddes uste toa so temjanot go nemam probano inaku i krstena voda sum nosela i sum ja zamivala i amajlija ima zakaceno i naopaku bodi i dedo mi navrata i zabajuva od uroci se sto znam sum probala ama neznam kako pak ke ja urocat...inaku se odluciv vecerva da odime sami so maz mi ne ja nosam ke ja ostavam svekrva mi da ja cuva so da praavam zal mi i za moite ama za cedoto povekje mi e zal

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
18.4.2014 17:28:42   
Goddess*
Ne mi e jasno neshto? ti mislish deka namerno neshto se pravi ili ne namerno,ili e samo lesno urochlivo ?

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 18.4.2014 17:29:39 >

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
19.4.2014 10:59:24   
miana
Јас мислам дека детето се има нешто јако исплашено таму и дека кога ке влезе, се потсетува и почнува така да вришти. Исто како дете на лекар кога го носиш, па од самата помисла дека некогаш го боцнале или слично ( на некои и диши, диши им е срашно ) ке почне да плаче уште од врата.
Може е период, оставете да помине малце време, не го носите детето таму некое време, па обидете се повторно и кажи им на сите таму да не и се приближуваат одма и да навалуваат на неа, туку постепено, полека полека да и се приближуваат, да не се нападни..Влезете си, седнете си, нека не се приближуваат првите 10 тина минути, па потоа полека нека се приближуваат, нека му подадат нешто, некоја играчка. И кога знаат каква е работата нека не го загледуваат толку детето. Знаеш, ние некогаш кога керками се будали дома, пее, игра , знаеме да си речлеме, ај да не ја гледаме толку, ке ја поплукаме и не ја посматраме, не коментираме - леле кавква и слично. АКо знаат каква е работата, нека не го загледуваат дететео толку,Знам дека е мерак, ама ке порасне па на раат ке се гушкаат..Подобро така отколку ич да не го гледаат детето.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
19.4.2014 22:31:22   
lekokrila

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

Ne mi e jasno neshto? ti mislish deka namerno neshto se pravi ili ne namerno,ili e samo lesno urochlivo ?

iskreno Goddess mislam deka tetka mi namerno praavi imam zaprimeteno deka sekogas ja pogaluva/poceskuva na grbceto a jas tolku nesvesno vo momentot kako izgubena dozvoluvam inaku tetkava mi nema dojdeno ic doma ni na povojnica ni da se javi kako da bega od nesto samo koga ke otidam kaj moive ke dojde kako nekoj da ja vika...a babava so i bae vika deka e lesno urocliva

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
2.6.2014 18:25:55   
macika4
Uste ovaa ne go napraviv i toa zavrsiv bev denes kaj toj covek sto vadi ziva i namerno ne kazuvav deka nemame deca za da vidam sto ke mi rece mi izvadi ziva i koga ja pusti na masa ona se rasprska vo dve golemi i vo sitni mali parcinja i mi vika ovaa sto go gledas e za plodnost i ja mu vikam pa ja nemam deca i on nemas i mi go rece i mene toa deka ako sakam da mi ja izvadi od matkata se plaka 6000 den samo sto on ne masira da baram nekoja zena ke probam da go namolam da mi ja izvadi ....A inaku denes se osekam opusteno cel den mi se spie porano celo vreme bev stisnata ukocena a denes nemozam da vi opisam kolku mi e ubavo dali e do psihata ili do nesto neznam vazno vredi da se proba a inaku dodeka mi ja vadese zivata osetiv kako site zili na vratot da mi se sobrani na toa mesto uf malku jezivo ali izvadi i mi rece deka imam 180 zivi u matka deka tie raboti sto se gledaat kako senki vo matka e ziva ...Znaci dali da veruvas dali da ne neznam ama se ke probam za dete

_____________________________

обиди= 3 години, 4 инсеминации ,podneseni dokumenti za ivf,neobjasneta neplodnost

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
8.9.2014 22:41:29   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

miana, а за што ги носиш децата редовно на бајачка, како се одлучи баш за таа на која ги носиш и што е ефектот од тоа..Ова чисто од љубопитност ме интересира, ако не те смара да ни кажеш. Thank you!

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

но затоа децата редовно си ги носам на бајачка.





_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот macika4)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
9.9.2014 12:51:28   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

miana, а за што ги носиш децата редовно на бајачка, како се одлучи баш за таа на која ги носиш и што е ефектот од тоа..Ова чисто од љубопитност ме интересира, ако не те смара да ни кажеш. Thank you!

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

но затоа децата редовно си ги носам на бајачка.






Децата ги носам по потреба ако приметам некоја промена во однесувањето ( особено кај малото дете ) да плаче навечер, да се буди секоја вечер со плачење, да се мава од земја и слично...Имам пишувано за нејзините тантруми ( кога се вративме од одмор заради нејзините напади на бес ) и ги решивме само со бајачка...
Ја носам најчесто во село огњанци ( после манастирот св. Илија што го зборат сите што се трудат да добијт деца ) после манастирот живее една жена, босанка е. Кај неа носам едно парче олово и едно празно шише.. Таа и бае, ми дава од оловото да и го ставам под перница и во шишето ми полни од баената вода , да ја замивам секој ден насабајле и навечер и кога ке ја истрошиме воидата да го фрлам оловото во некоја вода ( река, канал и сл.) Мене многу ми помага, тантрумите ги смирив само со тоа, детето ми заспива одма во кола после бајачка... Кога си има човек мака, се ке проба, и јас не верував ама маката ме натера!

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
9.9.2014 14:51:08   
Dilina
Леле луѓе јас не да не верувам во овие работи, ама ич... а знам мајка ми што ми има раскажувано и што сум слушала од моите како се дешавале работи кај нас, што отишла на видовита некоја, па и рекла иди дома на син ти патиките фрли ги зошто одоздола е извадено парче од гумата (имало дупка навистина).. па триста глупости... сум наоѓала во двор цртани јајца, .. конци нанижани со заби... а бев мн мала и мислев тоа ланчињата од заби од некои племиња останале user posted image нее за смеење ама вистина ви кажувам... вратата стално ни била со крвишта и мочки измачкана..... незнам што да кажам, а и уште не верувам .. несакам ни да верувам. Моите имаа мн проблеми, а и до ден денес не се решени, мајка ми еднаш двапати отишла на бајачки ама и рекле мора маж ти да дојде за да се разбие, татко ми несака ни да слушне..

За баење, уроци итн, сакам само да и купам едно окце на малата, оние амајлиите што се и толку, чисто колку да не бидам ептен неверник, ама мн се нервирам што свекрва ми на секое потплачување трча да и бае...

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
9.9.2014 16:32:48   
deluxe
За баење, уроци итн, сакам само да и купам едно окце на малата, оние амајлиите што се и толку, чисто колку да не бидам ептен неверник, ама мн се нервирам што свекрва ми на секое потплачување трча да и бае...


Дилина тоа окцето што стана актуелно во последно време е муслиманска амајлија,да не речам турска.Во христијанскиот свет се носи крст за такви работи,исто не знам дали сте знаеле,но бројаницата што скоро сите ја носиме на рака има такво дејство да штити од зли сили.
Мислам дека најдобро ти е да си го мачкаш детето со света водичка,и крст нека си има во близина.Моите кога беа така вознемирени(по бабски урочени) јас на ринглата од шпоретот ставав некое зрно темјан,да вдиши малото од мирисот и стварно делуваше.Како некој опиум веднаш се смирувааuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
26.9.2014 15:17:50   
miana
Дај жени кажете некој бајач/ка за дете што пелтечи...
Незнам веке кај да се обратам за керками.. Се повеке и повеке пелтечи user posted image

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
28.9.2014 0:00:59   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Дај жени кажете некој бајач/ка за дете што пелтечи...
Незнам веке кај да се обратам за керками.. Се повеке и повеке пелтечи user posted image



Miana mozebi peltecenjeto e od stres, pobaraj strucna pomos,batali gi bajackite plissssuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
20.10.2014 1:52:57   
marchi
Citav nekolku komentari pa si mislam deka I jas spagjam Vo grupata koja bi treba da poseti bajac,odkako se porodiv pa se do dendenes (1ipol god.) se pomalku sum sreknja I opadnata,Kako da tonam Vo depresija.tolku bezevolen zivot ziveam duri I na sopstvenoto dete Ne mu se raduvam dovolnocNe mi se slucilo nisto loso da recam deka e nekoja psihicka sostojba imase dosta ljubomorni Koi ni se mesaa Vo brakot zatoa se somnevam deka e nekakov urok,sto mislite vie

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
20.10.2014 14:18:17   
topce
тоа се вика постпородилна депресија.
почни да менуваш работи, да немаш едноличен ден.
и за тебе нешто лично почни да правиш.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
20.10.2014 15:00:18   
Hopeful RR
marchi, се согласувам со topche - ова е класична постпородилна депресија, и како таква е сосема нормална и честа појава, и комплетно излечива. Не се оптоварувај со уроци и магии, туку оди на психолог/психијатар, вистински ќе ти помогне.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
26.11.2014 1:37:31   
caciana
Uroci, magija i vidovitost??? NO NO NO !! Vo ova nesto ne veruvam , posebno ne vo magija . Ako nekoj e sposoben da napraj magija prvo ke si napraj za nego da mu bide se najubavo da ima pari sreka ljubov, pa potoa onie crni magii za ostanatite!
Koga ke probaat da me ubedat vo magija kazuvam samo edno : JAS NE VERUVAM VO MAGIJA I VRZ MENE MAGIJA NE DELUVA!!! user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
28.11.2014 21:06:37   
scared RR
Верувам зашто имам искусено на своја кожа и јас и моите блиски.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Уроци, видовитост, магии !?!
25.11.2015 12:46:57   
marchi
veruvam zasto sum videla slusnala a bogami i osetila. a ako ovde se smetataa i onie senista senki duhovi i slicno, i toa sum videla.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 171
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?