|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бакнеж на полноќ, среќа цела година...
1.12.2009 14:42:34   
profesorica

...За 1 јануари отсекогаш било поврзано верувањето дека нашите постапки во првите мигови од Новата година влијаат на сите следни 12 месеци.

Така, длабоко е врежан обичајот на бакнување на најдрагиот точно на полноќ. Оној кој не го стори тоа цела година ќе има студени односи со најблиските, вели преданието. Ако враќате пари или земате на заем токму на 1 јануари, тогаш парите ќе “ви бегаат од раце” во текот на цела година.

Исто така, внимавајте нешто да не скршите или уништите бидејќи во новата година ќе ве следи штета. Ако ја дочекате Новата година со насмевка, ќе ви биде среќна. Барем така се вели.

Има ли вистина во ова? Сте го практикувале ли?
Јас имав слушнато, како помала дека со оној што ќе се пољубиш точно на полноќ- ќе се омажиш за него и нормално не е точно... а може и е.. user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бакнеж на полноќ, среќа цела година...
1.12.2009 14:53:58   
zami
Kako ne e tocno jas maz mi za prv pat go baknav na polnok dalecnata nova 1991.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бакнеж на полноќ, среќа цела година...
1.12.2009 14:57:48   
mami
ние лани новата година си ја дочекавме вака- јас со Лука во раце...плачеше дека не беше навикнат да спие на друго место, он веќе одамна спиеше ама мене не ми се оставаше и влезе мм во собата не гушна и двајцата, ме бакна а јас се испорасплакав ко шмизла некоја...ни сама незнам зошто, ваљда дека прва нова година со Лука...ама добро, убаво почна, траеше така така наизменично имаше и добри и лоши моменти, за следната ке видиме

< Поракaта ја уредил mami -- 1.12.2009 14:58:30 >

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бакнеж на полноќ, среќа цела година...
1.12.2009 14:58:57   
tereza
јас не верувам во тоа дека нашите постапки на нова година определуваат каква ке ни биде годината,едноставно мислам дека се тоа е само празно верување, бидеќи сум била среќна таа вечер ама годината не ми била којзнае што полна со среќни мигови user posted image а за тоа бакнеж и брак со саканиот и тоа сум го испробала ама немаше понуда за брак таа годинаuser posted image user posted image што значи и во тоа не верувам баш многуuser posted image годината ке ни биде онаква каква што самите ке си ја направиме,од нас зависи.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бакнеж на полноќ, среќа цела година...
1.12.2009 15:00:13   
zami
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бакнеж на полноќ, среќа цела година...
1.12.2009 15:01:14   
Весна
Уф, професорице, баш ме замисли сега, а немав слушнато за вакви преданија.
Замислете... јас токму за дочекот на нова 2009 бев на работа, заедно со тогаш колега, а денес маж ми user posted image
Па ете така само си се гушнавме најколегијално, стандардни желби и честитки и толчку.
Можно гушкањето да е мајата user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бакнеж на полноќ, среќа цела година...
1.12.2009 15:04:49   
arh_diz
jas prvpat slusam za vakvo nesto a mozebi ima vistina

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бакнеж на полноќ, среќа цела година...
1.12.2009 15:44:13   
big_mama817
не верувам сепа каква ќе ни биде новата (следната)нова година зависи од нас самите

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бакнеж на полноќ, среќа цела година...
1.12.2009 15:49:50   
Bogdancanka
I jas prv pat slusam za ova ali eve ovaa godina ke isprobam i ke pazam da ne skrsam nestouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бакнеж на полноќ, среќа цела година...
7.12.2009 13:59:46   
delfinka
jas pak imam cueno kako ke vi bide 1januar cel den taka ke vi odi godinata
samo ne stanuva zbor samo za nokta,znaci kako ke se odviva cel den
se smeev porano obicno na 1site spiea do 5saat od docekot,pa valjda ne im pominuvase taka cela godina?!
inace od mestoto kaj majkami ima eden poseben praznik za koj sto pisuva i vo starite makedonski predanija a toa e deka na den sv.Varvara koj ke te zavari(koj prv ke ti dojde doma)kakva sreka ima toj,taka i tebe ke te porati cela godina
veruvam vo ova bidejki do sega so edna osoba imam mnogu ubavo iskustvo a so edna neprijatna-da ne kazuvam!

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бакнеж на полноќ, среќа цела година...
7.12.2009 15:44:01   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: delfinka

jas pak imam cueno kako ke vi bide 1januar cel den taka ke vi odi godinata



и јас го имам ова слушнато и до некаде така е.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 11
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?