|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   сложување со вашиот партнер/ка околу воспитув...
20.11.2009 12:19:05   
big_mama817
Дали се сложувате со вашиот парнер/ка околу воспитувањето на вашето дете-деца?
Дали тој/таа ви се мешат кога го карате или пофалувате детето?

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 20.11.2009 12:21:55 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
20.11.2009 12:21:42   
big_mama817
на пр. мм ми обично му вика на малиот кога е нервозен на што јас отпослем реагирам бидејќи сметам дека тоа е нездраво воспитување бидејќи сметам дека не треба да му се лути кога тој е нервозен но за жал никогаш не прифаќа кога ќе му укажам велејќи ми дека така го разгалувам само какво е вашето искуство user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 20.11.2009 12:22:14 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот big_mama817)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 2
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
20.11.2009 12:42:46   
profesorica
биг мама, маж ти му вика без причина на детето или ако направи некоја беља?

ние со мм се сложуваме околу воспитувањето и подигнувањето на Дамјан.со тоа што мм е посмирен од мене но и јас се воздржувам ако сум нервозна да не му викам за џабе на детето.со тоа може само да се истрауматизира.ако викаме ќе мисли дека така треба и тој подоцна ќе прави така.

ако направи некоја беља или ако фаќа и оди каде што не треба го караме но со умерена доза на стогост во гласот и знае дека не смее тоа да го прави.дедо му го научил да слуша.и кога ќе го прашаме како те кара дедо?покажува со прстот и се смее ама знае дека не смее некои работи да ги прави.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
20.11.2009 12:53:49   
mother 29
ние обично кога го кара едниот од нас ,другиот молчи.така се имаме договорено!(е сега правилно било или неправилно)!?

за тоа дали било правилно или неправилно,дискутиртаме отпосле,кога МАРКО НЕ Е ПРИСУТЕН!значи никако  јас не се мешам кога тој го кара. а ,да, после насамо му кажувам дека сте истресол малку без причина на дететоuser posted image ама и јас така понекогаш!)ама никогаш пред детето!

ама пред Марко никој не се меша кога едниот од нас се кара или му збори!така се договоривме и колку и да е неправилно,НИЕ сметаме дека така барем нема да го разгалиме и да знае дека сме единствени во одлуката!а не ,мм да го кара ,а јас да го бранам и обратно!со тоа ништо неме да се постигне!
е сега никој не е идеален и секогаш трезвено да размислува,ама мислам поарно да свати дека тоа е што ке каже родителот!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
20.11.2009 17:25:34   
nadica
па и не се сложуваме баш user posted image user posted image user posted image јас сум апо а сите други спасители user posted image
бидејќи оди на работа а навечер на свирки и во меѓувреме надица спие мм малку време поминува со неа па се и е дозволено се обидувам да ја насочам да разбере до каде и се границите и кога сме сами е ок но ако има некој друг имаме проблем се надевам решлив user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
21.11.2009 7:59:54   
profesorica
и ние како мотхер 29, значи со мм се имаме договорено дека ако еден го кара другиот да не се меша а ако треба да се дискутира за престрогоста, тоа го правиме на само, откако ќе заспие и така.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
23.11.2009 21:31:46   
Боцко
леле, тоа кај нас одамна се обидуваме да го решиме, но никако не ни успева. постојано се препираме, немаме единствен став по многу прашања (јас сум разумот, таа е срцето) па стефан тоа го користи да манипулира. сакам кога едниот го кара другиот да не се меша, ама тешко ни оди. му правиме лоша услуга. можеби некој има совет за мене по ова прашање.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
17.12.2009 17:14:47   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

како е со вас? има караници околу мерките на воспитување или се согласувате во се? се бара компромис или настанува општа туча?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Во принцип не се караме околу ова прашање, некако ни се поклопуваат работите околу тоа што смее,а што не смее.А поголема обврска околу неа имам јас па така некако спонтано и воспитувањето е моја обврска со помош на тато.Инаку имаме исти размислувања околу тоа дали треба,а сметаме дека не треба,да се тепа или да ја удрам по газ(што мене ми се случило, а на маж ми никогаш)Но во последно време кога протестира и вика тебе ти фали ќотекчеuser posted image user posted image user posted image ама нема шанси да ја удри, па така смирено се обидуваме да ги решиме нејзините фази, кои едноставно само преминуваат од една во друга...и се така user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

леле, се повеќе се караме, само кај нас не е толку меѓу нас двајца колку што е со пошироката фамилија и од двете страни...

ИЗВОРНА ПОРАКА: Iva

За се друго се караме ама околу методот на воспитување не. Баш чудно ептен сме сложни на тоа прашање.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

ние за некои работи се сложуваме, за некои не..ама некако излегуваме на крај. лошото е кога ке почнат да се мешат од страна...

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
12.7.2011 9:12:23   
AnnaMolly RR
Мене мм ми рече дека остава на мене да решам како да го воспитуваме Филип. И ме слуша во тоа што ќе го поставам јас како правило. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
12.7.2011 9:36:40   
strelec 8
mm mi veli dodeka se mali ke gi vospituvam ,ke ti pomagam ama koga ke dojde vreme za skolo nemoj da ocekuvas da gi ucam decata.i navistina grevce bil mojot odvaj so dvojki i toa oti bil fudbaler i miren i zatoa go pustale da pomine godinauser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
12.7.2011 10:00:03   
Carelija
Jas iskreno uste odsega se plasam kako ke se odviva vospituvanjeto na naseto since. Prva pricina za strav mi e toa sto deteto ni e skoro 4 god. cekano pa mislam deka site bi bile premnogu popustlivi ( da ne recam bi go razmazile ),
druga rabota e toa sto sme pogolema familija vo edna kuka ( iako nie sme si deleni), pa mislam deka ke ima mesanje od strana za toa kako treba da go vospituvame. Inaku toa ni e struka i mene i na mm pa se nadevam deka nema da pogresime vo pokazuvanjeto na pravilniot pat na naseto dete. user posted image


_____________________________

"s greatest accomplishment is being a Mom !!!

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
19.7.2011 11:10:34   
dostickage
iskreno nie sme top na temava.
i onaka imame isto stavovi.koga edniot kara drugio molci.dovolno liberalni no i dovolno korektni sepak deteto treba da znae sto moze a sto ne.
samo si vleguvame vo filmcinja sto ke pravime koga ke porasne :))

(Одговор на членот Carelija)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
23.8.2011 1:45:57   
jagodica
i nie se imame dogovoreno za koga edniot zboruva t.e.go karauser posted image deteto drugiot da molci no ima slucaevi koga nemozam da premolcam i togas idi do raspravii megutoa nie sme zaedno so svekrva mi i ko ke se vika po Marija kutrata neznaj kaj da fati edniot mu zbora ova drugiot ona tretiot vaka.Cirkuzi!!! I sega od koga ni se rodi bebceto ajde demek site kon Marija da se svrtime da ne bidi ljubomorna i vervajte taa ic ne e ljubomorna samo sto e uste poveke razgalena user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
23.8.2011 11:38:42   
Pepelaska *
ич не се сложувамеuser posted image јас имам некои си мои замислени методи( без мавање по раче, без викање, туку најмногу со игнорирање кога ќе прави глупости, со убаво и детално објаснување и сл) а мм ем го гали најмногу од сите и го разбеснува и ако прави бељи после му вика или демек го мава по раче ама кога му вика се смее.Му викам ти немаш појма од карање дете а богами и воспитување ама барем и сам признаваuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
23.8.2011 11:48:00   
Felly RR
Порано и мм така, се смее на нешто што прави Матеа, па после, ќе земе да ја кара, демек не смее да прави така. Ама како ќе го послуша детето, ако види дека тоа е смешно, пак ќе го прави. Е сега малку стана и тој поозбилен кога ја кара.
А инаку се согласуваме за тоа што смее, што не смее, ама работата е што тој и дозволуваше до некоја мера и нешто што не смее, па после ќе и рече „е сега доста“ ама и сам увиде дека не пали тој методuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
23.8.2011 12:09:03   
kopriva
хахаха се сложуваме како Македонија и Грција за спорот со името. Сега за сега таа обврска ми е малку повеке мене доделена. Мм не знае да  ја опомени или искара и да направи нешто такво не го регистрира . А најголема да речам закана или  опомена е ,, сега ке ја викнам мајка ти ,,.... Ке видиме понатаму кога ке почни во школо ...или кога ке се роди второто па може ке се заинтересира повеке и малку поозбилно околу воспитувањето на децата.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
11.5.2012 16:09:18   
vezilka RR
Јас и мажле сме како + и - во се па и во ставовите околу воспитувањето. Затоа уште пред да се роди Никола јас инсистирав да седнеме и да договориме некои принципи и правила околку тоа како ќе го воспитуваме детето, за да нема чуденки и расправии после пред детето. Јас дури и си ги запишав на лист тие работи а мажле ми се скина од смеење, демек закон сум пишувала. Ама атоа сега кога ќе се спречкаме околку нешто ( и тоа секогаш го правиме отпосле, кога Никола не не слуша, и тоа е во „законот“ user posted image ) јас фино лепо си се повикувам на тоа што сме се договориле. Нормално не сме можеле се да се договориме однапред, некои работи не сме можеле ниту да ги предвидиме, ама затоа често се навраќаме на муабетот, односно на договорањето за тоа како сакаме да го воспитуваме Никола. Но битно секогаш тоа се заеднички одлуки, колку и бурно да сме се расправале за да дојдеме до заедничка одлука, бидејќи Никола ни е заедничко дете, нали ова user posted image

(Одговор на членот kopriva)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: сложување со вашиот партнер/ка околу восп...
11.5.2012 16:23:05   
JovanaJ
Jas i mm generalno se slozuvame okolu ova. Ima samo nekoi sitnici koi gi "peglame".
Ona sto poveke ne nervira se komentarite od starite ( i moi i negovi) kako nie ne sme znaele kako trebalo...
Iako ne ziveat so nas ni ednite ni drugite sepak komentarite mi precat pa makar i ednas nedelno da gi slusnam! user posted image


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 18
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?