|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Симптоми на повеќе плодна бременост
20.11.2009 8:24:18   
Палешка РР
КОИ СЕ СИМПТОМИТЕ НА БРЕМЕНОСТА СО БЛИЗНАЦИ

Кога очекувате близнаци, тројкa ит.н. симтомите на бременост веројатно ќе ги чувствувате посилно. Се вели дека во бременоста со близнаци тегобите се два пати поголеми, но тоа не е правило. Всушност во бременоста со близнаци ќе ги имате истите симптоми како и кај бременоста со едно дете, само најверојатно ќе бидат поизразени:
  • Може да имате повеќе мачнини и повраќање, заради зголеменото ниво на хормони во Вашето тело.
  • Уште од почетокот на бременоста можеби ќе почнете да чувствувате дека Ви недостасува здив, а покасно со притисокот на бебињата врз дијафрагмата, ова уште повеќе ќе дојде до израз.
  • Заради поголемата тежина која ја носите, може да имате проблем со болки во грбот.
  • Проблемот со констипација или гасови може да биде понагласен.
  • Анемијата е почеста. Обидете се да јадете храна богата со железо.
  • Уморот може да биде поголем, во споредба со бременоста со само едно дете.
  • Веројатно Вашата тежина ќе се зголеми повеќе, отколку ако сте бремени со едно дете. Многу e важно да се обидете да имате здрава исхрана. Toa ќе им помогне на бебињата да бидат снабдени со сите потребни хранливи материи.
Не значи дека задолжително ќе Ви биде препорачано да лежите во текот на бременоста, но ќе Ви биде потребен доста одмор. Побарајте помош од блиските во справувањето со обврските. Бременоста со близнаци не е лесна работа. Ќе Ви биде потребна голема помош и после породувањето.

< Поракaта ја уредил Палешка -- 20.11.2009 8:25:15 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Симптоми на повеќе плодна бременост
27.2.2010 11:23:45   
n i twins
Кај мене симптомите на бременост со близнаци воопшто не се поизразени. Ова ми е втора бременост и мислам дека ми е исто како со првата. Се чувствувам добро и без некои поголеми тегоби. Единствено во првото тромесечје многу спиев, ама мислам дека тоа беше понагласено и поради тоа што примав прогестерон и магнезиум (превентивно ми беа препорачани од лекарот). Нормално стомакот ми е поголем ама па имам двојно повеќе бебиња од минатиот пат user posted image . Исто така стравот и грижата се двојно поголеми. 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Симптоми на повеќе плодна бременост
7.8.2011 23:34:15   
mamadise
Jas imav mnogu macnini so vtorava bremenost, bev celata bez energija, i nekako naglo osetiv mese, a so prvoto dete stomaceto pocna da mi rasne posle cetvrtiot mesec. I maz mi mi vika abe ti dve da ne imasuser posted image , a ja ne be vikam pa neli bevme na lekar, i koga odam na naredna kontrola i doktorkata mi vika: ej so ubavo imas bliznacinja, ja se poremetiv ceklata, se zbuniv vikam greska da ne si , edno mi rece, user posted image . I edno edno ama sega se dve i vo potpolnost mi e jasno sega zosto mi e tolku loso i zosto sum nonstop zaspana, duri i na stolce mozam da zaspija.

(Одговор на членот n i twins)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Симптоми на повеќе плодна бременост
7.11.2011 18:43:18   
liljace
zdravo zenski imam edno prasanje no neznam dali mi e tocna temava sega sum bremena (vtora bremenost) i na prvite dve kontroli dr. mi vika edno no sega na poslednata kontrola neso poveke se zadrza so exoto i mi vika imalo obid za bliznacka bremenost i jas cela preradvana prasav dali sega se dve i toj povtorno pocna da gleda i gleda i vika ne ne sega e edno pa neznam kako e toa mozno dali na nekoj mu se slucilo dr. vika nee toa nisto se e vo red normalno se odviva bremenosta ama jas nekako sum vo dilema pa sega odvaj cekam da odam na sledna kontrola vo 14 nedela pa da vidime dali ke vidi edno ili dve ovaj pat hehe. a tebe mamadise koga ti kazaa deka se bliznacina koja nedela? so les na site

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Симптоми на повеќе плодна бременост
16.11.2011 12:21:21   
mamadise
Mene vo 7ma nedela mi kazaa deka se dve, imnogu ubavo se gledaa, dve srcenca cukaa, nemozese da se utne...

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Симптоми на повеќе плодна бременост
16.11.2011 16:44:29   
Yummy Mammy
Liljace, mene mi se sluci istoto so prvata bremenost. Komentarot na doktorot na prviot pregled, negde 8 nedela mislam, bese: "bremenosta pocnala kako bliznacka bremenost, no ednoto se razvilo, drugoto ne i organizmot najprirodno si go isfrlil. Nema nikakvi komplikacii, nikakvi tegobi, ako si nemala malo krvarenje do sega, mozno e da zabelezis denovive, toa e ona sto organizmot go otfrla kako visok."
I navistina taka bese, jas nemav apsolutno nikakvo krvarenje vo celata bremenost, i vednas na vtoriot pregled se bese cisto, samo eden zdrav plod, nikakvi tragi od drugoto embrionce.
A mnogu bese smesno bidejki so mm bevme vo Diznilend vo Pariz tie denovi pred da doznaeme deka sum trudna, ustvari se somnevavme ama uste bese mnogu rano za da pravime testovi. I normalno tamu se vozevme na site mozni rolercosteri po 100 pati, dodeka ne drzese dusa. I koga se vrativme, pravec na doktor i koga ni go kaza ova doktorot deka ednoto se razvilo, drugoto ne, mm nesvesno se mava po glava i vika: lele go ostavivme ednoto bliznace vo diznilend user posted image user posted image user posted image a mojot odgovor na toa bese: lele sega kerka mi sekogas ke ima cuvstvo kako nesto da i nedostasuva user posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Симптоми на повеќе плодна бременост
15.12.2011 21:26:24   
liljace
fala na odgovorot Yummy Mammy heheh kaj mene malku pokasno mi kaza taka dr. i toj isto veli deka nema problem na poslednata kontrola pred 1 mesec poolgo vreme m gledase na eho i jas seuste si velam dane se dve hehe si mislam i toj dan nee siguren pa sega kaj da e utre zadutre ke odam pak pa ke vidime hehe so ednoto e se vo red se razviva normalno se kako sto treba jas samo se nadevam drka drugoto se krie zad nego hehe od tolku mnogu sto sakam bliznaci no kako i da e najvazno mi e da bide zivo i zdravo toa sto e

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Симптоми на повеќе плодна бременост
4.4.2012 10:44:15   
dostickage
i kaj mene bese nesto slicno.
na prvata kontrola na 5 nedeli doktorot rece deka najverojatno se dve .ednto bese jasno a drugoto ne tolku izrazeno.rece na vtorata kontrola za srceva akcija kje se vidi tocno dali e edno ili se dve.
i edno bese na kraj. verojatno ednoto ne prezivealo toa maleckotouser posted image

(Одговор на членот liljace)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Симптоми на повеќе плодна бременост
11.3.2013 12:13:25   
LoveableMe RR
Moja dobra drugarka na koja sum starosvatica imase bliznacka bremenost so IFV, direktno otide i si plati, ne odese voopsto na insemijacija, nemase apsolutno nikakvi simptomi, ni potreba za jadenje posebna, ni macnini, edinstveno poslednite meseci oteche dosta i imase problem so cirkulacija, ama na kraj se pomina dobro.

Denes ima dve prekrasni bliznacki kjerkicki. Pozz,

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 9
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?