|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Трудници во третото тромесечје V- од 27. до 4...
29.5.2015 22:30:53   
Melanija RR
Последното тромесечје за user posted image го продоложуваме на нови странициuser posted image

Tea18 23.05.2015
Mila mamicka 25.05.2015
БожјиДар 26.05.2015

Bethany 16.06.2015
sonce79 17.06.2015
lukas 29.06.2015

mamicka21 03.07.2015
Milicka 30 05.07.2015
tuni27 09.07.2015
kika*mika 11.07.2015
gina 16.07.2015
Dothy 21.07.2015
sandica 21.07.2015


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.6.2015 22:17:56 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
30.5.2015 22:38:08   
sandica
i mojot termin e 21.07. 2015

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.6.2015 22:18:14 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.5.2015 22:59:41   
Melanija RR
sandica user posted image е user posted image или user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
30.5.2015 23:58:02   
sandica
user posted image izvinete zaboraviv user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
31.5.2015 20:46:42   
kika*mika
Trudnicki brisot za sterpetokoka i d-dimeri od 35- 36nedela se pravat taka ?A posle 36 nekolku dena na primer ? Mislam deka ke imam problem so osiguruvanjeto pa ako eventualno ispadene toghas da gi pravam mislite deka bi imala problem ?

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
1.6.2015 12:13:43   
nadez vera ljubov
da se prijavam i jas.petanovski me vodi od embiotransfer polni 27 nedeli mi rece bebuskata odgovara edna nedela + a maticniot ginekolog od posledna menstruacija mi rece 28 nedela .go prasav paticniot zosto e taka mi rece nema vrska edna nedela + - .vo glavno e se vo red.petanovski mi rece da spijam na leva strana, mi rece doguravme do sega da terame do 33 nedela kao posle posigurni nedeli.go prasav za tretiot skrinig mi rece nema potreba da ima nesto somnitelno on sam ce me pratel vide protok na krv na bebeto ok e rece ne frlaj pari bez potreba na predhodnite dva skrininzi bese se vo red.prasav kako e svrteno bebeto , mi rece nadolu e so glavata kako sto treba .so sreca i so lesno na site

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
1.6.2015 12:34:32   
nadez vera ljubov
zaboraviv da pisam bebeto bese tesko 1055g kako sto citam po forumov malce e pogolemo on ne mi rece nisto posto rezultatot od skrieniot secer bese vo red .naredna kontrola kaj petanovski na 23. juni ako vo mequvreme ne se otklatim kaj maticniot

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
1.6.2015 21:01:22   
gina
tea ja nema sigurno e porodena da cekame da ni pise


(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
1.6.2015 21:14:20   
Azzura
Devojki, eve jas vleguvam vo 27-ma pa se nadevam deka ke bide se vo red. Sakav da prasam dali od lezenje mozeda se zgolemi grloto na matkata? Najtocno bese izmereno vaginalno 3cm od maticniot, no vcera na GAK kaj mojot doktor koj bi me poragjal, na EHO izmeri 5cm?! I mu spomnav , rece ok, ova ne e najtocno, no se slucuva...I da prasam za skrieniot seker, uste go nemam ispitano, bidejki me ispobockaa za d-dimeri i hemostaza, pa cekam da mi se smirat malku raceve...dali postojat simptomi za skrien seker? pozdravce

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
1.6.2015 22:22:32   
Melanija RR
kika*mika брисот е важен за природно породувања,но ако се е во ред не менуват неколку дена.

Azzura искуства за должина на грлот на матката има во темата Должина на грло на матка во бременост а за скриен шеќер немора да значи. Порано ако е поголем плодот праќаа на скриен шеќер да се испита но сега е во протоколот и задолжително се испитува, повеќе прочитај ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
2.6.2015 0:27:48   
gina
Milicka 30 i mene mi predlozija da odam vo 36 nedela tamu i redovno da gi pravam kontrolite ama mat. mi rece da ne se maltretiram po patistava ce me prati so cela dokumentacija i ne bi trebalo da me vratat user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
2.6.2015 11:01:44   
LoveableMe RR
Tea88 ја нема, дали се породи ништо ни нема одамна напишано?user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
2.6.2015 12:04:26   
Felly RR
Азура, ти пишав за должината на грлото на матката во темата што ја посочи Меланија, па може и некоја друга рингерајка ќе прочита па да го види и моето претходно прашање за фанелинг да пише искуство. user posted image
А јас и ти како напоредно да тераме, и со ова лежењево, и со испитувањава.user posted image И јас исто немам испитано скриен шеќер, тогаш кога ми даде матичната упат, немав време за тоа испитување и така ми остана, па сега си велам деновиве кога ќе одам да земам нов упат и да испитам и тоа.
Поздрав до сите user posted image во трето тромесечиеuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.6.2015 12:24:38   
gina
devojki sakav da ve prasam sto e inekcijata za zreenje na belite drobovi na bebeto dali site e primavte i vo koja nedela se prima dali treba maticniot da ti kaze malku se zagriziv mene nikoj ne mi spomnal da e primam ili nemora sekoj da e primauser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.6.2015 12:31:17   
lukajana RR
Инекцијата се прима ако треба да се породиш пред 36 недела а ти немаш потреба да ја примаш не се секирај,ако требало ке ти кажеле.
Ајде уште малку и ке гушкаш бебе опушти се ,се ке биде во ред

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.6.2015 14:51:02   
Melanija RR
gina има тема ТУКА но како што ти пиша lukajana RR ако има причина се прима и немало зошто да ти кажат кога тоа се одредува според околностите

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.6.2015 19:31:30   
gina
fala devojki mi olesnavteuser posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.6.2015 20:14:31   
Roberta r
zdravo mesinja kako ste?nie utre sme polna 35 nedela, uste malce :). veke 2 -3 dena mi se oteceni malku racete i nozete dali ima potreba od zagrizenost ili toa e normalno?
inaku terminot mi e 09.juli user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.6.2015 20:42:53   
Azzura
Gina, tocno e ova sto ti go kazuvaat drugite RR-ki za inekcijata za zreenje na plukjata. Se dava ako vidat doktorite deka plodot e spremen da izleze pred vreme, i zatoa stavaat dekstametazon mislam za pobrz razvoj na plukjata so cel bebeto samo da moze da dise ako se rodi pred vreme. Bidejkji plukjata zavrsuva so razvoj vo polna 34 nedela. Taka da, ako nisto ne ti kazale, uzivaj do kraj.

Roberta, otocite se valjda normalni vo 35-ta, a i vremevo e uzas, i plus sekogas imajte na um deka polnata mesecina mnogu deluva na otocite. Vcera bese polna mesecina i site sto i onaka maka macat so otoci, nekolku dena se pojacani. No, nie kako trudnicki treba da si vnimavame i na pritisokot ...meri go denovive ako imas poizrazeni otoci.

FellyRR, ne znam koja nedela si za skrieniot seker. Jas sum 27-ma i zemav upat od maticniot za Adrialab. Rabotat so fondot za ova ispituvanje i ne se zakazuva, odis i te bockaat 3 pati. Taka mi kaza sestrata od maticniot. Inaku, deneska pak se bockav za dimeri i iako mi se namaleni od cleksanot, sepak poradi hemostazata mi prepisaa uste 10 inekcii. Pa taka, za nekoj den planiram da ispitam seker. Se nadevam se ke bide OK. Sega za sega, bebacot e dobro, jade i raste, a jas edvaj disham. No, za divno chudo deneska sum podvizna i ne mi tezi user posted image

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.6.2015 22:31:28   
gina
e devojki imase tema za castenje na dk. sto te porodil i nemozam da ja najdam ve molam za pomosuser posted image

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
3.6.2015 22:43:24   
Melanija RR
gina темата е ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
5.6.2015 23:13:05   
gina
sakav da ve prasam dali na nekoja i se desilo tesko da dise mene od sinoka mi e taka nemozam da disam kako doma da mi fali vozduh koga si legnav snosti nemozev vozduh da zemam otvorav prozori ama pak mi bese isto denes pak koga podlegnav istoto primetuvam koga lezam pritisokot mi e dobar dali e ova normalno mm mi vika deka od vremeto mi e deka e promenlivo user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
6.6.2015 0:13:01   
deluxe
Gina ova e normalno pri krajot na bremenosta.Bebeto si rasti,prostorot vnatre se namaluva,ti pritiska na organite,dodeka tie samo po sebe pritiskaat na dijafragmata.Zatoa disernjeto ti stanuva tesko.Mene ova mi se slucuvase vo vtorata bremenost.Juli I avgust ,vremeto pekolno zesko bukvalno skokav od son za zdiv,trcav na terasa za da disamuser posted image Ke izdrzime za nasite najmiliuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
6.6.2015 15:06:43   
gina
of citi znaci ne sum bila samo jas i jas istoto go pravam po cela nok se setam na tarasa na prozori kako vampir sum nekojuser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
6.6.2015 16:57:49   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Azzura


FellyRR, ne znam koja nedela si za skrieniot seker. Jas sum 27-ma i zemav upat od maticniot za Adrialab. Rabotat so fondot za ova ispituvanje i ne se zakazuva, odis i te bockaat 3 pati.


Азура, и јас сум 27 недела. Мене матичната уште одамна ми даде упат, треба нов веќе да земам. Само кај нас за ова испитување сите лаборатории мислам дека наплаќаат приватно.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?