|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Соблекување на чевлите во игротека?
21.9.2014 13:09:21   
Mihaela 2010
Do sega million pati sme bile vo igroteka na rodenden I vo posledno vreme se pocesto me nervira toa da treba da gi soblekuvame cevlickite za da vlezeme vo
igrotekata...I ova ne se slucuva vo sekoja igroteka I zaradi toa sum izrevoltirana zosto e toa taka..
ZNam deka sekoj gazda na igorteka saka da mu bide cista I uredna,no zosto toa ne vazi za site? Sega sekoj dosol od doma doteran skockan I ides vo igroteka
a tamo te precekuvaat I ti velat poveli soblecise I ene onde ima nasi toplinki da ne kazam polu raspadnati pa taka nie kako mrdnati gubime vreme barajki
soodveten broj,i na kraj cesto pati ne sme nasle pa detevo otislo po hulahopcinja.
Istovo se sluci na nasiot posleden rodenden kade im bese na prijatelive ukazano da se soblecat decinjata,pa taka izgbija 15 min barajki soodvetna toplinka,za
na kraj jas kako domakin na rodendenot da se iznerviram I da im dadam vlazno maramce za da si gi izbrisat kondurcinjata,a pri toa od vrabotenite nitu edna
ne dojde I da im pomogne okolu toa.
Vo istata igroteka sum bila I gostin I mi bilo ukazano deka ne smeam da vleguvam oblecena,znaci ne mozam da idam da si go zirnam deteto epa da se
soblekuvam sum nemala namera,a dokolku si slavenik toa ne vazi za tebe mozes slobodno da si kazisuser posted image
Kako ste vie po ova prasanje??Dali vi preci set_o ova?Kako e po drugite gradovi ova reseno??
Ajde me interesiraat vasite mislenja

< Поракaта ја уредил Mihaela 2010 -- 21.9.2014 13:12:33 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Соблекување на чевлите во игротека?
21.9.2014 18:24:34   
Dilina
За во градинка дечињата да си ги соблакаат обувките и да си облакаат топлинки ми е многу реално, но да идеш во игротека и да треба да ги соблечеш обувките ми е жива глупост. Ако зборуваме за игротека во вистинска смисла на зборот (колку што јас знам и имам видено две до сега) има посебен дел каде што си седат родителите а посебен дел каде што дечињата играат и се забавуваат, па ако толку се загрижени за здравјето на децата (а не се загрижени за тоа туку за да немора да чистат), ќе си обезбедат топлинки за во делот за играње. Е сега кога ја изнајмуваш веќе си идеш со свои правила. Зашто инаку се плаќа по неколку илјади?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Соблекување на чевлите во игротека?
21.9.2014 20:05:41   
Felly RR
Мамички, на оваа тема има нешто пишано и во темата Хигиенски услови во игротеките, ѕирнете и таму, па може да продискутираме и таму, општо за сите услови во игротеките.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Соблекување на чевлите во игротека?
23.9.2014 22:35:38   
niki
Kaj nas igrotekite imaat del so tobogani kacuvalki, trambolino i vo toj del se vleguva bez cevli, cevlitd se ostavaat na policite pred vlezot vo toj del i obicno tamu decata vleguvaat sami, bez roditeli a sekogas ima nekoja vrabotena tamu koja gi pazi si igra so niv i gi zabavuva
Toj del od kafeterijata kade sedat roditelite e odvoen so staklo pa sekoj roditel moze da si go nabljuduva deteto i voopsto nema potreba da vleguva tamu i da soblekuva cevli
Mene nikojpat ne mi precelo to soblekuvanje na cevli i ne smetam deka go baraat za da ne cistat tuku zaradi bezbednosni pricini decata tamu skokaat trcaat se pentraat i lesno moze da se udrat ili da udrat nekoe drugo dete, da zgazat necii prsti i tn i ako se bez cevli na corapcinja pomalku ke gi boli
Baska ako igrotekata gi ima onie naduvani zamoci po koi skokaat so cevli bi mosele da se dupnat so nekoj ostar del od cevlite (patent na pr)


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Соблекување на чевлите во игротека?
24.9.2014 7:35:32   
deluxe
Do sega kade sto sum bila vo igroteki samo decinjata soblekuvaat cevli,vozrasnite si sedat vo delot za roditeli. Za decata ne sekade ima toplinki za da ne trcaat bosi, no jas im nosam od doma ,nekako ne sakam da im oblekuvam od tie vo igrotekata .

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Соблекување на чевлите во игротека?
24.9.2014 10:15:40   
Snowhite RR
Па јас колку што знам, во тие игротеки што сум била досега само во една има нивни топлинки, а во другите си носиме од дома, а за возрасните нема потреба од соблекување на чевли

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Соблекување на чевлите во игротека?
24.9.2014 13:32:23   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Па јас колку што знам, во тие игротеки што сум била досега само во една има нивни топлинки, а во другите си носиме од дома, а за возрасните нема потреба од соблекување на чевли

Да така е, ама па мене баш тоа ме нервира - што децата мора да соблечат чевли/патики а возрасните си шетаат низ цела иготека со чевли.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Соблекување на чевлите во игротека?
24.9.2014 13:39:11   
Mihaela 2010
Baska sto me nervira toa da idam na rodenden i od doma da si nosam toplinki...
A ovde ima igroteka kade sto za vozrasnite davaat edni kesicki da si go stavis na cevlite ako sakas da priparis do svoeto dete,kako po bolnicine koga oblakaat


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Соблекување на чевлите во игротека?
27.9.2014 11:07:09   
AneLav RR
И мене ме нервира да соблакам кондури у игротека овде не соблакаме туку најлони ни даваат да си ставиме преку кондурите. За игротекава за која што зборувам смрди на мувала и урина а нас сите не тераат најлони да ставаме. И замислете сите деца сакаат овде да слават роденден бидејќи се им е дозволено. Училишниве деца посебно ако поканата не им е за оваа игротека не доаѓаат на роденден во друга.И родителиве воопшто не реагираат на тоа.


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Соблекување на чевлите во игротека?
6.10.2014 23:53:46   
ivoni4ka
а пак мене ме нервира делот кај тобоганот и лавиринтот да се соблекуваат децата, па дури и ние возраснте, а во другите делови да се облечени. па замислете како изгледа тоа деца како деца де ваму де таму и ти како родител само трчај ту соблекувај ту облекувај . ми доаѓа на роденден повеќе да не доаам од тоа облечи соблечи.

_____________________________



(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Соблекување на чевлите во игротека?
7.10.2014 6:27:03   
tincule
Многу години работев по игротекиве и можам да кажам дека соблекувањето на чевлите нема никаков хигиенски ефект. Како прво за роденденски забави во никој случај немаа потреба од тепих во игротеките, поради тоа и ги тераат родителите и децата да се соблакаат, само затоа што имаше поплаки од некои као децава лазат, трчаат а сите се со патичиња имавме и случка каде едно дете дојде со гомце на патиките па направи лом внатре. Друг проблем е што на газдите не им се свиѓа е тоа што многу се флека тепихот и потешко се чисти па затоа и ги тераат родителите да се соблакаат. Можам да кажам дека во последната каде што работев имаше ламинат и децата си играа трчаа немаше замарање мора да се соблечете и т.н доколку не беше тоа по желба на родителот или детето ама ние им дававме папучки user posted image И многу беше почисто, ако се случеше некој да истури нешто или слично одма се чистеше и немаше фрки додека со тепих иде малку потешко. Тепих е за во градинка или ако детето доаѓа на саат за играње, а за роденден нема потреба.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Соблекување на чевлите во игротека?
7.10.2014 6:47:42   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki




Mene nikojpat ne mi precelo to soblekuvanje na cevli i ne smetam deka go baraat za da ne cistat tuku zaradi bezbednosni pricini decata tamu skokaat trcaat se pentraat i lesno moze da se udrat ili da udrat nekoe drugo dete, da zgazat necii prsti i tn i ako se bez cevli na corapcinja pomalku ke gi boli
Baska ako igrotekata gi ima onie naduvani zamoci po koi skokaat so cevli bi mosele da se dupnat so nekoj ostar del od cevlite (patent na pr)

За замоците мора да се соблакаат но не поради тоа што може да ги дупнат туку затоа што скокаат и самото дете е нестабилно па може да се повреди инаку се тестирани и немаат гајле за тежина и такви случаи као може да се дупне. А за игралните каде влагаат и се качуваат ги тераат некогаш затоа што душеците тешко се чистат замисли сега ти да треба да влезеш и цел тој терен и сите душеци внатре да треба да ги исчистиш ама секој ден по неколку пати а има делови каде не те собира затоа што е наменето за деца а не за возрасни user posted image user posted image Во такви делови каде пристапот е само за децата ДА треба и пожелно е да се соблекуваат, и похигиенски е за нив затоа што претежно лазат во тој дел и допираат со рачињата, но во игротеката во целосниот простор каде се и другите играчки и масичката за децата, не гледам потреба од соблакање. Друго што ме нервираше е рето во која игротека се затоплуваше до температура да биде топло и складно за децата. Значи тоа се правеше на почетокот и после од самото тоа што трчаат и се потат таа топлина се користи, па после мирисало, па ќе мириса. Да ви кажувам само зимно време во игротеките како се штеди на струја и во какви услови сме работеле ќе се фатите за глава. Ама тоа е друга тема. Во секој случај според моето искуство сите родители имаат различни размислувања и сваќања, и многу е тешко да ги задоволиш сите, на некои тоа им одговараше, некои се бунеа што е нормално, различни размислувања, различни ставови. Па така да зависи од просторот и намената пред се, во некои случаи како што ви ги наброив да пожелно е да се без патичиња, а за некои ситуации нема потреба. И друго сите оние родители кои се бунеа за тоа децата носеле патики, да ве прашам а што барате во делот за деца, гледај си го детето од дистанца, уживај ова е и твој момент за одмор и социјализација, има персонал кој се грижи се да биде во ред, и ќе јадат и ќе пијат и ќе си играат. Мислам имаше жени се бунат а таа со чевлите и храната и трча по детето низ цела игротека и прават лом е ај сега. Контрадикција не видена.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali dobivte celulit vo bremenosta?

Da (80%)

Ne (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!