|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Униформи во училиштата
11.9.2014 20:46:14   
vezilka RR
Дали во училуштето во кое учи вашето дете има униформи? Што мислите, како треба да изгледаат унифоемите, и дали родителите треба да бидат прашани за тоа? На чиј трошок треба да се униформите?

Општина Аеродром од годинава воведе униформи за учениците. Општината реши, родителите не беа прашани. Некои се жалат на квалитот а униформите, и на тоа колку ги кошта.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Униформи во училиштата
11.9.2014 22:36:38   
Dilina
Незнам кои се тие родители што не сакаат своето дете да носи училишна униформа... како прво еве за пример ја зимам општина Аеродром како моја населба, а и живеам непосредно до училиштето, навистина ми се допаѓаат униформите. Како прво материјалот е топ. Маичките бели со логото на населбата или училиштето незнам, а панталоните/сукњите исто така од памук и класични... како што имам инфо едниот комплет е бесплатен а другиот се доплака 500д. што е навистина симболично....

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Униформи во училиштата
12.9.2014 7:35:23   
Палешка РР
Минатата година воведоа униформи во Гимназијата во Прилеп, каде учеше син ми. Ги воведоа во февруари, а тој завршуваше Гимназија во мај (матурант). Ни наплатија по 1500 денари, ниту ги видовме униформите, ниту се согласивме дека сакаме. Мислам дека беше сулудо да воведуваат униформи на матурантите за само 3 месеци. Децата беа револтирани и не ги носеа (и покрај бркањето од часови).
За другите ученици можеби беше добро, но за матурантите имаше контра-ефект.

Инаку сум ЗА униформи.

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 12.9.2014 7:36:40 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Униформи во училиштата
12.9.2014 8:46:36   
vezilka RR
Материјалот е чиста синтетика освен маичките по кратки ракави, кои патем сеуште не ги добиле, а септември ете го пројде, бидејќи тие во декември се неупотребливи. Панталоните се од толку тенок материјал што ти требаат уште еден одоздола за да не смрзнеш. Бројчињата не се стандардни, па имаш деца на кои им виси униформава. А инаку за да набавиш бар уште по еден пар и од летните и од зимските ти треба да доплатиш уште 1500 ден. Е штосот е што не ги прашаа родителите, бидејќи ѓомити беа бесплатни. Донација од едикојси. Исти се и за првоодделенци и за матуранти, па така годинава ќе има многу првоодделенчиња измочкани, бидејќи не мижеле дљ го откопчаат тоа копчето од панталоните.

Иначе униформа не е лоша варијанта ама само како нешто за одозгора, елече со амблем на школото или слично.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Униформи во училиштата
12.9.2014 8:58:27   
Yummy Mammy
Vo kontekst na gorniov muabet, sretnav majka sto barase da kupi obicni beli pamucni bluzicki i kosulki za da gi presie amblemite od uniformite koi im se dadeni vo Aerodrom. :(

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Униформи во училиштата
12.9.2014 9:02:50   
Yummy Mammy
Inace jas sum mnogu ZA! Vo naseto uciliste do lani imase keceli so ispisano ime na ucilisteto. Ne bea mnogu licni, no definitivno mnogu prakticni. Kerka mi e prvace godinava i uste prv den koga zastana da mie race se napravi utop od gore do dole zatoa sto lavaboata se prilicno visoki za pomalive deca. Da se sluci toa dodeka e na nastava, ke ostane vodena do kraj na denot. A so kecela ke bide pozastitena.

Baska, da ne pravime muabet deka ke ima pomalku modni revii vo skolite. Sekoe sabajle se karame koj fustan za kakva prigoda e, koi konduri se za vo skolo koi ne!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Униформи во училиштата
12.9.2014 10:38:12   
vezilka RR
Што викаш кецели може не се лични, ама мислам дека се најпрактични. Ем детето облекло што сака, ем сите се униформирани. Бидејќи изговорот во О. Аеродром за униформите беше да се знае кој е од школото. Ем поефтино ќе кошташе. Хихи ама работата било поише да кошта, да се оќари некој.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Униформи во училиштата
12.9.2014 12:16:32   
Felly RR
И јас сум за униформи, ама мислам дека доволно е само горен дел да има - нешто како џемпер/дуксерка/елек и блуза, а толку па и панталони исти да носат - нема потреба. Инкау тие од Гимназија, Палешке, баш ми беа убави мене, е сега тоа што им ги дале и на матурантите 3 месеци пред крај не е во ред. Ако веќе се одлучуваат за униформа, треба да биде на почеток на година. И секако во изборот треба да се вклучи Советот на родители - бидејќи родителите се оние кои ќе ги купуваат, а нивните деца се оние што ќе ги носат тие униформи.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Униформи во училиштата
12.9.2014 12:48:16   
miana
Униформи - ДА!!!!

Има многу причини зошто сум да.. Прво сите деца се исти во поглед на финансиите, нема модни ревии, нема чепатлаци од типо - јас имам марка блуза а ти не!
Е сега кога веке ги прават, требале да ги направат од асален материјал, зошто истата таа униформа треба да се носи секј ден нели.... Дефинитивно е ова олеснување за родителите, а богами и за оние дечиња кои што навистина немаат што да носат, да се дотеруваат секој ден различно!

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Униформи во училиштата
12.9.2014 14:07:24   
Melanija RR
Јас сум кај ОУ Блаже Конески ,а и во школскиот шетаме со М па униформите ми се предочиuser posted image Сум за униформи,но многу незадоволни од овие нашиве,да тенки панталони,некои деца недобиле маички со кратко,веројатно не сошиле доволно од потребниот број.Вторникот и средата се делеа на оние кои платиле за уште една униформа,па некои сакале само едно парче не комплет.....
Требало прво се да се организира ,градоначалникот ни млад за се нешто му се брза , а булеварот 6мес ни го правеше работава од ѓорче до центар да кружиш.
На некои дечиња многу убаво им стојат униформите ,а девојките ги поткренале да се миниќ user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Униформи во училиштата
12.9.2014 21:40:20   
niki
jas sum protiv uniformi
mozebi zatoa sto na rabota moram da nosam uniforma pa mi e smaceno
mozebi se zgodni za site da bidat isti no imanjeto uniforma go komplicira zivotot, posebno sto imaat samo dva kompleti
za da go smetam prakticno bi mi trebale pet kompleti za sekoj den od nedelata i za vreme na vikend da se perat
i nekako voopsto ne ja razbiram modava sega site nesto da se vrakaat na uniformi, pa segde negde gi voveduvaat
gledajki gi decava vo ucilisteto na kerka mi smetam deka voopsto nema potreba za takvo nesto, i koga bi se vovele bi pretstavuvale uste eden dopolnitelen trosok za roditelite


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Униформи во училиштата
12.9.2014 22:41:56   
vezilka RR
Ааа не ги поткренале туку броевите се малку чудни, па тие што се млку потенки во струкот мораа да земат два броја помали од тоа што вообичаено носат, па автоматски сукњичките им се многу куси, дури и прекуси, па паѓа у вод идејата за пристојно облекување во школо.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Униформи во училиштата
13.9.2014 13:49:51   
ikki
Мене ми се допаѓа идејата за носење униформи. Еве конкретно во населба Аеродром баш ми се допаѓа кога ги гледам сите ученици облечени во исто. Е сега панталоните дека им се малку суникакви тоа да, требало од поквалитетен матријал да ги направат, и ако веќе даваат бесплатни нека дадат барем 2 пара униформи, со еден пар се подразбира дека родителите ќе мора да докупуваат.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Униформи во училиштата
15.9.2014 0:07:51   
Snowhite RR
Јас сум ЗА униформи, се разбира да личат на нешто, не да бидат како преправени. Прво мене многу би ми помогнало ова, заради тоа што синко мој секој ден за во градинка пребарува ова сакам, ова не сакам, а тек па за на училиште што ќе биде не знам, а вака нема сакам, не сакам, а и општо мислам дека така децата би биле еднакви, а и би се намалиле трошоците на родителите

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Униформи во училиштата
15.9.2014 8:26:07   
deluxe
I jas sum ZA uniformi, no kvalitetni uniformi. Pred da trgni kerka mi vo uciliste, uniformite im bea katastrofa vo toa uciliste. Bojata im bese vojnicko zelena so zolti jaki i manzetni. A materijalot I vo leto da ti studiuser posted image
Sme imale sreka, se ukinaa koga A trgna vo prvo odd.
Sega povtorno ima diskusija na taa tema,no se nadevam deka ovojpat ke preovlada razumot kaj direktorkata, nasproti drugite interesiuser posted image


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Униформи во училиштата
15.9.2014 9:21:26   
blue_blue
jас не ја мислам дека треба да имаат униформи. Кога ќе ставам на катар предонсти и мани, некако маните ми се повеќе - не ги прават од соодветен материјал, нема доволно комплети за прсоблекување, што кога ќе ги скине, закачи, направи флека што не се вади - ќе купувам пак нов комплет? и не сум сигурна дека во еден тип на облека на сите ама баш на сите деца ќе им удобно - пример ќерка ми не сака хулахопки има сува кожа и ја чешаат, уште не знае да откопча копче и патент на панталаони...ако е идејата да биделе сите исте - не гледам зошто треба да се, во животот не се сите луѓе исти и никогаш нема да бидат - ако збориме за тоа демек да не покажувале кој колку пари имал, ќе покажуваат со патиките, јакните, ранците, мобилните телефони и со тоа кој кај бил на одмор. За мене е подобро да носат своја облека, удобна во која им е пријатно (топло во зима, свежо во лето), која ја користам и за други потреби а не само за во школо и можам да ја преперам, а да имаат некои заштитни најлонски престилки кога бојат со водени/темпери за да се заштитат. Инаку за информација по белиов свет униформи има само во приватни училишта каде родителите плаќаат солидна школарина и униформата е пресметана во тие пари.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Униформи во училиштата
18.9.2014 13:45:34   
Tanjat7880
Uniformata ni napravi golem problem,ne se izjasnuvan dali sum protov ili ne,toa sega ne e bitno no konkretno za tie pogore shto pishale kolku ubavo im izgledaat decata vo aerodromskite uniformi ke pisham so shto se soocuvame nie roditelite a I decata so istite.Pantalonite se napraveni od material NAJLON,i da sakash da ja koregirash dolzinata nemozesh,na obicna mashina nefalja,bluzite se pamucni no tolku debel pamuk shto dva dena mu treba da se isushi a kragjata e sintetika kako I eleceto.Ushte prviot den site deca bea ispoteni gore I zapareni dolu,vtoriot site bea nastinata a kaj nekoj kako shto e moeto tretiot den se pojavija vrukjanici(od toploto).Mozda izgleda deka se TPO no se krajno neprakticni.Dobivme ke kazam zakana deka ako ne se nosi uniformata ke bide deteto otstraneto od cas I ke mu bidat staveni neopravdani za toj den.Neli imame pravnici vo klasot pa pak se sobravme roditeli pa se obrativme do opshtinata koja ne ne zema za ozbilno pa se obrativme do Ministerstvoto kade usno ni beshe kazano deka nie nemame skluceno dogovor za obavezno nosenje na uniformi I deka nesmee deteto da e odstraneto od cas samo zaradi garderobata.Cekame pismeno seto ova da ni go dostavat I ke mu se tupneme pak na Gradonacalnikot ni.Od ministerstvo rekoa dka nastavnikot treba da postapuva po baranjata od Ministerstvoto ,on tamu e vraboten a ne vo Opshtinata I deka ustavno pravo na dete e da odi vo shkolo so vakva ili takva maica a ne istoto da se otstranuva zaradi garderobata!Do kade ke stigneme ke vidime I da ke vi pisham!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Униформи во училиштата
18.9.2014 14:11:25   
Mamickaa
Lelele koja katastrofa ja napravija so ovie uniformi,gluposti zivi!!!Aj materijalot da ne zborime,ama uste od prv den ni dadoa uplatnici za da si naracame maici po kratki rakavi,koi sto pobrzo da gi uplatime za pobrzo da gi dobieme!!A od maicite nema ni m.Decata ni se varea na toploto od prviot ucilisen den,neli zsto nemase da gi primat na cas!!!Prasuvame za maicite na kratki koga,ni vikaat za brzo,aham a eden roditel onaka ironicno odgovori,vazno parite se uplateni,a maicite na kratki izglea zimoska ke gi dobieme,sega ke gi varime vo zeskoto so dolgi,se obratno znaci!!So eden zbor katastrofa!!!

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Униформи во училиштата
18.9.2014 14:17:08   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mamickaa

Lelele koja katastrofa ja napravija so ovie uniformi,gluposti zivi!!!Aj materijalot da ne zborime,ama uste od prv den ni dadoa uplatnici za da si naracame maici po kratki rakavi,koi sto pobrzo da gi uplatime za pobrzo da gi dobieme!!A od maicite nema ni m.Decata ni se varea na toploto od prviot ucilisen den,neli zsto nemase da gi primat na cas!!!Prasuvame za maicite na kratki koga,ni vikaat za brzo,aham a eden roditel onaka ironicno odgovori,vazno parite se uplateni,a maicite na kratki izglea zimoska ke gi dobieme,sega ke gi varime vo zeskoto so dolgi,se obratno znaci!!So eden zbor katastrofa!!!

Majka,da te prasham moram,na ova toplo,eve ovoj den dali go prati deteto vo kompletna dobiena uniforma(pantaloni,maica so dolg rakav I elek)?Jas denes (vtora smena)go prativ so druga maicka,letna a utre vikaat ke bide potoplo I so kratki pantaloni ke go pratam.Gledam I se cudam,denes vo 13 casot na ova sonce deca obleceni komplet so se eleci I bash se cudam,ma ja nema taa sila koja ke me natera da si go varam deteto!

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Униформи во училиштата
18.9.2014 14:36:06   
Melanija RR
Tanjat7880 правно незнам како ќе ви оди.Министерството не одлучува,основните се под општината .Се согласувам со се дека пребрзо се донесе па и плус несоодветно и без крој и материјал.Неоправдам несмее да запише тоа веќе контролира Министерството во однос на оценување,дневници и сл.
Како нема маици,еве денес повторно се делат за тие што планиле за облека плус.Баш околу 12 дојдоа во Блаже Конески

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Униформи во училиштата
18.9.2014 14:43:13   
Tanjat7880
Se slagam Melanija,shkoloto(objektot)e pod Opshtina no ucenicite,profesorite I nastavata(opravdani,neopravdani)se pod Ministerstvo.Opshtinata se vadi so kodeks na oblekuvanje,pa nie do sega ne gi prakjavme decata vo kupaci vo shkolo pa sega da nemame cuvstvo za kodeks na oblekuvanje!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Униформи во училиштата
18.9.2014 14:49:57   
Melanija RR
Така е кој кодекс,тоа не е во задолжително,а ако е тоа треба да го донесе Министерството.Пиши како ќе се одвиват работите

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Униформи во училиштата
18.9.2014 15:01:41   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

.....Opshtinata se vadi so kodeks na oblekuvanje,pa nie do sega ne gi prakjavme decata vo kupaci vo shkolo pa sega da nemame cuvstvo za kodeks na oblekuvanje!


Верувај има сешто, кај една пријателка во бутик ми кажуваа доаѓаат ќерки со мајките и пази, мајките бараат облека за ќерките како за по кафани, еднаш пријателкава изреагирала дека девојче од 12-13 години не личи да се облекува така, случајно и се испуштило и го "окркала" од коментари...така што, верувај има секакви што ги праќаат несоодветно децава во школиве...јас сум за униформи, ги гледам во странство како се облечени, но тоа мора да биде добро осмислено, од природни материјали, да има за менување/преперување....ееех секој почеток е тежок, после наредните 100 години се лесни....user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Униформи во училиштата
18.9.2014 15:07:29   
Mamickaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mamickaa

Lelele koja katastrofa ja napravija so ovie uniformi,gluposti zivi!!!Aj materijalot da ne zborime,ama uste od prv den ni dadoa uplatnici za da si naracame maici po kratki rakavi,koi sto pobrzo da gi uplatime za pobrzo da gi dobieme!!A od maicite nema ni m.Decata ni se varea na toploto od prviot ucilisen den,neli zsto nemase da gi primat na cas!!!Prasuvame za maicite na kratki koga,ni vikaat za brzo,aham a eden roditel onaka ironicno odgovori,vazno parite se uplateni,a maicite na kratki izglea zimoska ke gi dobieme,sega ke gi varime vo zeskoto so dolgi,se obratno znaci!!So eden zbor katastrofa!!!

Majka,da te prasham moram,na ova toplo,eve ovoj den dali go prati deteto vo kompletna dobiena uniforma(pantaloni,maica so dolg rakav I elek)?Jas denes (vtora smena)go prativ so druga maicka,letna a utre vikaat ke bide potoplo I so kratki pantaloni ke go pratam.Gledam I se cudam,denes vo 13 casot na ova sonce deca obleceni komplet so se eleci I bash se cudam,ma ja nema taa sila koja ke me natera da si go varam deteto!


Dobro denes moeto dete bese prva smena i zatoa bese komplet,zasto odsabajle e ladnicko,ama morase suknja nadole,kako sto spomna nekoj pogore i moeto nesaka hulahopki da nosi ni pod razno i bese samo po suknjiceto nadole,nozete goli.A vcera sto se sluci,moeto bidejki bese ladno oblece nadole trenerki i zamislete edna nastavnicka ne ja pustila,so uste edno drugo devojce sto noselo trenerki,i si dojde doma da se preslece,tolku bev revoltirana,sto mi idese odma da odam prvo kaj nea,pa posle kaj direktorot!!!Ama aj se vozdrzav!!
Inaku majka prviot ucilisen den bea po dolgi rakavi i suknja,bez elek,tie i taka se varea so dolgite bluzi,pa uste elek im falese.Im rekoa zavratete rakavite i nema problem,eejjj koja glupost bre.I uste ne mi e jasno kako mislat zimoska da odat devojcinjata???Ili pak moja pretpostavka,ke si poracame pak pantaloni(jakite i debelite vo navodnici) samo pari da se slevaat na nivna smetka,ama aj barem da bea kvalitetni,iako uniformite se "besplatni" !!

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Униформи во училиштата
18.9.2014 15:13:28   
Tanjat7880
Gi vratile?!!Ne mi se veruva,od Opshtinata ni rekoa deka ke ima po dve opomeni pa tretoto nenosenje ke bide sankcionirano so vrakjanje?!Ma I nastavnickite se pod pritisok,taka Im kazale taka mora I da pravat,jas na tvoe mesto bi reagirala,eve ti informacija od Opshtina deka dva pati se "tolerira"Offff I ova cudo ke bide za dva dena no eve ke si go trpime.A inace ima I kolekcija esen-zima ovaja besplatnata e prolet-leto,ima podebeli pantaloni ovoj pat sinteticki a ne najlon I dukser,cinat okolu 1000 denari.

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?