|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Спирала Мирена решение за обилни менструации??
5.3.2014 23:28:45   
niki
Otvoram nova tema bidejki ne bi sakala da se mesam vo makite na zenickite vo podforumite zabremenuvanje
mojot problem e sleden
odsekogas imav redovna menstruacija, normalno krvarenje 5-7 dena so razlicen intenzitet, proprateno so bolki pred da rodam koi po raganjeto isceznaa
pred nekoi 8 - 9 meseci od nigde nikade se smenija nekoi raboti, na vtoriot den od ciklus pocnaa obilni krvarenja so ogromni parcinja kako zasirena krv, obilnosta e tolkava da ne moze 1 vloska da izdrzi ni eden cas, se prepolnuva i pocnuva da mi protekuva
vo noemvri bev na lekar i mi otkrija polip, vidliv so golo oko
vo januari polipot go izvadiv, slednata menstruacija normalna a veke narednata pak vtoriot den obilna so parcinja
vednas mu se javiv na ginekologot i me sovetuvase da vidam dali i sledniot den ke bide taka pa vednas da dojdam ili ako se namali krvarenjeto da pocekam da prestane sosem pa da odam da me pregleda pak
bidejki naredniot den krvarenjeto se namali pocekav i eve denes bev pak
me pregleda kolposkopski i so vaginalen exo i ne vide nisto sto bi mozelo da bide predizvikuvac na ovie krvarenja, a polipot otstranet verojatno uspesno bidejki ne mozese da registrira nikakakvi ostatoci, nitu ima nekoj nov
osven ova pap testot koj go pravev vo noemvri bese ok, vo januari pravev biopsija na polipot rezultat dobar, isto taka pravev biopsija na ranickata predizvikana od HPV koja ja imam poveke od edna decenija i tuka osven prisustvo na virus nikakvi drugi promeni nemase
i bidejki nisto ne najde mi preporaca da stavam spirala Mirena i na toj nacin da mi se regulira krvarenjeto vtor izbor bremenost
Me interesira dali ima nekoj so slicen problem i kako istiot bil resen


< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 6.3.2014 0:11:11 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Спирала Мирена решение за обилни менструа...
6.3.2014 0:16:18   
vezilka RR
А докторов нели прво треба да открие зошто се појавиле обилни крварења? Мене прво што ми паѓа на памет е хормонски статус како причина, онака лаички. Инаку сум слушала дека за обилни менсгруации препорачувале орална контрацепција. Можеби и ќе помогне, ама ќе ти остане енигма зошто се појавила, нели. Шро знам јас би инсистирала да ја откријам причината.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Спирала Мирена решение за обилни менструа...
6.3.2014 9:41:53   
niki
da toa zaboraviv da napisam, go prasav za hormonski status, no toj mi veli deka nema poenta takvi ispituvanja da pravime bidejki nisto nema da pokazat kaj mene, vsusnost vo zavisnost vo koj den od ciklus ke pravime ke se pokazat razlicni vrednosti no toa nema da bide odgovor zosto imam obilni krvarenja, menstruacijata mi e i onaka redovna i tocna ko saat i ovulacija imam, a zgora na toa ne se obiduvam da zabremenam pa hormonalniot status da e precka pa da go resavam so pienje na nekoj hormonski preparat
voglavnom ginekoloski nema indikacii za da se pravat uste nekoi ispituvanja
od sinojka citav deka druga pricina za obilni krvarenja osven miomi, polip ili rak moze da bide i anemija kako i poremetuvanja so stitna zlezda, no jas pak odlicno se cuvstvuvam i nemam nikakvi drugi simptomi za da se somnevam na ovie nesta
ne znam ne sum pametna sto da pravam
inaku ednas odamna citav nesto vo vrska so moderniov nacin na zivot, toa sto odlozuvame raganje i sto se ogranicuvame na 1-2 deca doprinesuva da imame mnogu poveke menstrualni ciklusi i toa navodno ne e dobro za naseto zdravje pa so godinite si doagaat i problemi
vo sekoj slucaj mora nesto da prevzemam bidejki vaka ne mozam normalno da funkcioniram, baska sto eden kup garderoba si upropastiv bidejki ne mozam da se dovardam, ne mozam se vo WC da sedam tie denovi

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Спирала Мирена решение за обилни менструа...
6.3.2014 9:53:15   
Tanjat7880
Eh Niki,imam I jas nekoj problemcinja vrzani so ciklusot,porano bev shkolski primer no sega vekje godina dena mene ne mi se obilni nego mi se zacesteni,redovno mi doagja 4-5 dena porano.
I jas pravev sekakvi ispituvanja koi ne dadoa nikakov problem,zaklucok na Dr.Filip Vanovski beshe deka teloto na zenata po 35tata godina se menuva,deka se shto do togash rabotelo sega stagnira I deka taka prirodata ne sprema za menopauza,za istata potrebni se 10godini podgotovka.Mi rece da ocekuvam promeni,sega e porano,pa ke bide baagji obilno pa ke ja snemuva pa ke se javi potenje od nigde nikade pa ke se javi nesonica pa ke se javat neopravdani otoci....I da moze da pomogne kontracepcijata no mi preporaca se dodeka mozam da trpam da trpam,posledno da mi bide toa!
Neznam kolku godishna si ti no mozda ti pomognav malku.I da ne zaboravam,preporaca dva pregleda godishno,do sega pravev po eden kompleten sistematski,e sega ke treba dvapati,eve mu se spremam slednata nedela pak da mu odam.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Спирала Мирена решение за обилни менструа...
6.3.2014 10:14:04   
niki
hah Tanja polipceto mi bese cestitka za 35 rodenden, sega poleka no sigurno odam nakaj 36
inaku bi trpela jas da sum doma ama treba da trgnam na rabota za 20 dena i rabotam so stranki i stvarno ne mozam na sekoj pola saat da menuvam vloska nitu da stojam na recepcija vo hotel so 4 zvezdi so krvava fleka na gazot, kako minatiot pat koga ja vodev kerka mi vo skolo, si staviv vloska pred da izlezam od doma dur se vrativ utop uloskata, i preku gaki i preku hulahopki i na farmerki, aj sto mi odi edno paketce vloski na den pa se ubiv i od perenje, polovina cas nemase pominato
aman veke
ke odam sega vo apteka da vidam kolku kosta spiralava i dali mi ja pokriva osiguruvanjeto, pa ke vi javam i ke se razmislam uste malku

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Спирала Мирена решение за обилни менструа...
6.3.2014 10:30:16   
princessa
pred nekoj den so prijatelkata zboruvav na ovaa tema, taa e veke 40 i obilnata menstruacija ja napravi prilicno anemicna. Prvo bila na terapija so kontracepciski piluli no voopsto nemozela da gi podnesuva i eve denovive ke vgraduva spirala. Kostalo 300evra no se isplati, 5 godini maksimum i bil vekot, taka da do togas ke i zavrsi rabota. Ke vidam kakvo ke i e iskustvto, kako ke ja podnese, dali ke ja cuvstvuva udobnouser posted image . I majka mi strada poslednive godini od obilna menstruacija, odi duri na infuzii nekogas poradi toa sto mnogu krvariuser posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Спирала Мирена решение за обилни менструа...
6.3.2014 11:27:14   
niki
mnogu skapo toa, kaj zivee prijatelkata?
ovde mirenata cini 115 evra, na 10 Mart najavile namaluvanje na cenite na lekovi pa me sovetuvaa da pocekam dotogas inaku veli aptekarkava deka osiguranjeto ja pokriva ako dobijam od drzaven lekar mislenje deka mi e potrebna za reguliranje na krvarenjeto a ne za kontracepcija i ako napravam ispituvanja vo drzavna institucija, kakva ovde nema, sto znaci poskapo ke me cini taka otkolku ednostavno da si ja kupam i da si ja stavam kaj mojov doktor
vo sekoj slucaj ocekuvav poveke da bide, a ako imam uste sreka da ja namalat ko sto vika apotekarkava 50%, super ke mi dojde
taka da verojatno ke istrpam uste eden ciklus pa ke vidam sto konecno ke pravam, ama najverojatno ke probam vaka

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Спирала Мирена решение за обилни менструа...
6.3.2014 17:23:49   
princessa
Во Германија живее ама не го покрива тоа осигурањето, незнам зошто ама не го покриваuser posted image ни во случај на обилна менструација. Без разлика дали сакаш да се заштитиш од повторно забременување или крварење ќе си платиш, а станува збор за државно осигурување. Тука гинеколошките прегледи се многу специфичниuser posted image и има многу работи што не ги покрива касата ама тоа е. Ама како и да се исплатиuser posted image
А за време на менструација ли се вградува?

< Поракaта ја уредил princessa -- 6.3.2014 17:25:49 >


_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Спирала Мирена решение за обилни менструа...
6.3.2014 18:03:13   
deluxe
Мене ова со спиралава не ми е јасно ама баш ич....user posted image user posted image Крварењето го регулира?на кој начин???Количината на крв како би ја намалило,за време на циклусот?? Каде би отишла таа насобрана крв??Јас мислам подобро е да се прочисти матката,да истече сета насобрана крв...Тоа е мое лаичко мислење,не сум стручна во оваа област,бидејќи одсекогаш сум имала уредна менструација.Но имам забележано дека обилноста на циклусот зависи многу и од килограмите.Кога сум поправена најчесто имам пообилни менструации,кога сум ослабена најчесто ми трае пократко циклусот,и имам помали крварења.
Сепак тоа може да е хормонско нарушување,кое треба да се третира со контрацептиви,спиралата не ми е логички како би делувалаuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 6.3.2014 18:04:19 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Спирала Мирена решение за обилни менструа...
6.3.2014 21:27:57   
niki
mnogu bi bilo zgodno da sme site isti ama ne sme
eve kaj mene nema nikakvo osciliranje vo kilaza ne sega samo tuku generalno za cel zivot, edinstven pat koga kaciv kilaza bese koga bev trudna pred 7 godini, od istata se oslobodiv posle raganje i eve me na isti kilogrami so godini i toa na isti kilogrami koi gi imav kako devojka pred da rodam , pritoa nit sum debela nit sum sucka, 165 cm so 57 kg, i pokraj toa promena vo intenzitet na ciklus mi se sluci

inaku mirenava vo sebe sodrzi dva hormoni, da ne se gagam so nazivi bidejki ne sum strucnjak, kogo go interesiraat detali moze da izgugla
me mrzi sega da preveduvam strucni tekstovi pa vaka laicki: hormonite deluvaat krvarenjeto da se namali, krv ne se sobira nikade ednostavno zavisno od zena do zena i od hormonskiot status istata se isfrla pomalku, pa kaj nekoi toa e kapka ili voopsto kaj drugi e malku poveke, vo sekoj slucaj ima tendencija da se namali krvarenjeto
hormonite koi gi sodrzi se ispustaat postepeno vo matkata, spored preporakite na proizvoditelot najmalku 3 godini, no i potoa moze da gi ima i da deluvaat no so namalen intenzitet, pak vo zavisnost od teloto na zenata koe gi apsorbiralo

sto se odnesuva do procistuvanjeto se e toa vo red se dodeka e vo nekoi normalni ramki
no vo vakva situacija jas voopsto ne se cuvstvuvam procisteno, generalno koga ke pocuvstvuam kako izleguva mlaz krv od mene i koga na vloska ke gi vidam parcinjata vednas mi se javuva stres i nervoza i pokraj uveruvanjata na doktorov deka e se ok i deka ete so godinite si doaga i toa i pokraj rezultati od ispituvanja koi se sosem ok, nekako psihicki ne mozam da bidam mirna, prosto ne e normalno i ne mozam da funkcioniram normalno
kontraceptivi kako terapija gi davaat kaj neredoven ciklus, kaj izostanok na krvarenje, jas toa nemam kako problem, sto ke doveduvam vo red koga i onaka mi doaga na 27-29 dena i koga krvarenje mi trae 5-7 dena

jas mislam deka ne mi nedostigaat hormoni tuku deka gi imam visok, pa zatoa mi se spoile zickiuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

А за време на менструација ли се вградува?


da za vreme na menstruacija bilo najpozelno i najbezbedno iako mozelo i nekolku dena pred da zapocne menstruacijata no go izbegnuvale toa vo slucaj da nastanala bremenost toj mesec pa da ne se sozdadat komplikacii

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Спирала Мирена решение за обилни менструа...
6.3.2014 23:12:32   
deluxe
Е сега веќе ми станува јасно,штом има хормони во составот,значи на таа основа делува.Сепак докторите знаат подоброuser posted image
Ники како што опишуваш кај тебе веќе ова е проблем,толку обилно крварење не е во ред.Треба да си превземеш мерки.Штом докторот ти препорачал ставај и не се мисли.Сепак понатаму може да се појави и анемија,и други компликации.


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Спирала Мирена решение за обилни менструа...
21.3.2014 15:01:59   
niki
i taka dobiv jas pred nekolku dena
ovoj pat se bese ok, normalno, nit parcinja nit obilni krvarenja, da neznaes sto da ocekuvas ni sto da pravis rabotava
izgleda nivoto na stres vo zivotot mi vlijae kako i cuvstvoto na umor sto me zafaka povremeno, drugo objasnuvanje nemam
e sega me ocekuva period na stres i umor i koj znae kako ke bide, sega za sega stavanjeto na spirala ke go ostavam na cekanje

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?