|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
4.3.2011 18:40:05   
denim
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

kerka mi treba da trgne od septemvri vo skolo pa seuste se mislam dali da odi celodnevna ili klasicna nastavauser posted image .me interesira vase mislenje za skoloto gorgija puleski zatoa sto najverovatno tamu ke ja zapiseme..pa ako imate iskustvo nekakvo piseteuser posted image

Kerka mi uci vo Gjorgjija Pulevski II odd. Odi vo celodnevna. Lani imavme mali turbulencii vo pogled na nastavnickite; Ni gi menuvaa cesto. No od 2 polugodie se se smiri  a i nastavnickite ni se super, vo sekoj pogled.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
4.3.2011 19:02:50   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика

да не знае некој колку плата зема одделенски наставник од 1во до 4то одд?


Мислам дека зависи од образованието има многу со виша а и од стажот ама помалку од 18 000 не земаат


мислам дека тие со виша се веќе во пензија, останатите дополагаа предмети... ко да памтам нешто така пред неколку години...
се професорици ги направија. гарант 20 000 имаат плата откако почна да се рачуна бруто плата.


Инаку оваа година сум горе долу задоволна. Од на Ј наставничките сум презадоволна во однос на учењето, од на Б така така ама не е баш грешката кај наставничките целосно...
Ама лани што имаше една на замена Луда Мара кај Ј аууууу.....пари им даваше, во продавница ги пушташе... пациент-професор. user posted image

< Поракaта ја уредил виктори -- 4.3.2011 19:05:15 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
19.4.2012 22:51:53   
Силвер
Оваа година ќе имам прваче, најблиско школо ми е Владо Тасевски. Ќе ја запишам во целодневна бидејќи сме цел ден на работа, до 16.30. Но, колку што знам во целодневна родителите немаат никаков увид во книгите и домашните на децата. Сепак се плашам дали тоа е најдобар избор за моето дете бидејќи приметувам дека е доста мрзеливо за учење и не сака да си го замара мозокот ама воопшто. Си мислам уште ако не се учителките соодветни и без моја контрола ќе ја утнеме работата со школо. Дали знаете какво школо е Владо Тасевски генерално, или можеби кои учителки треба да ја водат следнава генерација?

Инаку досега многу слабо сум работела со неа, повеќе ја оставам самата да истражува, купувам книги материјали за работа, но не ја форсирам да учи ништо посебно, освен тоа што учат во градинка. Ја носев и на дополнителни активности цртање, балет итн., но никаде не се покажала нешто особено заинтересирана или посветена и тоа го препишувам на тоа дека е сеуште мала. Не сум амбициозна да е најдобра или најпаметна но сакам да направам се што треба за да си го најде својот пат низ школските клупи.

Што мислите? Вашите искуства дали треба да го спремам детето за во школо и како?

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
19.4.2012 22:58:34   
Felly RR
Силвер, за дилемата помеѓу целодневна и класична настава, можеш да кликнеш тука, па да прочиташ што мислат другите мајки. А конкретно за ова школо, се надевам има некоја мајка која ќе може да ти го пише нејзиното искуство.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 19.4.2012 23:00:39 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Силвер)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
20.4.2012 8:41:59   
mamicki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика

да не знае некој колку плата зема одделенски наставник од 1во до 4то одд?


Мислам дека зависи од образованието има многу со виша а и од стажот ама помалку од 18 000 не земаат

Onie so viso i onie so visoko obrazovanie se izednaceni po primanjata, bidekji bez ogled na obrazovanieto, obavuvale ista dejnost. Taka sega visistite vo ucilistata, bidekji imaat povekje staz, zemaat pogolemi plati od onie koi se so fakultet.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
20.4.2012 8:47:38   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Петар Поп Арсов ти го препорачувам најтопло... јас завршив таму, на стаж бев таму, според мене имаат супер кадар... не знам сега генерациски како им се паѓа, ако  Оливера зима сега првачиња, можеш да го запишеш твоето дете кај неа, ќе бидеш задоволна... горе-долу некои наставнички ги имам запознаено од пракса, ти викам, кај неа цело одделение беа капацитет, и под ред и све...


I jas ucev vo PPA,ne zezaj koja generacija si?
Ako si se zapisala 1991 i si zavrsila 1999 znaci mora da se znaeme.Jas sum rodena 1984 , Olga mi bese do 4-to odd a posle Roganovich.

Sorry za oftopic ama morav :-)

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.4.2012 22:27:13   
Силвер
Никој нема со искуство од Владо Тасевски? Баш сакав да прочтам некој коментар...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
26.4.2012 8:48:27   
Hunny
Значи не има повеќе што учеле во Петар Поп Арсов или ИГК по старо :) Тоа училиште ми е дел од најубавите спомени. Класен ми беше Ацо-физичко, а омилен наставник, од кој научив многу - Милка по македонски. Со насмевка се сеќавам и на Јовче музичко.
Силвер од моја колешка сум слушнала пофални зборови за Владо Тасевски, децата и учат таму, а јас лично немам искуство со тоа училиште.

(Одговор на членот Силвер)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
26.4.2012 20:14:16   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Петар Поп Арсов ти го препорачувам најтопло... јас завршив таму, на стаж бев таму, според мене имаат супер кадар... не знам сега генерациски како им се паѓа, ако  Оливера зима сега првачиња, можеш да го запишеш твоето дете кај неа, ќе бидеш задоволна... горе-долу некои наставнички ги имам запознаено од пракса, ти викам, кај неа цело одделение беа капацитет, и под ред и све...


I jas ucev vo PPA,ne zezaj koja generacija si?
Ako si se zapisala 1991 i si zavrsila 1999 znaci mora da se znaeme.Jas sum rodena 1984 , Olga mi bese do 4-to odd a posle Roganovich.

Sorry za oftopic ama morav :-)

Точно знам која си, се сетив, по името, и ликот ти го памтам многу добро, 99% те памтам user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
26.4.2012 21:00:41   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Силвер

Никој нема со искуство од Владо Тасевски? Баш сакав да прочтам некој коментар...


Јас имам учено во Владо Тасевски, ама тоа беше одамна user posted image
Можам да се распрашам кај другари/комшии од Козле за нивни искуства. За времето јас кога учев немам никаква замерка, прекрасно школо и добри наставници.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Силвер)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
26.4.2012 23:57:44   
Силвер
Па ако се чуеш/видиш потпрашај нешто...еве излезе соопштение, уписите започнуваат на 02.05 и траат цел мај, ај нека им е со среќа уписот на сите првачиња, почиње школско доба...Ќе одиме до школото да го разгледаме ако ни дозволат и да добиеме некоја информација од таму што и како е организирано, па ќе пишам ако има нешто

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
10.5.2012 18:20:03   
biljana74
Dali ima nekoj od opstina Karpos, i dali ima problem so zapisuvanje na dete kade saka i licna karta postara od 1 godina????

(Одговор на членот Силвер)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
10.5.2012 20:11:03   
nadja_s
Има ли некој овде со искуство во приватните училишта (НОВА или Јахја Кемал)?

Поздрав :)

(Одговор на членот biljana74)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
20.10.2012 15:25:51   
Tinchule

ИЗВОРНА ПОРАКА: Силвер

Оваа година ќе имам прваче, најблиско школо ми е Владо Тасевски. Ќе ја запишам во целодневна бидејќи сме цел ден на работа, до 16.30. Но, колку што знам во целодневна родителите немаат никаков увид во книгите и домашните на децата. Сепак се плашам дали тоа е најдобар избор за моето дете бидејќи приметувам дека е доста мрзеливо за учење и не сака да си го замара мозокот ама воопшто. Си мислам уште ако не се учителките соодветни и без моја контрола ќе ја утнеме работата со школо. Дали знаете какво школо е Владо Тасевски генерално, или можеби кои учителки треба да ја водат следнава генерација?

Инаку досега многу слабо сум работела со неа, повеќе ја оставам самата да истражува, купувам книги материјали за работа, но не ја форсирам да учи ништо посебно, освен тоа што учат во градинка. Ја носев и на дополнителни активности цртање, балет итн., но никаде не се покажала нешто особено заинтересирана или посветена и тоа го препишувам на тоа дека е сеуште мала. Не сум амбициозна да е најдобра или најпаметна но сакам да направам се што треба за да си го најде својот пат низ школските клупи.

Што мислите? Вашите искуства дали треба да го спремам детето за во школо и како?



Super od tvoja strana shto ne sakash da ja forsirash i da ja trupash so nekoi raboti ili aktivnosti koi ne ja interesiraat. Megutoa neka ne ti bide izgovor deka e mala pa e nezainteresirana. Znachi ne mozete luge da chekate samo od vospituvachite i nastavnicite da rabotat i da go obrazuvaat vasheto dete. Ako ne ste vo tek so programata shto ja uchat i ako doma ponekogash ne najdete vreme da sednete i da porabotite so toa dete, bar polovina chas vie vo negovite ochi deluvate nezainteresirano. Toa dete ne go svaka vasheto razmisluvanje deka samoto treba da si go pronajde svojot pat, toa go gleda toa kako nevnimanie od strana na mama i tato. Mnogu polesno ke dopresh do nejze i ke otkriesh zashto e mrzeliva i nezainteresirana dokolku porabotish na ona shto go uchi i treba da go sovlada. Neka ne bide toa ostaveno samo kako aktivnost koja treba da ja izvrshuva vo uchilishte. Ke si imash mnogu problemi so nea ponataka. Za mala ne e mala, malo e dete od 0-2 godini potoa veke samite prashuvaat i se interesiraat za mnogu raboti. Odnesuvanjeto nashe kako vozrasni pred decata e odnesuvanje koi oni go primaat i se poistovetuvaat so toa. Mislam razmisli si ubavo za seto ova bidejki mozebi e takva zatoa shto gleda od tebe koga ke zapochnesh edna rabota ne ja zavrshuvash dokraj, i ostavash na nea samata da odluchi a ponekogash toa e mnogu za dete od taa vozrast. Nea i treba nekoj da ja vodi i da ja posochi na odreden pravec pa potoa mozesh da ja ostavish sama da odluchi kako ke gi izvrshi tie raboti.

Vlado Tasevski kako shkolo spored mene e edno od najdobrite drzavni uchilishta. So tekot na godinite mnogu se podobri,kako i kadarot na nastavnici koi stvarno se grizat za uchenicite. Sega toa e moe mislenje i moe iskustvo. Mojot komentar e najdobronameren ne sakam pogreshno da me svatish. Pozdrav

(Одговор на членот Силвер)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
19.3.2013 9:43:45   
Winit
Zdravo na site. Prasanjevo go smestiv tuka bidejki ne znaev kade da go postavam a ne sakav da otvoram nova tema , pa ako treba moderatorite neka go premestat.
Imam sin koj treba ovaa godina da se zapise vo Osnovno Uciliste. Ziveeme vo Reonski Centar Aerodrom i tuka seuste e vo izgradba novoto Osnovno Uciliste no nemame nikakvi informacii dali ke pocne so upisi od ovaa godina (iako najavite bea takvi). Ako pocnuva kako bi bile nie kako roditeli informirani. Neznam dali nekoj od tuka ima od toj del na gradot no ako ima i ima bilo kakva informacija bi bila blagodarna da ja spodeli.
Pozdrav!

(Одговор на членот Tinchule)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
17.4.2013 12:57:47   
EciPeci
Najdobro prasaj vo opstina, iako jas za gradinkata cela godina prasuvav i niednas ne dobiv odgovor i posle od nigde nikade pred izbori ja pustija :)

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот Winit)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
17.4.2013 13:10:57   
EciPeci
Dali ima roditeli na forumov cie dete odi vo Dimo Hadzi Dimov vo Vlae?
Me interesira mislenje za skoloto, profesorite itn se so red :)

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
7.5.2013 10:59:36   
JovanaJ
Za Reonski Centar Aerodrom, se javuvav vo opstina i me izvestija deka ne ne e 100% sigurno deka novoto uciliste ke pocne da raboti sega vo Septemvri. Isto naglasija deka decata treba da gi zapiseme onamu kade sto spagame spored reonskata raspredelba, vo ovoj slucaj bi trebalo vo OU "Dimitar Makedonski" pa koga ke se pusti vo upotreba novoto decata ke se prefrlaat. Nie seuste razmisluvame pomegu Dimitar Makedonski I Lazo Angelovski vo N. Lisice. Vo Dimitar bi bilo podobro vo odnos na uslovite bidejki se pomalku deca vo oddelenie i nekako celoto uciliste e mnooogu po organizirano, a Lazo pak ni e poblisku do kaj babite...ke vidime sto ke odlucime. Ako imate iskustva so dvete ucilista spodelete...user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.6.2013 11:41:15   
Yummy Mammy
Iskustvo nekoj so Pestaloci??
Ili Kole Nedelkovski?
Ili Vojdan Cernodrinski (poranesno 29 Noemvri)?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.6.2013 11:45:41   
miana
Срцка,Песталоци и Коле ти се топ и важат за врв школи,такада не му се мисли многу..Пикај во Песталоци по блиску ти е user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
25.6.2013 12:09:14   
Yummy Mammy
Ne znam Miana, toa vazese vo nase vreme, posle nas mnogu raboti se smenija. Sega slusam samo losi raboti za Pestaloci. Ama sakam da cujam, konkretno iskustvo na roditel, ne rekla kazala... Mozebi ima nekoj tuka?!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
27.8.2013 10:36:05   
Annabel
Имаме ли првачиња што ќе одат во Гоце Делчев - Скопје? Ние се запишавме таму, училиштето е помалечко, ама добив многу позитивни препораки.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
12.9.2013 9:24:58   
Yummy Mammy
Aj pak da si prasam:
Dali nekoj ima licno iskustvo so Pestaloci?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Во кое училиште учи вашето дете и дали ст...
18.10.2013 23:46:28   
suzeto
jas ne sum zadovolnauser posted image
pred nekoj den trebalo da raskazat lektira i im rekla tie sto ne ja imaat citano da si odat......kako moze da gi izbrka od cas...i da nema citano ke sedi i ke mu dade nesto drugo moeto dete ja imase citano i toj si otisol............mnogu mu e tesko so raskazuvajne ne ja znael cela i zatoa si otisol.........no ako ostanese sepak nesto ce napisese nema da bese svrzano no taa mora da mu pomogne za sto e tuka ,mora da go nasoci.....mnogu sum nervozna i razocarana od ucitelkata......

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 49
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?